Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#36276 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

el_bake007 wrote: 09/08/2021 21:16 Danas je bilo uzasno vruce i nakon voznje od nekih kilometar-dva uzbrdo je temperatura motora pocela da se penje, dosla do ovog nivoa Image ,klima je bila upaljena pa je bilo i vece opterecenje. Nisam strucan ali mislim da nebi mi smjela ovoliko prosetati iznad 90,jednom mi se je ovo desilo i ranije , cuje se ventilator kako se upali i vrti i onda pocne obarati ali isto kao da termostat kasno otvori :-) U normalnoj voznji po ravnom se ovo ne desava,ostaje manje vise zakovana na 85-90. G12+ je u autu, star godinu ipo, ne fali ga nimalo.
Nije ovo nista. Sve je jos u granicama normale, cak i ako bi dosla do 100 i cak da malo predje. Vazno je da ne prokuha. Ako prokuha onda se stvaraju zracni dzepovi koji naprave helac. A prokuhati nece ako je antifriz u sistemu i ako je sistem pod pritiskom. Zato i jeste oznaceno crveni podiok ako su ovi ranije navedeni uslovi ispunjeni. Glavna zastita od prokuhavanja nije antifriz vec pritisak u sistemu. Ispravan pritisak pomjera tacku kljucanja za 20-ak stepeni.
uzemljivac
Posts: 78
Joined: 26/04/2014 22:14
Location: pravo, druga lijevo

#36277 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by uzemljivac »

:thumbup:
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#36278 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

EasyMan wrote: 07/08/2021 20:59
STARx wrote: 07/08/2021 20:44

Nako komsntarisem sta ima. :D Meni je van pameti dati za oscilirajuce rame 70km, a no name brand. Kad za 110 mogu naci trw, a ako sam pri parama meyle hd za 140 ili lemforder za 210km. Platis ovaj no name dio, platis ruke, prolupa za par mjeseci i placas opet..
Bolje ti je bilo da si prijavio post nego da gubis vrijeme :D
Čemu glupiranje ? Ono što je na shopu ne mora značiti da je to sve što ova trgovina ima :zid: :zid:
Ima i te poznate marke ako nisi znao, nazovi, pitaj za cijenu pa ćeš se uvjeriti sam ;)

I DA, nije reklama, a vi kako god hoćete, "Tvrdoglav kao magarac."
hladan.preminger
Posts: 4455
Joined: 24/02/2011 12:06

#36279 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hladan.preminger »

trw je kurčina od kvalitete za dijelove ovjesa.
User avatar
konektovan
Posts: 51442
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#36280 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

el_bake007 wrote: 09/08/2021 21:16 Danas je bilo uzasno vruce i nakon voznje od nekih kilometar-dva uzbrdo je temperatura motora pocela da se penje, dosla do ovog nivoa Image ,klima je bila upaljena pa je bilo i vece opterecenje. Nisam strucan ali mislim da nebi mi smjela ovoliko prosetati iznad 90,jednom mi se je ovo desilo i ranije , cuje se ventilator kako se upali i vrti i onda pocne obarati ali isto kao da termostat kasno otvori :-) U normalnoj voznji po ravnom se ovo ne desava,ostaje manje vise zakovana na 85-90. G12+ je u autu, star godinu ipo, ne fali ga nimalo.
Koji je ovo bibi???
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#36281 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

neki opel ?
User avatar
Optimist
Posts: 15528
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#36282 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Corsa C ili Meriva.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#36283 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

Opel combo?
Sve u svemu mala kmtraza
User avatar
kabal1337
Posts: 13447
Joined: 11/02/2012 21:08

#36284 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

hladan.preminger wrote: 10/08/2021 08:50 trw je kurčina od kvalitete za dijelove ovjesa.
Oem krajnice za vag
hladan.preminger
Posts: 4455
Joined: 24/02/2011 12:06

#36285 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hladan.preminger »

kabal1337 wrote: 10/08/2021 09:29
hladan.preminger wrote: 10/08/2021 08:50 trw je kurčina od kvalitete za dijelove ovjesa.
Oem krajnice za vag
ja sam ramena stavljao njihova, diskove i pločice i sve je za kurac.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#36286 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

hladan.preminger wrote: 10/08/2021 10:38

ja sam ramena stavljao njihova, diskove i pločice i sve je za kurac.
Ti ko neka dva "mehanicara" neki dan u Motorexu.

Ja dosao da kupim diskove i disk plocice i trazim nesto od boljih marki. I pitam za cijene Zimmerman,TRW,Brembo i kontam sta mi je najbolja opcija.

Javlja se jedan od te dvojice i veli meni,sta ce ti Zimmerman,to ti je smece. Haj rekoh dobro.

A on dosao u Motorex i trazi gumigeling za Ficu...

