Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#9551 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

Entropio wrote: 18/06/2022 13:59 I opet vozis azijsku nakazu... e moj Nedime, ne znam sta je s tobom.
Ne jednu, nego dvije, ima se moze se. :-D
Doduse, ovu "plinjaru" sam poklonio sinu i zvanicno, nek' se dijete jeftinije vozi, prelazi puno vise od mene. Ja cu vec nekako izdurati sa ovim cijenama beMzina.
Nego, nesto sam kont'o da prodam sta od nekretnina pa da kupim kakvog svapCkog premiJuma, jbg. zivot je kratak, jednom se zivi. :mrgreen:
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#9552 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

I ja sam namiren, ali volim pratiti i dalje investirati.
Haris.ba wrote: 18/06/2022 13:28
Stanpvi koji su se prodavali u novogradnji prije skoka cijena su oko 500 - 700KM troskovi izgradnje.

I opet je islo za 3000KM na kraju. Trziste odlucuje, a ne neki komitet ili komisija.
Nisu baš 500-700, ali hajde nema veze. Za 6000 ga niko neće kupiti pa taman da košta u izgradnji 3000.
giannibelif
Posts: 2524
Joined: 28/01/2017 22:11

#9553 Re: Cijene stanova All about

Post by giannibelif »

Onaj ko ima 5500-6000 maraka za kvadrat, Novi Grad ne gleda. Drugačija je to klijentela, makar kupovali kao investiciju, a ne životnu potrebu.
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#9554 Re: Cijene stanova All about

Post by bumerangss »

I novi grad kao zadnja gradska opstina je dosao na 4000 km po kvadratu ako sta stan valja
Ako je u izvornom stanju onda je ispod 4 ali rijetko ispod 3000 taman da je štala
Ferhadija je po 5500 do 5800 stan u jatovom neboderu osmi sprat. Samo pogled vrijedi toliko
User avatar
Truba
Posts: 93806
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#9555 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

Ja cu pemziju na vikendici koke basta drva iz sume jarici kozlici tresnje visnje sljive
Ne treba mi stan ni da je 2000 sad
Eto im
User avatar
Entropio
Posts: 8029
Joined: 21/11/2010 21:49
Vozim: njemackog premiuma
Horoskop: TDI

#9556 Re: Cijene stanova All about

Post by Entropio »

Black swan wrote: 18/06/2022 16:51 Ja cu pemziju na vikendici koke basta drva iz sume jarici kozlici tresnje visnje sljive
Ne treba mi stan ni da je 2000 sad
Eto im
Mislis da danasnje koke hoce to? Vikendica, priroda i zivotinje? Varas se, jaro. Koke hoce luksuz...
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#9557 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

Labudan misli na gallus gallus domesticus.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35290
Joined: 08/09/2005 20:08

#9558 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

citroen xm wrote: 18/06/2022 14:34 I ja sam namiren, ali volim pratiti i dalje investirati.
Haris.ba wrote: 18/06/2022 13:28
Stanpvi koji su se prodavali u novogradnji prije skoka cijena su oko 500 - 700KM troskovi izgradnje.

I opet je islo za 3000KM na kraju. Trziste odlucuje, a ne neki komitet ili komisija.
Nisu baš 500-700, ali hajde nema veze. Za 6000 ga niko neće kupiti pa taman da košta u izgradnji 3000.

Sta mislis da je profit 100 KM po kvadratu? :D

500-700KM je bio raspon cijene gradjevine kod vecih stambenjaka. Pa odmah nek se investitor objesi ako uzme po stanu isto ko agent koji ga proda.
Entropio wrote: 18/06/2022 17:19
Black swan wrote: 18/06/2022 16:51 Ja cu pemziju na vikendici koke basta drva iz sume jarici kozlici tresnje visnje sljive
Ne treba mi stan ni da je 2000 sad
Eto im
Mislis da danasnje koke hoce to? Vikendica, priroda i zivotinje? Varas se, jaro. Koke hoce luksuz...
Pa i vikendica je fina stvarka i moze se gotiva napraviti.
Ali, ovo je tema o stanovima. :D
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#9559 Re: Cijene stanova All about

Post by EasyMan »

