Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

zLatk0
Posts: 1287
Joined: 05/07/2009 01:21

#39751 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zLatk0 »

Leon16v wrote: 26/01/2022 09:06 Gdje kupiti komad gumenog crijeva za gorivo, cca 1 metar, fi 7mm, da je što fleksibilnije. Po ovim autodijelovima zoveš, pita za koje auto, čovječe treba mi crijevo bez obzira na auto :lol:
Ja sam to nekad prošle godine uzimao u Kare na Čengić Vili, imali su i sa debljim i tanjim zidom, pa vidi koje ti najbolje odgovara
User avatar
Qler
Posts: 25834
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#39752 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qler »

Derdiyok wrote: 24/01/2022 20:45 Pozdrav svima. Razmišljam da uzmem Mondea 2007-8godina.

Kakvi su im benzinci 2.0 i dizel motori 1.8 ? Hvala na odgovoru.
Benzinci nisu losi, a taj 1,8 nije neka sreca, puno je bolji 2.0. Izdrzljiviji, manje problema, a trosi bas malo.
profatr
Posts: 508
Joined: 23/07/2016 07:01

#39753 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by profatr »

black_adrian wrote: 26/01/2022 09:44 Evo da i ja oitam za ovu svoju lađu nešto...

Jučer stao u Jajcu na kafu, logično u međuvremenu pala temperatura auta, tj. rashladne tečnosti. Krenem lagano i podigla se temperatura valjda, nisam ni gledao jer to više i ne gledam s obzirom da ne skontah ništa čudno.

Spuštam se prema Ključu, logično dugo bez gasa jer je dovoljno brdo da vuče auto, samo povremeno kočenje u krivini. Čujem nešto se prevrnu u gepeku i stanem da provjerim, kad pogledam slučajno temperaturu kad atoji negdje na 70 il tako nešto, uglavnom ispod 90, i na moje oči obori još jednu crticu.

Je li to normalno?

Kasnije nije ništa spadalo jer sam ga logično spržio od Ključa joju i po, umjereno.
Najčešće je u pitanju termostat.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#39754 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

zLatk0 wrote: 26/01/2022 09:55
Leon16v wrote: 26/01/2022 09:06 Gdje kupiti komad gumenog crijeva za gorivo, cca 1 metar, fi 7mm, da je što fleksibilnije. Po ovim autodijelovima zoveš, pita za koje auto, čovječe treba mi crijevo bez obzira na auto :lol:
Ja sam to nekad prošle godine uzimao u Kare na Čengić Vili, imali su i sa debljim i tanjim zidom, pa vidi koje ti najbolje odgovara
Hvala, i @nednedjelja
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#39755 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

black_adrian wrote: 26/01/2022 09:44 Evo da i ja oitam za ovu svoju lađu nešto...

Jučer stao u Jajcu na kafu, logično u međuvremenu pala temperatura auta, tj. rashladne tečnosti. Krenem lagano i podigla se temperatura valjda, nisam ni gledao jer to više i ne gledam s obzirom da ne skontah ništa čudno.

Spuštam se prema Ključu, logično dugo bez gasa jer je dovoljno brdo da vuče auto, samo povremeno kočenje u krivini. Čujem nešto se prevrnu u gepeku i stanem da provjerim, kad pogledam slučajno temperaturu kad atoji negdje na 70 il tako nešto, uglavnom ispod 90, i na moje oči obori još jednu crticu.

Je li to normalno?

Kasnije nije ništa spadalo jer sam ga logično spržio od Ključa joju i po, umjereno.
Ostao otvoren termostat vjerovatno.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#39756 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

@profatr
@drug_profi

Hvala vam, pregledat ću to kad se vratim u Sarajevo ako ne pokaže još šta.
User avatar
valter.ba
Posts: 1769
Joined: 29/04/2008 09:55

#39757 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by valter.ba »

drug_profi wrote: 26/01/2022 11:18
black_adrian wrote: 26/01/2022 09:44 Evo da i ja oitam za ovu svoju lađu nešto...

Jučer stao u Jajcu na kafu, logično u međuvremenu pala temperatura auta, tj. rashladne tečnosti. Krenem lagano i podigla se temperatura valjda, nisam ni gledao jer to više i ne gledam s obzirom da ne skontah ništa čudno.

