Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- B6Redhell
- Posts: 7818
- Joined: 25/12/2010 04:56
#39051 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ford je i sa ovim, novim ecoboost motorima usro motku. (Ne svi).
Kod mene prijateljica imala ecoboost kugu sa 1.5l motorom. I rikno na 130k km. Antifriz ulazio u komoru. Opet mehki materijali i slaba kvaliteta aluminijskih glava.. i oni se bore sa tim class action lawsuit..
Kod mene prijateljica imala ecoboost kugu sa 1.5l motorom. I rikno na 130k km. Antifriz ulazio u komoru. Opet mehki materijali i slaba kvaliteta aluminijskih glava.. i oni se bore sa tim class action lawsuit..
- ElRe
- Posts: 16924
- Joined: 12/12/2011 11:28
#39052 Re: Pitamo Mehanicare ?
Biće posla za majstore sa novim TCe, THP, Ecoboost motorima. Napravljeni da izguraju garanciju i 100.000 - 150.000 km, poslije toga bacaj.
Vidjećemo nove TFSI motore.
Vidjećemo nove TFSI motore.
-
AtillaS
- Posts: 2140
- Joined: 27/08/2021 18:55
#39053 Re: Pitamo Mehanicare ?
Imate li vi problema ovih dana sa kišom? Naime, kad god kiša pada auto mi mokro. Ako sam u kakvoj garaži onda i uspijem održati da bude suho, ali čim na kišu izađem opet mokro. Šta bi moglo da bude?
- muha_sa
- Posts: 140455
- Joined: 12/11/2004 23:33
- Location: rajvosa
#39054 Re: Pitamo Mehanicare ?
Imam isti problem--a kad snijeg padne tad baš najebem, valja mi cistit snijeg sa auta jer ne volim da mi ostane ni pahulja na krovu.
-
Bobi
- Forum administrator
- Posts: 38006
- Joined: 30/10/2002 00:00
- Location: http://www.klix.ba
- Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
- Vozim: TDI sve crveno
- Contact:
#39055 Re: Pitamo Mehanicare ?
- skafiskafsnjak
- Posts: 32752
- Joined: 16/04/2011 18:46
#39056 Re: Pitamo Mehanicare ?
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83491
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
-
noviclan
- Posts: 15018
- Joined: 31/10/2013 06:48
#39058 Re: Pitamo Mehanicare ?
- -Chesterfield-
- Posts: 6916
- Joined: 04/08/2020 19:22
#39059 Re: Pitamo Mehanicare ?
Da hoće neko izmisliti dijagnostiku na udaljenost preko interneta.
Ja kupim neki adapter i uštekam ga, a tamo je negdje dijagnostika koja pronađe moje vozilo. Dozvolim pristup, platim - a oni mi pošalju stanje u pdf-u.
Ja kupim neki adapter i uštekam ga, a tamo je negdje dijagnostika koja pronađe moje vozilo. Dozvolim pristup, platim - a oni mi pošalju stanje u pdf-u.
-
nikeze
- Posts: 676
- Joined: 07/12/2018 12:57
#39060 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kompresiju možeš izmjeriti kod ozbiljnih autmehaničara koji imaju manometar, a takvih je malo u BiH . Ako je benzinac odvrne se svjećica, zavrne manometar i zavergla auto i izmjeri pritisa i tako za svaki cilindar. Ako mašina u cilindru ima manji pritisak onoga koji je za tu mašinu propisan, postoji problem. Vrijednosti pritiska u cilindru za tu mašinu se provjere u softveru Autodata.kazo wrote: ↑28/12/2021 17:55Jedino jos to nisam pravio, sve ostalo smo pokusali.
Nema nikakav dim, ni na prvom paljenju ni na jacem gasu. Rece mi majstor da pokusamo sa 10w40 umjeso 5w30. Ako se smanji potrosnja to ce biti odlicno. Eh sad, da li to smeta motoru i turbini?emotivac wrote: ↑28/12/2021 07:23 Jel ima dima kad ga ujutro upališ, plavog ? Kad ga 'zagasaš' u obrtaje ? Ako ima ne mogu se samo karike promjenuti, radi se tzv. osvježenje motora, (uljne karike, gumice ventila, brušenje glave, set dihtunga, leteći ležajevi...)
Stavi ulje veće gradacije, aditive za prestanak trošenja ulja nemoj ako nećeš da uvališ nekome auto
btW Imao sam prije benzinca / lpg i znao je potrošit ulja sa 5w40, ljeti bi mu stavljao 10w60 (racing ulje) i tad gotovo ništa nije uzimao![]()
Rekli su mi da je 0,2-0,5 normalna potrosnja za taj motor.nikeze wrote: ↑28/12/2021 07:53
Do pola litra na 1000 km je još uvijek dozvoljena potrošnja ulja.
