Cijene stanova All about
Moderator: anex
- geralt
- Posts: 6450
- Joined: 14/09/2017 12:45
#8951 Re: Cijene stanova All about
Polako, pustite covjeka neka zivi i uziva.
Mora neko i da renta stanove koje izdajemo mi budale sto smo ih kupili.
Mora neko i da renta stanove koje izdajemo mi budale sto smo ih kupili.
-
Sid the sloth
- Posts: 3852
- Joined: 30/01/2013 15:56
#8952 Re: Cijene stanova All about
klix wrote: ↑12/04/2022 14:22E upravo to. Vežeš se za jedan grad, jedan posao i jedan stan cijeli život. I taj stan otplaćuješ do penzije. U normalnim zemljama možeš promijeniti posao i grad mnogo lakše nego ovdje. I onda ljudi nisu ludi, da dižu kredit, koji će vraćati do penzije.Black swan wrote: ↑10/04/2022 12:14 Meni na pamet padaju osim mobilnosti i putovanja potresi i marijupolj
Sa stanom si vezan za grad i poso u njemu
U drzavama koje imaju po 1000 istih sarajeva
Nije dobro vezat se za 1 grad
A u postkomunističkim zemljama se smatra da si uspio u životu, ako si se uvalio na budžet i u kredit do penzije.
Osim toga, ne želi se svako odricati nekih životnih zadovoljstava zbog stana. Neću raditi za kredit, režije i hranu. Jebo takav život. To je preživljavanje.
Neće niko zidove u grob ponijeti.
Obicno ovi sto bi mijenjali gradove, najcesce provedu zivot u jednom gradu. I hajd nas prosvijetli, neko ko zivi u Sarajevu gdje bi to mogao otici radi bolje ponude i posla? Bukvalno moze svakih 5 godina mijenjati posao a ostati u Sarajevu jer je najveca ponuda.
Osim toga, ako se odluci ici negdje iz ko zna kojeg razloga, stanu u Sarajevu samo raste vrijednost i prodat ce ga skuplje nego sto je kupio cak i kad uzmes u obzir inflaciju.
Prodjite se floskula "mijenjanja gradova i poslove", to su bajke za djecicu.
-
NediM17
- Posts: 26452
- Joined: 05/11/2009 11:49
#8953 Re: Cijene stanova All about
Americki san, zivot u prikolici. 
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#8954 Re: Cijene stanova All about
Lupaju ljudi izlizane fraze, samo da bi nešto rekli. Što se mene tiče slobodno neka hadžijaju, samo što naveče treba prespavati negdje. Možeš za slične pare u svom ili u tuđem, izbor je na tebi. Ja biram da spavam u svom ako već mogu.
-
Piko18
- Posts: 230
- Joined: 20/10/2013 14:46
#8955 Re: Cijene stanova All about
Dobro hajmo realno stavku dva i tri mozes korsiti bez problema vise godina.daario naharis wrote: ↑12/04/2022 10:54
To je to sto pokusavam reci. Kada se kaze 4000KM svi vide gomilu novca i kaze: "znas li ti koliko je to para"? Nesto sto je ljudima u DE ili Belgiji i Holandiji normalno a nama nije je:
- Ljetovanje Spanije (treba ti 1000KM za letove do ESP dok je iz ovih gore zemalja oko 40€ povratna sto je ekvivalent 40KM)
- Iphone mobitel (ovdje se guli 2 godine po 150 KM da se nosa iPhone, tamo je to 100€ godina)
- Macbook air M1 (ovdje je 2500KM, vani je 1100€)
- putovanje vikendom Francuska, Italija, Njemacka, Portugal, Austrija vozom (ovo mi mozemo sanjati)
itd...
Najveci problem kod nas je sto te ljudi uvjeravaju da je sve to luksuz a to prosjecni covjek u gore navedenim zemljama ima.
Moja mjesecna primanja su iznad EU prosjeka, cak kad pogledam ovi mapu iznad svih. Spruga ima 30% manju.
Sta hocu reci, bez obzira na primanja ne kupujemo sve te stvari iz mjeseca u mjesec. Nema mi smisla davati 2000 km za iPhone koji ce mi sluziti isto kao i ovaj sto sada imam. Putovanja su drugs prica.
S druge strane nerealna su ocekivanja pojednih sa pricom da se radi sa strane zaradi. To bas nije u svim slucajevima moguce.
