Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Username69
Posts: 48
Joined: 25/01/2022 06:17

#39926 Re: Zamjena grijaca u Sarajevu

Post by Username69 »

Pita covjek za zamjenu grijaca a ti mu psujes mater
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#39927 Re: Zamjena grijaca u Sarajevu

Post by emotivac »

pesimist wrote: 04/02/2022 19:26 Moze li neka preporuka za dobrog majstora za zamjenu grijaca na autu..Motor je 2.0 pa me zanimaju otprilike i cijene i vasa iskustva
Odvuci nekom majstoru u blizini tebe, kod kojeg vidiš da ima pofino auta koje čekaju popravku.. Nije to neka nauka zamjenuti grijač, ako imaš nekog sitnog znanja i alata, možeš zamjenuti sam uz pomoc youtube :D Ja sam ih sam sebi zamjenuo na autu..... :thumbup:
User avatar
vjeshalica
Posts: 20768
Joined: 31/03/2019 14:56

#39928 Re: Zamjena grijaca u Sarajevu

Post by vjeshalica »

Kad slomi onda vriska
Mozda ima covjek nesto specificno ili se mora obratiti paznja na neki detalj.
A svaki pedantan i razborit majstor moze promjeniti grijac.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#39929 Re: Zamjena grijaca u Sarajevu

Post by bitanga_sa_otesa »

tesko da ce se slomiti na 2.0 ,nisu dizajna kao na francuzima i mercedesima ...
funeral blues
Posts: 1839
Joined: 08/02/2011 11:15

#39930 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by funeral blues »

Fiat stilo jtd :mrgreen: Nakon sto ga popljujete,pitanje: ponekad pri kocenju i stisnutim kvacilom skoci broj obraja..efekat slican kao da si ubacio u nizu brzinu bez da si prilagodio brzinu. Sta je reci?
User avatar
drug_profi
Posts: 65422
Joined: 16/07/2012 16:00

#39931 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

funeral blues wrote: 05/02/2022 23:48 Fiat stilo jtd :mrgreen: Nakon sto ga popljujete,pitanje: ponekad pri kocenju i stisnutim kvacilom skoci broj obraja..efekat slican kao da si ubacio u nizu brzinu bez da si prilagodio brzinu. Sta je reci?
Da ne vozis u kundurama pa malo dohvatis i pedalu gasa kad pritisnes kocnicu? :mrgreen:
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#39932 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

funeral blues wrote: 05/02/2022 23:48 Fiat stilo jtd :mrgreen: Nakon sto ga popljujete,pitanje: ponekad pri kocenju i stisnutim kvacilom skoci broj obraja..efekat slican kao da si ubacio u nizu brzinu bez da si prilagodio brzinu. Sta je reci?
provjeri servo
funeral blues
Posts: 1839
Joined: 08/02/2011 11:15

#39933 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by funeral blues »

drug_profi wrote: 06/02/2022 01:54
funeral blues wrote: 05/02/2022 23:48 Fiat stilo jtd :mrgreen: Nakon sto ga popljujete,pitanje: ponekad pri kocenju i stisnutim kvacilom skoci broj obraja..efekat slican kao da si ubacio u nizu brzinu bez da si prilagodio brzinu. Sta je reci?
Da ne vozis u kundurama pa malo dohvatis i pedalu gasa kad pritisnes kocnicu? :mrgreen:
Kandidiras za sami vrh :D
funeral blues
Posts: 1839
Joined: 08/02/2011 11:15

#39934 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by funeral blues »

oruzana_pobuna wrote: 06/02/2022 08:10
funeral blues wrote: 05/02/2022 23:48 Fiat stilo jtd :mrgreen: Nakon sto ga popljujete,pitanje: ponekad pri kocenju i stisnutim kvacilom skoci broj obraja..efekat slican kao da si ubacio u nizu brzinu bez da si prilagodio brzinu. Sta je reci?
provjeri servo
Nisam primijetio nista neobicno. Jedino ostaje da vidim da li ce dijagnostika nesto pokazati.
User avatar
hopi
Posts: 7259
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#39935 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hopi »

