Ako je vjerovati Patrick Bet-Davidu iz Valuetainmenta situacija bi trebala bas biti slicna onoj nakon krize 2008 godine. On predvidja da ce u narednih 6-24 (ja cisto sumnjam da ce kod nas za 6 mjeseci, ali za godinu - dvije bi mogle) mjeseca cijene nekretnina pasti. Naravno on predvidja za Ameriku, kod nas je ponuda puno losija i manjeg obima tako da ne mora znaciti da ce i nase trziste pratiti americko ali ako je pratilo 2008e moguce da ce i sada.detroit-mercy wrote: ↑11/06/2022 02:57A da uracunamo cijene materijala i rada koje su otisle nebu pod oblake kao i ukupnu ponudu nekretnina na prodajudario_sa wrote: ↑10/06/2022 21:03 Mislim da će za 6 mjeseci do godinu početi padati.
U Americi je već smanjena potražnja za hipotekarnim kreditima. Inflacija je pogodila USA, EU i druge krajeve posljednjih godina iz razloga niske i negativnih kamatnih stopa i printanja keša. Quntitative tightining je počeo. ECB malo kasni, ali će neminovno morati početi da obuzda inflaciju. Na ruku ide niska nezaposlenost u DE i najvećima ekonomijama EU.
Mislim da će u korelaciji sa tim makroekonomskim kretanjima i padati cijene kod nas. Inače nekretnine kasne za equities, ali je po meni neminovno, Nasdaq je u minusu, energija drži Market i defenzivne grane. Kad i koliki pad, to niko ne zna. Moja površna procjena je u sljedećih 6 mjeseci do godinu i po.. Da krediti su skuplji ali ne zaboravi da je sve otislo gore i da jos uvijek potraznja je veca od ponude. Vise kamatne stope ce imati uticaja na odredjeni broj kupaca, mozda dodje i do zastoja u rastu cijena ali tesko da cemo vidjeti neku vecu korekciju marketa, nista slicno onome prije 15tak godina.
Cijene stanova All about
Moderator: anex
-
Sid the sloth
- Posts: 3852
- Joined: 30/01/2013 15:56
#9451 Re: Cijene stanova All about
-
dario_sa
- Posts: 25
- Joined: 04/03/2010 15:23
#9452 Re: Cijene stanova All about
Drago mi je da možemo razmijeniti mišljenja. Mislim da su repromaterijali u korelaciji sa ovim generalnim inflacionim trendom. Npr. Lumber u Americi je već u izraženom padu. Količina i kvalitet ponude stanova u Sa i BiH je dobar argument i dijelim misljenje da je u službi održavanja viših cijena.
Fali ozbiljniji projekat sa 1000+ stanova.
Ako izraženija kriza uhvati EU, dijaspora će dva puta razmisliti šta da radi sa nekretninom dole. Zanimljivo bi bilo znati koliko je tih dijasporskih stanova uzeto na kredite - ja mislim nemali broj. Oni koji jače osjete recesione pritiske u vidu manjih primanja ili gubitka posla i možda nagnu prodaji. Miljacka garsonjera 4500BAM je zapravo konkretan primjer balona.
USA :

Fali ozbiljniji projekat sa 1000+ stanova.
Ako izraženija kriza uhvati EU, dijaspora će dva puta razmisliti šta da radi sa nekretninom dole. Zanimljivo bi bilo znati koliko je tih dijasporskih stanova uzeto na kredite - ja mislim nemali broj. Oni koji jače osjete recesione pritiske u vidu manjih primanja ili gubitka posla i možda nagnu prodaji. Miljacka garsonjera 4500BAM je zapravo konkretan primjer balona.
USA :

-
suspect_zero
- Posts: 27983
- Joined: 11/10/2008 21:45
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#9454 Re: Cijene stanova All about
Cijene će sigurno stagnirati, čak i vjerovatno malo padati. Ali sad neki dramatičan pad teško. Najviše će osjetiti ovi što su preduvali cijene. Čuj 25 m2 120000 
- Ajatolah_
- Posts: 8609
- Joined: 11/02/2009 15:21
#9455 Re: Cijene stanova All about
Kod nas se ove godine pogodilo nepostojanje većih projekata stanogradnje, relativno niske kamate, porast cijena svega a posebno građevinskog materijala, a rastu i plate.
Rast kamatnih stopa koji slijedi može pomoći da se malo smanji potražnja, ali to pogoduje onome ko ima puno ušteđevine i kupovao bi s velikim učešćem, a prosječnom čovjeku koji najvećim dijelom finansira stan kroz kredit to ne pomaže puno. Vjerovatno će i građevinski sektor morati malo otkočiti jer manje gradnje od prethodne dvije godine ne može. Sve u svemu mislim da će se tržište malo ohladiti i usporiti rast cijena, ali ne da će se ući u trend pada.
Rast kamatnih stopa koji slijedi može pomoći da se malo smanji potražnja, ali to pogoduje onome ko ima puno ušteđevine i kupovao bi s velikim učešćem, a prosječnom čovjeku koji najvećim dijelom finansira stan kroz kredit to ne pomaže puno. Vjerovatno će i građevinski sektor morati malo otkočiti jer manje gradnje od prethodne dvije godine ne može. Sve u svemu mislim da će se tržište malo ohladiti i usporiti rast cijena, ali ne da će se ući u trend pada.
