Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#8901 Re: Cijene stanova All about

Post by xamp »

suspect_zero wrote: 12/04/2022 00:09 Ja kad čitam kojim ciframa se gađate onda skontam da sam ispod granice siromaštva.....znači ono za sadake udijelit'....ništa, sad nek mi vitre i zekejat daju :oops: :mrgreen:
I ja to citam i gledam... sve hadzije, a svi sastavljaju kraj sa krajem.
User avatar
madesa
Posts: 5570
Joined: 26/07/2013 02:37

#8902 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

daario naharis wrote: 11/04/2022 21:28 Supruga i ja imamo primanja blizu 4000, kredit od 850KM i zivimo onako :D

Sreca stan smo kupili mladi, ali eto jos imamo 210 rata da ga otplatimo :D
brate ako vam ne mogu biti 3000 za dobro kurcenje onda pravac njemacka :D Za 3000 u Sarajevu mozes bas fino zivjeti plus mozes otici na more i na zimski odmor.Ja ne znam na sta trosite pare pa da zivite onako
User avatar
_Reds_
Posts: 9475
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#8903 Re: Cijene stanova All about

Post by _Reds_ »

Treba znati sa parama.

Ima ljudi koji mjesečno potroše sigurno i po 500 KM na stvarni usput, bez kojih se može, i koji ne znači ništa u kvaliteti života.

Ili pak ima porodica koje daju mjesečno na cigare po cca 400 KM,a druga porodica ima manja primanja, ali niko ne puši.

Ima ljudi koji prate sniženja, ima i ovih koje baš briga, pa kupe recimo jaknu od 250 KM, i za 7 dana ona bude na 150 KM.

Ima ljudi kojima je telefon od 400 KM sasvim ok, a li snobova koji imaju platu 1000 KM, ali telefon od 2000 KM, ali šta je to, pa to on plaća na rate.
User avatar
madesa
Posts: 5570
Joined: 26/07/2013 02:37

#8904 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

xamp wrote: 11/04/2022 18:14
madesa wrote: 11/04/2022 14:31 meni samo nije jasno kako neko moze dati npr 200 000 za stan na Ciglanama. To je meni definitivno najgore naselje u Sarajevu.
zasto?
nabacano kao favele u brazilu. Preruzno izgleda da mi je odvratno proci onuda. Izolacija kaastrofa cujes kako neko jebe majke tamo. Parking da ne spominjem svi parkiraju ondje i onda na posao u grad. A cijene po m2 ko da gradnja 2020 a ne 1984
User avatar
madesa
Posts: 5570
Joined: 26/07/2013 02:37

#8905 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

_Reds_ wrote: 12/04/2022 08:42 Treba znati sa parama.

Ima ljudi koji mjesečno potroše sigurno i po 500 KM na stvarni usput, bez kojih se može, i koji ne znači ništa u kvaliteti života.

Ili pak ima porodica koje daju mjesečno na cigare po cca 400 KM,a druga porodica ima manja primanja, ali niko ne puši.

Ima ljudi koji prate sniženja, ima i ovih koje baš briga, pa kupe recimo jaknu od 250 KM, i za 7 dana ona bude na 150 KM.

Ima ljudi kojima je telefon od 400 KM sasvim ok, a li snobova koji imaju platu 1000 KM, ali telefon od 2000 KM, ali šta je to, pa to on plaća na rate.
Ne pusim ali vjerujem da je uzitak ali je to bas bacanje para. Kada se dvoumim da li da nesto kupim sto kosta malo skuplje uvijek u sebi kazem ne pusis ne dajes pare za te gluposti kupi sebi to :-D
User avatar
_Reds_
Posts: 9475
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#8906 Re: Cijene stanova All about

Post by _Reds_ »

madesa wrote: 12/04/2022 08:50
_Reds_ wrote: 12/04/2022 08:42 Treba znati sa parama.

Ima ljudi koji mjesečno potroše sigurno i po 500 KM na stvarni usput, bez kojih se može, i koji ne znači ništa u kvaliteti života.

Ili pak ima porodica koje daju mjesečno na cigare po cca 400 KM,a druga porodica ima manja primanja, ali niko ne puši.

Ima ljudi koji prate sniženja, ima i ovih koje baš briga, pa kupe recimo jaknu od 250 KM, i za 7 dana ona bude na 150 KM.

