Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
B6Redhell
Posts: 7818
Joined: 25/12/2010 04:56

#39051 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

Ford je i sa ovim, novim ecoboost motorima usro motku. (Ne svi).
Kod mene prijateljica imala ecoboost kugu sa 1.5l motorom. I rikno na 130k km. Antifriz ulazio u komoru. Opet mehki materijali i slaba kvaliteta aluminijskih glava.. i oni se bore sa tim class action lawsuit..
User avatar
ElRe
Posts: 16924
Joined: 12/12/2011 11:28

#39052 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ElRe »

Biće posla za majstore sa novim TCe, THP, Ecoboost motorima. Napravljeni da izguraju garanciju i 100.000 - 150.000 km, poslije toga bacaj.

Vidjećemo nove TFSI motore.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#39053 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

Imate li vi problema ovih dana sa kišom? Naime, kad god kiša pada auto mi mokro. Ako sam u kakvoj garaži onda i uspijem održati da bude suho, ali čim na kišu izađem opet mokro. Šta bi moglo da bude?
User avatar
muha_sa
Posts: 140455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#39054 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by muha_sa »

AtillaS wrote: 29/12/2021 10:24 Imate li vi problema ovih dana sa kišom? Naime, kad god kiša pada auto mi mokro. Ako sam u kakvoj garaži onda i uspijem održati da bude suho, ali čim na kišu izađem opet mokro. Šta bi moglo da bude?
Imam isti problem--a kad snijeg padne tad baš najebem, valja mi cistit snijeg sa auta jer ne volim da mi ostane ni pahulja na krovu.
Bobi
Forum administrator
Posts: 38006
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#39055 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bobi »

AtillaS wrote: 29/12/2021 10:24 Imate li vi problema ovih dana sa kišom? Naime, kad god kiša pada auto mi mokro. Ako sam u kakvoj garaži onda i uspijem održati da bude suho, ali čim na kišu izađem opet mokro. Šta bi moglo da bude?
muha_sa wrote: 29/12/2021 10:26
AtillaS wrote: 29/12/2021 10:24 Imate li vi problema ovih dana sa kišom? Naime, kad god kiša pada auto mi mokro. Ako sam u kakvoj garaži onda i uspijem održati da bude suho, ali čim na kišu izađem opet mokro. Šta bi moglo da bude?
Imam isti problem--a kad snijeg padne tad baš najebem, valja mi cistit snijeg sa auta jer ne volim da mi ostane ni pahulja na krovu.
Troleri jedni, nije za vas auto :mrgreen: . Dodjete ovdje da sjebete temu :mrgreen: . Haj razlaz.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32752
Joined: 16/04/2011 18:46

#39056 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skafiskafsnjak »

Bobi wrote: 29/12/2021 10:58
AtillaS wrote: 29/12/2021 10:24 Imate li vi problema ovih dana sa kišom? Naime, kad god kiša pada auto mi mokro. Ako sam u kakvoj garaži onda i uspijem održati da bude suho, ali čim na kišu izađem opet mokro. Šta bi moglo da bude?
muha_sa wrote: 29/12/2021 10:26

Imam isti problem--a kad snijeg padne tad baš najebem, valja mi cistit snijeg sa auta jer ne volim da mi ostane ni pahulja na krovu.
Troleri jedni, nije za vas auto :mrgreen: . Dodjete ovdje da sjebete temu :mrgreen: . Haj razlaz.
Ti si najveci troler :mrgreen:
Sad cu te prijaviti
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83491
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#39057 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

AtillaS wrote: 29/12/2021 10:24 Imate li vi problema ovih dana sa kišom? Naime, kad god kiša pada auto mi mokro. Ako sam u kakvoj garaži onda i uspijem održati da bude suho, ali čim na kišu izađem opet mokro. Šta bi moglo da bude?
Hajde malo smanji doživljaj
noviclan
Posts: 15018
Joined: 31/10/2013 06:48

