Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
mirsek
Posts: 12950
Joined: 07/05/2010 15:40

#36401 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirsek »

RagibUzoriti wrote: 16/08/2021 09:51
vincitomnia wrote: 16/08/2021 09:35 Pozz ljudi....
Audi a6 2.7 tdi, kako su se pokazali ti motori? Na koje stvari obratiti paznju?
Predobri generalno.
Imao sam davno nekad jednog sa 190 KS( facelift),odlican motor.
Ako izuzmemo problem sa plasticnim klapnama usisa,nikakvih vise problema znanih nisu imali.
Ako uzmes taj motor,i odlucis da ga zadrzis za sebe,makni mu klapne usisa i miran si narednih hiljada km.

Mjenjac automatski je ZFov i nema nekih mahana kao sto neko rece.

pozz
Starije generacije multitronica su bile dosta lose, je ne bih rizikovao.
Dzontra_Volta
Posts: 8006
Joined: 20/01/2011 11:10

#36402 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dzontra_Volta »

Optimist wrote: 16/08/2021 09:46
Marinkica wrote: 16/08/2021 09:27 Ekipa pitanje, da li se moze nac solidan auto za gradsku voznju, do cca 4.000 kn, znaci cisto do posla s posla trgovine, gradska voznja, na sto obratiti paznju pri kupovini, naravno ici ce osoba koja popravlja aute dugi niz godina, al opet volio bih i ja znati, ono tipa ako je regan godinu dana, znaci da je tehnicki proso i da bi trebalo s njim bit sve oke?? Hvala pozz, i da kupujem prvi auto :D Da li uzeti dizela ili benzinca?....naravno rijec je o starijim modelima...
Moze, gledaj 2008 i mladje.
Grande Punto, Fiesta, Corsa, Aveo, Clio, mozda i Getz.
Koje god da nadjes u boljem stanju kupi. Auta su jednostavna i ne bi trebalo da boli glava poslije.
Za 4000 kn možeš eventualno "solidnog" Yugu kupiti.
Ako je u KM-ovima, onda možda naletiš na nešto od ovog gore (ali mlađe od 2008. za te pare teško da ćeš naći nešto da valja).
Benzin obavezno, jer će te od starog dizela zaboliti glava.
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#36403 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

vincitomnia wrote: 16/08/2021 09:43
mirsek wrote: 16/08/2021 09:40
Tu ti je po meni veci problem mjenjac jer se sa tim motorom koliko znam ugradjivao multitronic koji nije pozdan kao tiptronic. Ako je sa rucnim mjenjacem onda bi izbor bio mnogo laksi.
Automatik je mjenjac
Ako je quattro tiptronic je, ako je predjii pogon multitronic je i zaobidji.
Marinkica
Posts: 20
Joined: 17/07/2021 21:50

#36404 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Marinkica »

Ma nesto tipa 2000. godiste, da je ispravno i u voznom stanju
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#36405 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Marinkica wrote: 16/08/2021 10:44 Ma nesto tipa 2000. godiste, da je ispravno i u voznom stanju
Fiat Punto? Ne baš najsigurnije auto ali šta je tu je, takav je budžet je l'
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#36406 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Marinkica wrote: 16/08/2021 10:44 Ma nesto tipa 2000. godiste, da je ispravno i u voznom stanju
Corsa B, jednostavan autic, ganjaj 1,2 motor. Za oko 500 E se moze naci.
Marinkica
Posts: 20
Joined: 17/07/2021 21:50

#36407 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Marinkica »

Ma da tako nesto da je u voznom stanju dok ne zaradim pa ne kupim nesto bolje, da me ne iznevjeri bar prvih god dvije, posudujem od punca on je na moru pa se vraca sad ce njemu trebat, tak da moram nesto kupit za osobne potrebe
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#36408 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

za 500 eura mozes samo kupiti sebi problem. Razumijem u neku ruku, ako znas pa mozes sam/a na vozilu uraditi neke servise al drugacije nema smisla.
vincitomnia
Posts: 49
Joined: 16/09/2012 16:58

#36409 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vincitomnia »

Hvala svima na odgovorima
RagibUzoriti wrote: 16/08/2021 09:51
vincitomnia wrote: 16/08/2021 09:35 Pozz ljudi....
Audi a6 2.7 tdi, kako su se pokazali ti motori? Na koje stvari obratiti paznju?
Predobri generalno.
Imao sam davno nekad jednog sa 190 KS( facelift),odlican motor.
Ako izuzmemo problem sa plasticnim klapnama usisa,nikakvih vise problema znanih nisu imali.
Ako uzmes taj motor,i odlucis da ga zadrzis za sebe,makni mu klapne usisa i miran si narednih hiljada km.