Drugi par cipela je sto ima ljudi koji bi samo srali a ne bi nista poduzeli.
- Truba
- Posts: 93848
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#8956 Re: Cijene stanova All about
govorimo o njemačkih 1000 gradova i američkih 1000 gradova veličine sarajevaSid the sloth wrote: ↑12/04/2022 15:35klix wrote: ↑12/04/2022 14:22
E upravo to. Vežeš se za jedan grad, jedan posao i jedan stan cijeli život. I taj stan otplaćuješ do penzije. U normalnim zemljama možeš promijeniti posao i grad mnogo lakše nego ovdje. I onda ljudi nisu ludi, da dižu kredit, koji će vraćati do penzije.
A u postkomunističkim zemljama se smatra da si uspio u životu, ako si se uvalio na budžet i u kredit do penzije.
Osim toga, ne želi se svako odricati nekih životnih zadovoljstava zbog stana. Neću raditi za kredit, režije i hranu. Jebo takav život. To je preživljavanje.
Neće niko zidove u grob ponijeti.placa kiriju, nekom puni dzep i ono bi zivjelo, eh.
Obicno ovi sto bi mijenjali gradove, najcesce provedu zivot u jednom gradu. I hajd nas prosvijetli, neko ko zivi u Sarajevu gdje bi to mogao otici radi bolje ponude i posla? Bukvalno moze svakih 5 godina mijenjati posao a ostati u Sarajevu jer je najveca ponuda.
Osim toga, ako se odluci ici negdje iz ko zna kojeg razloga, stanu u Sarajevu samo raste vrijednost i prodat ce ga skuplje nego sto je kupio cak i kad uzmes u obzir inflaciju.
Prodjite se floskula "mijenjanja gradova i poslove", to su bajke za djecicu.
- Didier
- Posts: 3787
- Joined: 10/04/2014 19:54
- Location: Главни град
#8957 Re: Cijene stanova All about
Ali takvi likovi nemaju ni Nina stan, a kamoli trosoban pored tramvaja.Haris.ba wrote: ↑10/04/2022 09:24600 KM mjesecno je cca. 7.000KM godisnje, deset godina cca. 70.000KM, hajde i a 20 godina je 140.000KM. Toliko vratis banci. Koliko je to kesovine za stan? Nekih 110.000KMDidier wrote: ↑10/04/2022 09:06 Ne razumijem kako je moguće da mlada osoba, do 40 godina, nije već riješila svoje stambeno pitanje, a vidim da toga ovdje ima koliko hoćeš...
Jebote, pa da ne znam šta radiš, možeš skuckati ratu od 500-600 KM. Ako ti je plata nedovoljna za to, radi nešto drugo, prekvalifikuj se, radi dodatno, pa ćeš imati. Ali jok, valjda lakše kukati.
Uglavnom, za te pare moze se rijesiti stambeno pitanje da nisi na ulici. Ali, ne mozes pricati o trosobnom stanu blizu tramvaja.
Ima izuzetaka, naravno. Tipa nina stan, trosoban stan 46 kvadrata.
Kad čujem razloge poput "neću da se vežem", "ne želim kredit", "banke su lihvari" itd., dođe mi da se ranim. Ali dobro, da nije tih likova, mi ostali ne bismo imali kome izdati stanove
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#8958 Re: Cijene stanova All about
Ponuda, da... ne znaci i da je prihvatljiva...wrote: ↑12/04/2022 19:31 Bukvalno moze svakih 5 godina mijenjati posao a ostati u Sarajevu jer je najveca ponuda.
Nije jednostavno, imati i iznajmljivati stanove... kuche....// odrzavanje, zagaraantovani mjesechni prihod od podstanara.. ako je neko na granici i ako mu podstanar ne uplati dvije kirije.. primjer samo..... sta mu moze vlasnik u tom momentu?
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83510
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#8959 Re: Cijene stanova All about
Errrr...tuziti ga 
-
bjjarmbar
- Posts: 319
- Joined: 22/02/2022 12:49
#8961 Re: Cijene stanova All about
Ispade bolje imat 3000 nego 6000 marakamadesa wrote: ↑12/04/2022 09:02vjeruj 3000 km ovdje je kao i 3000 e tamo. Rijetko kome tamo ostane 3000e da trosi. To sto si ti naveo je vise nego dobar zivot, iskreno.daario naharis wrote: ↑12/04/2022 08:56
Pa iskreno, kako zive nasi prijatelji vani, sa istim ili slicnim diplomama, za svoj zivot mogu reci da je OK. Da se razumijemo, ne fali nista, ali se i ne razbacuju pare.