NediM17 wrote: 18/06/2022 09:42
EasyMan wrote: 18/06/2022 09:26 Previse, 3000KM je ok cijena po meni. Za te pare radije idem u Novo Sarajevo.
A za "Miljacku" tamam. :shock:
Ne dipr Nedimaga, ja nisam nikad rekao da je ok. U Miljackoj se prodaju po 3200KM, ali sam vise puta pisao da ja ne bih toliko platio. Sad kad su cijene skocile mozda bi dao 3000KM po kvadratu. Sve preko toga je skupo i radije cu ganjati stan npr na Malti.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35290
Joined: 08/09/2005 20:08

#9560 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

EasyMan wrote: 18/06/2022 20:55
NediM17 wrote: 18/06/2022 09:42

A za "Miljacku" tamam. :shock:
Ne dipr Nedimaga, ja nisam nikad rekao da je ok. U Miljackoj se prodaju po 3200KM, ali sam vise puta pisao da ja ne bih toliko platio. Sad kad su cijene skocile mozda bi dao 3000KM po kvadratu. Sve preko toga je skupo i radije cu ganjati stan npr na Malti.
Novogradnja na Malti za 3000?
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#9561 Re: Cijene stanova All about

Post by EasyMan »

Haris.ba wrote: 18/06/2022 20:59
EasyMan wrote: 18/06/2022 20:55

Ne dipr Nedimaga, ja nisam nikad rekao da je ok. U Miljackoj se prodaju po 3200KM, ali sam vise puta pisao da ja ne bih toliko platio. Sad kad su cijene skocile mozda bi dao 3000KM po kvadratu. Sve preko toga je skupo i radije cu ganjati stan npr na Malti.
Novogradnja na Malti za 3000?
Gdje sam ja ikada napisao novogradnja? Koja uopste novogradnja ima na Malti??? :-)
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#9562 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Haris.ba wrote: 18/06/2022 18:51


Sta mislis da je profit 100 KM po kvadratu? :D

500-700KM je bio raspon cijene gradjevine kod vecih stambenjaka. Pa odmah nek se investitor objesi ako uzme po stanu isto ko agent koji ga proda.
Nema šta da mislim, znam.

Naravno da nije 100 KM, to ni čovjek koji je totalno van tematike ne misli. Profit je veliki, možda i jedan od najvećih u poslovnom svijetu kod nas.

Ali 500-700 nije sigurno, već veći. U cijenu gradnje ulazi sve od troškova projektovanja, papirologije, zemljišta, radnika pa sve do same gradnje. I prije ovoga divljanja cijena materijala nije bilo 500 nikad, pa ni 700, asada je daleko više što opet ne znači da sada vlasnici građevinskih firmi nemaju visok frofit. Imaju vrlo visok. Prije 3 godine tona armature je koštala oko i ispod 1000 KM, sada je preko 2000 i to fino preko. Kubik drvene građe je bio 300, sada je 700.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52680
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9563 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

NediM17 wrote: 18/06/2022 13:54 Jbg. moj je stari 10 godina zivota proveo radeci u Energoinvestu po bijelom svijetu, od Libije, preko Iraka do Indonezije.
A i ja radim preko 30 godina, nisam radio za klikere, a nesto je i zena donijela u miraz. :-D
Pa jbt. ti si rokfeler, nije valjda zapelo.
Moj stari 30 u energoinvestu prije rata i 4 za vrijeme i ostalo poslije pa opet ništa :D

Irak, iran, libija, zambija, kuvajt, egipat, meščini i zair... a loko da ne govorim

kako je ko ulago očito :mrgreen:
User avatar
Haris.ba
Posts: 35290
Joined: 08/09/2005 20:08

#9564 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

citroen xm wrote: 18/06/2022 21:55 U cijenu gradnje ulazi sve od troškova projektovanja, papirologije, zemljišta, radnika pa sve do same gradnje.
Ja sam veoma jasan, pisem o cijeni gradnje, ne cijeni/troskovima investicije. Ili ako hoces troskovima gradnje.

Gradnja = gradjevinski radovi.
EasyMan wrote: 18/06/2022 21:02 Gdje sam ja ikada napisao novogradnja? Koja uopste novogradnja ima na Malti???
Pa tesko je usporedjivati cijene novogradnje sto Miljacka jeste i polovnih stanova.

