Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#39076 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

normalno da je naprednije
niko ne prica o tome
ja samo kazem da se moze i na starija auto to isto uraditi i ne moras kinesko kupovati ima nesto i njemacko americko i sl samo sto je skuplje
jbg ti navikao placati kineza pa mislis da svi kupuju kineske djidje za sve
User avatar
kabal1337
Posts: 13447
Joined: 11/02/2012 21:08

#39077 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

prizeljkujete nesto sto nece biti povoljno za korisnike. A to je problem right to repair.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#39078 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

to je problem sa elektricnim sa ovim sto ja imam right to repair nema problema jer nisam spojen nigdje sa nekim centrom koji mi nadgleda je li se nesto pokvarilo i sl
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#39079 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

kabal1337 wrote: 29/12/2021 15:00 prizeljkujete nesto sto nece biti povoljno za korisnike. A to je problem right to repair.
Ma jasno da je ovo "premium" usluga, uz nova i skupa auta, odnosno za bogatu gospodu. Neće to raditi kupac takvog polovnjaka za 10 ili 20 godina.
_BataZiv_0809 wrote: 29/12/2021 11:05
AtillaS wrote: 29/12/2021 10:24 Imate li vi problema ovih dana sa kišom? Naime, kad god kiša pada auto mi mokro. Ako sam u kakvoj garaži onda i uspijem održati da bude suho, ali čim na kišu izađem opet mokro. Šta bi moglo da bude?
Hajde malo smanji doživljaj
Ne znam jel se tebi dešava kad okreneš volan da auto vuče u stranu? Strava prava. Karabaja.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#39080 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

:lol: :lol: :lol:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#39081 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Vidiš, ja nemam taj problem. Ja kad odem na zamjenu zamajca, ne zamijene mi to. Valjda to tako treba :mrgreen:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#39082 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

black_adrian wrote: 29/12/2021 17:44 Vidiš, ja nemam taj problem. Ja kad odem na zamjenu zamajca, ne zamijene mi to. Valjda to tako treba :mrgreen:
mozda ti je siri popravljala :lol:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#39083 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

:lol: :lol: :lol:
User avatar
kabal1337
Posts: 13447
Joined: 11/02/2012 21:08

#39084 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

AtillaS wrote: 29/12/2021 16:57
kabal1337 wrote: 29/12/2021 15:00 prizeljkujete nesto sto nece biti povoljno za korisnike. A to je problem right to repair.
Ma jasno da je ovo "premium" usluga, uz nova i skupa auta, odnosno za bogatu gospodu. Neće to raditi kupac takvog polovnjaka za 10 ili 20 godina.
_BataZiv_0809 wrote: 29/12/2021 11:05

Hajde malo smanji doživljaj
Ne znam jel se tebi dešava kad okreneš volan da auto vuče u stranu? Strava prava. Karabaja.
To nije samo za gospodu. To polahko postaje realnost a to se moze vidjeti putem zamjene elektronskih dijelova na autu. Gdje neke stvari ne mozes uraditi bez pristupa serverima od fabrike. Sve dok ne zavrnu pipu.
ovo se desava i sa mobitelima, kada je tipa displej povezan za tvoj specificni mobitel. Ovo fura Samsung, Apple pa i mnogi proizvodjaci automobila.
User avatar
Optimist
Posts: 15528
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#39085 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

iceman ze wrote: 28/12/2021 11:46 Lauda kod Pionirske


jel neko radio veliki servis skode? kako se kod njega krecu cijene, kvalitet dijelova, i daje li garanciju? Thx :D
Jel moguce da niko od forumasa ne odrzava auto kod Laude?
noviclan
Posts: 15018
Joined: 31/10/2013 06:48

#39086 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

Kazu da je stari lauda bio dobar a mladi se prokurcio
User avatar
kabal1337
Posts: 13447
Joined: 11/02/2012 21:08

#39087 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Sto ne Skoro, sve na jednom mjestu, ili avanti, ili unitrade. Mozda bude unitrade ubrzo imao akciju za veliki servis.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83486
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#39088 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