Idemo oboje u teretanu, oboje pusimo, imamo jedan laptop, po biciklo...Iskreno je da garderobu ne kupujemo po akcijama nego recimo kupim jaknu od 300 iako sam mogao sacekati i platiti 250 (trebala mi je u tom trenutku).![]()
Rijetko kome ostane da trosi tamo, zato kupuju ovdje stanove i ne pitaju za cijenu
-
lissics
- Posts: 527
- Joined: 09/08/2018 06:29
#8962 Re: Cijene stanova All about
Ubise temu po koljenima
- Pauza
- Posts: 780
- Joined: 03/06/2016 11:00
#8963 Re: Cijene stanova All about
Hajde da se vratimo na temu... cijene stanova.
Bezobrazluk ljudi zadnjih par mjeseci prevazilazi svaku mjeru. Stvarno se ponašaju nenormalno. Zar zaista misle da će nekome prodati bilo koju nekretninu ako samo dižu cijenu bez ikakvog razloga, bez ulaganja, renoviranja, rješavanja dokumentacije... samo onako, probudiš se i podigneš za 10K.
Recimo, čovjek pored mene prodaje stan već duže vrijeme i ne može da ga proda. Dolaze ljudi... i odlaze. Zacrtao je stvarno jaku cijenu. Ja sam mu tokom proteklih godina nudio da kupim njegov stan kako bih spojio dva stana, ali nije pristao na ponudu.
Neki dan kaže rat u Ukrajini, skupo ulje, cijena mog stana je sad za 15K veća!
P.S. Samo mi nemojte sad pričati o principima ponude i potražnje!
Bezobrazluk ljudi zadnjih par mjeseci prevazilazi svaku mjeru. Stvarno se ponašaju nenormalno. Zar zaista misle da će nekome prodati bilo koju nekretninu ako samo dižu cijenu bez ikakvog razloga, bez ulaganja, renoviranja, rješavanja dokumentacije... samo onako, probudiš se i podigneš za 10K.
Recimo, čovjek pored mene prodaje stan već duže vrijeme i ne može da ga proda. Dolaze ljudi... i odlaze. Zacrtao je stvarno jaku cijenu. Ja sam mu tokom proteklih godina nudio da kupim njegov stan kako bih spojio dva stana, ali nije pristao na ponudu.
Neki dan kaže rat u Ukrajini, skupo ulje, cijena mog stana je sad za 15K veća!
P.S. Samo mi nemojte sad pričati o principima ponude i potražnje!
- madesa
- Posts: 5570
- Joined: 26/07/2013 02:37
#8964 Re: Cijene stanova All about
vjeruj da ce ga prodati kad tadPauza wrote: ↑13/04/2022 11:04 Hajde da se vratimo na temu... cijene stanova.
Bezobrazluk ljudi zadnjih par mjeseci prevazilazi svaku mjeru. Stvarno se ponašaju nenormalno. Zar zaista misle da će nekome prodati bilo koju nekretninu ako samo dižu cijenu bez ikakvog razloga, bez ulaganja, renoviranja, rješavanja dokumentacije... samo onako, probudiš se i podigneš za 10K.
Recimo, čovjek pored mene prodaje stan već duže vrijeme i ne može da ga proda. Dolaze ljudi... i odlaze. Zacrtao je stvarno jaku cijenu. Ja sam mu tokom proteklih godina nudio da kupim njegov stan kako bih spojio dva stana, ali nije pristao na ponudu.
Neki dan kaže rat u Ukrajini, skupo ulje, cijena mog stana je sad za 15K veća!![]()
P.S. Samo mi nemojte sad pričati o principima ponude i potražnje!
- Truba
- Posts: 93848
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#8965 Re: Cijene stanova All about
Pa rat bi trebao utjecati na smanjenje
Bice bjezanije nesigurnost manje ljudi manje brakova manje djece...dijaspora se necka...
Jbt u nas sve naopako pa i trziste
Bice bjezanije nesigurnost manje ljudi manje brakova manje djece...dijaspora se necka...
