I ja to citam i gledam... sve hadzije, a svi sastavljaju kraj sa krajem.suspect_zero wrote: ↑12/04/2022 00:09 Ja kad čitam kojim ciframa se gađate onda skontam da sam ispod granice siromaštva.....znači ono za sadake udijelit'....ništa, sad nek mi vitre i zekejat daju![]()
![]()
Cijene stanova All about
Moderator: anex
- xamp
- Posts: 1630
- Joined: 31/03/2010 18:43
#8901 Re: Cijene stanova All about
- madesa
- Posts: 5570
- Joined: 26/07/2013 02:37
#8902 Re: Cijene stanova All about
brate ako vam ne mogu biti 3000 za dobro kurcenje onda pravac njemackadaario naharis wrote: ↑11/04/2022 21:28 Supruga i ja imamo primanja blizu 4000, kredit od 850KM i zivimo onako![]()
Sreca stan smo kupili mladi, ali eto jos imamo 210 rata da ga otplatimo![]()
- _Reds_
- Posts: 9475
- Joined: 14/01/2012 20:01
- Location: Aqua S....
#8903 Re: Cijene stanova All about
Treba znati sa parama.
Ima ljudi koji mjesečno potroše sigurno i po 500 KM na stvarni usput, bez kojih se može, i koji ne znači ništa u kvaliteti života.
Ili pak ima porodica koje daju mjesečno na cigare po cca 400 KM,a druga porodica ima manja primanja, ali niko ne puši.
Ima ljudi koji prate sniženja, ima i ovih koje baš briga, pa kupe recimo jaknu od 250 KM, i za 7 dana ona bude na 150 KM.
Ima ljudi kojima je telefon od 400 KM sasvim ok, a li snobova koji imaju platu 1000 KM, ali telefon od 2000 KM, ali šta je to, pa to on plaća na rate.
Ima ljudi koji mjesečno potroše sigurno i po 500 KM na stvarni usput, bez kojih se može, i koji ne znači ništa u kvaliteti života.
Ili pak ima porodica koje daju mjesečno na cigare po cca 400 KM,a druga porodica ima manja primanja, ali niko ne puši.
Ima ljudi koji prate sniženja, ima i ovih koje baš briga, pa kupe recimo jaknu od 250 KM, i za 7 dana ona bude na 150 KM.
Ima ljudi kojima je telefon od 400 KM sasvim ok, a li snobova koji imaju platu 1000 KM, ali telefon od 2000 KM, ali šta je to, pa to on plaća na rate.
- madesa
- Posts: 5570
- Joined: 26/07/2013 02:37
#8904 Re: Cijene stanova All about
nabacano kao favele u brazilu. Preruzno izgleda da mi je odvratno proci onuda. Izolacija kaastrofa cujes kako neko jebe majke tamo. Parking da ne spominjem svi parkiraju ondje i onda na posao u grad. A cijene po m2 ko da gradnja 2020 a ne 1984
- madesa
- Posts: 5570
- Joined: 26/07/2013 02:37
#8905 Re: Cijene stanova All about
Ne pusim ali vjerujem da je uzitak ali je to bas bacanje para. Kada se dvoumim da li da nesto kupim sto kosta malo skuplje uvijek u sebi kazem ne pusis ne dajes pare za te gluposti kupi sebi to_Reds_ wrote: ↑12/04/2022 08:42 Treba znati sa parama.
Ima ljudi koji mjesečno potroše sigurno i po 500 KM na stvarni usput, bez kojih se može, i koji ne znači ništa u kvaliteti života.
Ili pak ima porodica koje daju mjesečno na cigare po cca 400 KM,a druga porodica ima manja primanja, ali niko ne puši.
Ima ljudi koji prate sniženja, ima i ovih koje baš briga, pa kupe recimo jaknu od 250 KM, i za 7 dana ona bude na 150 KM.
Ima ljudi kojima je telefon od 400 KM sasvim ok, a li snobova koji imaju platu 1000 KM, ali telefon od 2000 KM, ali šta je to, pa to on plaća na rate.
- _Reds_
- Posts: 9475
- Joined: 14/01/2012 20:01
- Location: Aqua S....
