INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Forumerrer
Posts: 990
Joined: 14/06/2014 17:27

#3676 Re: Poskupljenja

Post by Forumerrer »

Ovo treba uraditi Klasu i Bimalu
Državljanin Argentine je otišao da kupi "karton jaja" i kada je prodavca pitao za cijenu, ustanovio je da je cijena iznad uobičajene, pa je pitao prodavca za razlog!?
Odgovorio mu je da su distributeri podigli cijenu!
Građanin je tiho uzeo "karton od jaja" i vratio ga na mjesto, rekavši:
Nemam potrebe za jajima, mogu živjeti bez jaja.
Tako su uradili svi građani bez kampanja i štrajkova, ali to je bila kultura naroda!
Narod nije prihvatio da ga kompanije ucjenjuju..

Manje od nedjelju dana, radnici kompanije su došli da predaju jaja u radnje, ali su vlasnici odbili da ih preuzmu jer niko nije kupio stare zalihe jaja!
Kompanije su unatoč tome ostale tvrdoglave i nisu korigovale cijenu, smatrajući da će se protesti završiti za nekoliko dana i da će se ljudi vratiti na uobičajenu kupovinu jaja.
Ali i ljudi su bili tvrdoglavi, bojkotovali su jaja i kompanije su počele enormno gubiti!
Zalihe su se gomilale jer proizvodnja nije mogla prestati!

Sastali su se vlasnici živinarskih kompanija i odlučili da vrate cijenu jaja na prethodnu cijenu!
Ipak, bojkot je nastavljen.
Firme su skoro proglasile bankrot, pa su se ponovo sastali i donijeli odluku da upute službeno izvinjenje argentinskom narodu u svim medijima i korekciju cijene na četvrtinu njihove prethodne vrijednosti.

Ovo je istinita priča, a ne plod mašte.
Mi kao narod možemo sniziti ili podići cijenu bilo koje robe.
Samo našom voljom, bez kampanja i štrajkova.
Samo nam treba malo volje, kulture i odlučnosti.
User avatar
ElRe
Posts: 16943
Joined: 12/12/2011 11:28

#3677 Re: Poskupljenja

Post by ElRe »

Bullet Tooth Tony wrote: 12/04/2022 11:59
nlt wrote: 12/04/2022 11:37 Pa je li normalno da kilogram fileta u Austriji i Holandiji se kreće oko 5 do Max 7 eura. Većinom je 5 E
Dok je kod nas 14 KM. Pa je li to skuplje u BiH uzgajati nego kod njih?
9 eura je u Austriji u Lidlu ... Ne "Bio", ne bas kvalitetno ...
Cijena u Slovačkoj
Pileći file
Image
Juneća plećka
Image
Šećer
https://tesco.sk/akciove-ponuky/akciove ... -praskovy/
User avatar
madesa
Posts: 5570
Joined: 26/07/2013 02:37

#3678 Re: Poskupljenja

Post by madesa »

iskreno ova poskupljena kod nas su zrela za proteste. Cijene nekih namirnica su manja u EU nego kod nas. A znamo kakve su plate ovdje a kakve tamo. Plus kod nas nema naznaka o povecanju plata i penzija za cca 200 KM.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35306
Joined: 08/09/2005 20:08

#3679 Re: Poskupljenja

Post by Haris.ba »

madesa wrote: 13/04/2022 09:36 iskreno ova poskupljena kod nas su zrela za proteste. Cijene nekih namirnica su manja u EU nego kod nas. A znamo kakve su plate ovdje a kakve tamo. Plus kod nas nema naznaka o povecanju plata i penzija za cca 200 KM.
Pa cijene namirnica su skuplje u BiH nego u EU vec godinama. I niko nista. Sto bi sada bilo drugacije?
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#3680 Re: Poskupljenja

Post by laik1981 »

madesa wrote: 13/04/2022 09:36 iskreno ova poskupljena kod nas su zrela za proteste. Cijene nekih namirnica su manja u EU nego kod nas. A znamo kakve su plate ovdje a kakve tamo. Plus kod nas nema naznaka o povecanju plata i penzija za cca 200 KM.
Kod nas je u zadnjih 20 godina sve zrelo za proteste, ali je narod nezreo..

