Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Locked
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#15901 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by madner »

doremifa wrote: 05/01/2021 19:53
madner wrote: 05/01/2021 19:42 Ljudska prava > ustav.
Tjerati ljude da se izjasne kako bi se kvote popunile je varvarski cin.
A tek ono da mora biti odredjen % zena? sta mislis o tom brutalnom cinu?
Isto, mozda i gore.
Ili dobijemo nesposobne popunjivace kvote ili sposobne ljude reduciramo na spol/etniju.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#15902 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by madner »

palermo wrote: 05/01/2021 19:54 možda bi bilo tako, ali očitp se nije dozvolila šansa da se prospemo na taj način.

Do tog vremena bi bilo pristojno i nekako civilizacijski da ne budete uvijek stranački opredjeljeni te da za ono što je očigledno nezakonito (propust ili namjerno, nebitno) kažete, jeste ne valja tako
Ljudska prava > ustav.
palermo
Posts: 25340
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#15903 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by palermo »

madner wrote: 05/01/2021 19:52
palermo wrote: 05/01/2021 19:48
madner wrote: 05/01/2021 19:42 Ljudska prava > ustav.
Tjerati ljude da se izjasne kako bi se kvote popunile je varvarski cin.
Naravno.

Mislim, u Sarajevu je varvarski. I u Banjaluci. I u Širokom.

Ostali tek treba da izađu iz doba varvarstva
Naravno, nema primjera kvote koja je popravila stanje. Ima par primjera fikusa koji su tako popravili svoje materijalno stanje, no valjda je cilj drugi.
Pa taj drugi cilj je maltene dostignut.

U Sarajevu, u Banjaluci, u Širokom
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#15904 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by nosara »

Samo promijenite ustav i sve ok. Onda mogu sve difovci - drzavotvorci. :D
Patton44
Posts: 2495
Joined: 26/11/2019 19:14

#15905 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Patton44 »

Ode vlada petak 13.
Dodje
VLADA 900 KRAVA
:pisnuo: :pisnuo: :pisnuo: :pisnuo:
Kad je VO na celu vlade,sta drugo i ocekivati.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#15906 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by madner »

Sada mi je jasno kako su Njemci postovali ustav, ako je diskriminacija napisana onda to treba sprovoditi.
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#15907 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by malakh »

palermo wrote: 05/01/2021 18:54
malakh wrote: 05/01/2021 18:48 citiraj kompletan post u kojem sam detaljno, na samo jednom primjeru objasnio zašto meni nije glupo. suština je da ja dajem prednost struci, mladosti u odnosu na nacionalnu opredijeljenost, a na nacionalnu opredijeljenost gledam isključivo kao spajanje ugodnog sa korisnim, a ne kao nužnom potrebom.

i ako se ne slaže sa ustavom, da ti iskren budem, ni ja se osobno ne slažem sa ustavom, ali tako je kako je.

nemoj da počnemo nabrajati gdje su sve zaštitnici ustava i temelja pali na ispitu ustavnosti.
i u Sarajevu se daje prednost struci ali se u drugim sredinama koje nisu monoetničke treba paziti na nacionalnost. Mislim, ovdje je stotinu puta napisano kako u općini Stolac nema uposlenog Bošnjaka (ili ih je vrlo malo) bogati nemoj više da ko upotrijebi ovaj argument za nešto, jer valjda su i ti iz općine Stolac birali po stručnosti, mladosti a ne po nacionalnoj opredjeljenosti...

bjež, nasekirah se bezveze.....
ne sporim ja da u bosni i hercegovini postoji sustavna diskriminacija, ali je u sarajevu ima najmanje. mislim ustavom je zagarantirano da u gradsko vijeće grada sarajeva ide minimalno jedan srbin ili hrvat iz svake gradske općine, a da istih u konačnici ne može biti ispod 20% (6), a ti pogledaj koliko ih ima u gradskom vijeću. to je polazna točka, da bi na kraju došlo do vlade ks, što takodjer podrazumijeva da u istoj djeluju srbi i hrvati, što je i u ovom sastavu ispoštovano, kao u prethodnim.

