Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#26651 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Averus wrote: 12/04/2020 16:32 Hahha šuti ja kad sam tek uzeo auto, bila žica svezana iznutra, pa sam ganjao one fabričke nosače itd. :lol:
Izgleda švabe isto vole do it yourself varijante :D
Imas do tocka saraf koji drzi branik, torx ti tu ide, zagledaj malo. Par cm od vrha branika, glava od felge, prema prednjem dijelu se zavrce. Vjerovatno fale ti sarafi pa pada branik
User avatar
Averus
Posts: 21284
Joined: 13/02/2008 17:07

#26652 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Averus »

Throttle wrote: 12/04/2020 18:59
Averus wrote: 12/04/2020 16:32 Hahha šuti ja kad sam tek uzeo auto, bila žica svezana iznutra, pa sam ganjao one fabričke nosače itd. :lol:
Izgleda švabe isto vole do it yourself varijante :D
Imas do tocka saraf koji drzi branik, torx ti tu ide, zagledaj malo. Par cm od vrha branika, glava od felge, prema prednjem dijelu se zavrce. Vjerovatno fale ti sarafi pa pada branik
To ovaj?
Image

Nemam ja toga, nikad nije ni bilo :lol:
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#26653 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

A sa unutrasnje strane iza zastite na samom pocetku karambolke i blatobera
Tu ti se mozda fiksira plasticni nosac karambolke

Vidis taj kao nosac na L odmah iznad kroz njega bi mogao saraf uvrnut, vjerovatno je fabricki i isao na to mjesto. Pogledaj na karambolci imas li rupa da se poklapaju
Last edited by kabal1337 on 12/04/2020 20:54, edited 1 time in total.
User avatar
Averus
Posts: 21284
Joined: 13/02/2008 17:07

#26654 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Averus »

Nema to kod mene ništa... Dakle biće snalaženje ovih dana :oops:
Ajd vidjeću svakako dok zamijenim komplet branik kakva je situacija, šta se treba odraditi


Hvala vam na pomoći :)





Samo još da mi neko čisto informativno kaže kako kod nas zovu one quick release "šarafe" :D
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#26655 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Evo ti s astre g al na istom mjestu imas saraf i na vektri b
Gore lijevo crvena strelica
Da ga odvrnes naprijed moras namotat puni da dodjes do njega ako ne skidas tockove
Image
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#26656 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Throttle wrote: 12/04/2020 20:56 Evo ti s astre g al na istom mjestu imas saraf i na vektri b
Gore lijevo crvena strelica
Da ga odvrnes naprijed moras namotat puni da dodjes do njega ako ne skidas tockove
Image

Kod njega je slikan zadnji branik
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#26657 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

I nazad mu je isto. Vidio sam na slici al kaze vise mu branici, kontam oba
Samo ne znam moze li nazad dohvatit saraf bez skidanja tocka, zavisi od sirine felgi
Ovu sliku najprije nasao da je obiljezeno
Do.mene je, spomenuo je branik, ja odmah otisao na prednji. Isto je sve samo je saraf okrenut prema nazad :mrgreen:
Hvala na ispravci :thumbup:
Last edited by Throttle on 12/04/2020 21:04, edited 1 time in total.
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#26658 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Taj nosac ispravi kao da je iskrivljen. Podvrni zastitnu plastiku tj unutrasni blatobran i saraf ru provuci kroz karambolku

Image

I dobro ti je rekao Throttle, i na zadnjem braniku trebao bi biti saraf koji fiksira unutrasnju zastitu blatobrana za branik. Tako je na vecini auta.

jedino sto znam na nasem a da je briblizno slicno je https://www.olx.ba/artikal/18762626/osi ... bu-racing/
Nisam siguran da ti oni rade. Ali trebala bi ti velika podloska, i vjerovatno da skratis sarafe. ( Da iskoristis tu rupu koju si zaokruzio.
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#26659 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by liaar »

Zna li neko razlog da treći put ispada onaj metalni osigurač sa prednje pločice ?
Pločice su Delphi, u setu dođu oni metalni hepeci što dođu sa obje strane pločice, na lijevom točku evo 3 put ispada i samim time disk pločica ima lufta, trese se unutar kliješta.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#26660 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

jel na samoj plocici ili ona zica sto drzi klijesta?
sto se tice plocica delphi je smece uvijek bio...
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#26661 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lavic »

Pozz, ima li ko da prodaje Galfer disk plocice kod nas? Nasao sam da su Continental geupacija I da se mnogo koriste na motorima a sad sam otkrio da su na mom autu OEM :shock: :?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#26662 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

prvi put cujem za tu marku :shock:
User avatar
drug_profi
Posts: 65416
Joined: 16/07/2012 16:00

