Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Bumerang
Posts: 1680
Joined: 27/06/2003 00:00

#18801 Re: BiH. Entitet Federacija BiH Izgradnja Autoputeva i Ekologija

Post by Bumerang »

Image


VAŽAN PROJEKT

Konačno oživljena priča o gradskom autoputu u Sarajevu, traži se idejni projekt


I. P.

6.8.2020. u 09:22

Ceste FBiH JP Ceste FBiH gradska brza cesta Gradski autoput

Konačno oživljena priča o gradskom autoputu u Sarajevu, traži se idejni projektFoto: Klix.ba
Prošle sedmice Javno preduzeće Ceste Federacije Bosne i Hercegovine raspisalo je međunarodni tender za projektovanje izgradnje gradskog autoputa u Sarajevu. Ovo je prvi konkretan potez nakon više decenija, koji ide u smjeru nastavka izgradnje najvažnije ceste u glavnom gradu države.

Naime, na domaćim i međunarodnim stranicama za objavu tendera našla se "Nabavka usluga projektovanja: Izgradnja gradskog autoputa u Sarajevu". Naime, u tenderu je naglašeno nekoliko stvari - traži se izrada idejnog projekta od Stupa do Pofalića i izrada glavnog projekta od Stupa do Buća Potoka.

Vrijednost tendera je 1.282.051 konvertibilnih maraka, a rok za dostavu ponuda je 8. septembar 2020. godine. Ponuđaču s najnižom cijenom bit će dodijeljen posao.

Iako se u tenderu navodi termin "autoput", portal Klix.ba je ranije pisao da se od ovog standarda odustalo te da će Sarajevo umjesto gradskog autoputa dobiti gradsku brzu cestu.

Radi se o zahtjevnoj saobraćajnici koja bi imala najveću ulogu u rasterećenju gradskih gužvi u Sarajevu. Na taj način Sarajevo bi dobilo jednu vrstu prave zaobilaznice urbanog dijela grada, čime bi se "obične" ulice, uključujući i glavne gradske ulice, znatno rasteretile.

Bila bi to i prva prava zaobilaznica jednog urbanog dijela velikog grada u našoj zemlji. Zaobilaznice tog tipa osiguravaju da vozilo iz bilo kojeg dijela grada može brzo napustiti grad ili otići u suprotni dio grada, bez potrebe za navigacijom kroz standardnu mrežu ulica.

Podsjetimo, jedan dio buduće brze ceste je već izgrađen i on se nadovezuje na postojeću Sarajevsku zaobilaznicu na autoputu A1. Nažalost, ona trenutno završava na spoju s ulicom Safeta Zajke u Boljakovom Potoku.

Produžetak do Pofalića je komplikovan, što zbog ilegalne gradnje u proteklim decenijama, što zbog pruge koja će morati biti savladana.

Dužina ceste od izgrađenog dijela do Pofalića iznosila bi oko 4,5 kilometara, a njen najveći dio paralelan je ili se poklapa sa željezničkom prugom te je kao rješenje u ranijim nagađanjima predviđena gradnja ceste iznad pruge.

Objava tendera za izgradnju projekta plod je sastanka koji je održan u novembru 2019. godine na inicijativu premijera Federacije BiH Fadila Novalića, a na kojem su učestvovali tadašnji ministri saobraćaja i finansija Kantona Sarajevo Adnan Šteta i Amel Kovačević, načelnik Općine Novi Grad Semir Efendić, predstavnici Grada, Općine Novo Sarajevo te Odbora za promet i komunikacije i za prostorno uređenje, stambenu i komunalnu politiku, ekologiju i turizam Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH. Na sastanku su bili i direktori JP Željeznice FBiH Enis Džafić, JP Ceste FBiH Ljubo Pravdić, Direkcije za puteve KS Selmir Kovač i izvršni direktor JP Autoceste FBiH Adem Zolj.

