Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
dario_sa
Posts: 25
Joined: 04/03/2010 15:23

#9501 Re: Cijene stanova All about

Post by dario_sa »

Definitivno će pasti. Počinje dio ekonomskog cycle nizbrdo. Da li je to 5% ili 35% to niko precizno neće znati.
User avatar
Truba
Posts: 93810
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#9502 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

Ja kupujem kad budu na razini iz 1999. :lol:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52680
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9503 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

šta znači povećanje kamata kupcu? manje više ništa, jer to samo znači da će više uzeti banka nego prodavac, pod uvjetom da ostanu cijene približno iste.

a ako neko misli kupovati i čekati to pojefitnjenje neka onda odmah digne kredit, jer je pitanje hoće li poslije moći...

manjak ponude će ovdje uvijek diktirati cijenu i ako mislite, a možete sada, ne čekajte. ja bih isto volio da sam prije, a imao sam jednu otvorenu priliku. sad bih imao možda stan na goroj lokaciji, ali bih imao nekretninu i skoro pola otplaćenog kredita.
gidra
Posts: 4106
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#9504 Re: Cijene stanova All about

Post by gidra »

Kamate od poslije rata nikad niže i to fiksne na gotovu lovu bilo stambeni ili nenamjenski. Bankarski sektor je kod nas beton, pune banke love koje ne znaju sta ce sa novca.
Ispod 4% fiksno na 10 godina, nenamjenski tj. gotova lova se može dobiti do 50 hiljada, stambeni i puno nize još ispod 3% fiksno u mnogim bankama, nikad jeftina lova u Bosni ovako nije bila.
Nikakvog divljanja kamata kod nas nece biti.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52680
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9505 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

gidra wrote: 17/06/2022 00:55 Kamate od poslije rata nikad niže i to fiksne na gotovu lovu bilo stambeni ili nenamjenski. Bankarski sektor je kod nas beton, pune banke love koje ne znaju sta ce sa novca.
Ispod 4% fiksno na 10 godina, nenamjenski tj. gotova lova se može dobiti do 50 hiljada, stambeni i puno nize još ispod 3% fiksno u mnogim bankama, nikad jeftina lova u Bosni ovako nije bila.
Nikakvog divljanja kamata kod nas nece biti.
do 10 godina. sve preko 20 fiksno praktično ne postoji, osim ako nisu u pitanju banke u državnom vlasništvu.

ni ja ne mislim da će biti divljanja kamata. povećanje možda, ali ne divljanje. ali šta to znači kada u praksi rastu ostali životni troškovi, pa ti konkretno sve manje prostora imaš za manevar kada je u pitanju visina rate.
User avatar
ZyzzSar
Posts: 2450
Joined: 08/04/2017 02:14
Location: Sarajevo

#9506 Re: Cijene stanova All about

Post by ZyzzSar »

dario_sa wrote: 17/06/2022 00:41 Definitivno će pasti. Počinje dio ekonomskog cycle nizbrdo. Da li je to 5% ili 35% to niko precizno neće znati.
cijene stanova?
nema sanse u sarajevu da padnu, samo mogu da nastave rasti
talijan97
Posts: 1599
Joined: 26/11/2019 18:18

#9507 Re: Cijene stanova All about

Post by talijan97 »

Ja ću kredit dići za oko 3 mjeseca.

Plašim se dizanje kamata, a cijene nekretnine, ne vjerujem da će padati.

Što prije krenem to bolje, samo ne znam gdje bih živio, prioritet mi je Novo Sarajevo zbog blizine radnog mjesta. Primijetio sam u ovoj općini, ako bilo šta izleti, to ode za doslovno dan dva, ibretio sam se u više navrata :run: .

Dopada mi se i Ilidža ali ne poznajem situaciju dole baš najbolje ( Pejton ).
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#9508 Re: Cijene stanova All about

Post by Officer Crabtree »

...
User avatar
Haris.ba
Posts: 35292
Joined: 08/09/2005 20:08

#9509 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Officer Crabtree wrote: 17/06/2022 08:07 Jedno pitanje, nije usko vezano za cijene al ne mogu naći temu:

Može li neko kupiti stan u manjoj zgradi i pretvoriti ga u poslovni prostor / ordinaciju / kancelariju bez saglasnosti ostalih stanara?

Odjednom mirna stambena zgrada da postane bučna i prostor gdje se kreće puno nepoznatih ljudi.
Moze.
User avatar
_Reds_
Posts: 9475
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#9510 Re: Cijene stanova All about

Post by _Reds_ »

Haris.ba wrote: 17/06/2022 09:33
Officer Crabtree wrote: 17/06/2022 08:07 Jedno pitanje, nije usko vezano za cijene al ne mogu naći temu:

Može li neko kupiti stan u manjoj zgradi i pretvoriti ga u poslovni prostor / ordinaciju / kancelariju bez saglasnosti ostalih stanara?