P.S.
Ima iza Klasa novogradnja. Ali, to ne bih sad uzimao u razmatranje....
TheDocToR
Posts: 215
Joined: 06/02/2009 19:56

#9565 Re: Cijene stanova All about

Post by TheDocToR »

Haris.ba wrote: 19/06/2022 06:38
citroen xm wrote: 18/06/2022 21:55 U cijenu gradnje ulazi sve od troškova projektovanja, papirologije, zemljišta, radnika pa sve do same gradnje.
Ja sam veoma jasan, pisem o cijeni gradnje, ne cijeni/troskovima investicije. Ili ako hoces troskovima gradnje.

Gradnja = gradjevinski radovi.
EasyMan wrote: 18/06/2022 21:02 Gdje sam ja ikada napisao novogradnja? Koja uopste novogradnja ima na Malti???
Pa tesko je usporedjivati cijene novogradnje sto Miljacka jeste i polovnih stanova.

P.S.
Ima iza Klasa novogradnja. Ali, to ne bih sad uzimao u razmatranje....
Novogradnja po definiciji je stan u kojem niko nije zivio i da nije starija od 5 godina. S obzirom da neke lamele su bile gotove 2014. Godine, dosta stanova u spomenutom naselju ne ispunjava uslove novogradnje, ali razumijem stranu prodavca koji koristi tu magicnu rijec kako bi lakše i skuplje prodao nekretninu.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#9566 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Haris.ba wrote: 19/06/2022 06:38

Ja sam veoma jasan, pisem o cijeni gradnje, ne cijeni/troskovima investicije. Ili ako hoces troskovima gradnje.

Gradnja = gradjevinski radovi.

I građevinski radovi prelaze tu cifru, posebno sada.

Ali ako već pričaš o profitu, moraš znati koliko investitora košta stan. A to nisu samo građevinski radovi.
RPM
Posts: 1109
Joined: 11/01/2004 00:00

#9567 Re: Cijene stanova All about

Post by RPM »

Raja ce kasno skontat da i ovo malo love sto se skupilo nece biti dovoljno ni za hranu a kamo li za kupovinu stana. Koje uzeo kredit s promjenjivom kamatnom stopom sam je sebe zaklao :mrgreen:
Jest će se parket i dihtunzi s prozora to nekako izgleda najmekse, samo kupujte nekretnine :D :mrgreen:
User avatar
Haris.ba
Posts: 35290
Joined: 08/09/2005 20:08

#9568 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

citroen xm wrote: 19/06/2022 11:35
Haris.ba wrote: 19/06/2022 06:38

Ja sam veoma jasan, pisem o cijeni gradnje, ne cijeni/troskovima investicije. Ili ako hoces troskovima gradnje.

Gradnja = gradjevinski radovi.

I građevinski radovi prelaze tu cifru, posebno sada.

Ali ako već pričaš o profitu, moraš znati koliko investitora košta stan. A to nisu samo građevinski radovi.
Pisem o cijeni gradnje prije poskupljenja. I napisao sam konkretan raspon koji je bio na nekim projektima. Pa ko hoce nek vjeruje, ko nece ne mora.

Profit opet je kompleksan. Jer imas profit firme (ali tj racunovodstveno opet moze proci da daje pogresnu sliku), ali ja mislim da vise prosjecan forumski puk zanima koliko je investitor dobar na kvadratu. Okvirno je zarada na kvadratu 100% pa navise. Znaci gradnja i svi ostali troskovi, zemlja, projektovanje, podmicivanje.... i nakon sve ulozenog uduplo si lovu.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#9569 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Pa jesi i više od duplog, ali zato što je kvadrat 2500+ KM. :thumbup:
RPM wrote: 19/06/2022 11:48 Raja ce kasno skontat da i ovo malo love sto se skupilo nece biti dovoljno ni za hranu a kamo li za kupovinu stana. Koje uzeo kredit s promjenjivom kamatnom stopom sam je sebe zaklao :mrgreen:
Jest će se parket i dihtunzi s prozora to nekako izgleda najmekse, samo kupujte nekretnine :D :mrgreen:
Ovo je slična priča svih ljudi koji nikada ništa neće kupiti, sve zbog nekog čekanja i osjećaja da će se zajebati i da može jeftinije proći. Znači ne isključivo zato što ne mogu već zato što su loše potkovani demagozi. Najlakše je prstom ne mrdnuti i očekivati nasljedstvo. Još ako je malo veće da se može i zahadžijati opet da se prstom ne mrdne.
Piaty
Posts: 6274
Joined: 01/12/2020 00:58

#9570 Re: Cijene stanova All about

Post by Piaty »