hopi wrote: 29/12/2021 20:31 čudan problem
Auto nije htio upaliti, prekleman, otišli do majstora, on uzeo taj akumulator, ostavio ga da se puni preko noći, ujutro ubačen u auto opet neće da upali.
Provjeren alternator on je ok.
Akum. je još pod garancijom, pravac vesprom, e ne mogu oni uzeti u reklamaciju akumulator moraju ga prvo testirati. Poslije 5 dana zovu, provjerili su akumulator i u redu je, ne mogu dati novi. Ja im kažem da taj neispravni ja više neću stavljati u auto, i još traže 10KM za punjenje i testiranje.
Šta uraditi? je li može biti neki drugi problem tj da nije niti akumulator niti alternator. Btw ništa od potrošača nije ostalo upaljeno tu noć tj jutro kada nije htio upaliti.
Ne da mi se opet gubiti vrijeme vraćajući akumulator, pa sada da se opet vozi neko vrijeme s tim akumulatorom pa da opet crkne.
A i nije baš da je do kupovine novog ako je ovaj stari ok.
da sam sebe kvoatam, zaboravio napisati šta je bilo
uglavnom akumulator je preuzet iz vesproma, sa tvrdnjom da je 100 posto ispravan, napunjen i da ga ne mogu uzeti kao neispravan.
ubačen u auto, vožen čitavih 7 dana i samo 7 jutro nije htio upaliti (auto još pored toga garažiran).
u međuvremenu, dok je aku bio na servisu, vožen je s nekim posuđenim akumulatorom i sve je uredu bilo.
sve u svemu bezze, ispušili foru, kupi novi akumulator na kraju i eto.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39558
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#39936 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

hopi wrote: 06/02/2022 15:01
sve u svemu bezze, ispušili foru, kupi novi akumulator na kraju i eto.
napisi na njemu poruku zahvale i ubaci im kroz izlog :D
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#39937 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

ako imas 150 maraka da bacis - mozes vala i meni kad si tako nagodan :mrgreen:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#39938 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

bitanga_sa_otesa wrote: 06/02/2022 15:03
napisi na njemu poruku zahvale i ubaci im kroz izlog :D
Odlična ideja :lol:

@hopi koji je akumulator u pitanju?
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#39939 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NecuVise »

Vozim maloprije ja i jos tri odrasle osobe na planinu sa grijanjem na 20° na auto, vozim drugom na 3000 pa prebacim u treću na 2000 pa u krivinama nazad i tako naizmjenično kad mi odjednom izbaci da je temperatura motora previsoka. Ja na kazaljku kad fakat zakucala kazaljka vode na max a i od ulja se digla ali ne na max. Stanem odmah, temperatura i puhanje ventilacije na max i spade brzo temperatura. Nastavim dalje i vidim opet krenula rasti, opet temperatura na max i smiri se. Kad smo stigli na odredište temperatura je bila ono na sredini kako i treba, izađem i pogledam ventilator vidim ne okreće se ali ne znam je li se standardno i okreće na radnoj temperaturi. Nažalost nisam provjerio kad je baš bila skočila. Kasnije nisam imao problema. Motor 2.0 hdi 100kw.

Je li ovo normalno i ako nije do čega može biti?
Last edited by NecuVise on 06/02/2022 16:08, edited 1 time in total.
User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#39940 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

Moguce da ti termostat ne otvara
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#39941 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

prodaj ti ta kola :mrgreen:
User avatar
hopi
Posts: 7259
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#39942 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hopi »

530i wrote: 06/02/2022 15:10
bitanga_sa_otesa wrote: 06/02/2022 15:03
napisi na njemu poruku zahvale i ubaci im kroz izlog :D
Odlična ideja :lol:

@hopi koji je akumulator u pitanju?
ma piše silver nešto, ne sjećam se više
ma razumijem ja i vesprom, testirali akumulator njima ok, mi ga ubacili u auto riknuo
jbg lupam možda se akumulator ne puni dobro preko alternatora tj dok je u autu, izvade ga, stave na punjač njihov tu se ok napuni.
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#39943 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