Neki tipovi auta toliko troše kad su novi.
Ako se hoćeš zezati dalje, izmjeri kompresiju po svakom cilindru.
Ako je kompresija u redu, onda su gumice ventila, a to je puno radnih sati iako su gumice smiješno jeftine.
Gdje mogu izmjeriti kompresiju?
To je taj, 2.0 fordov motor. Prijatelj ima ford mondeo, njemu trosi 2litra na 1000 kmEvolution_IV wrote: ↑28/12/2021 11:09 Ako je fordov 1.8/2.0b 99% da su zapekle karike, isti problem imaju kako fordovi tako i mazde sa tim motorima
Sta god ti natocis u njega trosit ce ga, jer de ford zajebao u dizajnu karika...jedini lijek je ko kupi novo pa mijenja ulje na 5000km i slicno, mada ni to nije garancija...da li sam rahat ako uradim generalku motora? mozda karike nisu nikad napravljenje kako treba pa cu se opet zeznuti
![]()
- skafiskafsnjak
- Posts: 32752
- Joined: 16/04/2011 18:46
#39061 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pa sto se tice stvari koje racunar moze ocitati, to nije uopste neizvodivo-Chesterfield- wrote: ↑29/12/2021 11:09 Da hoće neko izmisliti dijagnostiku na udaljenost preko interneta.
Ja kupim neki adapter i uštekam ga, a tamo je negdje dijagnostika koja pronađe moje vozilo. Dozvolim pristup, platim - a oni mi pošalju stanje u pdf-u.
-
Bobi
- Forum administrator
- Posts: 38006
- Joined: 30/10/2002 00:00
- Location: http://www.klix.ba
- Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
- Vozim: TDI sve crveno
- Contact:
#39062 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pa ima to, ne moraš ništa ni štekat, tesla na svojim autima ima ugradjeno-Chesterfield- wrote: ↑29/12/2021 11:09 Da hoće neko izmisliti dijagnostiku na udaljenost preko interneta.
Ja kupim neki adapter i uštekam ga, a tamo je negdje dijagnostika koja pronađe moje vozilo. Dozvolim pristup, platim - a oni mi pošalju stanje u pdf-u.
-
cccccc
- Posts: 342
- Joined: 11/04/2013 20:04
#39063 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pitanje jedno. Imam golf 4 1.9 tdi 96kw. Gradska potrosnja 10l. Bez ikakvog gasanja. Sasvim normalna voznja. Na dijagnostici nikakvih gresaka. Do cega bi moglo biti ?
-
NediM17
- Posts: 26448
- Joined: 05/11/2009 11:49
#39064 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ili ti je supalj rezervoar ili ti neko krade gorivo, treceg nema. 
- -Chesterfield-
- Posts: 6916
- Joined: 04/08/2020 19:22
#39065 Re: Pitamo Mehanicare ?
Koliko znam nema za starija auta. Ja imam ovo.Bobi wrote: ↑29/12/2021 11:27Pa ima to, ne moraš ništa ni štekat, tesla na svojim autima ima ugradjeno-Chesterfield- wrote: ↑29/12/2021 11:09 Da hoće neko izmisliti dijagnostiku na udaljenost preko interneta.
Ja kupim neki adapter i uštekam ga, a tamo je negdje dijagnostika koja pronađe moje vozilo. Dozvolim pristup, platim - a oni mi pošalju stanje u pdf-u..Mnoge industrijske mašine se tako dijagnostiraju odavno.

Ali nema naš jezik.
Čudi me da niko nije ponudio nešto slično. Ali da je tamo negdje moćna dijagnostika. Doduše ako im dozvoliš pristup mogu ti nešto i pokvariti - izmijeniti.
- Laplace
- Posts: 14696
- Joined: 19/11/2012 18:37
#39066 Re: Pitamo Mehanicare ?
I meni auto pokisne kad je parkiran vani dok pada kiša. Pokisnem i ja dok dođem do auta.
-
foxlife
- Posts: 9274
- Joined: 17/02/2021 20:34
#39067 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pa vec je moguce-Chesterfield- wrote: ↑29/12/2021 11:09 Da hoće neko izmisliti dijagnostiku na udaljenost preko interneta.
Ja kupim neki adapter i uštekam ga, a tamo je negdje dijagnostika koja pronađe moje vozilo. Dozvolim pristup, platim - a oni mi pošalju stanje u pdf-u.
Ja sebi to napravio
- emotivac
- Posts: 1612
- Joined: 01/03/2013 14:24
#39068 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kod mene passat isti motor AVF 96kw isto hoće popit dosta, srče ko nenormalan, otvorene vožnje uzima jedno 5.5 do 6L, al' je remapiran na cca 160ks
ne žalim pare na gorivo kad ide dobro
-
jelleMania
- Posts: 858
- Joined: 29/09/2020 09:18
#39069 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja koliko znam ima ovo ..ustekas i pokaze ti sve greske na mobitelu-Chesterfield- wrote: ↑29/12/2021 11:40Koliko znam nema za starija auta. Ja imam ovo.