Ima ljudi kojima je telefon od 400 KM sasvim ok, a li snobova koji imaju platu 1000 KM, ali telefon od 2000 KM, ali šta je to, pa to on plaća na rate.
Ne pusim ali vjerujem da je uzitak ali je to bas bacanje para. Kada se dvoumim da li da nesto kupim sto kosta malo skuplje uvijek u sebi kazem ne pusis ne dajes pare za te gluposti kupi sebi to :-D
Znam dosta porodica koje daju ovoliko na cigare, imaju solidna primanja, ali onda kukaju. 400 x 12 = 4800 KM, i to svoj ćejf propušiš. Druga porodica za te pare ode na more, posalje djecu na zimske škole, registruje auto i još im ostane.
daario naharis
Posts: 1067
Joined: 17/06/2015 19:42

#8907 Re: Cijene stanova All about

Post by daario naharis »

madesa wrote: 12/04/2022 08:38
daario naharis wrote: 11/04/2022 21:28 Supruga i ja imamo primanja blizu 4000, kredit od 850KM i zivimo onako :D

Sreca stan smo kupili mladi, ali eto jos imamo 210 rata da ga otplatimo :D
brate ako vam ne mogu biti 3000 za dobro kurcenje onda pravac njemacka :D Za 3000 u Sarajevu mozes bas fino zivjeti plus mozes otici na more i na zimski odmor.Ja ne znam na sta trosite pare pa da zivite onako
Pa iskreno, kako zive nasi prijatelji vani, sa istim ili slicnim diplomama, za svoj zivot mogu reci da je OK. Da se razumijemo, ne fali nista, ali se i ne razbacuju pare.

Idemo oboje u teretanu, oboje pusimo, imamo jedan laptop, po biciklo...Iskreno je da garderobu ne kupujemo po akcijama nego recimo kupim jaknu od 300 iako sam mogao sacekati i platiti 250 (trebala mi je u tom trenutku).
User avatar
madesa
Posts: 5570
Joined: 26/07/2013 02:37

#8908 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

daario naharis wrote: 12/04/2022 08:56
madesa wrote: 12/04/2022 08:38

brate ako vam ne mogu biti 3000 za dobro kurcenje onda pravac njemacka :D Za 3000 u Sarajevu mozes bas fino zivjeti plus mozes otici na more i na zimski odmor.Ja ne znam na sta trosite pare pa da zivite onako
Pa iskreno, kako zive nasi prijatelji vani, sa istim ili slicnim diplomama, za svoj zivot mogu reci da je OK. Da se razumijemo, ne fali nista, ali se i ne razbacuju pare.

Idemo oboje u teretanu, oboje pusimo, imamo jedan laptop, po biciklo...Iskreno je da garderobu ne kupujemo po akcijama nego recimo kupim jaknu od 300 iako sam mogao sacekati i platiti 250 (trebala mi je u tom trenutku).
vjeruj 3000 km ovdje je kao i 3000 e tamo. Rijetko kome tamo ostane 3000e da trosi. To sto si ti naveo je vise nego dobar zivot, iskreno. :thumbup:
Ali_G
Posts: 4674
Joined: 02/03/2002 00:00

#8909 Re: Cijene stanova All about

Post by Ali_G »

Moze se mozda bracni par hadzijati sa 3k, al porodica sa dvoje djece nema teorije
daario naharis
Posts: 1067
Joined: 17/06/2015 19:42

#8910 Re: Cijene stanova All about

Post by daario naharis »

madesa wrote: 12/04/2022 09:02
daario naharis wrote: 12/04/2022 08:56

Pa iskreno, kako zive nasi prijatelji vani, sa istim ili slicnim diplomama, za svoj zivot mogu reci da je OK. Da se razumijemo, ne fali nista, ali se i ne razbacuju pare.

Idemo oboje u teretanu, oboje pusimo, imamo jedan laptop, po biciklo...Iskreno je da garderobu ne kupujemo po akcijama nego recimo kupim jaknu od 300 iako sam mogao sacekati i platiti 250 (trebala mi je u tom trenutku).
vjeruj 3000 km ovdje je kao i 3000 e tamo. Rijetko kome tamo ostane 3000e da trosi. To sto si ti naveo je vise nego dobar zivot, iskreno. :thumbup:
Ne zalim se hvala Bogu sve je to OK uzeci u obzir godine i to da zivimo u jednoj rupi europe.

Jedino sto me malo nervira je recimo sto evo hocu da kupim laptop od 2000, moram ga uzeti na rate, otplacujem ga godinu dvije sto mi je dugo za takvu stvar.