- Dosadno mii
- Posts: 3164
- Joined: 16/06/2014 20:33
#9456 Re: Cijene stanova All about
Nemoj tako imas dozivljaj spavanja na balkonucitroen xm wrote: ↑12/06/2022 10:57 Cijene će sigurno stagnirati, čak i vjerovatno malo padati. Ali sad neki dramatičan pad teško. Najviše će osjetiti ovi što su preduvali cijene. Čuj 25 m2 120000![]()
Balkon je ustakljen i napravljen u manju spavaću sobu.
- Haris.ba
- Posts: 35294
- Joined: 08/09/2005 20:08
-
talijan97
- Posts: 1599
- Joined: 26/11/2019 18:18
#9459 Re: Cijene stanova All about
Gdje se ima više šta graditi u Sarajevu???
- Dosadno mii
- Posts: 3164
- Joined: 16/06/2014 20:33
-
ReymondReddington
- Posts: 1602
- Joined: 07/01/2018 22:25
- Haris.ba
- Posts: 35294
- Joined: 08/09/2005 20:08
#9462 Re: Cijene stanova All about
ReymondReddington wrote: ↑12/06/2022 21:11Nova ilidza uz rijeku Zeljeznicu.
Dalje prema hrasnici uz prugu.
Planskom gradnjom se ovdje mogu napraviti fina naselja.
Nova Ilidza ce imati cijenu nezanimljivu ogromnoj vecini naroda. To naselje uglavnom Arape zanima sa tom cijenom.
Dalje prema Hrasnici uz prugu je vodozastitna zona. Jedino ako im prodje da je ukinu. U sta ja ne sumnjam da Bosnjo ima ideju.
- Truba
- Posts: 93821
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#9463 Re: Cijene stanova All about
bas me zanima ko će iz grada (više otoke) doći na novu ilidžu živjeti
to je više za ove iz hadzica i trnova da se približe gradu
to je više za ove iz hadzica i trnova da se približe gradu
- sime_cipol
- Posts: 23411
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
-
bjjarmbar
- Posts: 319
- Joined: 22/02/2022 12:49
#9465 Re: Cijene stanova All about
Nece ni moci jer nece imati para za toBlack swan wrote: ↑13/06/2022 11:18 bas me zanima ko će iz grada (više otoke) doći na novu ilidžu živjeti
to je više za ove iz hadzica i trnova da se približe gradu![]()
-
talijan97
- Posts: 1599
- Joined: 26/11/2019 18:18
#9466 Re: Cijene stanova All about
Kad ste kupovali stan jeste li kad pokusavali skidati cijenu i do koliko se inace moze? Razumijem da je to slucaj do slucaja ali eto vise da cujem price iz iskustva.
- hopi
- Posts: 7259
- Joined: 05/03/2009 23:03
- Location: zemlja moja
#9467 Re: Cijene stanova All about
Ako ti sta znači ja sam skinuo 6 iljad ilitiga tisuć markica. A to je bilo prije ovih poskupljenja korone i ludila. Stan je stajao neko vrijeme na piku, nije baš bila otimačina za njega. A danas ako je dobra lokacija, cijena i ostalo on će otići nećeš ni stići pitati koja je najniža.
-
talijan97
- Posts: 1599
- Joined: 26/11/2019 18:18
#9468 Re: Cijene stanova All about
Ma da, to me interesovalo. Ako stoji dakle moze se 2-5 k skinuti. Hvalahopi wrote: ↑13/06/2022 14:48 Ako ti sta znači ja sam skinuo 6 iljad ilitiga tisuć markica. A to je bilo prije ovih poskupljenja korone i ludila. Stan je stajao neko vrijeme na piku, nije baš bila otimačina za njega. A danas ako je dobra lokacija, cijena i ostalo on će otići nećeš ni stići pitati koja je najniža.
- dostavljac
- Posts: 329
- Joined: 15/06/2015 21:22
- Haris.ba
- Posts: 35294
- Joined: 08/09/2005 20:08
-
crveni_makovi
- Posts: 972
- Joined: 09/05/2021 14:34
#9471 Re: Cijene stanova All about
Zavisi s koje cijene i kakve nekretnine skidas. Na neke nekretnine ljudi skinu i desetak hiljada a mogli bi i vise.
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52704
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#9472 Re: Cijene stanova All about
12000, ali nije bilo neko naše umijeće pregovaranja nego nam je agent odmah reko da bi vlasnik išao 8000 niže od one ponuđene na piku, a mi smo dali ponudu još 5000 nižu i to je to.
Lik koji nam je prodo stan je bio žestoko emotivno vezan za njega, ali nije bio gladan. Kad nas je vidio, lakše mu bilo prodati.
-
sale07
- Posts: 1378
- Joined: 18/05/2018 12:28
#9473 Re: Cijene stanova All about
Ja skinuo 9k, prvo 4K a onda +5k.
Uglavnom vjerujem da se moglo Jos skinuti, al meni sjeo stan i nisam htio da propustom priliku, jer je prvi stan u pitanju.
- sime_cipol
- Posts: 23411
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
#9474 Re: Cijene stanova All about
Ja sam stan kupio 2010, sa oglasene cijene skinuo 6000.
- van Basten
- Posts: 7965
- Joined: 21/09/2006 02:59
#9475 Re: Cijene stanova All about
Mi smo u februaru 2020 skinuli 5000 KM, konkretno rekli musterije smo koja je zadnja da vidimo mozemo li se uklopiti. Posto smo znali da ima jos zainteresovanih za stan (izmedju ostalog arhitektica koju smo preko poznanstava doveli da nam uzme mjere stanu i da kakav prijedlog za renoviranje rekla ako odustanete meni prvoj javite
), onda nismo htjeli dalje zatezati konopac