#8906 Re: Cijene stanova All about
Znam dosta porodica koje daju ovoliko na cigare, imaju solidna primanja, ali onda kukaju. 400 x 12 = 4800 KM, i to svoj ćejf propušiš. Druga porodica za te pare ode na more, posalje djecu na zimske škole, registruje auto i još im ostane.madesa wrote: ↑12/04/2022 08:50Ne pusim ali vjerujem da je uzitak ali je to bas bacanje para. Kada se dvoumim da li da nesto kupim sto kosta malo skuplje uvijek u sebi kazem ne pusis ne dajes pare za te gluposti kupi sebi to_Reds_ wrote: ↑12/04/2022 08:42 Treba znati sa parama.
Ima ljudi koji mjesečno potroše sigurno i po 500 KM na stvarni usput, bez kojih se može, i koji ne znači ništa u kvaliteti života.
Ili pak ima porodica koje daju mjesečno na cigare po cca 400 KM,a druga porodica ima manja primanja, ali niko ne puši.
Ima ljudi koji prate sniženja, ima i ovih koje baš briga, pa kupe recimo jaknu od 250 KM, i za 7 dana ona bude na 150 KM.
Ima ljudi kojima je telefon od 400 KM sasvim ok, a li snobova koji imaju platu 1000 KM, ali telefon od 2000 KM, ali šta je to, pa to on plaća na rate.![]()
-
daario naharis
- Posts: 1067
- Joined: 17/06/2015 19:42
#8907 Re: Cijene stanova All about
Pa iskreno, kako zive nasi prijatelji vani, sa istim ili slicnim diplomama, za svoj zivot mogu reci da je OK. Da se razumijemo, ne fali nista, ali se i ne razbacuju pare.madesa wrote: ↑12/04/2022 08:38brate ako vam ne mogu biti 3000 za dobro kurcenje onda pravac njemackadaario naharis wrote: ↑11/04/2022 21:28 Supruga i ja imamo primanja blizu 4000, kredit od 850KM i zivimo onako![]()
Sreca stan smo kupili mladi, ali eto jos imamo 210 rata da ga otplatimo![]()
Za 3000 u Sarajevu mozes bas fino zivjeti plus mozes otici na more i na zimski odmor.Ja ne znam na sta trosite pare pa da zivite onako
Idemo oboje u teretanu, oboje pusimo, imamo jedan laptop, po biciklo...Iskreno je da garderobu ne kupujemo po akcijama nego recimo kupim jaknu od 300 iako sam mogao sacekati i platiti 250 (trebala mi je u tom trenutku).
- madesa
- Posts: 5570
- Joined: 26/07/2013 02:37
#8908 Re: Cijene stanova All about
vjeruj 3000 km ovdje je kao i 3000 e tamo. Rijetko kome tamo ostane 3000e da trosi. To sto si ti naveo je vise nego dobar zivot, iskreno.daario naharis wrote: ↑12/04/2022 08:56Pa iskreno, kako zive nasi prijatelji vani, sa istim ili slicnim diplomama, za svoj zivot mogu reci da je OK. Da se razumijemo, ne fali nista, ali se i ne razbacuju pare.
Idemo oboje u teretanu, oboje pusimo, imamo jedan laptop, po biciklo...Iskreno je da garderobu ne kupujemo po akcijama nego recimo kupim jaknu od 300 iako sam mogao sacekati i platiti 250 (trebala mi je u tom trenutku).
-
Ali_G
- Posts: 4674
- Joined: 02/03/2002 00:00
#8909 Re: Cijene stanova All about
Moze se mozda bracni par hadzijati sa 3k, al porodica sa dvoje djece nema teorije
-
daario naharis
- Posts: 1067
- Joined: 17/06/2015 19:42
#8910 Re: Cijene stanova All about
Ne zalim se hvala Bogu sve je to OK uzeci u obzir godine i to da zivimo u jednoj rupi europe.madesa wrote: ↑12/04/2022 09:02vjeruj 3000 km ovdje je kao i 3000 e tamo. Rijetko kome tamo ostane 3000e da trosi. To sto si ti naveo je vise nego dobar zivot, iskreno.daario naharis wrote: ↑12/04/2022 08:56
Pa iskreno, kako zive nasi prijatelji vani, sa istim ili slicnim diplomama, za svoj zivot mogu reci da je OK. Da se razumijemo, ne fali nista, ali se i ne razbacuju pare.