Ali nema naš jezik.
Čudi me da niko nije ponudio nešto slično. Ali da je tamo negdje moćna dijagnostika. Doduše ako im dozvoliš pristup mogu ti nešto i pokvariti - izmijeniti.
https://www.google.com/imgres?imgurl=ht ... gAegQIARA6
- muha_sa
- Posts: 140455
- Joined: 12/11/2004 23:33
- Location: rajvosa
#39070 Re: Pitamo Mehanicare ?
Moj jaran koji živi u Štokholmu kupio novu škodu-Chesterfield- wrote: ↑29/12/2021 11:09 Da hoće neko izmisliti dijagnostiku na udaljenost preko interneta.
Ja kupim neki adapter i uštekam ga, a tamo je negdje dijagnostika koja pronađe moje vozilo. Dozvolim pristup, platim - a oni mi pošalju stanje u pdf-u.
-
AtillaS
- Posts: 2140
- Joined: 27/08/2021 18:55
#39071 Re: Pitamo Mehanicare ?
Na nekim električnim autima sad to tako funkcioniše. Spoji ti se na auto iz Njemačke, Amerike, gdje već imaju servis i nađu problem. Ne treba ti neki lokalni Đuro ili Meho da nagađaju šta bi moglo biti.-Chesterfield- wrote: ↑29/12/2021 11:09 Da hoće neko izmisliti dijagnostiku na udaljenost preko interneta.
Ja kupim neki adapter i uštekam ga, a tamo je negdje dijagnostika koja pronađe moje vozilo. Dozvolim pristup, platim - a oni mi pošalju stanje u pdf-u.
-
foxlife
- Posts: 9274
- Joined: 17/02/2021 20:34
#39072 Re: Pitamo Mehanicare ?
to se napravi i na obicnim autima koje mi sada vozamo
doduse ima posla oko toga al se moze
ja licno imam to
uz internet dodatno samo kupis set za daljinsko paljenje i to je to sve sto ti treba uz naravno ovakav dongle sto su vec postavili na slici
preko mobitela sve provjeravas sto te zanima
naravno ne mozes sve vidjeti kao u elektricnih ali mozes sve ono sto i sada mozes vidjeti u autu uz dijagnostiku
doduse ima posla oko toga al se moze
ja licno imam to
uz internet dodatno samo kupis set za daljinsko paljenje i to je to sve sto ti treba uz naravno ovakav dongle sto su vec postavili na slici
preko mobitela sve provjeravas sto te zanima
naravno ne mozes sve vidjeti kao u elektricnih ali mozes sve ono sto i sada mozes vidjeti u autu uz dijagnostiku
-
artur morgan
- Posts: 3705
- Joined: 30/04/2020 19:47
#39073 Re: Pitamo Mehanicare ?
Za spajanje preko interneta udaljenih računara, laptopa, tableta, mobitela i slično koristi se program Team Viewer 
Na istom principu je spajanje i sa autom jer sva novija auta imaju svoj " računar "-ECU odnosno softver i mogućnost pristupa internetu. Nije još to unapredovalo kod većine kao kod računara i sl, ali tako će biti.
Na istom principu je spajanje i sa autom jer sva novija auta imaju svoj " računar "-ECU odnosno softver i mogućnost pristupa internetu. Nije još to unapredovalo kod većine kao kod računara i sl, ali tako će biti.
-
foxlife
- Posts: 9274
- Joined: 17/02/2021 20:34
#39074 Re: Pitamo Mehanicare ?
ima nesto i naprednije od team vieweraartur morgan wrote: ↑29/12/2021 14:08 Za spajanje preko interneta udaljenih računara, laptopa, tableta, mobitela i slično koristi se program Team Viewer
Na istom principu je spajanje i sa autom jer sva novija auta imaju svoj " računar "-ECU odnosno softver i mogućnost pristupa internetu. Nije još to unapredovalo kod većine kao kod računara i sl, ali tako će biti.
jer tebi u biti ne treba udaljeno gledanje tog ekrana i sl kao preko tv nego funkcije
a blize tome je google assistant nego tv
ps. bukvalno ovako to izgleda
-
AtillaS
- Posts: 2140
- Joined: 27/08/2021 18:55
#39075 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kod električnih auta je to naprednije, kompjuterski se mogu praviti korekcije i rješavati brojni problemi, ili se detektovati kvar određenog modula pa ti isti servis po želji šalje originalni zamjenski. I radi se o integrisanom sistemu, ne trebaju ti nikakvi kineski adapteri.
