Ja sam to nekad prošle godine uzimao u Kare na Čengić Vili, imali su i sa debljim i tanjim zidom, pa vidi koje ti najbolje odgovara
Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
zLatk0
- Posts: 1287
- Joined: 05/07/2009 01:21
#39751 Re: Pitamo Mehanicare ?
- Qler
- Posts: 25835
- Joined: 18/10/2004 14:49
- Location: Sarajevo
-
profatr
- Posts: 508
- Joined: 23/07/2016 07:01
#39753 Re: Pitamo Mehanicare ?
Najčešće je u pitanju termostat.black_adrian wrote: ↑26/01/2022 09:44 Evo da i ja oitam za ovu svoju lađu nešto...
Jučer stao u Jajcu na kafu, logično u međuvremenu pala temperatura auta, tj. rashladne tečnosti. Krenem lagano i podigla se temperatura valjda, nisam ni gledao jer to više i ne gledam s obzirom da ne skontah ništa čudno.
Spuštam se prema Ključu, logično dugo bez gasa jer je dovoljno brdo da vuče auto, samo povremeno kočenje u krivini. Čujem nešto se prevrnu u gepeku i stanem da provjerim, kad pogledam slučajno temperaturu kad atoji negdje na 70 il tako nešto, uglavnom ispod 90, i na moje oči obori još jednu crticu.
Je li to normalno?
Kasnije nije ništa spadalo jer sam ga logično spržio od Ključa joju i po, umjereno.
-
Leon16v
- Posts: 7019
- Joined: 02/04/2015 13:27
- Location: Ilidza إليدزا
- Vozim: Staro željezo
#39754 Re: Pitamo Mehanicare ?
- drug_profi
- Posts: 65437
- Joined: 16/07/2012 16:00
#39755 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ostao otvoren termostat vjerovatno.black_adrian wrote: ↑26/01/2022 09:44 Evo da i ja oitam za ovu svoju lađu nešto...
Jučer stao u Jajcu na kafu, logično u međuvremenu pala temperatura auta, tj. rashladne tečnosti. Krenem lagano i podigla se temperatura valjda, nisam ni gledao jer to više i ne gledam s obzirom da ne skontah ništa čudno.
Spuštam se prema Ključu, logično dugo bez gasa jer je dovoljno brdo da vuče auto, samo povremeno kočenje u krivini. Čujem nešto se prevrnu u gepeku i stanem da provjerim, kad pogledam slučajno temperaturu kad atoji negdje na 70 il tako nešto, uglavnom ispod 90, i na moje oči obori još jednu crticu.
Je li to normalno?
Kasnije nije ništa spadalo jer sam ga logično spržio od Ključa joju i po, umjereno.
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#39756 Re: Pitamo Mehanicare ?
@profatr
@drug_profi
Hvala vam, pregledat ću to kad se vratim u Sarajevo ako ne pokaže još šta.
@drug_profi
Hvala vam, pregledat ću to kad se vratim u Sarajevo ako ne pokaže još šta.
- valter.ba
- Posts: 1769
- Joined: 29/04/2008 09:55
#39757 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nije ti ništa ostalo otvoreno pa ni termostat. Voziš na leru nizbrdodrug_profi wrote: ↑26/01/2022 11:18Ostao otvoren termostat vjerovatno.black_adrian wrote: ↑26/01/2022 09:44 Evo da i ja oitam za ovu svoju lađu nešto...
Jučer stao u Jajcu na kafu, logično u međuvremenu pala temperatura auta, tj. rashladne tečnosti. Krenem lagano i podigla se temperatura valjda, nisam ni gledao jer to više i ne gledam s obzirom da ne skontah ništa čudno.
Spuštam se prema Ključu, logično dugo bez gasa jer je dovoljno brdo da vuče auto, samo povremeno kočenje u krivini. Čujem nešto se prevrnu u gepeku i stanem da provjerim, kad pogledam slučajno temperaturu kad atoji negdje na 70 il tako nešto, uglavnom ispod 90, i na moje oči obori još jednu crticu.
Je li to normalno?
Kasnije nije ništa spadalo jer sam ga logično spržio od Ključa joju i po, umjereno.
Nema leranja u vožnji a kamo li nizbrdo
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#39758 Re: Pitamo Mehanicare ?