Odjednom mirna stambena zgrada da postane bučna i prostor gdje se kreće puno nepoznatih ljudi.
Moze.
Moze, ako ima potpise većine.
User avatar
madesa
Posts: 5564
Joined: 26/07/2013 02:37

#9511 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

mislim da ne treba potpise ganjati
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#9512 Re: Cijene stanova All about

Post by Officer Crabtree »

Znači kupim stan u zgradi, otvorim tu fizioterapijsku ambulantu i to je to, stanari nemaju nikakvo pravo da me spriječe u tome?
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#9513 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

Mora se imati saglasnost vecine etaznih vlasnika za prenamjenu stambenog u poslovni prostor.
I to ne vecina vlasnika brojem, nego vecinski (natpolovicni) udio u vlasnistvu.
User avatar
Truba
Posts: 93810
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#9514 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

meni je pričo brico dok sam išao frizerima
da je on skupio 52% potpisa da kao izbjeglica iz okolice goražda
zajedničke prostorije koje niko ne koristi pretvori u svoj stan i frizerski salon
te je uspio u hrasnom

dakle suglasnost stanara je svetinja
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#9515 Re: Cijene stanova All about

Post by EasyMan »

Zna li se ista o tibrinoj zgradi kod grasa? Cijene? Neka stranica sa informacijama? Nista ne mogu da nadjem.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#9516 Re: Cijene stanova All about

Post by crveni_makovi »

Ja nisam mogla da vjerujem gdje je taj tvoj brico podrumski dio pretvorio u stan.
User avatar
mirsek
Posts: 12950
Joined: 07/05/2010 15:40

#9517 Re: Cijene stanova All about

Post by mirsek »

Black swan wrote: 17/06/2022 11:49 meni je pričo brico dok sam išao frizerima
da je on skupio 52% potpisa da kao izbjeglica iz okolice goražda
zajedničke prostorije koje niko ne koristi pretvori u svoj stan i frizerski salon
te je uspio u hrasnom

dakle suglasnost stanara je svetinja
To su zajednicke prostorije zato je trebao saglasnost. Isto ti treba saglasnost stanara kad npr. hoces da ogradis sebi prostor u haustoru ispred vrata od stana.
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#9518 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

Dok tiKomir zavrsi zgradu i izbaci kalkulaciju.
On ima svoju lovu od koje gradi a ne k'o vecina od love iz pretprodaje koju uzme od kupaca.
Danas se niko ne smije usuditi izaci sa nekom cijenom jer cijene materijala divljaju svakodnevno.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#9519 Re: Cijene stanova All about

Post by crveni_makovi »

Ovih dana sam cula da ce se na parkingu ispod Suda BiH graditi neka stambena zgrada samo mi nije jasno kako ce graditi zgradu pored onog malog groblja.
User avatar
Truba
Posts: 93810
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#9520 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

crveni_makovi wrote: 17/06/2022 11:54 Ja nisam mogla da vjerujem gdje je taj tvoj brico podrumski dio pretvorio u stan.
Tad sam zivio u hransom
Mislim da je silver
Tako se radnja zove
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#9521 Re: Cijene stanova All about

Post by crveni_makovi »

Znam ja dobro o kome se radi. Ovih dana muci drugacije brige. Jedno vrijeme je bio prisiljen zivjeti u frizerskom. Puno slojeva neurednih i nesretnih zivota.
User avatar
Truba
Posts: 93810
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#9522 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

uvijek kažu važno je imati zanat i biti svoj čovjek
pa ćeš lagodno živjeti

zato zanatlije šalju djecu na fakultete :D
User avatar
Truba
Posts: 93810
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#9523 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

mirsek wrote: 17/06/2022 11:57
Black swan wrote: 17/06/2022 11:49 meni je pričo brico dok sam išao frizerima
da je on skupio 52% potpisa da kao izbjeglica iz okolice goražda
zajedničke prostorije koje niko ne koristi pretvori u svoj stan i frizerski salon
te je uspio u hrasnom

dakle suglasnost stanara je svetinja
To su zajednicke prostorije zato je trebao saglasnost. Isto ti treba saglasnost stanara kad npr. hoces da ogradis sebi prostor u haustoru ispred vrata od stana.
mi smo trebali prodati zajedničke prostorije nekom francuzu stanaru
nisam ni znao da imamo te prostorje
svaki stan bi dobio po 2000
ja se obradovao ali je neka baba stopirala iz ljubomore :D da ne dobijemo pare
takav je raspored stanara da npr ja i još 3 stana nemamo pravo glasa pa je bukvalno bilo na jednoj osobi odluka
User avatar
Dosadno mii
Posts: 3163
Joined: 16/06/2014 20:33

#9524 Re: Cijene stanova All about

Post by Dosadno mii »

EasyMan wrote: 17/06/2022 11:53 Zna li se ista o tibrinoj zgradi kod grasa? Cijene? Neka stranica sa informacijama? Nista ne mogu da nadjem.
Kroz mjesec/ mjesec i po ce izbacit informacije
Ne zna se koliko ce biti kvadrat, zvala ja na neki broj sa gugla da pitam
Vidim da su vec do 1 sprata stigli
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1648
Joined: 09/09/2019 10:05

#9525 Re: Cijene stanova All about

Post by Mate_Miso_Kovac »

Vjerovatno mu nesigurno staviti cijenu kvadrata zbog volatilnosti cijena materijala :D
Post Reply