Jbt u nas sve naopako pa i trziste
-
Karikaturist
- Posts: 5991
- Joined: 20/12/2020 10:03
#8966 Re: Cijene stanova All about
Pa nije to sporno, svaka roba ima musteriju makar bilo i precijenjeno, mozda ce nekome biti hitno, mozda nekome nece biti bitnomadesa wrote: ↑13/04/2022 11:06vjeruj da ce ga prodati kad tadPauza wrote: ↑13/04/2022 11:04 Hajde da se vratimo na temu... cijene stanova.
Bezobrazluk ljudi zadnjih par mjeseci prevazilazi svaku mjeru. Stvarno se ponašaju nenormalno. Zar zaista misle da će nekome prodati bilo koju nekretninu ako samo dižu cijenu bez ikakvog razloga, bez ulaganja, renoviranja, rješavanja dokumentacije... samo onako, probudiš se i podigneš za 10K.
Recimo, čovjek pored mene prodaje stan već duže vrijeme i ne može da ga proda. Dolaze ljudi... i odlaze. Zacrtao je stvarno jaku cijenu. Ja sam mu tokom proteklih godina nudio da kupim njegov stan kako bih spojio dva stana, ali nije pristao na ponudu.
Neki dan kaže rat u Ukrajini, skupo ulje, cijena mog stana je sad za 15K veća!![]()
P.S. Samo mi nemojte sad pričati o principima ponude i potražnje!
- Pauza
- Posts: 780
- Joined: 03/06/2016 11:00
#8967 Re: Cijene stanova All about
Možda hoće nekad... a možda neće nikad. To su oni ljudi od birvaktile, teški brt.madesa wrote: ↑13/04/2022 11:06vjeruj da ce ga prodati kad tadPauza wrote: ↑13/04/2022 11:04 Hajde da se vratimo na temu... cijene stanova.
Bezobrazluk ljudi zadnjih par mjeseci prevazilazi svaku mjeru. Stvarno se ponašaju nenormalno. Zar zaista misle da će nekome prodati bilo koju nekretninu ako samo dižu cijenu bez ikakvog razloga, bez ulaganja, renoviranja, rješavanja dokumentacije... samo onako, probudiš se i podigneš za 10K.
Recimo, čovjek pored mene prodaje stan već duže vrijeme i ne može da ga proda. Dolaze ljudi... i odlaze. Zacrtao je stvarno jaku cijenu. Ja sam mu tokom proteklih godina nudio da kupim njegov stan kako bih spojio dva stana, ali nije pristao na ponudu.
Neki dan kaže rat u Ukrajini, skupo ulje, cijena mog stana je sad za 15K veća!![]()
P.S. Samo mi nemojte sad pričati o principima ponude i potražnje!
Prodaje ga već godinama. S obzirom na njegove stare godine, nije mi jasno što ne spusti cijenu i svi sretni. A ne on povećava jer eto skupo ulje i rat u Ukrajini. WTF? Kao da će ga ponijeti sa sobom.
-
izvrsni direktor
- Posts: 14758
- Joined: 20/12/2018 16:11
- Vozim: Premium
#8968 Re: Cijene stanova All about
Nego sta drugo vec princip ponude i potraznje? Nije to ulje, gorivo ili brasno, ili nesto neophodno svakome za zivot pa da se koristi situacija.
Ako je samo tebi skup taj stan ides na drugu lokaciju gdje su stanovi jeftiniji, a taj ce stan kupiti neko kome nije preskup. A ako je svima skup, onda ga nece nikad ni prodati.
- Pauza
- Posts: 780
- Joined: 03/06/2016 11:00
#8969 Re: Cijene stanova All about
Upravo o tome, slično, razmišljam.Black swan wrote: ↑13/04/2022 11:08 Pa rat bi trebao utjecati na smanjenje![]()
Bice bjezanije nesigurnost manje ljudi manje brakova manje djece...dijaspora se necka...
Jbt u nas sve naopako pa i trziste
Ljudi odlaze na Zapad, trajno. U mom ulazu je od početka 2022, 7 ljudi (jedna porodica od 4 člana, i troje mladih oko 30g.) otišlo za Njemačku i Sloveniju.