Tako sam uzeo bike, TV, sat itd. Bude mi zao da skupljam 3-4-5 mjeseci i da izvalim na laptop koji mi zbog prirode posla nije potreban za posao ali eto...
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#8911 Re: Cijene stanova All about

Post by liaar »

madesa wrote: 12/04/2022 08:42
xamp wrote: 11/04/2022 18:14

zasto?
nabacano kao favele u brazilu. Preruzno izgleda da mi je odvratno proci onuda. Izolacija kaastrofa cujes kako neko jebe majke tamo. Parking da ne spominjem svi parkiraju ondje i onda na posao u grad. A cijene po m2 ko da gradnja 2020 a ne 1984
a eto novogradnja ima bolje zidove. ja tačno kroz zidove između stanova znam koja je ženska došla kod komšije, a dvije su različite :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52758
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#8912 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

ok,

kredit 950, režije 350, vrtić 300, rate na ostale stvari 300 = 1900, eto bez rata 1600.

hoću da kažem da 3000 i nije neka cifra kada se ovako stvari poslože. vjerovatno jeste bila unazad pet godina, ali danas stvarno nije tolika da se može prst u uho staviti i živiti bezbrižno.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6611
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#8913 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

Chmoljo wrote: 12/04/2022 09:23 ok,

kredit 950, režije 350, vrtić 300, rate na ostale stvari 300 = 1900, eto bez rata 1600.

hoću da kažem da 3000 i nije neka cifra kada se ovako stvari poslože. vjerovatno jeste bila unazad pet godina, ali danas stvarno nije tolika da se može prst u uho staviti i živiti bezbrižno.
još ako u kalkulaciju dodaš i auto tek te tu nema jer je i ono oko 250KM mjesečno i to bez troška kupovine istog (registracija cca 600, gorivo cca 150 mjesečno sa sadašnjim cijenama, gume 2 kom godišnje cca 200, neko osnovno održavanje 300-400)... a hrane i odjeće se nismo ni dotakli...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52758
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#8914 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

da, gorivo, popravke, servis, registracija... al eto, dodaj to u onih 300 maraka u ratama :D
Sid the sloth
Posts: 3852
Joined: 30/01/2013 15:56

#8915 Re: Cijene stanova All about

Post by Sid the sloth »

madesa wrote: 12/04/2022 08:38
daario naharis wrote: 11/04/2022 21:28 Supruga i ja imamo primanja blizu 4000, kredit od 850KM i zivimo onako :D

Sreca stan smo kupili mladi, ali eto jos imamo 210 rata da ga otplatimo :D
brate ako vam ne mogu biti 3000 za dobro kurcenje onda pravac njemacka :D Za 3000 u Sarajevu mozes bas fino zivjeti plus mozes otici na more i na zimski odmor.Ja ne znam na sta trosite pare pa da zivite onako
Ne moze. Moze se zivjeti ali daleko je to od finog.
b_i_s
Posts: 216
Joined: 03/07/2019 09:32

#8916 Re: Cijene stanova All about

Post by b_i_s »

Ima dvije godine kako sam na poslu, poslovnim partnerima iz Istočne Bosne rekao da 3 hiljade u Sarajevu nisu neka para, a oni me gledali :shock:
Sa ovim cijenama kakve su sad, za četveročlanu porodicu u Sarajevu mislim da 4,5 - 5 hiljada može biti za solidan/vrlo dobar život. I to pod uslovom da nemaju neki kredit maconju. :-)
User avatar
madesa
Posts: 5570
Joined: 26/07/2013 02:37

#8917 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

za ove sto govore da se ne moze fino zivjeti sa 3000 cistis para poslije kredita i ostalog.
Plata kod mene 1500 sa svim + sto zaradim sa strane 200 Km. Zena isto 1500 + sa strane oko 300 Km. Ukupno 3500 Km. Stan naslijedio i renovirao ga tako da nemam ratu za stan. Imam za auto od 400 Km. Vrtic za 2 djece 350 KM. Rezije i gorivo nekih 400 kM. Ostane nekih 2300 za nas 4. Ne kupuju se jakne od 300 nego od 120-140 Km, tene isto tako. Gledam akcije uvijek za odjecu i obucu sto je po meni normalno. Djeci stalno treba neka majica,tene,cizme i ostalo. Na more se ode jednom godisnje 7 dana i to je to. Oboje imamo fakultete i nema sanse da bi ovako solidno zivjeli u njemackoj.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52758
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#8918 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

madesa wrote: 12/04/2022 09:43 za ove sto govore da se ne moze fino zivjeti sa 3000 cistis para poslije kredita i ostalog.
Plata kod mene 1500 sa svim + sto zaradim sa strane 200 Km. Zena isto 1500 + sa strane oko 300 Km. Ukupno 3500 Km. Stan naslijedio i renovirao ga tako da nemam ratu za stan. Imam za auto od 400 Km. Vrtic za 2 djece 350 KM. Rezije i gorivo nekih 400 kM. Ostane nekih 2300 za nas 4. Ne kupuju se jakne od 300 nego od 120-140 Km, tene isto tako. Gledam akcije uvijek za odjecu i obucu sto je po meni normalno. Djeci stalno treba neka majica,tene,cizme i ostalo. Na more se ode jednom godisnje 7 dana i to je to. Oboje imamo fakultete i nema sanse da bi ovako solidno zivjeli u njemackoj.
:roll:

sad se ti ibretiš kako se ne može sa oko 3000 i više, na temi o divljanju cijena stanova i kažeš hladno ja nemam ratu kredita za stan.