sljedeće, treba pogledati strukturu koja se bori protiv te diskriminacije i puno će nam stvari biti jasnije.

a damir niksic, pusti njega šta baljezga. nekada je sam sa sobom u koliziji.
palermo
Posts: 25340
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#15908 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by palermo »

malakh wrote: 05/01/2021 20:21

ne sporim ja da u bosni i hercegovini postoji sustavna diskriminacija, ali je u sarajevu ima najmanje. mislim ustavom je zagarantirano da u gradsko vijeće grada sarajeva ide minimalno jedan srbin ili hrvat iz svake gradske općine, a da istih u konačnici ne može biti ispod 20% (6), a ti pogledaj koliko ih ima u gradskom vijeću. to je polazna točka, da bi na kraju došlo do vlade ks, što takodjer podrazumijeva da u istoj djeluju srbi i hrvati, što je i u ovom sastavu ispoštovano, kao u prethodnim.

sljedeće, treba pogledati strukturu koja se bori protiv te diskriminacije i puno će nam stvari biti jasnije.

a damir niksic, pusti njega šta baljezga. nekada je sam sa sobom u koliziji.
ma ok je :D

kad se hoće, sve se može opravdati pa i nepoštovanje Ustava i zakona....
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#15909 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drug_profi »

Ustav se mora postivati. Ovo je crvena linija.
Nakon prelasko preko toga vise niko nema obaveza jer Ustav postaje samo slovo na papiru, kako za tebe tako i za ostale, a ti se pusi i kmeci...
jel to tako tesko razumjeti?
Danas vam pase, sutra vam nece pasati, ali necete imati nikakvo pravo da kmecite.

Damir Nikšić je upravo osoba kakva treba da bude u parlamentu.
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#15910 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by malakh »

drug_profi wrote: 05/01/2021 20:33 Ustav se mora postivati. Ovo je crvena linija.
Nakon prelasko preko toga vise niko nema obaveza jer Ustav postaje samo slovo na papiru, kako za tebe tako i za ostale, a ti se pusi i kmeci...
jel to tako tesko razumjeti?
Danas vam pase, sutra vam nece pasati, ali necete imati nikakvo pravo da kmecite.

Damir Nikšić je upravo osoba kakva treba da bude u parlamentu.
damir niksic je osoba sa kojom se skoro pa nemoguće raditi. ne govorim to zato što ga mrzim, već zato što svojim potezima daje sve moguće argumente nacionalistima, protiv kojih se on bori.

i danas im je dao argumente, a ako ništa, sda može reći da su i ovi isti kao i oni, jer su formirali vladu na način kako to radi i sda.

a pogotovo da ne spominjem kako je do danas čekao da to kaže, a kao nije imao priliku ranije to reći, a svi smo znali mnogo prije imena svih ministara.

eh vidiš, netko tko je deklarativno sa tobom, a čeka zadnji tren da ti ga šukne, ne treba biti u parlamentu.
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#15911 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drug_profi »

Ne slazem se. Nije Damir napravio propust, vec je ukazao na tudji propust.
Takav covjek treba da postoji, a ne treba da postoje oni koji prave propuste.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 9069
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#15912 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by kokuz_sa »

Damir Niksic je vjecita opozicija..cak i za svoje..


Sto se tice broja srba..
Meni se ne svidja sto to gledamo sa popisa 1991..
A bio je popis ima desetak godina..
Ne mozemo stalno ziviti u proslosti..

Svaki izbori gleda se 91..i dijaspora..

Ljudi vise tu ne zive..neka glasaju gdje zive..nema vise sjedenja na 2 stolice..

