Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Crni cvijet
Posts: 184
Joined: 16/11/2009 19:51

#53801 Re: Zeničani

Post by Crni cvijet »

cLo wrote: 28/08/2021 18:23
Crni cvijet wrote: 28/08/2021 18:12

Samo dilja. Ostalo ne priznajemo :-D
Nikad čula ni za jedno ni za drugo, nisam ni jela :roll:, ali slično je musaki :D.
Da, u biti pojednostavljena musaka. Vecinski samo zapecen krompir sa mlijekom i malo masnoce.

Ima jos i vrilica koju neki zovu pleska. Pa onda topa vs moca.

Bilo bi zanimljivo vidjeti kako regionalno ide ova terminologija :)
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#53802 Re: Zeničani

Post by Sydnor »

Vrilicu bih jeo svaki dan od danas pa do kraja života.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83399
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#53803 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Crni cvijet wrote: 28/08/2021 13:04
_BataZiv_0809 wrote: 27/08/2021 21:27

Kad si bila u Frateliju zadnji put?
Davno bila ali dostavu koristim počesto. Sasvim OK. Mozda nemam tako istancano nepce poput tebe :mrgreen:
Ma ne, kontam ako si bila nedavno onda su se vratili kvalitetu pred kovid :thumbup:
skoronikako
Posts: 1135
Joined: 08/10/2018 12:09

#53804 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Sydnor wrote: 28/08/2021 20:52 Vrilicu bih jeo svaki dan od danas pa do kraja života.
I ja. :thumbup:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83399
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#53805 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Sta je vrilica
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#53806 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

_BataZiv_0809 wrote: 28/08/2021 23:40 Sta je vrilica
Zajebavaš? :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83399
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#53807 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

ExNihilo wrote: 28/08/2021 23:41
_BataZiv_0809 wrote: 28/08/2021 23:40 Sta je vrilica
Zajebavaš? :D
Ma ne zajebavam. Cuo za pojam milijardu puta, logicno, but never have I gived a shit da se informisem sta je.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#53808 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

_BataZiv_0809 wrote: 28/08/2021 23:45
ExNihilo wrote: 28/08/2021 23:41

Zajebavaš? :D
Ma ne zajebavam. Cuo za pojam milijardu puta, logicno, but never have I gived a shit da se informisem sta je.
Sirotinjsko jelo koje svi volimo. Inače je specifično za Zenicu i okruženje, ljudi van Zenice obično ostanu s upitnikom iznad glave kad im kažeš vrilica. Možda ga znaš pod drugim imenom, iako je vrilica autohotni zenički naziv za isto.

I da, i ja bih mogao vrilice svaki dan.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83399
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#53809 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

ExNihilo wrote: 28/08/2021 23:48
Sirotinjsko jelo koje svi volimo. Inače je specifično za Zenicu i okruženje, ljudi van Zenice obično ostanu s upitnikom iznad glave kad im kažeš vrilica. Možda ga znaš pod drugim imenom, iako je vrilica autohotni zenički naziv za isto.

I da, i ja bih mogao vrilice svaki dan.
Sta je tacno, tj. od cega se pravi :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#53810 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

_BataZiv_0809 wrote: 28/08/2021 23:51
ExNihilo wrote: 28/08/2021 23:48
Sirotinjsko jelo koje svi volimo. Inače je specifično za Zenicu i okruženje, ljudi van Zenice obično ostanu s upitnikom iznad glave kad im kažeš vrilica. Možda ga znaš pod drugim imenom, iako je vrilica autohotni zenički naziv za isto.

I da, i ja bih mogao vrilice svaki dan.
Sta je tacno, tj. od cega se pravi :D
Bukvalno tijesto poliveno mlijekom i eventualno pavlakom. :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83399
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#53811 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

ExNihilo wrote: 28/08/2021 23:55
Bukvalno tijesto poliveno mlijekom i eventualno pavlakom. :lol:
Popara jbt :D
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#53812 Re: Zeničani

Post by erentedia »

ExNihilo wrote: 28/08/2021 23:55
_BataZiv_0809 wrote: 28/08/2021 23:51

Sta je tacno, tj. od cega se pravi :D
Bukvalno tijesto poliveno mlijekom i eventualno pavlakom. :lol:
To se kaže i izljevak...jogurt+ tijesto
Last edited by erentedia on 29/08/2021 00:08, edited 2 times in total.
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#53813 Re: Zeničani

