Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#40176 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

samsonsam wrote: 28/04/2020 19:40 razlika izmedju konzervisane i suhe leblebije i boba je drasticna !!

noc prije potopis leblebiju i bob u odvojene posude (za 2 osobe ca. 100gr boba,150 gr leblebije)...iduci dan saprati i pustiti da se dobro ocijede,posusiti suhom krpom...u multipraktik samljeti ugrubo bob,izvaditi u posudu...zatim ponoviti isti postupak sa leblebijom (poskidati prije toga opnu sa leblebije)...sastaviti bob i leblebije...u multipraktiku fino samljeti 2 cehna bijelog luka,struk persuna (sa peteljkama),kasikicu kumina,kasikicu mljevenog korijandera,so biber (ako volis ljuto kao ja dodas kajene peper/ljutu feferonku/sambal/harisu ili sta vec volis ili imas) dok se ne dobije struktura kao pasta/kasha...sastaviti sa bobom i leblebijama i dobro izmjesiti...ako je presuho dodas malo vode i OBAVEZNO probaj kakav je ukus,jel sta fali...naspes u posudu vode i malo ulja,namocis ruke u posudu i onda vlaznim rukama formiras falafel u obliku loptice ili kolacica...prije pecenja/przenja obavezno minimalno pola sata u frizideru drzati!

ja ih pravim kao male burgere,premazem cetkicom maslinovim uljem i zapecem na rostilj tavi...moze i u rerni ca. 30 minuta na 200 stepeni dok ne porumene

u mojim ocima je steta ovako zdravu hranu "pokvariti" przenjem u fritezi ili serpi punog ulja al' et' to je moje skromno misljenje
Hvala... ne kupujem u konzervi leblebije... bob-je fava beans -jel da ..
..sta mislish da pr0bam sa -edamame/sojom... umjesto boba...
.. u nedelju cu probati ...i da, na rostilju zavsiti :thumbup:
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#40177 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

moonca wrote: 28/04/2020 20:01
Hvala... ne kupujem u konzervi leblebije... bob-je fava beans -jel da ..
..sta mislish da pr0bam sa -edamame/sojom... umjesto boba...
.. u nedelju cu probati ...i da, na rostilju zavsiti :thumbup:
da bob je fava beans a sad nemam pojma kakva ce da bude struktura i ukus sa edamame beans ...mozes probati bez boba ,samo ca 250gr suhe leblebije a ostalo zadrzis po receptu
immuno
Posts: 2041
Joined: 07/04/2010 11:05

#40178 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by immuno »

Sanabija wrote: 28/04/2020 17:15
Miss Moonlight wrote: 28/04/2020 16:11 Ima li neko provjeren dobar recept za klepe? Da se mogu i zalediti...
https://www.coolinarika.com/recept/klep ... ski-nacin/

https://www.coolinarika.com/recept/799561/

https://radiosarajevo.ba/magazin/zivot- ... epe/259723

Ja koristim neki od ovih kad pravim, ali nisam zaleđivao
Sorry al nijedan recept za klepe ovdje nestima kako zamijesiti 1kg brasna sa 1 jajetom ili u tijesto ulje neeee.. Ovako 1jaje i 1zumance malo soli i ca 250 do 300g brasna i dobro umijesiti tijesto je dobro tvrdo ako za treba jos malo brasna dodati i tijesto ostaviti da se odmori ( pokriti orovidnom folijom) ne par minuta vec sahat I drugi... Onda razviti jufku da bude jednaka deblja od jufke za pitu, jufku isjeci filovati preklapati i to je to... Slike mojih klepa imas par stranica prije... Moraju biti male jer kuhanjem nadodju 😊
User avatar
Euphoria
Posts: 10680
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#40179 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Euphoria »

immuno wrote: 28/04/2020 21:16
Sanabija wrote: 28/04/2020 17:15
Miss Moonlight wrote: 28/04/2020 16:11 Ima li neko provjeren dobar recept za klepe? Da se mogu i zalediti...
https://www.coolinarika.com/recept/klep ... ski-nacin/

https://www.coolinarika.com/recept/799561/

https://radiosarajevo.ba/magazin/zivot- ... epe/259723

Ja koristim neki od ovih kad pravim, ali nisam zaleđivao
Sorry al nijedan recept za klepe ovdje nestima kako zamijesiti 1kg brasna sa 1 jajetom ili u tijesto ulje neeee.. Ovako 1jaje i 1zumance malo soli i ca 250 do 300g brasna i dobro umijesiti tijesto je dobro tvrdo ako za treba jos malo brasna dodati i tijesto ostaviti da se odmori ( pokriti orovidnom folijom) ne par minuta vec sahat I drugi... Onda razviti jufku da bude jednaka deblja od jufke za pitu, jufku isjeci filovati preklapati i to je to... Slike mojih klepa imas par stranica prije... Moraju biti male jer kuhanjem nadodju 😊
Oh gdje si bila ranije
Radila sam po prvom receptu. Vece sam pravila jer su ukućani tako željeli. Nisam ih kuhala, zaledila, a nešto ću za sehur. Uh kad nadodju... :lol:
immuno
Posts: 2041
Joined: 07/04/2010 11:05

#40180 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by immuno »

Nebrini nece biti lose ima krajeva u istocnoj Bosni gdje se prave velike "klepe" al onda su to kulaci. Klepe moraju biti male 😊
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#40181 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by exliberal-ex »