U životu na leru nisam vozio pa ni sad. Četvrta(većinom) -peta (na momente) 80-90km/h.
Nije ničeg falilo pod haubom nit je šta curilo bar koliko ja vidim.
Nije ničeg falilo pod haubom nit je šta curilo bar koliko ja vidim.
- valter.ba
- Posts: 1769
- Joined: 29/04/2008 09:55
#39759 Re: Pitamo Mehanicare ?
Testiraj još malo. Ne vjerujem da imaš problem.
-
NediM17
- Posts: 26451
- Joined: 05/11/2009 11:49
#39760 Re: Pitamo Mehanicare ?
Svejedno, nizbrdo bez gasa, nema potrošnje goriva, ništa ne izgara u cilindrima, normalno da će se ohladiti.
- konektovan
- Posts: 51454
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#39761 Re: Pitamo Mehanicare ?
Meni tako Citroen 12 godina....
valjda je sve u redu.. 
- valter.ba
- Posts: 1769
- Joined: 29/04/2008 09:55
#39762 Re: Pitamo Mehanicare ?
To ti je tako kada voziš 12 g nizbrdo 
-
NediM17
- Posts: 26451
- Joined: 05/11/2009 11:49
#39763 Re: Pitamo Mehanicare ?
Al' zato kad vozi uzbrdo to ode na 120-130 stepeni pa se na kraju izvasera. 
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#39764 Re: Pitamo Mehanicare ?
Hvala vam, pratit cu kad krenem nazad kako ce se ponasati, ovo prvi put skontah da se desilo. Jest, kao što Nedim kaže, bez gasa je sve bilo pa je onda do tog.
- emotivac
- Posts: 1612
- Joined: 01/03/2013 14:24
#39765 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kad budeš htio nizbrdo opet ići, stavi komad kartona iza prednje maskeblack_adrian wrote: ↑26/01/2022 12:07 Hvala vam, pratit cu kad krenem nazad kako ce se ponasati, ovo prvi put skontah da se desilo. Jest, kao što Nedim kaže, bez gasa je sve bilo pa je onda do tog.
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#39766 Re: Pitamo Mehanicare ?
oj vidio sam to jučer na dosta auta, hahah... pa i na kamionu jednom...
-
Enticer
- Posts: 723
- Joined: 21/12/2004 13:44
- Location: Sarajevo
#39767 Re: Pitamo Mehanicare ?
Evo vec 10 tak dana ujutro imam problem sa paljenjem motora. Auto je Toyota Corolla dizel 2.2 100kw, verglao danima i nekako palio. Jedno jutro nece nikako. Zovnem Bihamk i upalise me. Provjerio kako puni alternator i sve je ok, iznad 14. Kaze akumulator najvjerovatnije. Kupio ga na ljeto 2018…. Kontam i ja star je 3,5 godina, dao je svoje. Odem kupim nov akumulator 85Ah, sutradan ujutro opet jedva upalim… iz treceg pokusaja. Kontam grijaci. Odem majstoru da ih pregleda i kaze 2 ti nikako ne rade, 1 kasni puno sa grijanjem, a 1 kao dobar. Rekoh mjenjaj sve. I zamjenim ih.
Jutros i nije neki debeli minus bio, kontam sad ce krehnuti.. dam kontakt nekih 5-10 sekundi i zavergla medjutim nista. Krenem drugi put i upali, al jedva…
E sad… koji mu je djavo? Rezervoar pun goriva, sipao na EP onaj skuplji dizel… filter goriva mjenjao prije 2-3 mjeseca, presao oko 3000km sa njim… sta moze jos biti?
Jutros i nije neki debeli minus bio, kontam sad ce krehnuti.. dam kontakt nekih 5-10 sekundi i zavergla medjutim nista. Krenem drugi put i upali, al jedva…
E sad… koji mu je djavo? Rezervoar pun goriva, sipao na EP onaj skuplji dizel… filter goriva mjenjao prije 2-3 mjeseca, presao oko 3000km sa njim… sta moze jos biti?
-
jelleMania
- Posts: 858
- Joined: 29/09/2020 09:18
#39768 Re: Pitamo Mehanicare ?
