Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

tabija
Posts: 1156
Joined: 11/12/2012 22:27

#26751 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tabija »

Eo i od mene jedno pitanje za mehanicare. :D
Kako sam kupio Zukia proslo ljeto nikad nisam cuo ventilator jos da se upalio. Na autu odma 10 dana poslje kupovine sam zamjenio vodenu pumpu, antrifriz i roler. Cim je jesen i prvo zahladjenje doslo primjetio sam da se auto pri voznji nizbrdo malkice ohladi, znaci kazaljka za jedan milimetar ode ka dole, nista strasno.
Zamjenjen je termostat u ovlastenom servisu u Betaniji i od tad sve bez problema. Kazaljka stoji na sredini kad auto dodje do radne, bez ikakvih problema.

Fazon je sto jos nikad za godinu nisam cuo ventilator da se upalio. Sad sam ga vozao po mahali, nabio na radnu, vratio se u garazu prikljucio neki cheap OBD uredjaj da pratim live temp antifriza i bio je na oko 86 stepeni.Dodavanjem gasa sam ga uspio dici na 88.Radio je u leru jos 20 min sigurno i nece preko 88.
Onda sjednem i spicim od Sirokace do Sunny Landa sve prvom na 3500 obrtaja, nabio sam ga max na 92 i nema sanse preko.Cim sam stao poceo se hladiti na 91 i 90 (sudeci po live podacima sa ovog OBD cuda).

Je li ovo sve ovako normalno ili? Na kojoj temperaturi bi ventilator trebao da se upali i sta da mu uradim da dodjem do te temperature?
Citao sam malo po netu da je dosta ljudi ovo primjetilo, ali da nikom se auto nije pregrijavalo ili nesto slicno.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#26752 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

Jeste normalno,i meni se tako na mazdi pali,a termostat otvara na 83..ako je klima ukljucena radi uvijek a vise se cuje ljeti kad je preko 30 :thumbup:

Sa klimom nikad ne prelazi 90 ma sta mu radio i kako ga vozio,pa bilo 20 ili 40 napolju :)
tabija
Posts: 1156
Joined: 11/12/2012 22:27

#26753 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tabija »

amar1994 wrote: 15/04/2020 17:50 Jeste normalno,i meni se tako na mazdi pali,a termostat otvara na 83..ako je klima ukljucena radi uvijek a vise se cuje ljeti kad je preko 30 :thumbup:

Sa klimom nikad ne prelazi 90 ma sta mu radio i kako ga vozio,pa bilo 20 ili 40 napolju :)

Ima drugi vent. za klimu i on radi cim je upalim.Ovo sve sto sam reko vrijedi bez klime jer je ja upalim samo kad treba odmaglit haha
Znaci nije pokvaren :D e dobro je
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#26754 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

tabija wrote: 15/04/2020 17:55
amar1994 wrote: 15/04/2020 17:50 Jeste normalno,i meni se tako na mazdi pali,a termostat otvara na 83..ako je klima ukljucena radi uvijek a vise se cuje ljeti kad je preko 30 :thumbup:

Sa klimom nikad ne prelazi 90 ma sta mu radio i kako ga vozio,pa bilo 20 ili 40 napolju :)

Ima drugi vent. za klimu i on radi cim je upalim.Ovo sve sto sam reko vrijedi bez klime jer je ja upalim samo kad treba odmaglit haha
Znaci nije pokvaren :D e dobro je
Sto bi bio,japanci imaju dobro hladjenje :)

Haha meni stoji na auto i 22,rijetko kad je ugasena..
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#26755 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Al'din »

mzungu wrote: 15/04/2020 14:49
bitanga_sa_otesa wrote: 15/04/2020 14:41 da nisu neke druge felge na njemu pa fale prstenovi u centralnoj rupi?
Trenutno jesu celicne+zimske gume, bez tih prstenova jer ne znam da trebaju. Ali desava se i na orginalnim alu felgama. Gledao sam po furumima, dosta raje ima isti problem s F30, i rijesili su ga s Hunterom. Vozi se na ova dva seta felgi vec 4 godine, sad jedino da uzmem nov set gume+felge pa da iskljucim taj dio.
Volim izazove. Da ja to pokusam rijesiti? Ako ne bude ok ne treba placati nista.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#26756 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Me_again »

bitanga_sa_otesa wrote: 14/04/2020 22:02
Al'din wrote: 14/04/2020 21:59 Nije džabe, s merakom je :D 2 3 danas da izbacim, dosta
prejeftin si ...nemoj raditi na svoju stetu ..
Najmanji problem je što radi na svoju štetu, nego hebe druge...
User avatar
omega369
Posts: 9975
Joined: 17/10/2012 22:28
Location: ... sta se desilo?