Reci za TRW diskove i disk plocice da su k.... je malo vise neozbiljno :D
hladan.preminger
Posts: 4455
Joined: 24/02/2011 12:06

#36287 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hladan.preminger »

RagibUzoriti wrote: 10/08/2021 11:37
hladan.preminger wrote: 10/08/2021 10:38

ja sam ramena stavljao njihova, diskove i pločice i sve je za kurac.
Ti ko neka dva "mehanicara" neki dan u Motorexu.

Ja dosao da kupim diskove i disk plocice i trazim nesto od boljih marki. I pitam za cijene Zimmerman,TRW,Brembo i kontam sta mi je najbolja opcija.

Javlja se jedan od te dvojice i veli meni,sta ce ti Zimmerman,to ti je smece. Haj rekoh dobro.

A on dosao u Motorex i trazi gumigeling za Ficu...

Reci za TRW diskove i disk plocice da su k.... je malo vise neozbiljno :D
ja sam se razočarao, ramena kao da su od plastike, prolupaju čas posla. cijena im je žara, a kvalitet vrlo loš. poslije njih kupim neke obične i evo traju duže od trw-a, a više nego duplo jeftiniji.

zadnji diskovi se pokrivili nakon 30% potrošenosti. a non stop škripali. prednji su za sad ok, ali i oni često škripe.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 6230
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#36288 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by studiorum_tuzlaensis »

haver iz srednje danas mi govori zamijenio set zupčastog na Astri na 250 000 km. Ja gledam i pomalo se čudim jesam li budala što sam na 120 000 uradio zamjenu. Kaže mi hladno da je fabrički set kvalitetniji i nema potrebe mijenjati prije. :shock:
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#36289 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

studiorum_tuzlaensis wrote: 10/08/2021 12:01 haver iz srednje danas mi govori zamijenio set zupčastog na Astri na 250 000 km. Ja gledam i pomalo se čudim jesam li budala što sam na 120 000 uradio zamjenu. Kaže mi hladno da je fabrički set kvalitetniji i nema potrebe mijenjati prije. :shock:
1.Haver ti opasan hazarder
2.Jel haver prvi vlasnik vozila da je sigurno bio fabricki set na njemu?
User avatar
drug_profi
Posts: 65422
Joined: 16/07/2012 16:00

#36290 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Promijenio je to neko njemu prije nego je dosao u posjed tog auta.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83482
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#36291 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

Ma 100%
User avatar
drug_profi
Posts: 65422
Joined: 16/07/2012 16:00

#36292 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Ne znam bi li lanac ostao 250.000 a da se ne razvuce.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#36293 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by EasyMan »

Kada se radi veliki servis na Peugeotu 1.6 HDI 84KW 2014. God? Trenutna kilometraza 140.000km.
Cini mi se da je kod Amara u Mazdi isti motor pa bi on mogao znati.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83482
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#36294 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

drug_profi wrote: 10/08/2021 12:15 Ne znam bi li lanac ostao 250.000 a da se ne razvuce.
Da mi neko kaze da na autu nije mijenjan zupcasti 250 milja kilometara, ne bih ga smio ni upaliti, a kamoli vozati.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#36295 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

_BataZiv_0809 wrote: 10/08/2021 12:51
drug_profi wrote: 10/08/2021 12:15 Ne znam bi li lanac ostao 250.000 a da se ne razvuce.
Da mi neko kaze da na autu nije mijenjan zupcasti 250 milja kilometara, ne bih ga smio ni upaliti, a kamoli vozati.
Ja nekad davno imao Citroena C5 2011 godina,prodao ga sa 248 hiljada ,nikad mu remen nije zamjenjen bio.

Lik ga vozio jos 4 godine iza mene najmanje,nije mu radio servis.

Bas nedavno vidim da je bacen na otpad. Sigurno motor rikavela :D
User avatar
Optimist
Posts: 15528
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#36296 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Jel ono za PSA motore bio neki interval zamjene zupcastog 10god ili 240k km po fabrickoj specifikaciji?
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#36297 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

Kod nekih 180 kod drugih 240.
Valjda zavisno od motora,podneblja,servisne mreze ,khurca palca...
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#36298 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

...bosanca....
User avatar
drug_profi
Posts: 65422
Joined: 16/07/2012 16:00

#36299 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Da, ali na Astri nema intervala preko 120K
Na starijim je bilo i na 70K
User avatar
konektovan
Posts: 51442
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#36300 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

EasyMan wrote: 10/08/2021 12:29 Kada se radi veliki servis na Peugeotu 1.6 HDI 84KW 2014. God? Trenutna kilometraza 140.000km.
Cini mi se da je kod Amara u Mazdi isti motor pa bi on mogao znati.
180 000 KM ili 10 godina...
Post Reply