Odgovor na sve je ona stara kineska "ja, i?"

Neke kompleksnije probleme narod mozda i ne moze rijesiti, ali problem korupcije, otimacine i profiterstva je iskljucivo do nas.. Ili mozda cekamo da Schmith ponisti poskupljenja..
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3784
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#3681 Re: Poskupljenja

Post by DaffyDuck »

ElRe wrote: 13/04/2022 09:05
Bullet Tooth Tony wrote: 12/04/2022 11:59

9 eura je u Austriji u Lidlu ... Ne "Bio", ne bas kvalitetno ...
Cijena u Slovačkoj
Pileći file
Image
Juneća plećka
Image
Šećer
https://tesco.sk/akciove-ponuky/akciove ... -praskovy/
Joj tebe, pa taman ove iz akove krenulo s nekretninama, ne mogu sad stati kad je poskupilo. Ide i piletina jos gore. I ostalo, jel. kao suho meso 51 :skoljka:
User avatar
madesa
Posts: 5570
Joined: 26/07/2013 02:37

#3682 Re: Poskupljenja

Post by madesa »

laik1981 wrote: 13/04/2022 09:43
madesa wrote: 13/04/2022 09:36 iskreno ova poskupljena kod nas su zrela za proteste. Cijene nekih namirnica su manja u EU nego kod nas. A znamo kakve su plate ovdje a kakve tamo. Plus kod nas nema naznaka o povecanju plata i penzija za cca 200 KM.
Kod nas je u zadnjih 20 godina sve zrelo za proteste, ali je narod nezreo..

Odgovor na sve je ona stara kineska "ja, i?"

Neke kompleksnije probleme narod mozda i ne moze rijesiti, ali problem korupcije, otimacine i profiterstva je iskljucivo do nas.. Ili mozda cekamo da Schmith ponisti poskupljenja..
zato i neka idu ova poskupljena. Da bog da nam kila fileta bila 25 Km. Jucer mi jaran salje kg fileta u njemackoj 4,89 e. A plata tamo 2500e. Lijepa Bosna :bih:
User avatar
ElRe
Posts: 16943
Joined: 12/12/2011 11:28

#3683 Re: Poskupljenja

Post by ElRe »

Preporuka za djevičansko maslinovo ulje, turska proizvodnja

https://www.konzumshop.ba/#!/products/6 ... 1l-trentom
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#3684 Re: Poskupljenja

Post by nepass1 »

Forumerrer wrote: 13/04/2022 08:52 Ovo treba uraditi Klasu i Bimalu
Državljanin Argentine je otišao da kupi "karton jaja" i kada je prodavca pitao za cijenu, ustanovio je da je cijena iznad uobičajene, pa je pitao prodavca za razlog!?
Odgovorio mu je da su distributeri podigli cijenu!
Građanin je tiho uzeo "karton od jaja" i vratio ga na mjesto, rekavši:
Nemam potrebe za jajima, mogu živjeti bez jaja.
Tako su uradili svi građani bez kampanja i štrajkova, ali to je bila kultura naroda!
Narod nije prihvatio da ga kompanije ucjenjuju..

Manje od nedjelju dana, radnici kompanije su došli da predaju jaja u radnje, ali su vlasnici odbili da ih preuzmu jer niko nije kupio stare zalihe jaja!
Kompanije su unatoč tome ostale tvrdoglave i nisu korigovale cijenu, smatrajući da će se protesti završiti za nekoliko dana i da će se ljudi vratiti na uobičajenu kupovinu jaja.
Ali i ljudi su bili tvrdoglavi, bojkotovali su jaja i kompanije su počele enormno gubiti!
Zalihe su se gomilale jer proizvodnja nije mogla prestati!

Sastali su se vlasnici živinarskih kompanija i odlučili da vrate cijenu jaja na prethodnu cijenu!
Ipak, bojkot je nastavljen.
Firme su skoro proglasile bankrot, pa su se ponovo sastali i donijeli odluku da upute službeno izvinjenje argentinskom narodu u svim medijima i korekciju cijene na četvrtinu njihove prethodne vrijednosti.