To je taj jebeni HDI, sve lafo ispravno, ha ga zesce potjeras uzbrdo ode temperatura u nebesa, u gradskim guzvama isto, ides li nizbrdo spadne na 70.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#39944 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NecuVise »

mk ultra wrote: 06/02/2022 16:00 Moguce da ti termostat ne otvara
Hvala, provjerit ću to.
black_adrian wrote: 06/02/2022 16:32 prodaj ti ta kola :mrgreen:
Ne bježim ni od toga, konzerva ko konzerva svako pa i ovo.
NediM17 wrote: 06/02/2022 17:01 To je taj jebeni HDI, sve lafo ispravno, ha ga zesce potjeras uzbrdo ode temperatura u nebesa, u gradskim guzvama isto, ides li nizbrdo spadne na 70.
Nije mi se ovo do sada dešavalo, a nije mi ni padala temperatura. Išao sam i prošle sedmice na planinu i sve je bilo ok.
User avatar
Laplace
Posts: 14696
Joined: 19/11/2012 18:37

#39945 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

NecuVise wrote: 06/02/2022 17:21
mk ultra wrote: 06/02/2022 16:00 Moguce da ti termostat ne otvara
Hvala, provjerit ću to.
black_adrian wrote: 06/02/2022 16:32 prodaj ti ta kola :mrgreen:
Ne bježim ni od toga, konzerva ko konzerva svako pa i ovo.
NediM17 wrote: 06/02/2022 17:01 To je taj jebeni HDI, sve lafo ispravno, ha ga zesce potjeras uzbrdo ode temperatura u nebesa, u gradskim guzvama isto, ides li nizbrdo spadne na 70.
Nije mi se ovo do sada dešavalo, a nije mi ni padala temperatura. Išao sam i prošle sedmice na planinu i sve je bilo ok.
Kod mene je bilo slično na Fiesti, termostat. Naprosto odjednom otkazao. Krenuo iz Gračanice za Sarajevo, ljeto, temperatura zraka 15.000.000 K i usred špice termostat odlučio da ide u penziju. Jedva sam uspio da se izvučem iz špice i uhvatim par stotina metara pravca. Čim sam zamijenio termostat sve OK.

Do nekoliko godina kasnije, kad mi je termostat ostao otvoren - pogađaš: zimi, na -273°C, noću. Na šoferšajbi se nahvatao glečer, unutar auta ledeno doba.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#39946 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NecuVise »

Laplace wrote: 06/02/2022 19:47 Kod mene je bilo slično na Fiesti, termostat. Naprosto odjednom otkazao. Krenuo iz Gračanice za Sarajevo, ljeto, temperatura zraka 15.000.000 K i usred špice termostat odlučio da ide u penziju. Jedva sam uspio da se izvučem iz špice i uhvatim par stotina metara pravca. Čim sam zamijenio termostat sve OK.

Do nekoliko godina kasnije, kad mi je termostat ostao otvoren - pogađaš: zimi, na -273°C, noću. Na šoferšajbi se nahvatao glečer, unutar auta ledeno doba.
:lol: Hvala ti na dijeljenju iskustva. Evo sad smo se vratili i nije bilo nikakvih problema. Morat ću vidjeti taj termostat dok nisu krenule veće temperature.
Qwerty1234
Posts: 1277
Joined: 27/05/2021 09:57

#39947 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

Danas vecina termostata ostane otvorena kad se pokvari :D Sumnjam da je to.
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#39948 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ma HDI je to, sve uredno a qrcu ne valja. :mrgreen:
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#39949 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NecuVise »

Qwerty1234 wrote: 06/02/2022 20:10 Danas vecina termostata ostane otvorena kad se pokvari :D Sumnjam da je to.
Pa dobro, šta onda drugo može biti a da nije nekonstruktivan komentar kao ovaj od Nedima :)
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#39950 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Vjeruj mi da ti je moj komentar najkonstruktivniji. Govorim ti iz iskustva, 306 2.0 66 kW, 307 sa istim motorom, 607 sa 2.2 HDI.
Novi auti, u garanciji, potjeras uzbrdo ode temp. u pm. Ovaj 607 je imao automatsku klimu, ljeto, pakao, iz Mostara za Sarajevo, uz Bradinu hop ugasi se. Slepa, ovlasteni servis, auto normalno upali, kazu sve uredno, rekose ugasio se da zastiti motor od havarije.
Ovaj 306 kad su radili obalu, ljeto, guzva, stani kreni, klima radi, vidim penje se temp.
Gasi klimu, prebaci na grijanje, ventilator na max. da spusti temp.
Otvori prozore, sauna unutra, u ovlastenom kazu sve uredno.
Zimi nizbrdo padne na 60-70 stepeni.
Ne znam koliko dugo imas taj auto ali uprati malo pa ces se i sam uvjeriti.
Post Reply