Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#40226 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

zlo zlo wrote: 01/05/2020 14:11cevapi
.da, meni--- su, sa naan-om
User avatar
banjaluka078
Posts: 13180
Joined: 16/01/2007 23:38

#40228 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by banjaluka078 »

Prvomajski. Otvorili suncobran, izrotirali piliće dok je padala kiša, svako "zadužio" svoju polovinu, u to je i kiša prestala...i sad lakše podnosimo policijski sat. :) U kuću do mraka ne ulazimo.

Image
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#40230 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by hadzinicasa »

zlo zlo wrote: 01/05/2020 13:51 Image

Image
zelim. daj recept.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#40231 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by zlo zlo »

hadzinicasa wrote: 01/05/2020 19:20
zlo zlo wrote: 01/05/2020 13:51
zelim. daj recept.
zamijesim tijesto neko osnovno: brašno, kvas, sol, jogurt..
prekrijem folijom i ubacim u frižider preko noći, tako ja radim, ne treba preko noći, ali kao za ludo tijesto.
sutradan omekšam malo na vatri možda malo više nego trećinu maslaca.(75-100grama)

tijesto podijelim na 5-6 loptica i samo malo rastanjim i slažem na tanjur sloj tijesta- sloj maslaca, tako redom sve, kasnije to prerežem na pola i rastanjim još malo i stavim maslac i sloj na sloj, još malo razvučem, stavim maslac i zarolam kao za roladu, tako negdje mi je i debljine :D i tada narežem tijesto i ostavim tako pužice na jednu tacnu da se dižu još 10-15 min, ugrijem tavu i redom rastanjim pužice i pečem na tavi(teflonskoj), brzo su pečeni.

nešto kao za kroasane je proces, samo što na kraju zarolas i režeš pužice.
User avatar
vazi
Posts: 8853
Joined: 07/04/2010 15:31

#40232 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by vazi »

zlo zlo wrote: 01/05/2020 19:42
hadzinicasa wrote: 01/05/2020 19:20
zlo zlo wrote: 01/05/2020 13:51
zelim. daj recept.
zamijesim tijesto neko osnovno: brašno, kvas, sol, jogurt..
prekrijem folijom i ubacim u frižider preko noći, tako ja radim, ne treba preko noći, ali kao za ludo tijesto.
sutradan omekšam malo na vatri možda malo više nego trećinu maslaca.(75-100grama)

tijesto podijelim na 5-6 loptica i samo malo rastanjim i slažem na tanjur sloj tijesta- sloj maslaca, tako redom sve, kasnije to prerežem na pola i rastanjim još malo i stavim maslac i sloj na sloj, još malo razvučem, stavim maslac i zarolam kao za roladu, tako negdje mi je i debljine :D i tada narežem tijesto i ostavim tako pužice na jednu tacnu da se dižu još 10-15 min, ugrijem tavu i redom rastanjim pužice i pečem na tavi(teflonskoj), brzo su pečeni.

nešto kao za kroasane je proces, samo što na kraju zarolas i režeš pužice.
Pretpostavljam da je ukusno al mi se cini zahmetli ?

Ja veceras foccaciu pravila, prezadovoljna. Mjera je kg brasna tako da polovina stoji u frizideru do sutra .

1kg brasna, so , secer, maslinovo ulje, germa i 750 ml hladne vode- sve u frizider.

Izvadila polovinu, rastanjila u tepsiji, rukom se naprave one rupice pa se fino prekriju masl uljem, ruzmarin po vrhu. Ostaviti da nadode. Peci 10 min na 250 C

Prste polizali .
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#40233 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by zlo zlo »

vazi wrote: 01/05/2020 21:57
zlo zlo wrote: 01/05/2020 19:42
hadzinicasa wrote: 01/05/2020 19:20

zelim. daj recept.
zamijesim tijesto neko osnovno: brašno, kvas, sol, jogurt..
prekrijem folijom i ubacim u frižider preko noći, tako ja radim, ne treba preko noći, ali kao za ludo tijesto.
sutradan omekšam malo na vatri možda malo više nego trećinu maslaca.(75-100grama)

tijesto podijelim na 5-6 loptica i samo malo rastanjim i slažem na tanjur sloj tijesta- sloj maslaca, tako redom sve, kasnije to prerežem na pola i rastanjim još malo i stavim maslac i sloj na sloj, još malo razvučem, stavim maslac i zarolam kao za roladu, tako negdje mi je i debljine :D i tada narežem tijesto i ostavim tako pužice na jednu tacnu da se dižu još 10-15 min, ugrijem tavu i redom rastanjim pužice i pečem na tavi(teflonskoj), brzo su pečeni.

nešto kao za kroasane je proces, samo što na kraju zarolas i režeš pužice.
Pretpostavljam da je ukusno al mi se cini zahmetli ?

Ja veceras foccaciu pravila, prezadovoljna. Mjera je kg brasna tako da polovina stoji u frizideru do sutra .