Ipak, idejni projekt je jedan od prvih koraka ka realizaciji te će tek onda biti poznata cijena gradnje jedne dionice do Buća Potoka, te procjena cijene dionice do Pofalića. Također, nije poznato ko će biti glavni realizator - Ceste Federacije ili Vlada Kantona Sarajevo.




https://zpr.ks.gov.ba/sites/zpr.ks.gov. ... iglane.pdf

https://zpr.ks.gov.ba/sites/zpr.ks.gov. ... 0Zetra.pdf

https://zpr.ks.gov.ba/sites/zpr.ks.gov. ... C5%A1a.pdf

https://zpr.ks.gov.ba/sites/zpr.ks.gov. ... %C5%A1.pdf

https://zpr.ks.gov.ba/sites/zpr.ks.gov. ... gavina.pdf

Evo ovdje ima ucrtan taj gradski autoput zutom bojom od Ciglana prema Darivi
Last edited by Bumerang on 22/03/2023 18:24, edited 6 times in total.
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#18802 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

Jbte, fakat niste normalni, 3 sata čekati u redu zbog jbnih 50tak KM...
Ne znam, možda je do mene?!
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#18803 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by NediM17 »

Nije ni 50ak, nego tacno 39.90 KM, toliko regularno kosta tag.
I ono vrhunac, dodjes na red i kazu ti, zao nam je vi ste 1.501. danas, akcija zavrsena. :run:
User avatar
spree
Posts: 8667
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#18804 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by spree »

Jbg ko ce znati. Kad sam dosao nije izgledalo da ima puno ljudi. I kao pocnes cekati. Nakon nekog vremena skontas da ide sporo, ali sad si vec cekao neko vrijeme pa ti nekako zao izaci iz reda. Na kraju preko 4 sata cekao. Nikad vise :mrgreen: . Ali sam se nagledao svačega, od polukružnih ispred samih naplatnih, do ljudi koji udjiu u traku za acc, pa se vracaju u rikverc, pa mijenjanja traka pred same naplatne. Cudi me da nema vise sudara. I u redu je bilo svakakvih ljudi, od nekih koji su dosli bez mastercarda, pa bez kopija saobracajne ili sa kopijom pola saobracajne, ali najbolji su oni sto su popunjavali zahtjev kad dodju na red :evil:
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#18805 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by NediM17 »

Nose li se maske, postuje li se distanca ili pusu jedno drugom za vrat? :-)
User avatar
spree
Posts: 8667
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#18806 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by spree »

NediM17 wrote: 10/08/2020 17:26 Nose li se maske, postuje li se distanca ili pusu jedno drugom za vrat? :-)
Kad uplatis za tag usput imas i test na coronu.
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#18807 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

@NediM17 To zadnje.
K'o da su na derbi pošli.
A lafo stavili ovi iz JPAC trake na 1.5m. bio bi red do Alipašinog. :lol:
Luda kuća.
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#18808 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by NediM17 »

Isplatilo se otici do Ljubuskog, manja guzva. :run:
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#18809 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dope_Man »

Naslovnica wrote: 10/08/2020 16:12 Jbte, fakat niste normalni, 3 sata čekati u redu zbog jbnih 50tak KM...
Ne znam, možda je do mene?!
Ne bih u normalnim uvjetima.. al jebiga, ispocetka mi se cinilo ide brzo, e onda kad si vec ulozio sat vremena u to.. jos ti je gore odustati tad i otici k'o popisan. Pa tu si i izguraj.