RPM wrote: 19/06/2022 11:48Koje uzeo kredit s promjenjivom kamatnom stopom sam je sebe zaklao :mrgreen:
Ozbiljno?
Moze pojasnjenje ovoga? Jel mislis i na nenamjenske kredite ili?
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#9571 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Neosnovana priča. Čovjek još živi u vremenu švajcarca. 99% da će doći do povećanja kamatnih stopa, ali danas su kamatne stope mahom vezane za euribor, a euribor nije karakterističan po velikim oscilacijama tako da i kada dođe do povećanja kamatnih stopa neće to biti udar zbog koga se kupuje konopac za vješanje. Takođe, glavnica ostaje nepromjenjena, mijenja se samo kamata koja će čim se euribor vrati opet pasti. Krediti koji su dizani u drugoj valuti poput afere sa švajcarcima su imali problem sa promjenom visine glavnice i tu je bio haos. Danas, kada su krediti mahom vezani za euro koji ima fiksan kuz sa konvertibilnom markom, teško da će rate kredita značajno rasti.
Piaty
Posts: 6274
Joined: 01/12/2020 00:58

#9572 Re: Cijene stanova All about

Post by Piaty »

citroen xm wrote: 19/06/2022 15:00 Neosnovana priča. Čovjek još živi u vremenu švajcarca. 99% da će doći do povećanja kamatnih stopa, ali danas su kamatne stope mahom vezane za euribor, a euribor nije karakterističan po velikim oscilacijama tako da i kada dođe do povećanja kamatnih stopa neće to biti udar zbog koga se kupuje konopac za vješanje. Takođe, glavnica ostaje nepromjenjena, mijenja se samo kamata koja će čim se euribor vrati opet pasti. Krediti koji su dizani u drugoj valuti poput afere sa švajcarcima su imali problem sa promjenom visine glavnice i tu je bio haos. Danas, kada su krediti mahom vezani za euro koji ima fiksan kuz sa konvertibilnom markom, teško da će rate kredita značajno rasti.
Hvala citroen
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#9573 Re: Cijene stanova All about

Post by hadzinicasa »

citroen xm wrote: 19/06/2022 15:00 Neosnovana priča. Čovjek još živi u vremenu švajcarca. 99% da će doći do povećanja kamatnih stopa, ali danas su kamatne stope mahom vezane za euribor, a euribor nije karakterističan po velikim oscilacijama tako da i kada dođe do povećanja kamatnih stopa neće to biti udar zbog koga se kupuje konopac za vješanje. Takođe, glavnica ostaje nepromjenjena, mijenja se samo kamata koja će čim se euribor vrati opet pasti. Krediti koji su dizani u drugoj valuti poput afere sa švajcarcima su imali problem sa promjenom visine glavnice i tu je bio haos. Danas, kada su krediti mahom vezani za euro koji ima fiksan kuz sa konvertibilnom markom, teško da će rate kredita značajno rasti.
Slazem se. A i nakon velikih skokova se u naredne 2 godine stabilizirao opet
Ja sam svoj stambeni kredit podijelila na dva dijela kad sam ga uzimala (jedan s fiksnom a drugi s promjenjivom) i isla da vidim sad kad je ovo pocelo sta bi za mene znacilo da prebacim ovaj s promjenjivom na fiksnu. Razlika bi mi bila 175 baz.poena. Dok Euribor naraste toliko, pa se stabilizira poslije…. mislim da bi me skuplje doslo sad da pocnem placati fiksnu odnosno tu razliku, pa sam odlucila da ostavim ovako i riskiram.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#9574 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Meni je čitav sa promjenjivom, ali vezan za euro. Dok su mnogi filozofirali cijene stanova se uduplale. Ja ugrabio na vrijeme tako da imam prostora i za turbulencije, ako ih bude. A neće biti ogromne.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#9575 Re: Cijene stanova All about

Post by hadzinicasa »

citroen xm wrote: 19/06/2022 15:23 Meni je čitav sa promjenjivom, ali vezan za euro. Dok su mnogi filozofirali cijene stanova se uduplale. Ja ugrabio na vrijeme tako da imam prostora i za turbulencije, ako ih bude. A neće biti ogromne.
Ista situacija - izuzev podjele - i moj je vezan za euro, takodjer kupljen na vrijeme. I ako budu (a bice) - nece biti stepenica kao 2008, a i vjerujem da ce se relativno brzo stabilizirati
Post Reply