Idemo oboje u teretanu, oboje pusimo, imamo jedan laptop, po biciklo...Iskreno je da garderobu ne kupujemo po akcijama nego recimo kupim jaknu od 300 iako sam mogao sacekati i platiti 250 (trebala mi je u tom trenutku).![]()
Jedino sto me malo nervira je recimo sto evo hocu da kupim laptop od 2000, moram ga uzeti na rate, otplacujem ga godinu dvije sto mi je dugo za takvu stvar.
Tako sam uzeo bike, TV, sat itd. Bude mi zao da skupljam 3-4-5 mjeseci i da izvalim na laptop koji mi zbog prirode posla nije potreban za posao ali eto...
- liaar
- Posts: 3945
- Joined: 29/11/2016 11:09
- Location: Grad zabranjenog imena
- Grijem se na: na suze
- Vozim: francusku nakazu
- Contact:
#8911 Re: Cijene stanova All about
a eto novogradnja ima bolje zidove. ja tačno kroz zidove između stanova znam koja je ženska došla kod komšije, a dvije su različite
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52759
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#8912 Re: Cijene stanova All about
ok,
kredit 950, režije 350, vrtić 300, rate na ostale stvari 300 = 1900, eto bez rata 1600.
hoću da kažem da 3000 i nije neka cifra kada se ovako stvari poslože. vjerovatno jeste bila unazad pet godina, ali danas stvarno nije tolika da se može prst u uho staviti i živiti bezbrižno.
kredit 950, režije 350, vrtić 300, rate na ostale stvari 300 = 1900, eto bez rata 1600.
hoću da kažem da 3000 i nije neka cifra kada se ovako stvari poslože. vjerovatno jeste bila unazad pet godina, ali danas stvarno nije tolika da se može prst u uho staviti i živiti bezbrižno.
- VladaFBiH
- Posts: 6611
- Joined: 01/02/2012 12:32
- Location: rajvoSa
#8913 Re: Cijene stanova All about
još ako u kalkulaciju dodaš i auto tek te tu nema jer je i ono oko 250KM mjesečno i to bez troška kupovine istog (registracija cca 600, gorivo cca 150 mjesečno sa sadašnjim cijenama, gume 2 kom godišnje cca 200, neko osnovno održavanje 300-400)... a hrane i odjeće se nismo ni dotakli...Chmoljo wrote: ↑12/04/2022 09:23 ok,
kredit 950, režije 350, vrtić 300, rate na ostale stvari 300 = 1900, eto bez rata 1600.
hoću da kažem da 3000 i nije neka cifra kada se ovako stvari poslože. vjerovatno jeste bila unazad pet godina, ali danas stvarno nije tolika da se može prst u uho staviti i živiti bezbrižno.
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52759
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#8914 Re: Cijene stanova All about
da, gorivo, popravke, servis, registracija... al eto, dodaj to u onih 300 maraka u ratama 
-
Sid the sloth
- Posts: 3852
- Joined: 30/01/2013 15:56
#8915 Re: Cijene stanova All about
Ne moze. Moze se zivjeti ali daleko je to od finog.madesa wrote: ↑12/04/2022 08:38brate ako vam ne mogu biti 3000 za dobro kurcenje onda pravac njemackadaario naharis wrote: ↑11/04/2022 21:28 Supruga i ja imamo primanja blizu 4000, kredit od 850KM i zivimo onako![]()
Sreca stan smo kupili mladi, ali eto jos imamo 210 rata da ga otplatimo![]()
Za 3000 u Sarajevu mozes bas fino zivjeti plus mozes otici na more i na zimski odmor.Ja ne znam na sta trosite pare pa da zivite onako
-
b_i_s
- Posts: 216
- Joined: 03/07/2019 09:32
#8916 Re: Cijene stanova All about
Ima dvije godine kako sam na poslu, poslovnim partnerima iz Istočne Bosne rekao da 3 hiljade u Sarajevu nisu neka para, a oni me gledali
Sa ovim cijenama kakve su sad, za četveročlanu porodicu u Sarajevu mislim da 4,5 - 5 hiljada može biti za solidan/vrlo dobar život. I to pod uslovom da nemaju neki kredit maconju.