@NediM17 95% je nosilo maske, i to nekim cudom propisno, ne na bradi il da nos viri.
User avatar
Haris033
Posts: 5094
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#18810 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris033 »

Trebam dopuniti svoj tag. Moram li čekati u redu kao ovi što prvi put uzimaju?
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#18811 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

Haris033 wrote: 11/08/2020 09:30 Trebam dopuniti svoj tag. Moram li čekati u redu kao ovi što prvi put uzimaju?
Jutros nema gužve, dapače, nigdje nikoga.
Morebit da je nestalo tagova?
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#18812 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dope_Man »

Haris033 wrote: 11/08/2020 09:30 Trebam dopuniti svoj tag. Moram li čekati u redu kao ovi što prvi put uzimaju?
Guzva je prvi dan ujutro kad su akcije, ostalo je sve pusto. Cak i jucer predvecer kad sam prolazio da testiram tag nije bilo nikoga
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#18813 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

Dope_Man wrote: 11/08/2020 19:44
Haris033 wrote: 11/08/2020 09:30 Trebam dopuniti svoj tag. Moram li čekati u redu kao ovi što prvi put uzimaju?
Guzva je prvi dan ujutro kad su akcije, ostalo je sve pusto. Cak i jucer predvecer kad sam prolazio da testiram tag nije bilo nikoga
Zato što više nije bilo tagova.
:-)
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#18814 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dope_Man »

Vjerovatno, ali ne mora biti nuzno. Brzinom kojom su ih izdavali, vrlo je vjerovatno da je nesto malo ostalo i na kraju dana. Jedan forumas mi je rekao da je navecer uzeo u Zenici kad nije bilo skoro nikoga.
the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#18815 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by the_stick »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/za- ... /200811120

Je li ovih 11 km ukljucuje i dionicu tunel zenica - donja gracanica na kojoj je izgradnja krenula 11/2018? Je li moguce da ce to zavrsiti prije datog roka od 30 mj?
username_here
Posts: 700
Joined: 03/04/2019 18:05

#18816 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by username_here »

the_stick wrote: 11/08/2020 21:39 https://www.klix.ba/biznis/privreda/za- ... /200811120

Je li ovih 11 km ukljucuje i dionicu tunel zenica - donja gracanica na kojoj je izgradnja krenula 11/2018? Je li moguce da ce to zavrsiti prije datog roka od 30 mj?
Mislim da se pustaju samo dvije dionice. Donja gracanica - Klopce 5.7 km i Donja Gracanica - Tunel Zenica 3.9 km. Prije tunela ce biti naplatne kucice i iskljucenje ako se ne varam. Znaci nista od tunela ali mozda nisam u pravu, nek me neko ispravi :)
gold'n'brown
Posts: 1960
Joined: 20/02/2007 16:20

#18817 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by gold'n'brown »

username_here wrote: 11/08/2020 22:24
the_stick wrote: 11/08/2020 21:39 https://www.klix.ba/biznis/privreda/za- ... /200811120

Je li ovih 11 km ukljucuje i dionicu tunel zenica - donja gracanica na kojoj je izgradnja krenula 11/2018? Je li moguce da ce to zavrsiti prije datog roka od 30 mj?
Mislim da se pustaju samo dvije dionice. Donja gracanica - Klopce 5.7 km i Donja Gracanica - Tunel Zenica 3.9 km. Prije tunela ce biti naplatne kucice i iskljucenje ako se ne varam. Znaci nista od tunela ali mozda nisam u pravu, nek me neko ispravi :)
Mora se bar jedan nepostojeci kilometar navuci :D
the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#18818 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by the_stick »

gold'n'brown wrote: 11/08/2020 22:33
username_here wrote: 11/08/2020 22:24
the_stick wrote: 11/08/2020 21:39 https://www.klix.ba/biznis/privreda/za- ... /200811120