Dizne mozda ?Enticer wrote: ↑26/01/2022 12:11 Evo vec 10 tak dana ujutro imam problem sa paljenjem motora. Auto je Toyota Corolla dizel 2.2 100kw, verglao danima i nekako palio. Jedno jutro nece nikako. Zovnem Bihamk i upalise me. Provjerio kako puni alternator i sve je ok, iznad 14. Kaze akumulator najvjerovatnije. Kupio ga na ljeto 2018…. Kontam i ja star je 3,5 godina, dao je svoje. Odem kupim nov akumulator 85Ah, sutradan ujutro opet jedva upalim… iz treceg pokusaja. Kontam grijaci. Odem majstoru da ih pregleda i kaze 2 ti nikako ne rade, 1 kasni puno sa grijanjem, a 1 kao dobar. Rekoh mjenjaj sve. I zamjenim ih.
Jutros i nije neki debeli minus bio, kontam sad ce krehnuti.. dam kontakt nekih 5-10 sekundi i zavergla medjutim nista. Krenem drugi put i upali, al jedva…
E sad… koji mu je djavo? Rezervoar pun goriva, sipao na EP onaj skuplji dizel… filter goriva mjenjao prije 2-3 mjeseca, presao oko 3000km sa njim… sta moze jos biti?
-
NediM17
- Posts: 26451
- Joined: 05/11/2009 11:49
#39769 Re: Pitamo Mehanicare ?
Koliko je prešlo to auto, provjeri kompresiju. Inače ti Toyota 2.2 dizel motori su poznati da su trošili ulje i kad su novi bili.
- konektovan
- Posts: 51454
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
-
TLOP
- Posts: 358
- Joined: 23/01/2020 11:12
#39771 Re: Pitamo Mehanicare ?
Anlaser?? Meni je verglao tako i palio tesko dok se nije sprzio skroz
- emotivac
- Posts: 1612
- Joined: 01/03/2013 14:24
#39772 Re: Pitamo Mehanicare ?
Anlaser ? Dizne ? Filter goriva ? Provjeri kompresiju.. Ispitaj to sve ako nisi, nešto bi od tog svega trebalo biti. Provjerom kompresije ćeš vidjeti u kakvom je stanju sam motor.....Enticer wrote: ↑26/01/2022 12:11 Evo vec 10 tak dana ujutro imam problem sa paljenjem motora. Auto je Toyota Corolla dizel 2.2 100kw, verglao danima i nekako palio. Jedno jutro nece nikako. Zovnem Bihamk i upalise me. Provjerio kako puni alternator i sve je ok, iznad 14. Kaze akumulator najvjerovatnije. Kupio ga na ljeto 2018…. Kontam i ja star je 3,5 godina, dao je svoje. Odem kupim nov akumulator 85Ah, sutradan ujutro opet jedva upalim… iz treceg pokusaja. Kontam grijaci. Odem majstoru da ih pregleda i kaze 2 ti nikako ne rade, 1 kasni puno sa grijanjem, a 1 kao dobar. Rekoh mjenjaj sve. I zamjenim ih.
Jutros i nije neki debeli minus bio, kontam sad ce krehnuti.. dam kontakt nekih 5-10 sekundi i zavergla medjutim nista. Krenem drugi put i upali, al jedva…
E sad… koji mu je djavo? Rezervoar pun goriva, sipao na EP onaj skuplji dizel… filter goriva mjenjao prije 2-3 mjeseca, presao oko 3000km sa njim… sta moze jos biti?
-
Enticer
- Posts: 723
- Joined: 21/12/2004 13:44
- Location: Sarajevo
#39773 Re: Pitamo Mehanicare ?
Oko 350k, al ulje ne trosi ni kapi… to sam bas godinama pratio. Ni kapi.
Samo ujutro vergla, al kad upalim onda u toku dana pali iz prve ono iste sekunde…
Last edited by Enticer on 26/01/2022 12:23, edited 1 time in total.
-
NediM17
- Posts: 26451
- Joined: 05/11/2009 11:49
#39774 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja sam vozio službene pežoVe 306 i 307, 2.0 HDI, 66 kW, to je tako bilo. Novi auti, nizbrdo se pothladi, uzbrdo i u gradu ode temp. u nebesa.
Kažu u ovlaštenom sve ok. Eno onaj jedan 307 kod poznanika guli 400.000 km, još nije crk'o.
Kažu u ovlaštenom sve ok. Eno onaj jedan 307 kod poznanika guli 400.000 km, još nije crk'o.
- konektovan
- Posts: 51454
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