Sa ovim cijenama kakve su sad, za četveročlanu porodicu u Sarajevu mislim da 4,5 - 5 hiljada može biti za solidan/vrlo dobar život. I to pod uslovom da nemaju neki kredit maconju.
- madesa
- Posts: 5570
- Joined: 26/07/2013 02:37
#8917 Re: Cijene stanova All about
za ove sto govore da se ne moze fino zivjeti sa 3000 cistis para poslije kredita i ostalog.
Plata kod mene 1500 sa svim + sto zaradim sa strane 200 Km. Zena isto 1500 + sa strane oko 300 Km. Ukupno 3500 Km. Stan naslijedio i renovirao ga tako da nemam ratu za stan. Imam za auto od 400 Km. Vrtic za 2 djece 350 KM. Rezije i gorivo nekih 400 kM. Ostane nekih 2300 za nas 4. Ne kupuju se jakne od 300 nego od 120-140 Km, tene isto tako. Gledam akcije uvijek za odjecu i obucu sto je po meni normalno. Djeci stalno treba neka majica,tene,cizme i ostalo. Na more se ode jednom godisnje 7 dana i to je to. Oboje imamo fakultete i nema sanse da bi ovako solidno zivjeli u njemackoj.
Plata kod mene 1500 sa svim + sto zaradim sa strane 200 Km. Zena isto 1500 + sa strane oko 300 Km. Ukupno 3500 Km. Stan naslijedio i renovirao ga tako da nemam ratu za stan. Imam za auto od 400 Km. Vrtic za 2 djece 350 KM. Rezije i gorivo nekih 400 kM. Ostane nekih 2300 za nas 4. Ne kupuju se jakne od 300 nego od 120-140 Km, tene isto tako. Gledam akcije uvijek za odjecu i obucu sto je po meni normalno. Djeci stalno treba neka majica,tene,cizme i ostalo. Na more se ode jednom godisnje 7 dana i to je to. Oboje imamo fakultete i nema sanse da bi ovako solidno zivjeli u njemackoj.
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52759
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#8918 Re: Cijene stanova All about
madesa wrote: ↑12/04/2022 09:43 za ove sto govore da se ne moze fino zivjeti sa 3000 cistis para poslije kredita i ostalog.
Plata kod mene 1500 sa svim + sto zaradim sa strane 200 Km. Zena isto 1500 + sa strane oko 300 Km. Ukupno 3500 Km. Stan naslijedio i renovirao ga tako da nemam ratu za stan. Imam za auto od 400 Km. Vrtic za 2 djece 350 KM. Rezije i gorivo nekih 400 kM. Ostane nekih 2300 za nas 4. Ne kupuju se jakne od 300 nego od 120-140 Km, tene isto tako. Gledam akcije uvijek za odjecu i obucu sto je po meni normalno. Djeci stalno treba neka majica,tene,cizme i ostalo. Na more se ode jednom godisnje 7 dana i to je to. Oboje imamo fakultete i nema sanse da bi ovako solidno zivjeli u njemackoj.
sad se ti ibretiš kako se ne može sa oko 3000 i više, na temi o divljanju cijena stanova i kažeš hladno ja nemam ratu kredita za stan.
pa u tome i jeste poenta.
- madesa
- Posts: 5570
- Joined: 26/07/2013 02:37
#8919 Re: Cijene stanova All about
procitaj bolje, kazem da se moze zivjeti solidno sa nekih 2300 Km ali sa 4 clana porodice. Neki govore da im je malo 3000 a dvoje ih.Chmoljo wrote: ↑12/04/2022 09:49madesa wrote: ↑12/04/2022 09:43 za ove sto govore da se ne moze fino zivjeti sa 3000 cistis para poslije kredita i ostalog.