Je li ovih 11 km ukljucuje i dionicu tunel zenica - donja gracanica na kojoj je izgradnja krenula 11/2018? Je li moguce da ce to zavrsiti prije datog roka od 30 mj?
Mislim da se pustaju samo dvije dionice. Donja gracanica - Klopce 5.7 km i Donja Gracanica - Tunel Zenica 3.9 km. Prije tunela ce biti naplatne kucice i iskljucenje ako se ne varam. Znaci nista od tunela ali mozda nisam u pravu, nek me neko ispravi :)
Mora se bar jedan nepostojeci kilometar navuci :D
Ukljucuje i dionicu klopce - drivusa (2,2 km) koja je zavrsena, a nije u upotrebi. Ali me iznenadjuje ova dionica od 3,9 km do tunela (d gracanica - tunel zenica) jer tu je izgradnja pocela 11/2018 uz rok od 30 mj.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#18819 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Nivelacija »

Turci su sami rekli da mogu stici daleko prije roka tu dionicu, rade 24/7, ljeto/zima.
the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#18820 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by the_stick »

Nivelacija wrote: 11/08/2020 22:55 Turci su sami rekli da mogu stici daleko prije roka tu dionicu, rade 24/7, ljeto/zima.
Sad gledam na interaktivnoj mapi da su naplatne kucice planirane otprilike na pola ove dionice od 4 km. Vjerovatno tempiraju da zavrse ova dva km do petlje, a dalje nije zurba. To dalje znaci da nece otvoriti 11 nego 9 novih km. Naravno, pod pretpostavkom da je petlja dobro pozicionirana na interaktivnoj mapi.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#18821 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Nivelacija »

the_stick wrote: 11/08/2020 23:34
Nivelacija wrote: 11/08/2020 22:55 Turci su sami rekli da mogu stici daleko prije roka tu dionicu, rade 24/7, ljeto/zima.
Sad gledam na interaktivnoj mapi da su naplatne kucice planirane otprilike na pola ove dionice od 4 km. Vjerovatno tempiraju da zavrse ova dva km do petlje, a dalje nije zurba. To dalje znaci da nece otvoriti 11 nego 9 novih km. Naravno, pod pretpostavkom da je petlja dobro pozicionirana na interaktivnoj mapi.
11 km se otvara nisi racunao prvu dionicu koja je zavrsena prije 1 god duzine 2.3 km, tj prvi lot.
Drugi i treci su ovo sto vidis na reportazi..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83399
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#18822 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by _BataZiv_0809 »

Ima li ijedan pametan novinar da odgovori ovim idiotima iz autocesta kad kazu da nove kilometre dobijamo "na poklon" :-) boktejebo digli akcize, samo se jos kod kamarara nisu zaduzili a to ce placat nasa cukununucad i onda ti kaze dobijas na poklon :-)
edin_the
Posts: 301
Joined: 26/08/2014 16:14

#18823 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by edin_the »

the_stick wrote: 11/08/2020 23:34
Nivelacija wrote: 11/08/2020 22:55 Turci su sami rekli da mogu stici daleko prije roka tu dionicu, rade 24/7, ljeto/zima.
Sad gledam na interaktivnoj mapi da su naplatne kucice planirane otprilike na pola ove dionice od 4 km. Vjerovatno tempiraju da zavrse ova dva km do petlje, a dalje nije zurba. To dalje znaci da nece otvoriti 11 nego 9 novih km. Naravno, pod pretpostavkom da je petlja dobro pozicionirana na interaktivnoj mapi.
Tako je, prvo su se fokusirali na polovinu dionice koja će se sada pustiti u saobraćaj, a ostatak će se još graditi nakon što se ovaj dio pusti.

Tunel Zenica nije dio zeničke obilaznice.
RJ57
Posts: 5113
Joined: 10/04/2017 15:12

#18824 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

nego koje? mostarske? naravno da je dio zeničke ali se ne nalazi između petlji zenica jug i zenica sjever.


mada, ako gledamo precizno, to je dio autoputa a na autoputu nema zaobilaznica
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#18825 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dope_Man »

Pa zove se zenicka zaobilaznica na dionici izmedju petlji Zenica jug i sjever, dalje od toga nije pored Zenice vec ide dalje svojim putem i nema smisla ista dalje zvati zenickom zoobilaznicom.
Post Reply