Post by erentedia »

_BataZiv_0809 wrote: 28/08/2021 23:56
ExNihilo wrote: 28/08/2021 23:55
Bukvalno tijesto poliveno mlijekom i eventualno pavlakom. :lol:
Popara jbt :D
Nije, tijesto je kao kad praviš picu npr.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#53814 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

Nije popara, a izljevak ne znam šta je. Vrilica se ponegdje još zove i oparuša i za razliku od popare zakuha se brašno s vrelom vodom i rokne na tepsiju premazanu uljem. Kad je ispečeš, onda zaliješ mlijekom.
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#53815 Re: Zeničani

Post by erentedia »

ExNihilo wrote: 29/08/2021 00:02 Nije popara, a izljevak ne znam šta je. Vrilica se ponegdje još zove i oparuša i za razliku od popare zamuti se brašno s vrelom vodom i rokne na tepsiju premazanu uljem. Kad je ispečeš, onda zaliješ mlijekom.
Jel se polijeva mlaćenicom, jogurtom ili slatkim mlijekom?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83399
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#53816 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Jebalo majku ja tu poparu pravo volim :D

Vrilicu, odnosno to sto vi spominjete, nisam nikad probao.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#53817 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

erentedia wrote: 29/08/2021 00:04
ExNihilo wrote: 29/08/2021 00:02 Nije popara, a izljevak ne znam šta je. Vrilica se ponegdje još zove i oparuša i za razliku od popare zamuti se brašno s vrelom vodom i rokne na tepsiju premazanu uljem. Kad je ispečeš, onda zaliješ mlijekom.
Jel se polijeva mlaćenicom, jogurtom ili slatkim mlijekom?
Slatkim mlijekom, barem u mom iskustvu žmarenja vrilice, iako ne vjerujem da će se iko ljutiti ako se koriste drugi mliječni proizvodi. :D
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#53818 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Znaci kad procitam vrilica odmah me glad uhvati koliko to volim jesti.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#53819 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

Inače, ovo zakuhvanje vrelom vodom dalo je jelu ime vrilica, ali u ikavskoj varijanti (vrila), što je još jedan pokazatelj koliko se ikavica zadržala u Zenici, a što sam spominjao na drugoj temi, prije koji dan.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83399
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#53820 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Pa "vrilo" (dugo i) se i danas upotrebljava kod nasih ruralaca za vrelo. :D
User avatar
Distortion
Posts: 3208
Joined: 08/09/2007 19:56

#53821 Re: Zeničani

Post by Distortion »

Odakle se cuje muzika uzivo iza 00:00 h narodna? Bulevar ili?
Bas je razglas jak i dobro se cuje u daljini u ponoc...
tap3ah75
Posts: 7593
Joined: 07/09/2009 14:14

#53822 Re: Zeničani

Post by tap3ah75 »

Oparuša vam je to ... da znate
:lol:
Tijesto zakuhano sa toplom vodom ... Pa se ispeče u rerni i zalije mlijekom u koje se ubaci maslac ... a može i pavlaka na kraju.


@_BataZiv_0809
A popara ti je stari hljeb preliven mlijekom.
I možda suhog sira odozgo.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83399
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#53823 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

tap3ah75 wrote: 29/08/2021 01:03
@_BataZiv_0809
A popara ti je stari hljeb preliven mlijekom.
I možda suhog sira odozgo.
Ogladnih jbt
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 6857
Joined: 01/05/2010 19:03

#53824 Re: Zeničani

Post by Digla_da_kreci »

Gledaj ti ovih Zenicana, samo jedu. :oops:

A gdje se pije? :lol:

Ozbiljno, gdje se izlazi navecer i do kad je sta otvoreno?
dert
Posts: 6569
Joined: 28/09/2011 07:35
Location: dert

#53825 Re: Zeničani

Post by dert »

Sydnor wrote: 28/08/2021 20:52 Vrilicu bih jeo svaki dan od danas pa do kraja života.
samo mjenjaj saru :D
Post Reply