Plata kod mene 1500 sa svim + sto zaradim sa strane 200 Km. Zena isto 1500 + sa strane oko 300 Km. Ukupno 3500 Km. Stan naslijedio i renovirao ga tako da nemam ratu za stan. Imam za auto od 400 Km. Vrtic za 2 djece 350 KM. Rezije i gorivo nekih 400 kM. Ostane nekih 2300 za nas 4. Ne kupuju se jakne od 300 nego od 120-140 Km, tene isto tako. Gledam akcije uvijek za odjecu i obucu sto je po meni normalno. Djeci stalno treba neka majica,tene,cizme i ostalo. Na more se ode jednom godisnje 7 dana i to je to. Oboje imamo fakultete i nema sanse da bi ovako solidno zivjeli u njemackoj.![]()
sad se ti ibretiš kako se ne može sa oko 3000 i više, na temi o divljanju cijena stanova i kažeš hladno ja nemam ratu kredita za stan.
pa u tome i jeste poenta.![]()
![]()
![]()
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52759
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#8920 Re: Cijene stanova All about
pa nije ni on reko da im je malo, nego da je ok.
- madesa
- Posts: 5570
- Joined: 26/07/2013 02:37
- Bullet Tooth Tony
- Posts: 21032
- Joined: 06/09/2007 12:15
- Location: Carsija at naJt
#8923 Re: Cijene stanova All about
Gledaj Luxa
... 13k eura kvadrat ... 80 kvadrata golubarnika milioncek
Last edited by Bullet Tooth Tony on 12/04/2022 10:20, edited 1 time in total.
- _Reds_
- Posts: 9475
- Joined: 14/01/2012 20:01
- Location: Aqua S....
#8924 Re: Cijene stanova All about
Svako je priča za sebe.
Ja sam stan kupio čim sam se zaposlio, znači bukvalno 2 ili 3 plata mi je bila već kredit, prije ženidbe, i otplatio sam ga.
Imam kolega koji su odprilike u to vrijeme zaposlili, ali ima nije naum padalo da uzmu kredit, uzeli ga 4-5 godina kasnije, i sada je naravno dosta teže, jer tu je porodica i slično, rata mora biti manja, i onda dodju i kažu lahko je tebi.
Nisu uzimali kredit jer su trošili sve na svoje prohtjeve, kafane, putovanja i slično, dakle nisu ni uštedjeli. Ne može i jare i pare, i stanovi i provodi.
Probaj na zapadu po kafanama hodati, i flaše naručivati.
Ja sam stan kupio čim sam se zaposlio, znači bukvalno 2 ili 3 plata mi je bila već kredit, prije ženidbe, i otplatio sam ga.
Imam kolega koji su odprilike u to vrijeme zaposlili, ali ima nije naum padalo da uzmu kredit, uzeli ga 4-5 godina kasnije, i sada je naravno dosta teže, jer tu je porodica i slično, rata mora biti manja, i onda dodju i kažu lahko je tebi.
Nisu uzimali kredit jer su trošili sve na svoje prohtjeve, kafane, putovanja i slično, dakle nisu ni uštedjeli. Ne može i jare i pare, i stanovi i provodi.
Probaj na zapadu po kafanama hodati, i flaše naručivati.
-
Horke
- Posts: 536
- Joined: 20/11/2019 13:43
#8925 Re: Cijene stanova All about
Troskovi koje vi nabrajate je samo da ste siti, obuceni, na suhom i toplom (kako vam rezije sa ovim cijenama grijanja budu 200?) U se, na se, i poda se. Gdje su ostali troskovi, koji bi trebali biti normalni. Cetveroclana porodica u Sarajevu u kino ne moze otici bez 50 km, odvesti djecu u pionirsku. Otici u muzej. Upisati na neki sport. Da ne govorim o skijanju, koje je strasno skupo. Ili obici neki veci grad za produzeni vikend. Domet naseg luksuza je 7 dana na moru godisnje. U apartmanu kod Ante iz 1928.
U tom kontekstu, ogromna je razlika zivota ovdje i vani. Ono sto je nama luksuz tamo je normala.
U tom kontekstu, ogromna je razlika zivota ovdje i vani. Ono sto je nama luksuz tamo je normala.