#39058 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

skafiskafsnjak wrote: 29/12/2021 11:01
Bobi wrote: 29/12/2021 10:58



Troleri jedni, nije za vas auto :mrgreen: . Dodjete ovdje da sjebete temu :mrgreen: . Haj razlaz.
Ti si najveci troler :mrgreen:
Sad cu te prijaviti
:lol:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 6916
Joined: 04/08/2020 19:22

#39059 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by -Chesterfield- »

Da hoće neko izmisliti dijagnostiku na udaljenost preko interneta.
Ja kupim neki adapter i uštekam ga, a tamo je negdje dijagnostika koja pronađe moje vozilo. Dozvolim pristup, platim - a oni mi pošalju stanje u pdf-u.
nikeze
Posts: 676
Joined: 07/12/2018 12:57

#39060 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nikeze »

kazo wrote: 28/12/2021 17:55
preludezalude wrote: 28/12/2021 00:22 A zasto mislis da je do karika?
Jedino jos to nisam pravio, sve ostalo smo pokusali.
emotivac wrote: 28/12/2021 07:23 Jel ima dima kad ga ujutro upališ, plavog ? Kad ga 'zagasaš' u obrtaje ? Ako ima ne mogu se samo karike promjenuti, radi se tzv. osvježenje motora, (uljne karike, gumice ventila, brušenje glave, set dihtunga, leteći ležajevi...)

Stavi ulje veće gradacije, aditive za prestanak trošenja ulja nemoj ako nećeš da uvališ nekome auto :lol:

btW Imao sam prije benzinca / lpg i znao je potrošit ulja sa 5w40, ljeti bi mu stavljao 10w60 (racing ulje) i tad gotovo ništa nije uzimao :run:
Nema nikakav dim, ni na prvom paljenju ni na jacem gasu. Rece mi majstor da pokusamo sa 10w40 umjeso 5w30. Ako se smanji potrosnja to ce biti odlicno. Eh sad, da li to smeta motoru i turbini?
nikeze wrote: 28/12/2021 07:53
Do pola litra na 1000 km je još uvijek dozvoljena potrošnja ulja.
Neki tipovi auta toliko troše kad su novi.
Ako se hoćeš zezati dalje, izmjeri kompresiju po svakom cilindru.
Ako je kompresija u redu, onda su gumice ventila, a to je puno radnih sati iako su gumice smiješno jeftine.
Rekli su mi da je 0,2-0,5 normalna potrosnja za taj motor.

Gdje mogu izmjeriti kompresiju?
Evolution_IV wrote: 28/12/2021 11:09 Ako je fordov 1.8/2.0b 99% da su zapekle karike, isti problem imaju kako fordovi tako i mazde sa tim motorima :wink:

Sta god ti natocis u njega trosit ce ga, jer de ford zajebao u dizajnu karika...jedini lijek je ko kupi novo pa mijenja ulje na 5000km i slicno, mada ni to nije garancija...
To je taj, 2.0 fordov motor. Prijatelj ima ford mondeo, njemu trosi 2litra na 1000 km :D da li sam rahat ako uradim generalku motora? mozda karike nisu nikad napravljenje kako treba pa cu se opet zeznuti :D
Kompresiju možeš izmjeriti kod ozbiljnih autmehaničara koji imaju manometar, a takvih je malo u BiH . Ako je benzinac odvrne se svjećica, zavrne manometar i zavergla auto i izmjeri pritisa i tako za svaki cilindar. Ako mašina u cilindru ima manji pritisak onoga koji je za tu mašinu propisan, postoji problem. Vrijednosti pritiska u cilindru za tu mašinu se provjere u softveru Autodata.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32752
Joined: 16/04/2011 18:46

#39061 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skafiskafsnjak »