Mjenjac automatski je ZFov i nema nekih mahana kao sto neko rece.

pozz
Da li je bio quattro ili prednji pogon, i ima li tu neke bitne razlike?
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#36410 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Marinkica wrote: 16/08/2021 11:02 Ma da tako nesto da je u voznom stanju dok ne zaradim pa ne kupim nesto bolje, da me ne iznevjeri bar prvih god dvije, posudujem od punca on je na moru pa se vraca sad ce njemu trebat, tak da moram nesto kupit za osobne potrebe
za te pare nema nista sto ce ti dvije godine raditi bez kvara. Samo je stvar koliko je moguc slucaj teskog kvara i koliko kosta opravka uobicajenih kvarova. Ako nista, imas redovno odrzavanje u rasponu 40-50 eura godisnje.
Nemamo mi dovoljno podataka ni o cjenama na HR trzistu, niti o dostupnosti određenih zamjenskih dijelova. Također klimatski uslovi u tvom gradu i sl.

Edit: zapravo sad sam otišao na njuskalo.hr i nevjerovatno koliko je Opel Corsa B skuplja nego na trzistu u BiH.
Sve kilometraze blizu 300.000. a svaka preko 1000 eura.
Ima jedna u Borongaju za 650 i mozda je to najrealnija cijena koju sam vidio, mada je to zapravo grob i bunar bez dna.
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#36411 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by jelleMania »

. :-)
TLOP
Posts: 358
Joined: 23/01/2020 11:12

#36412 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by TLOP »

Da prvo razjasnimo jel mislila na 4000 kuna ili maraka al greskom ukucala kn umjesto km
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#36413 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

vincitomnia wrote: 16/08/2021 11:11 Hvala svima na odgovorima
RagibUzoriti wrote: 16/08/2021 09:51

Predobri generalno.
Imao sam davno nekad jednog sa 190 KS( facelift),odlican motor.
Ako izuzmemo problem sa plasticnim klapnama usisa,nikakvih vise problema znanih nisu imali.
Ako uzmes taj motor,i odlucis da ga zadrzis za sebe,makni mu klapne usisa i miran si narednih hiljada km.

Mjenjac automatski je ZFov i nema nekih mahana kao sto neko rece.

pozz
Da li je bio quattro ili prednji pogon, i ima li tu neke bitne razlike?

Quattro.
Razlika u pogonu i mjenjacu
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#36414 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by jelleMania »

jelleMania wrote: 16/08/2021 11:49. :-)
I meni cudno ...jer za 4000 kn bukvalno ne mozes kupiti nista , pogotovo da je ispravno
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#36415 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

jelleMania wrote: 16/08/2021 12:08
jelleMania wrote: 16/08/2021 11:49. :-)
I meni cudno ...jer za 4000 kn bukvalno ne mozes kupiti nista , pogotovo da je ispravno
U HR fakat ne mozes.
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#36416 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by jelleMania »

drug_profi wrote: 16/08/2021 12:10
jelleMania wrote: 16/08/2021 12:08

I meni cudno ...jer za 4000 kn bukvalno ne mozes kupiti nista , pogotovo da je ispravno
U HR fakat ne mozes.
Ma ni kod nas za 1000 km ne mozes , a da nemas nista ulozit u njega i da prodje tehnicki ...pogotovo kod njih ...romobil na struju jedino :D
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#36417 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Ma eto kod nas bi mozda mogao naletiti na nesto sto je registrovano i uslovno ispravno, ako se vlasniku ne da peglati sa prodajom.
Ja sam prodao ovakvu Corsu B prije dvije godine za 1200 maraka. tehnicki ispravna sa solidnim All season GY gumama.
Standardne boljke: servo volana, protruli pragovi, klima, senzor radilice.
Prodao prvom koji je je ponudio cijenu blisku trazenoj. Meni 100-200 marka nije igralo ništa. Samo sam htio da se riješim auta viška.
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#36418 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by jelleMania »

Ne znam ...za te pare bolje bi joj bilo uzet elektricni romobil ....vise ce kilometara proci , manje ce je glava boliti i vise ce para ustediti za pravo auto :D
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#36419 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Njega ili ga. :lol:
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36420 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

vincitomnia wrote: 16/08/2021 09:35 Pozz ljudi....
Audi a6 2.7 tdi, kako su se pokazali ti motori? Na koje stvari obratiti paznju?
Samo 3.0. Quattro. Od dizela.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#36421 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

