Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
RJ57
Posts: 5113
Joined: 10/04/2017 15:12

#18826 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

po meni je zaobilaznica npr ono što su napravili oko hadžića, ili sarajevska zaobilaznica kuda je prije išao ćiro .... a autoput je autoput, zaobilazi sve živo i ima izlaze za bitna mjesta.
edin_the
Posts: 301
Joined: 26/08/2014 16:14

#18827 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by edin_the »

RJ57 wrote: 12/08/2020 14:12Pojma nemam o čemu se priča ali sam osjetio potrebu da proturječim
Evo ispravio sam za tebe
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18828 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

_BataZiv_0809 wrote: 12/08/2020 08:07 Ima li ijedan pametan novinar da odgovori ovim idiotima iz autocesta kad kazu da nove kilometre dobijamo "na poklon" :-) boktejebo digli akcize, samo se jos kod kamarara nisu zaduzili a to ce placat nasa cukununucad i onda ti kaze dobijas na poklon :-)
Pametnih novinara nema, a pored njih ni nekih ozbiljnijih aktivista da kažu ovima iz JP Autoceste FBiH i Vlade FBiH da se nose u PM s poklonom i da to otvore već jednom.

No što se tiče zaduživanja nisu upravu, rok otplate za većinu kredita je 15 godina, upravo zahvaljujući akcizama, biti će otplaćeni vrlo brzo.
RJ57 wrote: 12/08/2020 14:12 nego koje? mostarske? naravno da je dio zeničke ali se ne nalazi između petlji zenica jug i zenica sjever.


mada, ako gledamo precizno, to je dio autoputa a na autoputu nema zaobilaznica
Zenička obilaznica je 10 kilometara između ptelje Drivuša i petlje Donja Gračanice, sve prije i poslije spada u druge dionice, pa tako i tunel Zenica, koji potpada u dionicu autoputa Donja Gračanica - Poprikuše (Zenica - Žepče).
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#18829 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Nivelacija »

Najatraktivnija obilaznica u Evropi oko jednog grada.
Jedva cekam otvorenje da se provozam.
zux1
Posts: 96
Joined: 15/07/2014 11:42

#18830 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by zux1 »

Jucer prodjoh dionicom M17 od Tarcina prema Ivanu. Tamo se definitivno krci teren za pristupne ceste i radi najvjerojatnije na temeljima vijadukta iza Raštelice, a koji ce prelazi preko M17.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#18831 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by high_volume »

Ovaj crnogorski most na Morači, dug je oko 1 km i visok oko 130 m. Naš vijadukt kod Trebižata, visok je oko 100 m i manje dužine.

Hoće li novi most kod Počitelja biti veći?

Image
zux1
Posts: 96
Joined: 15/07/2014 11:42

#18832 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by zux1 »

high_volume wrote: 17/08/2020 03:57 Ovaj crnogorski most na Morači, dug je oko 1 km i visok oko 130 m. Naš vijadukt kod Trebižata, visok je oko 100 m i manje dužine.

Hoće li novi most kod Počitelja biti veći?

Image

Most Počitelj će biti dug 980m i visok 100 metara.
edin_the
Posts: 301
Joined: 26/08/2014 16:14

#18833 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by edin_the »

Most Počitelj će biti u krivini, slično kao Črni Kal u Sloveniji koji je 95m visok i 1km dug. Tako da je Počitelj bolje upoređivati sa ovim slovenačkim nego sa Moračicom, i po dimenzijama i po konfiguraciji

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18834 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

edin_the wrote: 17/08/2020 10:56 Most Počitelj će biti u krivini, slično kao Črni Kal u Sloveniji koji je 95m visok i 1km dug. Tako da je Počitelj bolje upoređivati sa ovim slovenačkim nego sa Moračicom, i po dimenzijama i po konfiguraciji.
To sam i ja htio da kazem, i usput, top 5 lista najimpresivnijih mostova / vijadukta u ex-Yu ce sigurno biti:

- Moracica (CG)
- Crni Kal (SLO)
- Lepenac (KS)
- Pocitelj (BiH)
- Peljesac (RH)
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#18835 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

So What! wrote: 17/08/2020 11:23
edin_the wrote: 17/08/2020 10:56 Most Počitelj će biti u krivini, slično kao Črni Kal u Sloveniji koji je 95m visok i 1km dug. Tako da je Počitelj bolje upoređivati sa ovim slovenačkim nego sa Moračicom, i po dimenzijama i po konfiguraciji.
To sam i ja htio da kazem, i usput, top 5 lista najimpresivnijih mostova / vijadukta u ex-Yu ce sigurno biti:

- Moracica (CG)
- Crni Kal (SLO)
- Lepenac (KS)
- Pocitelj (BiH)
- Peljesac (RH)
Skradin (Mokrice) na Dalmatini i Limska Draga na ipsilonu su iako dosta kraći, vrlo upečatljivi.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18836 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

drug_profi wrote: 17/08/2020 20:47Skradin (Mokrice) na Dalmatini i Limska Draga na ipsilonu su iako dosta kraći, vrlo upečatljivi.
Most Krka - Skradin, kao i mostovi koji vežu kopno Hrvatske i ostrva su jako zanimljivi, no međutim ne vidim ih u grupi megastruktura poput ovih nabrojanih, s obzirom na visinu i dužinu.