-Chesterfield- wrote: 29/12/2021 11:09 Da hoće neko izmisliti dijagnostiku na udaljenost preko interneta.
Ja kupim neki adapter i uštekam ga, a tamo je negdje dijagnostika koja pronađe moje vozilo. Dozvolim pristup, platim - a oni mi pošalju stanje u pdf-u.
Pa sto se tice stvari koje racunar moze ocitati, to nije uopste neizvodivo
Bobi
Forum administrator
Posts: 38006
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#39062 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bobi »

-Chesterfield- wrote: 29/12/2021 11:09 Da hoće neko izmisliti dijagnostiku na udaljenost preko interneta.
Ja kupim neki adapter i uštekam ga, a tamo je negdje dijagnostika koja pronađe moje vozilo. Dozvolim pristup, platim - a oni mi pošalju stanje u pdf-u.
Pa ima to, ne moraš ništa ni štekat, tesla na svojim autima ima ugradjeno :D.Mnoge industrijske mašine se tako dijagnostiraju odavno.
cccccc
Posts: 342
Joined: 11/04/2013 20:04

#39063 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by cccccc »

Pitanje jedno. Imam golf 4 1.9 tdi 96kw. Gradska potrosnja 10l. Bez ikakvog gasanja. Sasvim normalna voznja. Na dijagnostici nikakvih gresaka. Do cega bi moglo biti ?
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#39064 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ili ti je supalj rezervoar ili ti neko krade gorivo, treceg nema. :mrgreen:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 6916
Joined: 04/08/2020 19:22

#39065 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by -Chesterfield- »

Bobi wrote: 29/12/2021 11:27
-Chesterfield- wrote: 29/12/2021 11:09 Da hoće neko izmisliti dijagnostiku na udaljenost preko interneta.
Ja kupim neki adapter i uštekam ga, a tamo je negdje dijagnostika koja pronađe moje vozilo. Dozvolim pristup, platim - a oni mi pošalju stanje u pdf-u.
Pa ima to, ne moraš ništa ni štekat, tesla na svojim autima ima ugradjeno :D.Mnoge industrijske mašine se tako dijagnostiraju odavno.
Koliko znam nema za starija auta. Ja imam ovo.

Image

Ali nema naš jezik. :D
Čudi me da niko nije ponudio nešto slično. Ali da je tamo negdje moćna dijagnostika. Doduše ako im dozvoliš pristup mogu ti nešto i pokvariti - izmijeniti.
User avatar
Laplace
Posts: 14696
Joined: 19/11/2012 18:37

#39066 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

AtillaS wrote: 29/12/2021 10:24 Imate li vi problema ovih dana sa kišom? Naime, kad god kiša pada auto mi mokro. Ako sam u kakvoj garaži onda i uspijem održati da bude suho, ali čim na kišu izađem opet mokro. Šta bi moglo da bude?
I meni auto pokisne kad je parkiran vani dok pada kiša. Pokisnem i ja dok dođem do auta.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#39067 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

-Chesterfield- wrote: 29/12/2021 11:09 Da hoće neko izmisliti dijagnostiku na udaljenost preko interneta.
Ja kupim neki adapter i uštekam ga, a tamo je negdje dijagnostika koja pronađe moje vozilo. Dozvolim pristup, platim - a oni mi pošalju stanje u pdf-u.
Pa vec je moguce
Ja sebi to napravio
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#39068 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

cccccc wrote: 29/12/2021 11:28 Pitanje jedno. Imam golf 4 1.9 tdi 96kw. Gradska potrosnja 10l. Bez ikakvog gasanja. Sasvim normalna voznja. Na dijagnostici nikakvih gresaka. Do cega bi moglo biti ?
Kod mene passat isti motor AVF 96kw isto hoće popit dosta, srče ko nenormalan, otvorene vožnje uzima jedno 5.5 do 6L, al' je remapiran na cca 160ks
ne žalim pare na gorivo kad ide dobro :lol: :lol:
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#39069 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by jelleMania »

-Chesterfield- wrote: 29/12/2021 11:40
Bobi wrote: 29/12/2021 11:27

Pa ima to, ne moraš ništa ni štekat, tesla na svojim autima ima ugradjeno :D.Mnoge industrijske mašine se tako dijagnostiraju odavno.
Koliko znam nema za starija auta. Ja imam ovo.