Ovo je istinita priča, a ne plod mašte.
Mi kao narod možemo sniziti ili podići cijenu bilo koje robe.
Samo našom voljom, bez kampanja i štrajkova.
Samo nam treba malo volje, kulture i odlučnosti.
Nikad se kod nas nece to uraditi. Kad bi ulje bilo 15,5 a ne 5,5.
Narodu bi ulje postalo statusni simbol i ne bi vise u vatri slikali kolace od 6km za instagram vec kasu u bingu kako kupuju litar ulja. Vodeci se onom ja imam za sebe ostale ko jebe. Nisu se znali snaci.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#3685 Re: Poskupljenja

Post by elcaliente »

Hakiz wrote: 12/04/2022 15:48
Ironmen wrote: 12/04/2022 11:56

Morate svatiti jednu stvar dok god je potraznja vec od potrosnje cijene ce ici gore, onog trenutnka kad raja prestane kupovati file po cijeni od 14-15 km cijena ce u narednim danima morati pasti, ja sam presao sa pileceg mesa na junetinu imam svog mesara koji po selima kolje svaki dan kilogram junetine izrezane masinski 12 km, kupim 10 kg i mjesec rahat.
Po kućama?

:mrgreen:
I suneti usput.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#3686 Re: Poskupljenja

Post by elcaliente »

Haris.ba wrote: 12/04/2022 14:16
laik1981 wrote: 12/04/2022 12:00
Vjerovatno jeste..
Budzet EU za poljoprivredu je oko 40% ukupnog budzeta, sto je nekih 230ak milijardi eura godisnje.

Mnoge stvari oko poljoprivrede za proizvesti/uzgajati jeste skuplje u EU nego u BiH, ali subvencije EU to izravnaju.
I ova pitanja nekada stvarno kao da ih mala djeca postavljaju.
Najbolja su pitanja kako Milka cokolada moze biti jeftinija od domacih.
User avatar
konektovan
Posts: 51455
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3687 Re: Poskupljenja

Post by konektovan »

laik1981 wrote: 13/04/2022 09:43
madesa wrote: 13/04/2022 09:36 iskreno ova poskupljena kod nas su zrela za proteste. Cijene nekih namirnica su manja u EU nego kod nas. A znamo kakve su plate ovdje a kakve tamo. Plus kod nas nema naznaka o povecanju plata i penzija za cca 200 KM.
Kod nas je u zadnjih 20 godina sve zrelo za proteste, ali je narod nezreo..

Odgovor na sve je ona stara kineska "ja, i?"

Neke kompleksnije probleme narod mozda i ne moze rijesiti, ali problem korupcije, otimacine i profiterstva je iskljucivo do nas.. Ili mozda cekamo da Schmith ponisti poskupljenja..
:thumbup:
Karikaturist
Posts: 5991
Joined: 20/12/2020 10:03

#3688 Re: Poskupljenja

Post by Karikaturist »

Ovdje je nacionalizam, fasizam i grupisanje u torove vaznije od praznog stomaka i neimastine. I ko ce povesti proteste? Sve gore od gore, postenje se ovdje mjeri u promilima. Bili oni protesti, sruseno brdo objekata i sta se desilo.. Nista. Bili protesti za Memica i Dragicevica, sta se promijenilo.. Qurko..
Kakvi protesti kakav qrac palac..
Trappist
Posts: 6088
Joined: 12/09/2020 08:52

#3689 Re: Poskupljenja

Post by Trappist »

Karikaturist wrote: 13/04/2022 12:59 Ovdje je nacionalizam, fasizam i grupisanje u torove vaznije od praznog stomaka i neimastine. I ko ce povesti proteste? Sve gore od gore, postenje se ovdje mjeri u promilima. Bili oni protesti, sruseno brdo objekata i sta se desilo.. Nista. Bili protesti za Memica i Dragicevica, sta se promijenilo.. Qurko..
Kakvi protesti kakav qrac palac..
:thumbup:
samo uzmi recimo popularnost vijesti na klixu. Vijest da vucic kupuje dronove od turske ima stotine dijeljenja, dok vijest da je piletina 15 km u BiH ne znam ni 20 ima li...
Juni
Posts: 548
Joined: 30/06/2010 16:10

#3690 Re: Poskupljenja

Post by Juni »