Recimo most Drava na hrvatskom dijelu koridora Vc kod Osijeka je prelijep, mnogo ljepši nego ijedan most u BiH, po mom mišljenju, ali nema tu gigantsku crtu poput navedenih.

Limska Draga mi je više u rangu vijadukta Pavlovići i Trežibat u Hercegovini, impresivni, ali i ne tako rijetke strukture u tim gabaritima.

Recimo most Babina Rijeka na Zeničkoj obilaznici je ovako zanimljiva kraća struktura kako izgledom tako i zahtjevnom tehnikom izgradnje, iako je BiH više zemlja tunela nego nekih mostova.

Od infrastrukture iz bivše države, željeznički vijadukti u Tarčinu su prava ljepota i most preko Jablaničkog jezera mi je isto tako predivan.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#18837 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by high_volume »

So What! wrote: 18/08/2020 00:10 ....most Drava na hrvatskom dijelu koridora Vc kod Osijeka je prelijep, mnogo ljepši nego ijedan most u BiH, po mom mišljenju...željeznički vijadukti u Tarčinu su prava ljepota i most preko Jablaničkog jezera mi je isto tako predivan.
Kako se definira ljepota mosta?

Šta je ružan most, a šta lijep?
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#18838 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Onaj koji ne nagrđuje krajolik, već ga obogaćuje. Istom, koji nudi pogled na krajolik koji ne bi dobio bez njega.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#18839 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by high_volume »

drug_profi wrote: 18/08/2020 01:21 Onaj koji ne nagrđuje krajolik, već ga obogaćuje. Istom, koji nudi pogled na krajolik koji ne bi dobio bez njega.
:D
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18840 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

high_volume wrote: 18/08/2020 01:10
Kako se definira ljepota mosta?

Šta je ružan most, a šta lijep?
Eto ga drug_profi sve reče, ja ću se nadovezati s primjerom.

Dakle lijep most je onaj koji bi neko došao da slika zajedno sa krajolikom, a gdje isti čini jedno s isitm krajolikom.

Primjer onako za most koji ima dosadan dizajn je most Svilaj, ljepota ga je gledati samo zbog njegovog značaja, ali most kao most nije nešto što bi stao i uslikao.

Najčešće u ovu grupu lijepih mostova spadaju željeznički mostovi, pa slike vozova kako prelaze prkeo tih mostova su obično predivan prizor.

A ovo ispod na slici je vijadukt Črni Kal u magli, većina će se složiti da magično izgleda u ovom kadru.

Image

Iako još nije završen, most Babina Rijeka već okupira mnoge fotografije nastale oko Zenice, pogotov panoramske slike grada, jer je već postao dominantan objekat iznad grada koji će s godinama, uvjeren sam, postati neki svojevrsni simbol grada.

Image
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#18841 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by high_volume »

So What! wrote: 18/08/2020 09:06
high_volume wrote: 18/08/2020 01:10
Kako se definira ljepota mosta?

Šta je ružan most, a šta lijep?
Eto ga drug_profi sve reče, ja ću se nadovezati s primjerom.

Dakle lijep most je onaj koji bi neko došao da slika zajedno sa krajolikom, a gdje isti čini jedno s isitm krajolikom.

Najčešće u ovu grupu lijepih mostova spadaju željeznički mostovi, pa slike vozova kako prelaze prkeo tih mostova su obično predivan prizor.

Hajde nemoj zajebavati da je ovo odgovor na pitanje o definiciji ljepote mosta
Onaj koji ne nagrđuje krajolik, već ga obogaćuje. Istom, koji nudi pogled na krajolik koji ne bi dobio bez njega.
:lol: :lol:

Nečija ljepota, subjektivan je osjeća, ali kazati da je neki građevinski objekat lijep definicijom da je takav jer bi neko došao da ga slika zajedno s krajolikom je vrhunski besmislen odgovor :-)
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#18842 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dope_Man »

Nije tu nista besmisleno. Lijepo ono sto izaziva divljenje zbog svoje ljepote (a koje se izmedju ostalog iskazuje time i sto ljudi namjenski idu slikati objekat).

Naravno da je ljepota necega na kraju dana stvar svacijih individualnih preferencija i ukusa, i samim tim se nikad nece svi sloziti da je nesto lijepo. Ali odgovor iznad je prilicno lijepo objasnio sta to znaci lijepo. Generalno je to neka simetrija i sklad sa okolinom.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18843 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

high_volume wrote: 18/08/2020 09:12Nečija ljepota, subjektivan je osjeća, ali kazati da je neki građevinski objekat lijep definicijom da je takav jer bi neko došao da ga slika zajedno s krajolikom je vrhunski besmislen odgovor :-)
Dobro kolega, ja sam dosao, da misljenja razmjenjujem, i naveo sam jedan primjer, jedan od 100 nacina, koji moze potvrditi da neki element kod posmatraca izaziva divljenje, a ti si odlucio da se u maniru standardnog forumasa naklapas.