Dijasporac ne zivi u BiH, ne radi u BiH, ne placa porez u BiH a glasa u BiH..
Apsurd


Sad ce neko spomenut Srebrenicu garant..
Ljudi tamo ne zive, idu samo glasat..
Znam djevojku rodjena tamo na pocetku rata..ima 2 djece, zivi i radi u Ilijadu.. prvi put u Srebrenici bila ove god da glasa..
Nije to normalno
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#15913 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by malakh »

ako sam uz tebe a vidim da praviš propust, skrenuti ću ti pažnju iza zatvorenih vrata, upozoriti te, a ti ako nastavis onda ću javno obrazložiti sve to.

očito da je damir odmah prešao na ovo javno i sve ih zatekao.
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#15914 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by malakh »

vidim 23 za novu vladu. za 18 znam tko su, ali ovih 5 ne znam. zna li tko?
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#15915 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by CikCikCikPogodi »

Onaj opet prica o nekom helikopteru koji vrijedi deset miliona.
Vecina policijski sluzbi koristi Robinson helikoptere
https://robinsonheli.com/r66-police-hel ... fications/
Image
Cijena: $1.029.000
https://www.controller.com/listing/for- ... elicopters

Znaci racunica je, da je bolje kupiti dva ili tri Robinsona, nego jedan od deset miliona. Jer bi imali uvijek helikopter ili dva koji mogu pomoc ako se desi nek katastrofa ili pomoc policijskim sluzbama u drugim kantonima.
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#15916 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drug_profi »

malakh wrote: 05/01/2021 20:45 ako sam uz tebe a vidim da praviš propust, skrenuti ću ti pažnju iza zatvorenih vrata, upozoriti te, a ti ako nastavis onda ću javno obrazložiti sve to.

očito da je damir odmah prešao na ovo javno i sve ih zatekao.
Možda je već upozoravao, ali pomnožen sa nulom. Ne znamo to.
A i sad je samo rekao javno, nije ucinio nista protiv procesa.
Sve su prilike da se NiP pomalo zarazio SDA virusom.
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#15917 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by JThomas »

po popisu iz '91 muslimana iliti današnjih bošnjaka je u onome što danas čini sarajevski kanton vrlo blizu 50%, neke su se granice opština mijenjale ali to je u pet deka to. dakle, za tako posmatranu ustavnost trebalo je pola nebošnjaka u svakom sazivu. od kojih bar jedan jugoslaven.
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#15918 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drug_profi »

CikCikCikPogodi wrote: 05/01/2021 20:53 Onaj opet prica o nekom helikopteru koji vrijedi deset miliona.
Vecina policijski sluzbi koristi Robinson helikoptere
https://robinsonheli.com/r66-police-hel ... fications/
Image
Cijena: $1.029.000
https://www.controller.com/listing/for- ... elicopters

Znaci racunica je, da je bolje kupiti dva ili tri Robinsona, nego jedan od deset miliona. Jer bi imali uvijek helikopter ili dva koji mogu pomoc ako se desi nek katastrofa ili pomoc policijskim sluzbama u drugim kantonima.
Nije bila rijec o lakoj letjelici vec o najboljoj spravi koja moze letjeti i u losim uvjetima i prevoziti vise ugrozenih osoba. Ovaj sa slike ne moze ni jednu.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15270
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#15919 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Prpa.ba »

Na jednu stranu primjedbu Damira Niksica, pa i ovo sto kolega palermo kaze. Je li ispostovano apsolutno slovo relevantnih propisa, nije. Nema tu tamo vamo, kakvo god obrazlozenje ponudis, jednostavno nije po apsolutnom slovu propisa.

Da li to umanjuje legalitet i legitimitet takve vlasti, praksa pokazuje da ne umanjuje. Ni u Sarajevu, ni u Stocu.

Da li treba teziti tome da se koliko-toliko makar ispostuje duh zakona, apsolutno da. U ovoj Vladi KS zastupljeni su i nebosnjaci, dakle ne moze se govoriti o pakosnoj namjeri ili ocitoj neustavnosti.

Potpuno je druga tema poruka koju je danas odaslao Niksic, prakticno porucujuci da su nebosnjaci (pr)otjerani iz Sarajeva, sto je apsolutna neistina. Isto tako se apsolutno slazem sa super bebom Zahiragicem da je katastrofa da se u ekspozeu nove Vlade KS navodi nekakva borba protiv etnicke i vjerske mrznje u osnovnom odgoju i obrazovanju. Nemamo se mi sta boriti protiv etnicke i vjerske mrznje u nasem obrazovanju, mi nemamo problem sa tim vec pravoslavne i katolicke ekstremisticke manjine.