Spuštam se prema Ključu, logično dugo bez gasa jer je dovoljno brdo da vuče auto, samo povremeno kočenje u krivini. Čujem nešto se prevrnu u gepeku i stanem da provjerim, kad pogledam slučajno temperaturu kad atoji negdje na 70 il tako nešto, uglavnom ispod 90, i na moje oči obori još jednu crticu.

Je li to normalno?

Kasnije nije ništa spadalo jer sam ga logično spržio od Ključa joju i po, umjereno.
Ostao otvoren termostat vjerovatno.
Nije ti ništa ostalo otvoreno pa ni termostat. Voziš na leru nizbrdo :shock: a vani je minus žestoki. Šta očekuješ, da zadrži temperaturu? No way!
Nema leranja u vožnji a kamo li nizbrdo :skoljka:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#39758 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

U životu na leru nisam vozio pa ni sad. Četvrta(većinom) -peta (na momente) 80-90km/h.

Nije ničeg falilo pod haubom nit je šta curilo bar koliko ja vidim.
User avatar
valter.ba
Posts: 1769
Joined: 29/04/2008 09:55

#39759 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by valter.ba »

Testiraj još malo. Ne vjerujem da imaš problem.
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#39760 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Svejedno, nizbrdo bez gasa, nema potrošnje goriva, ništa ne izgara u cilindrima, normalno da će se ohladiti.
User avatar
konektovan
Posts: 51451
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#39761 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Meni tako Citroen 12 godina.... :mrgreen: valjda je sve u redu.. :lol:
User avatar
valter.ba
Posts: 1769
Joined: 29/04/2008 09:55

#39762 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by valter.ba »

To ti je tako kada voziš 12 g nizbrdo :lol:
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#39763 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Al' zato kad vozi uzbrdo to ode na 120-130 stepeni pa se na kraju izvasera. :mrgreen:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#39764 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Hvala vam, pratit cu kad krenem nazad kako ce se ponasati, ovo prvi put skontah da se desilo. Jest, kao što Nedim kaže, bez gasa je sve bilo pa je onda do tog.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#39765 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

black_adrian wrote: 26/01/2022 12:07 Hvala vam, pratit cu kad krenem nazad kako ce se ponasati, ovo prvi put skontah da se desilo. Jest, kao što Nedim kaže, bez gasa je sve bilo pa je onda do tog.
Kad budeš htio nizbrdo opet ići, stavi komad kartona iza prednje maske :D
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#39766 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

:lol: :lol: :lol:

oj vidio sam to jučer na dosta auta, hahah... pa i na kamionu jednom...
Enticer
Posts: 723
Joined: 21/12/2004 13:44
Location: Sarajevo

#39767 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Enticer »

Evo vec 10 tak dana ujutro imam problem sa paljenjem motora. Auto je Toyota Corolla dizel 2.2 100kw, verglao danima i nekako palio. Jedno jutro nece nikako. Zovnem Bihamk i upalise me. Provjerio kako puni alternator i sve je ok, iznad 14. Kaze akumulator najvjerovatnije. Kupio ga na ljeto 2018…. Kontam i ja star je 3,5 godina, dao je svoje. Odem kupim nov akumulator 85Ah, sutradan ujutro opet jedva upalim… iz treceg pokusaja. Kontam grijaci. Odem majstoru da ih pregleda i kaze 2 ti nikako ne rade, 1 kasni puno sa grijanjem, a 1 kao dobar. Rekoh mjenjaj sve. I zamjenim ih.
Jutros i nije neki debeli minus bio, kontam sad ce krehnuti.. dam kontakt nekih 5-10 sekundi i zavergla medjutim nista. Krenem drugi put i upali, al jedva…

E sad… koji mu je djavo? Rezervoar pun goriva, sipao na EP onaj skuplji dizel… filter goriva mjenjao prije 2-3 mjeseca, presao oko 3000km sa njim… sta moze jos biti?
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#39768 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by jelleMania »

Enticer wrote: 26/01/2022 12:11 Evo vec 10 tak dana ujutro imam problem sa paljenjem motora. Auto je Toyota Corolla dizel 2.2 100kw, verglao danima i nekako palio. Jedno jutro nece nikako. Zovnem Bihamk i upalise me. Provjerio kako puni alternator i sve je ok, iznad 14. Kaze akumulator najvjerovatnije. Kupio ga na ljeto 2018…. Kontam i ja star je 3,5 godina, dao je svoje. Odem kupim nov akumulator 85Ah, sutradan ujutro opet jedva upalim… iz treceg pokusaja. Kontam grijaci. Odem majstoru da ih pregleda i kaze 2 ti nikako ne rade, 1 kasni puno sa grijanjem, a 1 kao dobar. Rekoh mjenjaj sve. I zamjenim ih.
Jutros i nije neki debeli minus bio, kontam sad ce krehnuti.. dam kontakt nekih 5-10 sekundi i zavergla medjutim nista. Krenem drugi put i upali, al jedva…