:sax:
mef11
Posts: 96
Joined: 11/04/2012 15:10

#18844 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mef11 »

Institut IGH nadzirat će radove na poddionici Tarčin- Ivan

Institut IGH je putem Zagrebačke berze objavio da je potpisao ugovor s Javnim poduzećem Autoceste Federacije Bosne i Hercegovine Mostar za konsultantske usluge na nadzoru izgradnje autoceste na koridoru V.c, dionica Tarčin-Konjic, poddionica Tarčin- Ivan, ulaz u tunel Ivan.

Vrijednost ugovora iznosi gotovo 2,1 milion eura (bez PDV-a).

Predviđeni rok pružanja usluga je 46 mjeseci od uvođenja u posao, naveli su iz Instituta IGH.

Poddionica Tarčin – ulaz u tunel Ivan, LOT 1. duga je 4,9 km, a značajniji objekti na njoj su most Raštelica 1 dužine 518 metara i most Raštelica 2 dužine 609 metara.
Na poddionici su planirana i dva odmorišta.
Gradnja ove poddionice finansira se bespovratnim sredstvima Europske unije u visini od 11,7 miliona eura koja su osigurana u okviru Agende za povezivanje preko Investicijskog okvira za Zapadni Balkan i sa 50 miliona eura osiguranih kod Europske investicijske banke (EIB).

LOT2 na ovoj poddionici je izgradnja tunela Ivan, čija gradnja je u oktobru prošle godine povjerena kompaniji Euro-Asfalt Sarajevo.
Vrijednost ugovora za izgradnju tunela Ivan je 57,63 miliona eura bez PDV-a.

Indikator.ba
User avatar
studeni76
Posts: 6781
Joined: 03/06/2009 14:12

#18845 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by studeni76 »

Pitanje za upucene.
Hoce li biti kakve koristi od ovog dijela Tarcin-Tunel Ivan (racunajuci i sam tunel) kada se zavrsi? Moze li se to koristiti ukoliko nije uradjen dio do Ovcara? Nekako mi nema logike da se u planini radi privremena petlja 4-5km udaljena od izlaza Tarcin
toooka
Posts: 110
Joined: 15/02/2016 08:12

#18846 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by toooka »

studeni76 wrote: 19/08/2020 10:32 Pitanje za upucene.
Hoce li biti kakve koristi od ovog dijela Tarcin-Tunel Ivan (racunajuci i sam tunel) kada se zavrsi? Moze li se to koristiti ukoliko nije uradjen dio do Ovcara? Nekako mi nema logike da se u planini radi privremena petlja 4-5km udaljena od izlaza Tarcin
Da si pogledao samo 6-7 postova unazad, vidio bi šta će biti sa ovom dionicom nakon završetka...
mistek
Posts: 3800
Joined: 23/05/2010 15:16

#18847 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mistek »

studeni76 wrote: 19/08/2020 10:32 Pitanje za upucene.
Hoce li biti kakve koristi od ovog dijela Tarcin-Tunel Ivan (racunajuci i sam tunel) kada se zavrsi? Moze li se to koristiti ukoliko nije uradjen dio do Ovcara? Nekako mi nema logike da se u planini radi privremena petlja 4-5km udaljena od izlaza Tarcin
Već na M17 možeš da vidiš mjesto privremenog priključka, prije Bradine.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21766
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#18848 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dr_Evil »

edin_the wrote: 17/08/2020 10:56 Most Počitelj će biti u krivini, slično kao Črni Kal u Sloveniji koji je 95m visok i 1km dug. Tako da je Počitelj bolje upoređivati sa ovim slovenačkim nego sa Moračicom, i po dimenzijama i po konfiguraciji

Image
Glupost, impresivnije bi bilo sto puta da su napravili sa sajlama kao sto se danas radi, ovako je puka kopija slovenskog. Lopovske autoceste, samo uhljebe proizvode
User avatar
dr_Evil
Posts: 21766
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#18849 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by dr_Evil »

Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
geralt
Posts: 6434
Joined: 14/09/2017 12:45

#18850 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by geralt »

To je vec stvar subjektivnog dojma. Meni su recimo i Crni Kal i usvojeno idejno rjesenje Pociteljskog mosta lijepe gradjevine.

S druge strane, sa sajlama je recimo most "Franjo Tudjman" u Dubrovniku koji ne bih proglasavao za neko remek-djelo ljepote (najvise zbog nesimetrije), plus sto se zbog takvog nacina konstrukcije most mora zatvarati svaki put kad bura puhne.
Post Reply