Image

Ali nema naš jezik. :D
Čudi me da niko nije ponudio nešto slično. Ali da je tamo negdje moćna dijagnostika. Doduše ako im dozvoliš pristup mogu ti nešto i pokvariti - izmijeniti.
Ja koliko znam ima ovo ..ustekas i pokaze ti sve greske na mobitelu

https://www.google.com/imgres?imgurl=ht ... gAegQIARA6
User avatar
muha_sa
Posts: 140455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#39070 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by muha_sa »

-Chesterfield- wrote: 29/12/2021 11:09 Da hoće neko izmisliti dijagnostiku na udaljenost preko interneta.
Ja kupim neki adapter i uštekam ga, a tamo je negdje dijagnostika koja pronađe moje vozilo. Dozvolim pristup, platim - a oni mi pošalju stanje u pdf-u.
Moj jaran koji živi u Štokholmu kupio novu škodu :) kad krene ovamo ostavi je na aerodromskom parkingu--dodje kod mene na sijelo u Sarajevu, jakako, i na mobitelu mi uživo pokazuje auto, pokaže kolko ima goriva, koliko može prec km i cak mu odavde upali nekakvo grijanje da mu se unutrašnjost ugrije :) ja mu kažem da su to šejtanska posla :lol:
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#39071 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

-Chesterfield- wrote: 29/12/2021 11:09 Da hoće neko izmisliti dijagnostiku na udaljenost preko interneta.
Ja kupim neki adapter i uštekam ga, a tamo je negdje dijagnostika koja pronađe moje vozilo. Dozvolim pristup, platim - a oni mi pošalju stanje u pdf-u.
Na nekim električnim autima sad to tako funkcioniše. Spoji ti se na auto iz Njemačke, Amerike, gdje već imaju servis i nađu problem. Ne treba ti neki lokalni Đuro ili Meho da nagađaju šta bi moglo biti.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#39072 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

to se napravi i na obicnim autima koje mi sada vozamo
doduse ima posla oko toga al se moze
ja licno imam to
uz internet dodatno samo kupis set za daljinsko paljenje i to je to sve sto ti treba uz naravno ovakav dongle sto su vec postavili na slici
preko mobitela sve provjeravas sto te zanima
naravno ne mozes sve vidjeti kao u elektricnih ali mozes sve ono sto i sada mozes vidjeti u autu uz dijagnostiku
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#39073 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Za spajanje preko interneta udaljenih računara, laptopa, tableta, mobitela i slično koristi se program Team Viewer :)

Na istom principu je spajanje i sa autom jer sva novija auta imaju svoj " računar "-ECU odnosno softver i mogućnost pristupa internetu. Nije još to unapredovalo kod većine kao kod računara i sl, ali tako će biti.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#39074 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

artur morgan wrote: 29/12/2021 14:08 Za spajanje preko interneta udaljenih računara, laptopa, tableta, mobitela i slično koristi se program Team Viewer :)

Na istom principu je spajanje i sa autom jer sva novija auta imaju svoj " računar "-ECU odnosno softver i mogućnost pristupa internetu. Nije još to unapredovalo kod većine kao kod računara i sl, ali tako će biti.
ima nesto i naprednije od team viewera
jer tebi u biti ne treba udaljeno gledanje tog ekrana i sl kao preko tv nego funkcije
a blize tome je google assistant nego tv
ps. bukvalno ovako to izgleda
Image
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#39075 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

Kod električnih auta je to naprednije, kompjuterski se mogu praviti korekcije i rješavati brojni problemi, ili se detektovati kvar određenog modula pa ti isti servis po želji šalje originalni zamjenski. I radi se o integrisanom sistemu, ne trebaju ti nikakvi kineski adapteri.
Post Reply