E sad… koji mu je djavo? Rezervoar pun goriva, sipao na EP onaj skuplji dizel… filter goriva mjenjao prije 2-3 mjeseca, presao oko 3000km sa njim… sta moze jos biti?
Dizne mozda ?
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#39769 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Koliko je prešlo to auto, provjeri kompresiju. Inače ti Toyota 2.2 dizel motori su poznati da su trošili ulje i kad su novi bili.
User avatar
konektovan
Posts: 51451
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#39770 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

NediM17 wrote: 26/01/2022 12:05 Al' zato kad vozi uzbrdo to ode na 120-130 stepeni pa se na kraju izvasera. :mrgreen:
E to ne znam..čuo sam priče o tome..uglavnom, nikad ne predje 3 crtice uz brdo ili oštriju vožnju ljeti.. :mrgreen:
TLOP
Posts: 358
Joined: 23/01/2020 11:12

#39771 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by TLOP »

Anlaser?? Meni je verglao tako i palio tesko dok se nije sprzio skroz
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#39772 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

Enticer wrote: 26/01/2022 12:11 Evo vec 10 tak dana ujutro imam problem sa paljenjem motora. Auto je Toyota Corolla dizel 2.2 100kw, verglao danima i nekako palio. Jedno jutro nece nikako. Zovnem Bihamk i upalise me. Provjerio kako puni alternator i sve je ok, iznad 14. Kaze akumulator najvjerovatnije. Kupio ga na ljeto 2018…. Kontam i ja star je 3,5 godina, dao je svoje. Odem kupim nov akumulator 85Ah, sutradan ujutro opet jedva upalim… iz treceg pokusaja. Kontam grijaci. Odem majstoru da ih pregleda i kaze 2 ti nikako ne rade, 1 kasni puno sa grijanjem, a 1 kao dobar. Rekoh mjenjaj sve. I zamjenim ih.
Jutros i nije neki debeli minus bio, kontam sad ce krehnuti.. dam kontakt nekih 5-10 sekundi i zavergla medjutim nista. Krenem drugi put i upali, al jedva…

E sad… koji mu je djavo? Rezervoar pun goriva, sipao na EP onaj skuplji dizel… filter goriva mjenjao prije 2-3 mjeseca, presao oko 3000km sa njim… sta moze jos biti?
Anlaser ? Dizne ? Filter goriva ? Provjeri kompresiju.. Ispitaj to sve ako nisi, nešto bi od tog svega trebalo biti. Provjerom kompresije ćeš vidjeti u kakvom je stanju sam motor..... :thumbup:
Enticer
Posts: 723
Joined: 21/12/2004 13:44
Location: Sarajevo

#39773 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Enticer »

NediM17 wrote: 26/01/2022 12:15 Koliko je prešlo to auto, provjeri kompresiju. Inače ti Toyota 2.2 dizel motori su poznati da su trošili ulje i kad su novi bili.
Oko 350k, al ulje ne trosi ni kapi… to sam bas godinama pratio. Ni kapi.

Samo ujutro vergla, al kad upalim onda u toku dana pali iz prve ono iste sekunde…
Last edited by Enticer on 26/01/2022 12:23, edited 1 time in total.
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#39774 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ja sam vozio službene pežoVe 306 i 307, 2.0 HDI, 66 kW, to je tako bilo. Novi auti, nizbrdo se pothladi, uzbrdo i u gradu ode temp. u nebesa.
Kažu u ovlaštenom sve ok. Eno onaj jedan 307 kod poznanika guli 400.000 km, još nije crk'o.
User avatar
konektovan
Posts: 51451
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#39775 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

NediM17 wrote: 26/01/2022 12:21 Ja sam vozio službene pežoVe 306 i 307, 2.0 HDI, 66 kW, to je tako bilo. Novi auti, nizbrdo se pothladi, uzbrdo i u gradu ode temp. u nebesa.
Kažu u ovlaštenom sve ok. Eno onaj jedan 307 kod poznanika guli 400.000 km, još nije crk'o.
Ma tako ga Fransoa sklepo... :mrgreen:
Post Reply