Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
plain vanilla
Posts: 70290
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#38676 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by plain vanilla »

Jela sam rezance od spelte, bas fino, kao ono domace crno brasno sto kupimo
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#38677 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by hadzinicasa »

Sarah24 wrote: 02/03/2020 13:33
hadzinicasa wrote: 02/03/2020 13:29 sta je "spelta"?
Pa ona prijašnja pšenica koja se nekad koristila i kod nas i koja nije prošla obrade poput ove koja se konzumira danas, izbjeljivanje, dodavanje aditiva i šta znam čega sve ne... :-) to je ono što sam ja zapamtila, između ostalog, slušajući kuhare i čitajući neke članke o tome, ali sam sigurna da se na netu može naći dosta više informacija :thumbup:
nisam cula do sad taj izraz.
hvala
User avatar
Sarah24
Posts: 10149
Joined: 08/06/2010 11:12
Location: Somewhere over the rainbow

#38678 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Sarah24 »

Pa jeste... @plain vanilla to je brašno koje ima manje glutena, lakše se vari, ima dosta proteina a malo kalorija, orašastog je i slatkastog ukusa i nekako podsjeća baš kao što kažeš na ukus crnog domaćeg brašna, ne treba puno vode da bi se zamjesilo i odlično je stvarno za kolače ali i za hljeb... 8-)

@hadzinica ma nema na čemu :)
User avatar
Loo
Posts: 6486
Joined: 09/04/2012 12:10

#38679 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Loo »

spelta= krupnik, pir
dinkel :mrgreen:
ima u dm meka spelta..i "krupno" mljevena
u Bingu..tjestenina od spelte..griz...
User avatar
plain vanilla
Posts: 70290
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#38680 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by plain vanilla »

Image
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#38681 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by hadzinicasa »

Sarah24 wrote: 02/03/2020 13:46 Pa jeste... @plain vanilla to je brašno koje ima manje glutena, lakše se vari, ima dosta proteina a malo kalorija, orašastog je i slatkastog ukusa i nekako podsjeća baš kao što kažeš na ukus crnog domaćeg brašna, ne treba puno vode da bi se zamjesilo i odlično je stvarno za kolače ali i za hljeb... 8-)

@hadzinica ma nema na čemu :)
je li to stob'rekli po naski - od cjelovitog zrna?
omar little
Posts: 17401
Joined: 14/03/2008 21:14

#38682 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by omar little »

spelt je super za svasta. jedno vrijeme sam se bas bila navukla na zito sa slagom od spelt. <3 zbog te prirodne "slatkoce" je idealan za zito sa slagom.
mariamaria
Posts: 30
Joined: 14/03/2019 11:44

#38683 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by mariamaria »

moze li recept za ovu pogacu?
User avatar
Loo
Posts: 6486
Joined: 09/04/2012 12:10

#38684 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Loo »

hadzinicasa wrote: 02/03/2020 15:11
Sarah24 wrote: 02/03/2020 13:46 Pa jeste... @plain vanilla to je brašno koje ima manje glutena, lakše se vari, ima dosta proteina a malo kalorija, orašastog je i slatkastog ukusa i nekako podsjeća baš kao što kažeš na ukus crnog domaćeg brašna, ne treba puno vode da bi se zamjesilo i odlično je stvarno za kolače ali i za hljeb... 8-)

@hadzinica ma nema na čemu :)
je li to stob'rekli po naski - od cjelovitog zrna?
ne
ima spelta i "cista" (meka) i integralna( od cijelog zrna)
prije bi bilo, od nemodificiranog zrna
Zoya
Posts: 23399
Joined: 09/06/2008 14:54

#38685 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Zoya »

plain vanilla wrote: 02/03/2020 14:25 Image
Izgleda mnogo kinky 🙈
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#38686 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by zlo zlo »

hadzinicasa wrote: 02/03/2020 13:29 sta je "spelta"?
novi sexy naziv da se skuplje može prodat žito koje koristile naše bake :D tj. moderan naziv za pirovo brašno :D
Last edited by zlo zlo on 02/03/2020 17:06, edited 1 time in total.
User avatar
plain vanilla
Posts: 70290
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#38687 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by plain vanilla »