#26757 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by omega369 »

A sta je Zuki??
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#26758 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Me_again »

omega369 wrote: 15/04/2020 19:53 A sta je Zuki??
Jeko Zuki ?
User avatar
konektovan
Posts: 51417
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#26759 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

:P
omega369 wrote: 15/04/2020 19:53 A sta je Zuki??
SuZuki..... :mrgreen:
User avatar
omega369
Posts: 9975
Joined: 17/10/2012 22:28
Location: ... sta se desilo?

#26760 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by omega369 »

Ahaa ;-)

:thumbup:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#26761 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Me_again »

konektovan wrote: 15/04/2020 19:55 :P
omega369 wrote: 15/04/2020 19:53 A sta je Zuki??
SuZuki..... :mrgreen:
U jbt, da je vagen znao bi, da je Pug isto, Citro takodjer, ali Zuki .... Liči mi ime na nekog avlijanera
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#26762 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Kataklinger »

ElRe wrote: 13/04/2020 17:25 Nedavno sestri na C4 kod Ikica zamijenili prednje pločice + diskove Delphi, sve sa montiranjem 150 KM.
U moje auto nece vise Delphi, pa makar bio komad papira na kojem pise "Delphi". Sta god sam kupio od Delphija prnulo je nakon 2-3 mjeseca.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#26763 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

Neko ko inace pere auto na samousluznoj na Mojmilu
Pitanje
Jel realno da su ubacili vosak u onu pjenu ili ispiranje nebitno do sada nije bilo i zato sam isao
Nekidan operem, vosak po staklima, po krovu vode haos, tesko se sad skida sa stakala to
Jesam li ja na neispravan box stao ili su gurnuli vosak u program gdje i nepise?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#26764 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

delphi je smece
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#26765 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

JavierBosnia wrote: 15/04/2020 20:51 Neko ko inace pere auto na samousluznoj na Mojmilu
Pitanje
Jel realno da su ubacili vosak u onu pjenu ili ispiranje nebitno do sada nije bilo i zato sam isao
Nekidan operem, vosak po staklima, po krovu vode haos, tesko se sad skida sa stakala to
Jesam li ja na neispravan box stao ili su gurnuli vosak u program gdje i nepise?
Meni normalno bilo sve tj. Nije bilo voska, aktivna pjena i ispiranje vodom
Meni se ti voskovi sa praonica saperu nakon 1 pranja.
Danas sam prao i prije par dana
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#26766 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Al'din »

Me_again wrote: 15/04/2020 19:40
bitanga_sa_otesa wrote: 14/04/2020 22:02
Al'din wrote: 14/04/2020 21:59 Nije džabe, s merakom je :D 2 3 danas da izbacim, dosta
prejeftin si ...nemoj raditi na svoju stetu ..
Najmanji problem je što radi na svoju štetu, nego hebe druge...
Koliko znam, ne hebem
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#26767 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Me_again »

Al'din wrote: 15/04/2020 21:53
Me_again wrote: 15/04/2020 19:40
bitanga_sa_otesa wrote: 14/04/2020 22:02

prejeftin si ...nemoj raditi na svoju stetu ..
Najmanji problem je što radi na svoju štetu, nego hebe druge...
Koliko znam, ne hebem
Nečemo komentarisati....
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#26768 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Pa covjek stavio cijenu sam, i njemu odgovara. Sta je sporno?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#26769 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

basicm wrote: 15/04/2020 23:46 Pa covjek stavio cijenu sam, i njemu odgovara. Sta je sporno?
nista sve 5 .samo treba doci s nekim fordom ili mazdom da nastima zadnju spuru ,sa zapeknutim sarafima u selenima na multilinku pa da vidimo jel mu se isplati :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#26770 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

:D :izet:

eto ga :skoljka:

Image
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#26771 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

jest pukne taj saraf jer zahrđa u selenu i onda majstori kazu ne mogu ti ja to ,pa posalju covjeka tako da vozi sa popustanom/samostelujucom lafetom do drugog majstora da to sredi...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#26772 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

zato ti kazes,ne daj da diraju :D ,glupa postavka iz fabrike -1.5 do -2.5 nazad,svaka potrosi unutrasnjji dio gume :twisted:

oni u neskovicu su samo pogledali i presli naprijed :evil: :lol:


ima ovo cudo al 200$ komad

Image
User avatar
sparky
Posts: 1910
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#26773 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sparky »

Bjež ba, mazga da valja, zvala bi se folksvagen. Kupite nešto njemačko i nećete imati problema. Ja stvarno nisam nikad rahatniji bio nego sad od kako vozim 7icu doduše 1.2tsi al je golf golf
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#26774 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

samo ti vozi,ja ni u grobu ne bi :lol:

ko kaze da neko ima problema na focusu i 3,samo hrdza :D
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#26775 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Ne dirati ako ne treba, a ako su zahrdjali sarafi u selenima staviti nove, bude spura skuplja od ostalih marki ali tako je to, nesto skuplje nesto jeftinije.
Post Reply