Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
noviclan
Posts: 15028
Joined: 31/10/2013 06:48

#8801 Re: Cijene stanova All about

Post by noviclan »

Ako nisu vec pokupovali dijasporci u izgradnji
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6611
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#8802 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

_Reds_ wrote: 15/03/2022 18:47
Alternative777 wrote: 15/03/2022 12:35
Svašta. Svake godine novac gubi vrijednost.
20.000 KM ekonomske koristi se moglo steći, pa umanji onda za ukupnu godišnju inflaciju i eto ti zarade, ako si zapeo baš za gramatiku.
Kad firma objavi dobit ti im javi da oni to nisu zaradili, da treba u fin.izvještajima da istu umanje za iznos inflacije pošto je to "relativan pojam".
Naravno da je realtivno, ti si recimo imao na pocetku 2021. 100.000 KM, i tada si za njega mogao da kupis stan od 50 kvarata ili recimo neko top auto, ali se se odlucion za stan., Sada ćeš ga prodati za 120.000 KM, i zelis da kupis ono auto, ali auto vise ne kosta 100k, nego je i ono 120 k, pa ti vidi koliko si dobar u tom svemu.

Stanu jeste porasla vrijednmost, ali za vrijednost inflacije i tu neke dobiti nema, nego nisi u minusu. I 90 posto ostalih stvari okolo je porasla vrijednost, nekima malo vise, nekima malo manje, da da tvoja kupovna moc nije nist vec neko kad sti taj stan kupio.
Stopa inflacije je mjerljiva i svake se godine objavljuje https://data.worldbank.org/indicator/FP ... cations=XC a što se tiče BiH naša stopa inflacije je manje-više ona koja je u eurozoni i godinama se vrtila oko 1-2%
User avatar
_Reds_
Posts: 9475
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#8803 Re: Cijene stanova All about

Post by _Reds_ »

VladaFBiH wrote: 16/03/2022 10:05
_Reds_ wrote: 15/03/2022 18:47

Naravno da je realtivno, ti si recimo imao na pocetku 2021. 100.000 KM, i tada si za njega mogao da kupis stan od 50 kvarata ili recimo neko top auto, ali se se odlucion za stan., Sada ćeš ga prodati za 120.000 KM, i zelis da kupis ono auto, ali auto vise ne kosta 100k, nego je i ono 120 k, pa ti vidi koliko si dobar u tom svemu.

Stanu jeste porasla vrijednmost, ali za vrijednost inflacije i tu neke dobiti nema, nego nisi u minusu. I 90 posto ostalih stvari okolo je porasla vrijednost, nekima malo vise, nekima malo manje, da da tvoja kupovna moc nije nist vec neko kad sti taj stan kupio.
Stopa inflacije je mjerljiva i svake se godine objavljuje https://data.worldbank.org/indicator/FP ... cations=XC a što se tiče BiH naša stopa inflacije je manje-više ona koja je u eurozoni i godinama se vrtila oko 1-2%
Ove godine je ona debelo veća, to sam vidiš po mnogim stvarima. Na pojedinim robama je povaćanje i 100%.
Neće niko priznati da štampa pare bez pkrića, a štampaju ih.
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#8804 Re: Cijene stanova All about

Post by xamp »

 Znaci sva raja koja ima platu manju od 1660 KM ustvari gube novac a ne zaradjuju... vidis, zanimljivo...
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3784
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#8805 Re: Cijene stanova All about

Post by DaffyDuck »

Vrijednost novca nije ista, opada. Svi koji drze novac gube na njegovoj vrijednosti i mogu manje stvari kupiti za isti iznos. U prevedenom, gube.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35306
Joined: 08/09/2005 20:08

#8806 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

DaffyDuck wrote: 17/03/2022 07:23 Vrijednost novca nije ista, opada. Svi koji drze novac gube na njegovoj vrijednosti i mogu manje stvari kupiti za isti iznos. U prevedenom, gube.
Takav je sistem namjerno jer mala godisnja inflacija je ekonomska politika Zapada.