AtillaS wrote: 29/12/2021 16:57
Ne znam jel se tebi dešava kad okreneš volan da auto vuče u stranu? Strava prava. Karabaja.
User avatar
Laplace
Posts: 14696
Joined: 19/11/2012 18:37

#39089 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

artur morgan wrote: 29/12/2021 14:08 Za spajanje preko interneta udaljenih računara, laptopa, tableta, mobitela i slično koristi se program Team Viewer :)

Na istom principu je spajanje i sa autom jer sva novija auta imaju svoj " računar "-ECU odnosno softver i mogućnost pristupa internetu. Nije još to unapredovalo kod većine kao kod računara i sl, ali tako će biti.
Ili Google Remote Desktop (oba sam koristio), preko kog sam jednom zezao kolegicu (ja iz Sarajeva, ona otvori prozor ja ga zatvorim :D , mislila je da je pokupila virus).
User avatar
Laplace
Posts: 14696
Joined: 19/11/2012 18:37

#39090 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

AtillaS wrote: 29/12/2021 14:27 Kod električnih auta je to naprednije, kompjuterski se mogu praviti korekcije i rješavati brojni problemi, ili se detektovati kvar određenog modula pa ti isti servis po želji šalje originalni zamjenski. I radi se o integrisanom sistemu, ne trebaju ti nikakvi kineski adapteri.
Šta fali kineskim džidžama? Kod mene je kineski mobitel i ništa mu ne fali. Štaviše, ima i (par desetina bagova) viška.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#39091 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

Laplace wrote: 29/12/2021 19:42
artur morgan wrote: 29/12/2021 14:08 Za spajanje preko interneta udaljenih računara, laptopa, tableta, mobitela i slično koristi se program Team Viewer :)

Na istom principu je spajanje i sa autom jer sva novija auta imaju svoj " računar "-ECU odnosno softver i mogućnost pristupa internetu. Nije još to unapredovalo kod većine kao kod računara i sl, ali tako će biti.
Ili Google Remote Desktop (oba sam koristio), preko kog sam jednom zezao kolegicu (ja iz Sarajeva, ona otvori prozor ja ga zatvorim :D , mislila je da je pokupila virus).
neamju ti programi veze sa konekcijom auta i mobitela npr da "upravljas" njime
User avatar
Laplace
Posts: 14696
Joined: 19/11/2012 18:37

#39092 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

AtillaS wrote: 29/12/2021 16:57
kabal1337 wrote: 29/12/2021 15:00 prizeljkujete nesto sto nece biti povoljno za korisnike. A to je problem right to repair.
Ma jasno da je ovo "premium" usluga, uz nova i skupa auta, odnosno za bogatu gospodu. Neće to raditi kupac takvog polovnjaka za 10 ili 20 godina.
_BataZiv_0809 wrote: 29/12/2021 11:05

Hajde malo smanji doživljaj
Ne znam jel se tebi dešava kad okreneš volan da auto vuče u stranu? Strava prava. Karabaja.
Prizivaš Kulina Bana.
User avatar
Laplace
Posts: 14696
Joined: 19/11/2012 18:37

#39093 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

foxlife wrote: 29/12/2021 19:47
Laplace wrote: 29/12/2021 19:42

Ili Google Remote Desktop (oba sam koristio), preko kog sam jednom zezao kolegicu (ja iz Sarajeva, ona otvori prozor ja ga zatvorim :D , mislila je da je pokupila virus).
neamju ti programi veze sa konekcijom auta i mobitela npr da "upravljas" njime
Nisam ih za to ni koristio. Koristio sam ih za podršku/rješavanje problema kad ne mogu biti na poslu. Preko laptopa ili mobitela dosta stvari mogu pomoći.
moee
Posts: 3133
Joined: 07/06/2011 10:44

#39094 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by moee »

Laplace wrote: 29/12/2021 19:50
AtillaS wrote: 29/12/2021 16:57
Ma jasno da je ovo "premium" usluga, uz nova i skupa auta, odnosno za bogatu gospodu. Neće to raditi kupac takvog polovnjaka za 10 ili 20 godina.