Ja koliko znam podapeta im je (Lidlu)noga da ne kupe onu ruševinu u Nedzaricima koja je decenijama zjapila napuštene.
Više od dvije godine ima da je otvoren H&M u Banja Luci, otvaranje u Sarajevu se više ni ne pominje.
Kako to objašnjavaš?
Nemoj samo da nemaju interesa,jer da nemaju ne bi se registrirovali i obucavali kadar.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 25328
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Bilo je časno živjeti sa Titom !
Grijem se na: Toplane
Vozim: Peugeot
Contact:

#3691 Re: Poskupljenja

Post by teskeredzic_22 »

Juni wrote: 13/04/2022 17:05 Ja koliko znam podapeta im je (Lidlu)noga da ne kupe onu ruševinu u Nedzaricima koja je decenijama zjapila napuštene.
Više od dvije godine ima da je otvoren H&M u Banja Luci, otvaranje u Sarajevu se više ni ne pominje.
Kako to objašnjavaš?
Nemoj samo da nemaju interesa,jer da nemaju ne bi se registrirovali i obucavali kadar.
Lidl nije odustao od dolaska - naprotiv.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51282
Joined: 29/06/2011 23:39

#3692 Re: Poskupljenja

Post by dječak sa šibicama »

Danas sam cuo da pilece bijelo ide na 18 a krilca na 10, za batake ne znam.

Kupuj domace.
User avatar
shape of despair
Posts: 3989
Joined: 09/04/2008 18:41

#3693 Re: Poskupljenja

Post by shape of despair »

dječak sa šibicama wrote: 13/04/2022 20:01 Danas sam cuo da pilece bijelo ide na 18 a krilca na 10, za batake ne znam.

Kupuj domace.
Nek im ide mami,meni nece,svakako je piletina polumeso
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51282
Joined: 29/06/2011 23:39

#3694 Re: Poskupljenja

Post by dječak sa šibicama »

Jos se nadje Cekin i Perutnina ispod 10, mislim prsa.

Ja licno jako rijetko i jedem piletinu, kupujem pureci zabatak a i on je poskupio no ne previse, sa nekih 12 i nesto na 13 i nesto, blizu 14, to i nije neko ogromno poskupljenje. Ako vec mora.

Sta se dogadja sa domacim peradarima, ne znam, ali ko to kupuje nije bas u vinklo.
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1602
Joined: 20/11/2018 16:45

#3695 Re: Poskupljenja

Post by MarshalDodik »

Smorila je prica o protestima i lozenju drugih na proteste.
Nema vise ko da protestuje.
Kome god prekipi neka se bori individualno kako zna i kako misli da treba.
Tacka.
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#3696 Re: Poskupljenja

Post by laik1981 »

"Pilece" salamure i pastete nisu nesto aman poskupile, sto je priznanje da u tim proizvodima nema piletine :D
User avatar
pepeljara
Posts: 7366
Joined: 22/08/2003 00:00

#3697 Re: Poskupljenja

Post by pepeljara »

laik1981 wrote: 13/04/2022 20:10 "Pilece" salamure i pastete nisu nesto aman poskupile, sto je priznanje da u tim proizvodima nema piletine :D
Poli sa regularnih 5.45-> 6.95 mada ga sad furaju na akcijama 5.95 :izet:
Almir_
Posts: 457
Joined: 13/04/2013 17:46

#3698 Re: Poskupljenja

Post by Almir_ »

Floriol 4,20 KM -Maxi market Zenica.
U istom marketu Bimal 5,65 KM.
U Bingu puno skuplje
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#3699 Re: Poskupljenja

Post by boshniak »

Eno pakovanja 3x Kinder Bueno 2.50-2.60KM zavisno od marketa. Ne znam jesu li sa salmonelom al nisam u zivotu pojeo toliko ovih cokoladica. Jos kad bi nutelu snizili zavrsio bi ramazan sa 20kg viska.
User avatar
Ironmen
Posts: 7503
Joined: 29/07/2015 17:36

#3700 Re: Poskupljenja

Post by Ironmen »

Almir_ wrote: 14/04/2022 05:09 Floriol 4,20 KM -Maxi market Zenica.
U istom marketu Bimal 5,65 KM.
U Bingu puno skuplje
U TK kantonu Bingo defintivno najskulji supermarketu ja ga vec odavno bojkotujem.
Post Reply