pa u tome i jeste poenta. :-) :-) :-)
User avatar
madesa
Posts: 5570
Joined: 26/07/2013 02:37

#8919 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

Chmoljo wrote: 12/04/2022 09:49
madesa wrote: 12/04/2022 09:43 za ove sto govore da se ne moze fino zivjeti sa 3000 cistis para poslije kredita i ostalog.
Plata kod mene 1500 sa svim + sto zaradim sa strane 200 Km. Zena isto 1500 + sa strane oko 300 Km. Ukupno 3500 Km. Stan naslijedio i renovirao ga tako da nemam ratu za stan. Imam za auto od 400 Km. Vrtic za 2 djece 350 KM. Rezije i gorivo nekih 400 kM. Ostane nekih 2300 za nas 4. Ne kupuju se jakne od 300 nego od 120-140 Km, tene isto tako. Gledam akcije uvijek za odjecu i obucu sto je po meni normalno. Djeci stalno treba neka majica,tene,cizme i ostalo. Na more se ode jednom godisnje 7 dana i to je to. Oboje imamo fakultete i nema sanse da bi ovako solidno zivjeli u njemackoj.
:roll:

sad se ti ibretiš kako se ne može sa oko 3000 i više, na temi o divljanju cijena stanova i kažeš hladno ja nemam ratu kredita za stan.

pa u tome i jeste poenta. :-) :-) :-)
procitaj bolje, kazem da se moze zivjeti solidno sa nekih 2300 Km ali sa 4 clana porodice. Neki govore da im je malo 3000 a dvoje ih.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52758
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#8920 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

pa nije ni on reko da im je malo, nego da je ok.
User avatar
madesa
Posts: 5570
Joined: 26/07/2013 02:37

#8921 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

Chmoljo wrote: 12/04/2022 09:57 pa nije ni on reko da im je malo, nego da je ok.
velika je razlika zivjeti sa 2300 4 clana i 3000 2 clana :wink:
User avatar
Haris.ba
Posts: 35306
Joined: 08/09/2005 20:08

#8922 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Image

Image
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 21032
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#8923 Re: Cijene stanova All about

Post by Bullet Tooth Tony »

Gledaj Luxa 8-) ... 13k eura kvadrat ... 80 kvadrata golubarnika milioncek
Last edited by Bullet Tooth Tony on 12/04/2022 10:20, edited 1 time in total.
User avatar
_Reds_
Posts: 9475
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#8924 Re: Cijene stanova All about

Post by _Reds_ »

Svako je priča za sebe.

Ja sam stan kupio čim sam se zaposlio, znači bukvalno 2 ili 3 plata mi je bila već kredit, prije ženidbe, i otplatio sam ga.

Imam kolega koji su odprilike u to vrijeme zaposlili, ali ima nije naum padalo da uzmu kredit, uzeli ga 4-5 godina kasnije, i sada je naravno dosta teže, jer tu je porodica i slično, rata mora biti manja, i onda dodju i kažu lahko je tebi.

Nisu uzimali kredit jer su trošili sve na svoje prohtjeve, kafane, putovanja i slično, dakle nisu ni uštedjeli. Ne može i jare i pare, i stanovi i provodi.
Probaj na zapadu po kafanama hodati, i flaše naručivati.
Horke
Posts: 536
Joined: 20/11/2019 13:43

#8925 Re: Cijene stanova All about

Post by Horke »

Troskovi koje vi nabrajate je samo da ste siti, obuceni, na suhom i toplom (kako vam rezije sa ovim cijenama grijanja budu 200?) U se, na se, i poda se. Gdje su ostali troskovi, koji bi trebali biti normalni. Cetveroclana porodica u Sarajevu u kino ne moze otici bez 50 km, odvesti djecu u pionirsku. Otici u muzej. Upisati na neki sport. Da ne govorim o skijanju, koje je strasno skupo. Ili obici neki veci grad za produzeni vikend. Domet naseg luksuza je 7 dana na moru godisnje. U apartmanu kod Ante iz 1928.
U tom kontekstu, ogromna je razlika zivota ovdje i vani. Ono sto je nama luksuz tamo je normala.
Post Reply