#26663 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

lavic wrote: 13/04/2020 09:57 Pozz, ima li ko da prodaje Galfer disk plocice kod nas? Nasao sam da su Continental geupacija I da se mnogo koriste na motorima a sad sam otkrio da su na mom autu OEM :shock: :?
Probaj:

https://galfer.si/kontakt/
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#26664 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by liaar »

bitanga_sa_otesa wrote: 13/04/2020 09:29 jel na samoj plocici ili ona zica sto drzi klijesta?
sto se tice plocica delphi je smece uvijek bio...
ma ovaj hepek sa slike...
Image
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#26665 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

liaar wrote: 13/04/2020 10:38

ma ovaj hepek sa slike...
a taj limic bi trebao da se nabije u nosac klijesta ,fabricki je perforiran na dva mjesta i to ga drzi da ne ispadne .
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#26666 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Mozda nije isti za gornju i donju stranu :?. Ocisti prasinu celicnom cetkom, on bi trebao da skljocke. Ocsiti mast ako je ima iza metalnog lima. A ako.imas keramicke/ bakarne po limu gdje dolazi kontakt sa plocicom a ne iza. Jer zimi stvori se hrdja, i plocica se "zaljepi" na taj lim. Meni se to desilo na textaru.
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#26667 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Evo maloprije sam zavrsio zamjenu kocnica. Na kraju kombinacija Ferodo diskovi i Blueprint plocice, trebalo je biti Ferodo/Ferodo medjutim ispostavilo se da su Ferodo plocice za japanski SX4 a ne za evropski pa je bilo daj sta das, provozao sam krug i ne cvile.

Image

Image

@bitanga_sa_otesa , znao sam de ce me izjebati makar jedan. Strcao sam WD, cekicao ga, na kraju unistio glavu. Sreca uspio sam malim majzlom i cekicem pokrenuti ga na kraju i izvrnuti.
Image

I cudno mi je sto su plocice na desnom tocku dosta satranije, narocito desna unutrasnja skoro do metala dosla, a na lijevom tocku skoro da i nisu lose. I disk je najvise zgazen na desnoj unutrasnjoj strani. :?

Ako kome treba promijeniti kocnice, dogovoricemo se na pp. :mrgreen:
User avatar
hopi
Posts: 7258
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#26668 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hopi »

sam mijenjao?
veri najs :thumbup:
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#26669 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Jeste, sam sam mijenjao. :thumbup:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#26670 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

svaka Ćas :-D
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#26671 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

NediM17 wrote: 13/04/2020 16:52 Evo maloprije sam zavrsio zamjenu kocnica. Na kraju kombinacija Ferodo diskovi i Blueprint plocice, trebalo je biti Ferodo/Ferodo medjutim ispostavilo se da su Ferodo plocice za japanski SX4 a ne za evropski pa je bilo daj sta das, provozao sam krug i ne cvile.

Image

Image

@bitanga_sa_otesa , znao sam de ce me izjebati makar jedan. Strcao sam WD, cekicao ga, na kraju unistio glavu. Sreca uspio sam malim majzlom i cekicem pokrenuti ga na kraju i izvrnuti.
Image

I cudno mi je sto su plocice na desnom tocku dosta satranije, narocito desna unutrasnja skoro do metala dosla, a na lijevom tocku skoro da i nisu lose. I disk je najvise zgazen na desnoj unutrasnjoj strani. :?

Ako kome treba promijeniti kocnice, dogovoricemo se na pp. :mrgreen:
A ulje :-D
User avatar
ElRe
Posts: 16904
Joined: 12/12/2011 11:28

#26672 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ElRe »

Nedavno sestri na C4 kod Ikica zamijenili prednje pločice + diskove Delphi, sve sa montiranjem 150 KM.
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#26673 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

ElRe wrote: 13/04/2020 17:25 Nedavno sestri na C4 kod Ikica zamijenili prednje pločice + diskove Delphi, sve sa montiranjem 150 KM.
Uh, koliko ce li se puta multiplicirati ovih 150 kod mene, za x5.
User avatar
kabal1337
Posts: 13446
Joined: 11/02/2012 21:08

#26674 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

NediM17 wrote: 13/04/2020 16:52 Evo maloprije sam zavrsio zamjenu kocnica. Na kraju kombinacija Ferodo diskovi i Blueprint plocice, trebalo je biti Ferodo/Ferodo medjutim ispostavilo se da su Ferodo plocice za japanski SX4 a ne za evropski pa je bilo daj sta das, provozao sam krug i ne cvile.

Image

Image

@bitanga_sa_otesa , znao sam de ce me izjebati makar jedan. Strcao sam WD, cekicao ga, na kraju unistio glavu. Sreca uspio sam malim majzlom i cekicem pokrenuti ga na kraju i izvrnuti.
Image

I cudno mi je sto su plocice na desnom tocku dosta satranije, narocito desna unutrasnja skoro do metala dosla, a na lijevom tocku skoro da i nisu lose. I disk je najvise zgazen na desnoj unutrasnjoj strani. :?

Ako kome treba promijeniti kocnice, dogovoricemo se na pp. :mrgreen:
nisu ti ravnomjerno potrosene zbog prljavih klizaca.
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#26675 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ocistio sam klizace i namazao nekom Liqui Moly mazom za to. Nisam primijetio ikada da se tockovi griju ili blokiraju.
Post Reply