A toliko je love nastampano zadnjih deset godina da je cudo sto inflacija ne divlja (vjerovatno ne jer ogroman procenat tog novca i ne dodje do prosjecnog covjeka).

Prosjecan covjek vidi da kad kupi stan na atraktivnoj lokaciji u Sarajevu da cijena stana raste, a pare u banci ne rastu. Zato i jeste ovoliko ulaganje u nekretnine. Ne zanima njega je li to inflacija ili nesta drugo.

On vidi da golf vise nije 30 milja pocetni, vec 40. Njega ne zanima je li to zbog inflacije ili zbog politike autoindustrije kakve pocetne modele prodaje.
dario_sa
Posts: 25
Joined: 04/03/2010 15:23

#8807 Re: Cijene stanova All about

Post by dario_sa »

Navodno 5000 kvadrat u onoj zgradi na Trebevicu - izgleda top Roof Gardens
User avatar
Haris.ba
Posts: 35306
Joined: 08/09/2005 20:08

#8808 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

dario_sa wrote: 23/03/2022 15:44 Navodno 5000 kvadrat u onoj zgradi na Trebevicu - izgleda top Roof Gardens
:thumbup:
nekome
Posts: 3764
Joined: 17/05/2011 10:41

#8809 Re: Cijene stanova All about

Post by nekome »

https://tuzlanski.ba/ekonomija/gradjevi ... i-cijenom/

Građevinarstvu u BiH prijeti kolaps: Materijal ponovo poskupio, željezo ‘prži’ cijenom
Daz
Posts: 331
Joined: 08/02/2018 12:14

#8810 Re: Cijene stanova All about

Post by Daz »

Alternative777 wrote: 15/03/2022 12:35
_Reds_ wrote: 15/03/2022 07:45

Niti ti zaradio, novav je izgubio vrijednost, samo bi sačuvao vrijednost svog novcas kroz nekretninu, poimanje zaradio je relativan pojam.
Svašta. Svake godine novac gubi vrijednost.
20.000 KM ekonomske koristi se moglo steći, pa umanji onda za ukupnu godišnju inflaciju i eto ti zarade, ako si zapeo baš za gramatiku.
Kad firma objavi dobit ti im javi da oni to nisu zaradili, da treba u fin.izvještajima da istu umanje za iznos inflacije pošto je to "relativan pojam".
Mene interesuje ko su te osobe koje placaju m2 u tz 3000-4000 bam. Evo ja trebam 3soban stan ali kako iskesirati 200000 bam ili cak 230000 bam. I zbog tih koji placaju te cijene ljudi s porodicama sa 2 djece ili mladi bracni parovi ne mogu kupiti stan.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35306
Joined: 08/09/2005 20:08

#8811 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Daz wrote: 08/04/2022 15:08 Mene interesuje ko su te osobe koje placaju m2 u tz 3000-4000 bam. Evo ja trebam 3soban stan ali kako iskesirati 200000 bam ili cak 230000 bam. I zbog tih koji placaju te cijene ljudi s porodicama sa 2 djece ili mladi bracni parovi ne mogu kupiti stan.
To ti je prica danasnje generacije. Prije rata bilo cekanje na listama za stan u firmi, pa mnogi ne docekase.

Nije to samo u Bosni. U regionu i u Evropi je isto. Ja sam svjestan ako ja sta ne pripremim za djecu da ih poguram, tesko ce moci imati sutra svoju nekretninu.