Nista klepe i klepice...nema se vremena kafe popit u materinu...
Danas nema kuhanja, kineska hrana ..ostalo mi i za sutra, taman da se nezajebavam. :D
User avatar
Euphoria
Posts: 10680
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#40182 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Euphoria »

Domaćinske ove moje 🙈

Image

Image
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#40184 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by mO k3 »

@GandalfSivi
@Miss Moonlight

:thumbup:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#40185 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by mO k3 »

Juce sam spremao shakshuka i preko sam stavio gremolata neznam jesam li ovako nesto vec postavljao i ako sam ne zamjerite Image
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#40186 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

..ciscenje frizidera~~~~kuvana piletina & sushi riza. & ratatouille

~~Image
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#40188 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by exliberal-ex »

mO k3 wrote: 29/04/2020 07:42 Juce sam spremao shakshuka i preko sam stavio gremolata neznam jesam li ovako nesto vec postavljao i ako sam ne zamjerite
sta si stavio preko cega ?!
sta ti je shakshuka i gremolat?
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#40189 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

almir90 wrote: 29/04/2020 20:23 Image
a ti almire mLogo voles kOmpir ;-) :mrgreen:
User avatar
samsonsam
Posts: 1820
Joined: 18/09/2008 01:19

#40190 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by samsonsam »

exliberal-ex wrote: 29/04/2020 23:02
mO k3 wrote: 29/04/2020 07:42 Juce sam spremao shakshuka i preko sam stavio gremolata neznam jesam li ovako nesto vec postavljao i ako sam ne zamjerite
sta si stavio preko cega ?!
sta ti je shakshuka i gremolat?
shakshuka vise puta bila :izet: https://en.wikipedia.org/wiki/Shakshouka

gremolata je gremolata ;-) :mrgreen: https://en.wikipedia.org/wiki/Gremolata

nije valjda da je nikad nisi pravio?
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#40191 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by exliberal-ex »

samsonsam wrote: 29/04/2020 23:30
exliberal-ex wrote: 29/04/2020 23:02
mO k3 wrote: 29/04/2020 07:42 Juce sam spremao shakshuka i preko sam stavio gremolata neznam jesam li ovako nesto vec postavljao i ako sam ne zamjerite
sta si stavio preko cega ?!
sta ti je shakshuka i gremolat?
shakshuka vise puta bila :izet: https://en.wikipedia.org/wiki/Shakshouka

gremolata je gremolata ;-) :mrgreen: https://en.wikipedia.org/wiki/Gremolata

nije valjda da je nikad nisi pravio?
prvi put cujem za shak....ovo drugo zelenilo sam jeo, nisam znao da se tako zove
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#40192 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by DEMONIKA »

mO k3 wrote: 29/04/2020 07:42 Juce sam spremao shakshuka i preko sam stavio gremolata neznam jesam li ovako nesto vec postavljao i ako sam ne zamjerite Image
ccc jesi mesar il nisi
de ba zapeci mesine, ovo ti je bezze :mrgreen:
jaja i faširano XD blagi užas
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#40193 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by sadie_forever »

DEMONIKA wrote: 30/04/2020 01:05
mO k3 wrote: 29/04/2020 07:42 Juce sam spremao shakshuka i preko sam stavio gremolata neznam jesam li ovako nesto vec postavljao i ako sam ne zamjerite Image
ccc jesi mesar il nisi
de ba zapeci mesine, ovo ti je bezze :mrgreen:
jaja i faširano XD blagi užas
:lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#40194 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

shakshuka -- :thumbup: ukusno je.--

... slicno sam pravila- ali s mozzarellom- bez jaja, paprika... ali s celerom...u rerni se zavrsi- super jelo..
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#40195 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by mO k3 »

DEMONIKA wrote: 30/04/2020 01:05
mO k3 wrote: 29/04/2020 07:42 Juce sam spremao shakshuka i preko sam stavio gremolata neznam jesam li ovako nesto vec postavljao i ako sam ne zamjerite Image
ccc jesi mesar il nisi
de ba zapeci mesine, ovo ti je bezze :mrgreen:
jaja i faširano XD blagi užas
:lol: :thumbup:

lol

Ovaj jednom u sedmici riba , 2-3 puta meso ostalo vegi :)

ne mora se svaki dan jesti meso
User avatar
Sanabija
Posts: 1571
Joined: 13/03/2019 21:53

#40196 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Sanabija »

Image
Za veceras, nesto kao lazni tiramisu sa malinama :-D
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#40197 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by bunk »

Juce sam spremao shakshuka i preko sam stavio gremolata
Meni ovo zvuci kao da si negdje na Wuki planeti nesto ubio i spremio :lol: :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#40199 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

Sanabija wrote: 30/04/2020 11:03 Image
Za veceras, nesto kao lazni tiramisu sa malinama :-D
..Fikretove maline nez 'kospica' .. :wink: :oops:

.. :thumbup: lijepo :)
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1269
Joined: 26/07/2011 01:12

#40200 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Rijeka_snova »

Shakshuka je super, moglo bi se pripremiti za neki iftar :thumbup:

Kod mene neka moja verzija torte Mahalusa iz Sendija :-D U sustini je cheesecake od kokosa na podlozi od keksa i sa filom od bestilja. Trebao je ici i badem ali eto, nisam dodala. Super ukusno i osvjezavajuce :srce:

Image
Post Reply