STARx wrote: 16/08/2021 13:21
vincitomnia wrote: 16/08/2021 09:35 Pozz ljudi....
Audi a6 2.7 tdi, kako su se pokazali ti motori? Na koje stvari obratiti paznju?
Samo 3.0. Quattro. Od dizela.
Nikakva konstrukcijska razlika izmedju 2.7 i 3.0 ( u smislu da jedan ima probleme drugi ne)
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36422 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

RagibUzoriti wrote: 17/08/2021 09:54
STARx wrote: 16/08/2021 13:21

Samo 3.0. Quattro. Od dizela.
Nikakva konstrukcijska razlika izmedju 2.7 i 3.0 ( u smislu da jedan ima probleme drugi ne)
Mjenjac.
ps. posjedovali a6 2.7 2010 facelift. Prednji pogon. Imao kvar na mjenjacu. 9000km placeno u asi. 2015-16godine.
3.0 240tak ks 500nm quattro pogon.
2.7 190tak ks 450tak nm
Ovakva auta trose minimalno 10litara po gradu, a kupci takvih ne trebaju da se zamaraju potrosnjom. Auto je tesko preko 1.5tona. Registracija u 50km. Puno bolji ugodjaj u 3.0 sa quattro pogonom, a narocito zimi. Pouzdaniji automatski mjenjac u 3.0 quattro nego 2.7 prednji pogon, a i ne vidim svrhu prednjeg pogona na a6 modelu.. 2.7 je promasaj, kao i kod mercedesa 200, 250, 270, 280..
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#36423 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

A6 4f sa 2.7 tdi V6 motorom od pogona moze biti sa prednjim a moze i sa quattro pogonom kao 3.0 tdi.

Od mjenjaca tu su rucni, multitronic i tiptronic u kombinaciji sa quattro pogonom ( koji dolazi i kod 3.0 tdi motora )

Izmedju samih motora 2.7 tdi i 3.0 tdi nema razlike u pouzdanosti u konstrukciji osim u snazi ta dva motora.

Bolji osjecaj je 3.0 tdi ali isto tako 2.7 tdi ide bolje od 2.0 tdi :-D
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#36424 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

STARx wrote: 17/08/2021 15:05
RagibUzoriti wrote: 17/08/2021 09:54

Nikakva konstrukcijska razlika izmedju 2.7 i 3.0 ( u smislu da jedan ima probleme drugi ne)
Mjenjac.
ps. posjedovali a6 2.7 2010 facelift. Prednji pogon. Imao kvar na mjenjacu. 9000km placeno u asi. 2015-16godine.
3.0 240tak ks 500nm quattro pogon.
2.7 190tak ks 450tak nm
Ovakva auta trose minimalno 10litara po gradu, a kupci takvih ne trebaju da se zamaraju potrosnjom. Auto je tesko preko 1.5tona. Registracija u 50km. Puno bolji ugodjaj u 3.0 sa quattro pogonom, a narocito zimi. Pouzdaniji automatski mjenjac u 3.0 quattro nego 2.7 prednji pogon, a i ne vidim svrhu prednjeg pogona na a6 modelu.. 2.7 je promasaj, kao i kod mercedesa 200, 250, 270, 280..
Brkas lubenice i krompir.

Pricamo o 2.7 190 KS i 3.0 225 KS,oba sa quattro pogonom.

Sta sad izvodis i navodis neke mahane vezano za mjenjace i pogone. Motor kao motor 190 KS ( facelift) predobar .
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36425 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

RagibUzoriti wrote: 18/08/2021 07:39

Brkas lubenice i krompir.

Pricamo o 2.7 190 KS i 3.0 225 KS,oba sa quattro pogonom.

Sta sad izvodis i navodis neke mahane vezano za mjenjace i pogone. Motor kao motor 190 KS ( facelift) predobar .
Ne brkam nista. Pricamo o a6 c6 facelift. Nije isti mjenjac na 2.7 i 3.0, osim ako su oba quattro. Ako jesu, besmislena je kupovina 2.7. 190 konja ima, a 3.0 240. Pricam o modelu sa 176kw. Nigdje nisam naveo da je motor kao motor los, samo da nema svrhe kupovati taj motor kad je bolja opcija 3.0. Registracija ista, potrosnja ista. Odrzavanje isto. Razlika od 50ks itekako osjetna.
Tako isto je sa ml 280 cdi, narod se zaleti misli jeftinija registracija, dovoljno konja, manje trosi. A nista nije tacno, bolja opcija je 320cdi. Opet ponavljam, nije motor smece. Za isto para mozes dobiti vise.

I da, v6 sa rucnim mjenjacem se ne kupuje. Savjet ko misli kupovati, nek prvo proba.
Post Reply