1kg brasna, so , secer, maslinovo ulje, germa i 750 ml hladne vode- sve u frizider.

Izvadila polovinu, rastanjila u tepsiji, rukom se naprave one rupice pa se fino prekriju masl uljem, ruzmarin po vrhu. Ostaviti da nadode. Peci 10 min na 250 C

Prste polizali .
ne jednostavno je stvarno, nema tu puno razvlačenja itd samo lagano na dužinu tanjura a to ide za sekundu jer je ludo tijesto, samo se :D
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#40234 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by DEMONIKA »

vjesticanametli wrote: 01/05/2020 18:04 Image
:mrgreen:
Umuta iliti ko god da je pisao/la ima extra rukopis XD fala vi baš vi fala :D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#40235 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by vjesticanametli »

DEMONIKA wrote: 01/05/2020 22:46
vjesticanametli wrote: 01/05/2020 18:04 Image
:mrgreen:
Umuta iliti ko god da je pisao/la ima extra rukopis XD fala vi baš vi fala :D
To sam i ja pomislila :lol: nemam pojma ko je ....poslali i meni tako :mrgreen: od sada kuglof zovem umuta :lol:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 22758
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#40236 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by GandalfSivi »

Kao da ce se sutra i janje okrenuti :)

Image
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#40237 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by DEMONIKA »

limited lamb from New Zealand XD
User avatar
GandalfSivi
Posts: 22758
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#40238 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by GandalfSivi »

DEMONIKA wrote: 01/05/2020 23:36 limited lamb from New Zealand XD
Nista mu ne fali (sem glave), stavise odlicno je...
User avatar
Sarah24
Posts: 10149
Joined: 08/06/2010 11:12
Location: Somewhere over the rainbow

#40239 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Sarah24 »

Jedna mala razljevusica :oops: :mrgreen:

Image
Image
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#40240 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by vjesticanametli »

Saro :thumbup:
Ja to sa sirom pravim :lol:
Ev licno danas kupila sebi kolac :mrgreen:
Image
omar little
Posts: 17378
Joined: 14/03/2008 21:14

#40241 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by omar little »

Image

leza za kasniji vikend dorucak. nije bilo tikvica, ali bilo sireva, sjezi i tvrdi. plus proljetna salata paradajz, paprika, krastavac, ljubicasti luk sa kajmakom.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#40242 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by almir90 »

Prvi puta sam uzeo pastrmku da spremam. Utrefio sam dobro mjeru sa slanoćom i ispekao dovoljno, ukusna je bila; jedino što sam pogriješio malo sam ulja stavio i zalijepila se za tavu, pa nije esteski lijepo ispalo. Krompir salatu sam već pravio, tako da to nije nešto posebno.

Image
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#40243 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

almir90 wrote: 02/05/2020 18:16 Prvi puta sam uzeo pastrmku da spremam. Utrefio sam dobro mjeru sa slanoćom i ispekao dovoljno, ukusna je bila; jedino što sam pogriješio malo sam ulja stavio i zalijepila se za tavu, pa nije esteski lijepo ispalo. Krompir salatu sam već pravio, tako da to nije nešto posebno.

Image
..Odlicno.. foto.. :thumbup:
.. zagrijesh tavu--dodas ulje, koje mora biti na granici da se dimi .- probas tako, sto ubacis malo brasna i vidis kako reaguje, ...... da ribu stavljas u tavu - od sebe- da te ulje ne pljusne.. :wink:
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#40244 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by almir90 »

moonca wrote: 02/05/2020 18:20
..Odlicno.. foto.. :thumbup:
.. ulje mora biti vrelo.- probas tako, sto ubacis malo brasna i vidis kako reaguje, ...... da ribu stavljas u tavu - od sebe- da te ulje ne pljusne.. :wink:
:thumbup:

Morat ću probati sa brašnom sledeći put. Ostala mi je još jedna, kakav sam siguran sam da ću je sutra napraviti da se popravim.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#40245 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by mO k3 »

Almire uzmes pstrmku i malo brasna stavis oko nje i ondA kao otreses :) ja mislim da ti je do tave
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#40246 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

..do almira je...Image
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#40247 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by vjesticanametli »

GandalfSivi wrote: Kao da ce se sutra i janje okrenuti :)

Image
jesi ovo ti :D sU janjetom kao atribut :D
Last edited by vjesticanametli on 02/05/2020 20:57, edited 2 times in total.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#40248 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by almir90 »

moonca wrote: 02/05/2020 20:03 ..do almira je...Image
Sutra popravni
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#40249 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Maraschino »

GandalfSivi wrote: 01/05/2020 23:41
DEMONIKA wrote: 01/05/2020 23:36 limited lamb from New Zealand XD
Nista mu ne fali (sem glave), stavise odlicno je...
ona je pravo dobra. :thumbup:
ono malo sto je masnija taman da podmazuje.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#40250 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

~~lunch``•. Feta & tahini/.patlidzan & ostalo

~~~~ :sretan: Image~~
Post Reply