Vjerujem da je situacija slična i u drugim krajevima grada. Odoše ljudi. Razumljivo. Sad je lako vizu dobiti.
- Pauza
- Posts: 780
- Joined: 03/06/2016 11:00
#8970 Re: Cijene stanova All about
jes, takoe.izvrsni direktor wrote: ↑13/04/2022 11:16Nego sta drugo vec princip ponude i potraznje? Nije to ulje, gorivo ili brasno, ili nesto neophodno svakome za zivot pa da se koristi situacija.
Ako je samo tebi skup taj stan ides na drugu lokaciju gdje su stanovi jeftiniji, a taj ce stan kupiti neko kome nije preskup. A ako je svima skup, onda ga nece nikad ni prodati.
- Truba
- Posts: 93848
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#8971 Re: Cijene stanova All about
Jaro kad vidim one slike i videe iz marijupoljaPauza wrote: ↑13/04/2022 11:16Upravo o tome, slično, razmišljam.Black swan wrote: ↑13/04/2022 11:08 Pa rat bi trebao utjecati na smanjenje![]()
Bice bjezanije nesigurnost manje ljudi manje brakova manje djece...dijaspora se necka...
Jbt u nas sve naopako pa i trziste
Ljudi odlaze na Zapad, trajno. U mom ulazu je od početka 2022, 7 ljudi (jedna porodica od 4 člana, i troje mladih oko 30g.) otišlo za Njemačku i Sloveniju.
Vjerujem da je situacija slična i u drugim krajevima grada. Odoše ljudi. Razumljivo. Sad je lako vizu dobiti.
Drago mi sto nemam nista
Al bukvalno nisam ni u sta ulozio...prozore laminat i ormare ne racunam to je potrosna roba
- madesa
- Posts: 5570
- Joined: 26/07/2013 02:37
#8972 Re: Cijene stanova All about
takvi ljudi. Ispod mene isto dedo i nana zivjeli, djece nemaju manji stan mozda nekih 30m2. On meni dodje bi li kupio kao prvo pitam komsije. Cijena 120 000Pauza wrote: ↑13/04/2022 11:13Možda hoće nekad... a možda neće nikad. To su oni ljudi od birvaktile, teški brt.
Prodaje ga već godinama. S obzirom na njegove stare godine, nije mi jasno što ne spusti cijenu i svi sretni. A ne on povećava jer eto skupo ulje i rat u Ukrajini. WTF? Kao da će ga ponijeti sa sobom.
- Haris.ba
- Posts: 35305
- Joined: 08/09/2005 20:08
#8973 Re: Cijene stanova All about
Nije stvar odlaze li ljudi, stvar je prodaju li nekretnine kad odu. Ako ne prodaju, ne iznajmljuju - imas neaktivnu nekretninu koja ne utice na trziste ni smanjenjem cijene nekretnine ni iznajmljivanja.Pauza wrote: ↑13/04/2022 11:16Upravo o tome, slično, razmišljam.Black swan wrote: ↑13/04/2022 11:08 Pa rat bi trebao utjecati na smanjenje![]()
Bice bjezanije nesigurnost manje ljudi manje brakova manje djece...dijaspora se necka...
Jbt u nas sve naopako pa i trziste
Ljudi odlaze na Zapad, trajno. U mom ulazu je od početka 2022, 7 ljudi (jedna porodica od 4 člana, i troje mladih oko 30g.) otišlo za Njemačku i Sloveniju.
Vjerujem da je situacija slična i u drugim krajevima grada. Odoše ljudi. Razumljivo. Sad je lako vizu dobiti.
Da ne kazem sada svi, ali haman svi koji su otisli da znam ne prodaju nekretnine. Cak i ulazu.
Sto se tice rata u Ukraini. Vidjecemo sta ce biti. Nekoliko miliona ljudi ce vjerovatno ostati u EU. Mnogi od njih ce biti konkurencija nasim ljudima za posao.
-
Karikaturist
- Posts: 5991
- Joined: 20/12/2020 10:03
#8974 Re: Cijene stanova All about
Oj jest se usrecila studentica. 
- Haris.ba
- Posts: 35305
- Joined: 08/09/2005 20:08
#8975 Re: Cijene stanova All about
Pa 30 kvadrata, 130 milja, studentica gleda da je blizu fakultetu, vjerovatno je lokacija dobra. Otice to na 150 milja brzo.