Ne znam jel se tebi dešava kad okreneš volan da auto vuče u stranu? Strava prava. Karabaja.
Prizivaš Kulina Bana.
Hakala mu se ukazao 😆
User avatar
hopi
Posts: 7259
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#39095 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hopi »

čudan problem
Auto nije htio upaliti, prekleman, otišli do majstora, on uzeo taj akumulator, ostavio ga da se puni preko noći, ujutro ubačen u auto opet neće da upali.
Provjeren alternator on je ok.
Akum. je još pod garancijom, pravac vesprom, e ne mogu oni uzeti u reklamaciju akumulator moraju ga prvo testirati. Poslije 5 dana zovu, provjerili su akumulator i u redu je, ne mogu dati novi. Ja im kažem da taj neispravni ja više neću stavljati u auto, i još traže 10KM za punjenje i testiranje.
Šta uraditi? je li može biti neki drugi problem tj da nije niti akumulator niti alternator. Btw ništa od potrošača nije ostalo upaljeno tu noć tj jutro kada nije htio upaliti.
Ne da mi se opet gubiti vrijeme vraćajući akumulator, pa sada da se opet vozi neko vrijeme s tim akumulatorom pa da opet crkne.
A i nije baš da je do kupovine novog ako je ovaj stari ok.
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3713
Joined: 25/06/2014 14:16

#39096 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kakotakonikako »

hopi wrote: 29/12/2021 20:31 čudan problem
Auto nije htio upaliti, prekleman, otišli do majstora, on uzeo taj akumulator, ostavio ga da se puni preko noći, ujutro ubačen u auto opet neće da upali.
Provjeren alternator on je ok.
Akum. je još pod garancijom, pravac vesprom, e ne mogu oni uzeti u reklamaciju akumulator moraju ga prvo testirati. Poslije 5 dana zovu, provjerili su akumulator i u redu je, ne mogu dati novi. Ja im kažem da taj neispravni ja više neću stavljati u auto, i još traže 10KM za punjenje i testiranje.
Šta uraditi? je li može biti neki drugi problem tj da nije niti akumulator niti alternator. Btw ništa od potrošača nije ostalo upaljeno tu noć tj jutro kada nije htio upaliti.
Ne da mi se opet gubiti vrijeme vraćajući akumulator, pa sada da se opet vozi neko vrijeme s tim akumulatorom pa da opet crkne.
A i nije baš da je do kupovine novog ako je ovaj stari ok.
Imao slican problem. Kupio akumulator - njemacki , majstor rekao da je odlican, vozio tri mjeseca i ujutro nece da upali, zovnem bihamk,njihov majstor kaze da sam ostavio nesto upaljeno ( a nije jer imam obavijest ako nesto ostane upaljeno ), preklema me i kaze mi da je do loseg auta ( nigdje veze ) a na moje da je do akumulatora, drsko mi kaze nemoj da ti ponostim garanciju :-) . Odem do majstora on nazove radnju a ovi kazu da moram otici do njihovog servisa da oni testiraju akumulator. Nakon 24 sata dodjem i oni mi kazu da je do akumulatora i dadnu mi novi. U ovih 24 sata dali su mi zamjenski.
User avatar
hopi
Posts: 7259
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#39097 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hopi »

Ako nije do akumulatora, nije do alternatora, nije ništa ostalo od potrošača upaljeno, do čega je?
još je auto garažiran u toploj garaži koja je u zgradi, nije vani
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#39098 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by fox-69 »

zašto su krajnice skuplje od dizni ?
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#39099 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

A svaki put kad se preklema upali odma?
User avatar
hopi
Posts: 7259
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#39100 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hopi »

avijon wrote: 29/12/2021 20:48 A svaki put kad se preklema upali odma?
ma upali odmah
trenutno je posuđen akumulator u njemu ovih dana, pali skroz ok
auto je inače oko 90k km prešlo, generalno je u skroz ok stanju
također, nije ništa dodatno ugrađivano kao npr alarm, radio itd.
Ili je do tog akumulatora ili neka glupost vuče struju, ili nešto treće?
Post Reply