Ono na sta bih se dodatno osvrnuo jesu konstatacije da ce neko negdje trpiti zbog toga sta Bosnjaci rade u KS, kao i da zbog ovoga nemamo moralni argument da se borimo za jednakopravnost Bosnjaka tamo gdje smo manjina.

Smatram da je taj argument iz pozicije defetizma i potrebe stalnog dokazivanja i pravdanja nasuprot destruktivnih sila.

Ljudi, nemamo se mi kome sta pravdati. To sto se u nasim jednonacionalnim sredinama ne postuje apsolutno slovo zakona, ne znaci da nemamo pravo da trazimo svoja prava tamo gdje smo mi trenutno manjina. Reciprocitet je napusten 1992. i 1993. kada su nas pobunjene manjine napale bez ikakve provokacije. Status Bosnjaka ne zavisi od dobre volje pobunjenih pravoslavnih i katolickih manjina, vec od nase snage da sprijecimo nove teroristicke napade na nase sunarodnjake, kao i da politicki i ekonomski nadjacamo destruktivne sile. Nista vise, nista manje.
Last edited by Prpa.ba on 05/01/2021 21:15, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#15920 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by madner »

Ustav nam je oboren presudama, braniti ove nacisticke kvote znaci svjesno krsiti ljudska prava.
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#15921 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by JThomas »

po slovu ustava bez jugoslavena ne može. 13 ili sad 12 ministarstava, a njih bilo 10,79%. svaki saziv je neustavan, svaka odluka, dva puta ništa je ništa, kantona nije ni bilo :(
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83454
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#15922 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by _BataZiv_0809 »

To je bas zabrinjavajuce
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#15923 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by malakh »

drug_profi wrote: 05/01/2021 20:54
malakh wrote: 05/01/2021 20:45 ako sam uz tebe a vidim da praviš propust, skrenuti ću ti pažnju iza zatvorenih vrata, upozoriti te, a ti ako nastavis onda ću javno obrazložiti sve to.

očito da je damir odmah prešao na ovo javno i sve ih zatekao.
Možda je već upozoravao, ali pomnožen sa nulom. Ne znamo to.
A i sad je samo rekao javno, nije ucinio nista protiv procesa.
Sve su prilike da se NiP pomalo zarazio SDA virusom.
ili se možda naljutio što mu nisu ponudili ministarstvo. nikada možda i nećemo saznati.

kako se to nip zarazio sda virusom?
User avatar
drug_profi
Posts: 65419
Joined: 16/07/2012 16:00

#15924 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drug_profi »

Mozda je previse pacova koji bjeze sa broda koji tone.
palermo
Posts: 25340
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#15925 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by palermo »

kokuz_sa wrote: 05/01/2021 20:43 Damir Niksic je vjecita opozicija..cak i za svoje..


Sto se tice broja srba..
Meni se ne svidja sto to gledamo sa popisa 1991..
A bio je popis ima desetak godina..
Ne mozemo stalno ziviti u proslosti..

Svaki izbori gleda se 91..i dijaspora..

Ljudi vise tu ne zive..neka glasaju gdje zive..nema vise sjedenja na 2 stolice..

Dijasporac ne zivi u BiH, ne radi u BiH, ne placa porez u BiH a glasa u BiH..
Apsurd


Sad ce neko spomenut Srebrenicu garant..
Ljudi tamo ne zive, idu samo glasat..
Znam djevojku rodjena tamo na pocetku rata..ima 2 djece, zivi i radi u Ilijadu.. prvi put u Srebrenici bila ove god da glasa..
Nije to normalno
Pa onda prijedlog za promjenu ustava nek potekne iz Kantona Sarajeva. To bi bilo pošteno.
A kao legalisti dotada bi trebalio poštovati postojeći Ustav.

I zašto je uopće bitno kakav je čovjek Damir Nikšić. Mislim, u ovoj priči zašto je bitan
Locked