Nekoliko slucajeva znam koji su presjekli podstanarstvo i kupili izvan urbanog podrucja. Kolega nije mogao naci pristojan trosoban stan, i kupio kucu u Rakovici. I to je bolje nego biti podstanar.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#8812 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Biti podstanar je najgora opcija. Ne mora biti stan, ima mnoštvo drugih opcija.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2743
Joined: 14/06/2017 17:07

#8813 Re: Cijene stanova All about

Post by MehmedPasaMoric »

Zamisli das 5000 za kvadrat stana u Sarajevu gdje ti treba stela da upises dijete u obdaniste :lol: budala i krivih drva nikad nece faliti
nekome
Posts: 3764
Joined: 17/05/2011 10:41

#8814 Re: Cijene stanova All about

Post by nekome »

Ne zaboravite firme... masovno kupuju firme koje imaju viska novca pa u rentu. "You'll own nothing and be happy"
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#8815 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

MehmedPasaMoric wrote: 08/04/2022 17:58 Zamisli das 5000 za kvadrat stana u Sarajevu gdje ti treba stela da upises dijete u obdaniste :lol: budala i krivih drva nikad nece faliti
Ne mora biti 5000, neka je 3500. Za neku porodicu sa dvoje djece je minimum 50 m2. To je 175000 KM. Valja to otplatiti...
User avatar
Truba
Posts: 93848
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#8816 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

Ja sam se davno pomirio da ne mogu kupiti stan
I laksi je zivot...a ne stalno gledati nesto racunati
Stresno
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#8817 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

Green building resort Poljine, kvadrat u pretprodaji 3.000-3.400 KM bez PDV-a.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#8818 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

Black swan wrote: 08/04/2022 19:23 Ja sam se davno pomirio da ne mogu kupiti stan
I laksi je zivot...a ne stalno gledati nesto racunati
Stresno
Probaj u Konjicu, jeftini kvadrati. :thumbup:
A i brže ćeš se "navlačiti" do posla iz Konjica nego autobusom i tramvajem sa Ilidže.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35306
Joined: 08/09/2005 20:08

#8819 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

NediM17 wrote: 08/04/2022 19:27
Black swan wrote: 08/04/2022 19:23 Ja sam se davno pomirio da ne mogu kupiti stan
I laksi je zivot...a ne stalno gledati nesto racunati
Stresno
Probaj u Konjicu, jeftini kvadrati. :thumbup:
A i brže ćeš se "navlačiti" do posla iz Konjica nego autobusom i tramvajem sa Ilidže.
Ne kazem da je idealno rjesenje, ali bolje imati svoju nekretninu u Visokom, Ilijasu, Rakovici, Lepenici, Hadzicima nego biti podstanar. Znam sve price o djecijim potrebama za skolom, doktorima, kursevima....

Poznanik izgubio posao kad je krenula korona, bio podstanar na Dobrinji. I otac mu rekao hajd u vikendicu u Tarcin. Nasao je posao, ali sada ni zena ni dijete ne zele u grad.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83515
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8820 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Nije lud da vozari
User avatar
Haris.ba
Posts: 35306
Joined: 08/09/2005 20:08

#8821 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

_BataZiv_0809 wrote: 08/04/2022 22:28 Nije lud da vozari
Ne znam sta da ti kazem. Ja sam kao dijete sa majkom vozario. 50km u jednom pravcu. Mislim da znam sta znaci vozariti i kakvo je to ubistvo za zivot. Ali, isto znam i sta znaci biti podstanar.

Volio bih ja kad se svako dijete rodi da mu roditelji dobiju trosoban stan na Malti. Ali, nece da moze.
User avatar
Truba
Posts: 93848
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#8822 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

Konjic zdravo

Nista nize otoke bajo
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83515
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8823 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Logy
User avatar
Haris.ba
Posts: 35306
Joined: 08/09/2005 20:08

#8824 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Black swan wrote: 08/04/2022 22:32 Konjic zdravo

Nista nize otoke bajo
Podsjeti me na onu temu o trazenju zena sa 35 godina i vise.

Da vidis kako se proljepsas kad cuju da imas stan vise Otoke....
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83515
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8825 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Sad kad uzmes pare od hidrogradnje
I postanes kapitalista
Post Reply