Zoya wrote: 02/03/2020 15:56
plain vanilla wrote: 02/03/2020 14:25 Image
Izgleda mnogo kinky 🙈
Kvrgusa :mrgreen:
Moradoh na tanjir izvaditi, da ne vidite da sve pecem u starim tepsijama, a nove samo zauzimaju prostor :mrgreen:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#38688 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by hadzinicasa »

zlo zlo wrote: 02/03/2020 17:04
hadzinicasa wrote: 02/03/2020 13:29 sta je "spelta"?
novi sexy naziv da se skuplje može prodat žito koje koristile naše bake :D tj. moderan naziv za pirovo brašno :D
fala zivabila.
User avatar
DeNiro
Posts: 10907
Joined: 12/03/2007 10:31

#38689 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by DeNiro »

plain vanilla wrote: 02/03/2020 14:25 Image
kao neka mini kvrgusa? :D
User avatar
plain vanilla
Posts: 70290
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#38690 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by plain vanilla »

DeNiro wrote: 02/03/2020 17:08
kao neka mini kvrgusa? :D
Nije mini ba, ovo malo u tanjiru da vam slikam :mrgreen:
User avatar
DeNiro
Posts: 10907
Joined: 12/03/2007 10:31

#38691 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by DeNiro »

plain vanilla wrote: 02/03/2020 17:11
DeNiro wrote: 02/03/2020 17:08
kao neka mini kvrgusa? :D
Nije mini ba, ovo malo u tanjiru da vam slikam :mrgreen:
tijesto sa krompirom?
User avatar
plain vanilla
Posts: 70290
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#38692 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by plain vanilla »

DeNiro wrote: 02/03/2020 17:12
tijesto sa krompirom?
Jesil to malo dremnuo pa sad ustao? :mrgreen:
Kvrgusa, nema krompira, samo nije u tepsiji nego malo izvadila da vam uslikam :mrgreen:
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#38693 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by dobar osjecaj »

plain vanilla wrote: 02/03/2020 17:05
Zoya wrote: 02/03/2020 15:56
plain vanilla wrote: 02/03/2020 14:25 Image
Izgleda mnogo kinky 🙈
Kvrgusa :mrgreen:
Moradoh na tanjir izvaditi, da ne vidite da sve pecem u starim tepsijama, a nove samo zauzimaju prostor :mrgreen:
Ja ne znam sta je meni ali malo je hrane na koju mi ide instant voda na usta kao kad pomislim na vrelo socno tijesto ispod te piletine. U subotu sam se ubijala zatvorenih ociju dok sam je jela polako.
User avatar
DeNiro
Posts: 10907
Joined: 12/03/2007 10:31

#38694 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by DeNiro »

plain vanilla wrote: 02/03/2020 17:15
DeNiro wrote: 02/03/2020 17:12
tijesto sa krompirom?
Jesil to malo dremnuo pa sad ustao? :mrgreen:
Kvrgusa, nema krompira, samo nije u tepsiji nego malo izvadila da vam uslikam :mrgreen:
dobro ba .. ja sam jeo verziju kao kljukusa .. a odozgo piletina :D .. mLogo ukusno :D
User avatar
plain vanilla
Posts: 70290
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#38695 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by plain vanilla »

dobar osjecaj wrote: 02/03/2020 17:15 Ja ne znam sta je meni ali malo je hrane na koju mi ide instant voda na usta kao kad pomislim na vrelo socno tijesto ispod te piletine. U subotu sam se ubijala zatvorenih ociju dok sam je jela polako.
I ja bas volim, samo zbog tijesta :mrgreen:

Deniro, nisam ljubitelj tijesta s krompirom :mrgreen:
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#38696 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by zlo zlo »

jedino tijesto od krumpira što može su kroketi od krumpira :D u njima se davim.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#38697 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

.meni -knedle... :-D
User avatar
Sarah24
Posts: 10149
Joined: 08/06/2010 11:12
Location: Somewhere over the rainbow

#38698 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Sarah24 »

Kvrgusa.... my favorite :-)

Moja, ali ne od danas...

Image

:mrgreen:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#38699 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by moonca »

E, to nisam nikad jela... jel' tijesto samo krompir??
User avatar
Sarah24
Posts: 10149
Joined: 08/06/2010 11:12
Location: Somewhere over the rainbow

#38700 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)

Post by Sarah24 »

Pa ne znam kod drugih... ja ne pravim sa krompirom... sa krompirom je cini mi se kljukusa... ovo je kvrgusa... :-) :mrgreen:
Post Reply