Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)
Moderator: anex
- plain vanilla
- Posts: 70295
- Joined: 05/10/2008 12:10
- Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
#38676 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Jela sam rezance od spelte, bas fino, kao ono domace crno brasno sto kupimo
- hadzinicasa
- Posts: 13620
- Joined: 08/11/2005 16:08
- Location: u tranziciji
#38677 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
nisam cula do sad taj izraz.Sarah24 wrote: ↑02/03/2020 13:33Pa ona prijašnja pšenica koja se nekad koristila i kod nas i koja nije prošla obrade poput ove koja se konzumira danas, izbjeljivanje, dodavanje aditiva i šta znam čega sve ne...to je ono što sam ja zapamtila, između ostalog, slušajući kuhare i čitajući neke članke o tome, ali sam sigurna da se na netu može naći dosta više informacija
![]()
hvala
- Sarah24
- Posts: 10149
- Joined: 08/06/2010 11:12
- Location: Somewhere over the rainbow
#38678 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Pa jeste... @plain vanilla to je brašno koje ima manje glutena, lakše se vari, ima dosta proteina a malo kalorija, orašastog je i slatkastog ukusa i nekako podsjeća baš kao što kažeš na ukus crnog domaćeg brašna, ne treba puno vode da bi se zamjesilo i odlično je stvarno za kolače ali i za hljeb... 
@hadzinica ma nema na čemu
@hadzinica ma nema na čemu
- Loo
- Posts: 6486
- Joined: 09/04/2012 12:10
#38679 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
spelta= krupnik, pir
dinkel
ima u dm meka spelta..i "krupno" mljevena
u Bingu..tjestenina od spelte..griz...
dinkel
ima u dm meka spelta..i "krupno" mljevena
u Bingu..tjestenina od spelte..griz...
- plain vanilla
- Posts: 70295
- Joined: 05/10/2008 12:10
- Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
- hadzinicasa
- Posts: 13620
- Joined: 08/11/2005 16:08
- Location: u tranziciji
#38681 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
je li to stob'rekli po naski - od cjelovitog zrna?Sarah24 wrote: ↑02/03/2020 13:46 Pa jeste... @plain vanilla to je brašno koje ima manje glutena, lakše se vari, ima dosta proteina a malo kalorija, orašastog je i slatkastog ukusa i nekako podsjeća baš kao što kažeš na ukus crnog domaćeg brašna, ne treba puno vode da bi se zamjesilo i odlično je stvarno za kolače ali i za hljeb...
@hadzinica ma nema na čemu![]()
-
omar little
- Posts: 17401
- Joined: 14/03/2008 21:14
#38682 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
spelt je super za svasta. jedno vrijeme sam se bas bila navukla na zito sa slagom od spelt. <3 zbog te prirodne "slatkoce" je idealan za zito sa slagom.
-
mariamaria
- Posts: 30
- Joined: 14/03/2019 11:44
#38683 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
moze li recept za ovu pogacu?
- Loo
- Posts: 6486
- Joined: 09/04/2012 12:10
#38684 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
nehadzinicasa wrote: ↑02/03/2020 15:11je li to stob'rekli po naski - od cjelovitog zrna?Sarah24 wrote: ↑02/03/2020 13:46 Pa jeste... @plain vanilla to je brašno koje ima manje glutena, lakše se vari, ima dosta proteina a malo kalorija, orašastog je i slatkastog ukusa i nekako podsjeća baš kao što kažeš na ukus crnog domaćeg brašna, ne treba puno vode da bi se zamjesilo i odlično je stvarno za kolače ali i za hljeb...
@hadzinica ma nema na čemu![]()
ima spelta i "cista" (meka) i integralna( od cijelog zrna)
prije bi bilo, od nemodificiranog zrna
-
Zoya
- Posts: 23399
- Joined: 09/06/2008 14:54
#38685 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Izgleda mnogo kinky
- zlo zlo
- Posts: 4485
- Joined: 28/10/2012 16:01
#38686 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
novi sexy naziv da se skuplje može prodat žito koje koristile naše bake
Last edited by zlo zlo on 02/03/2020 17:06, edited 1 time in total.
- plain vanilla
- Posts: 70295
- Joined: 05/10/2008 12:10
- Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
#38687 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Kvrgusa
Moradoh na tanjir izvaditi, da ne vidite da sve pecem u starim tepsijama, a nove samo zauzimaju prostor
- hadzinicasa
- Posts: 13620
- Joined: 08/11/2005 16:08
- Location: u tranziciji
#38688 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
- DeNiro
- Posts: 10907
- Joined: 12/03/2007 10:31
#38689 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
kao neka mini kvrgusa?
- plain vanilla
- Posts: 70295
- Joined: 05/10/2008 12:10
- Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
- DeNiro
- Posts: 10907
- Joined: 12/03/2007 10:31
#38691 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
tijesto sa krompirom?
- plain vanilla
- Posts: 70295
- Joined: 05/10/2008 12:10
- Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
- dobar osjecaj
- Posts: 3957
- Joined: 01/08/2014 11:31
#38693 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Ja ne znam sta je meni ali malo je hrane na koju mi ide instant voda na usta kao kad pomislim na vrelo socno tijesto ispod te piletine. U subotu sam se ubijala zatvorenih ociju dok sam je jela polako.plain vanilla wrote: ↑02/03/2020 17:05Kvrgusa![]()
Moradoh na tanjir izvaditi, da ne vidite da sve pecem u starim tepsijama, a nove samo zauzimaju prostor![]()
- DeNiro
- Posts: 10907
- Joined: 12/03/2007 10:31
#38694 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
dobro ba .. ja sam jeo verziju kao kljukusa .. a odozgo piletinaplain vanilla wrote: ↑02/03/2020 17:15Jesil to malo dremnuo pa sad ustao?![]()
Kvrgusa, nema krompira, samo nije u tepsiji nego malo izvadila da vam uslikam![]()
- plain vanilla
- Posts: 70295
- Joined: 05/10/2008 12:10
- Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
#38695 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
I ja bas volim, samo zbog tijestadobar osjecaj wrote: ↑02/03/2020 17:15 Ja ne znam sta je meni ali malo je hrane na koju mi ide instant voda na usta kao kad pomislim na vrelo socno tijesto ispod te piletine. U subotu sam se ubijala zatvorenih ociju dok sam je jela polako.
Deniro, nisam ljubitelj tijesta s krompirom
- zlo zlo
- Posts: 4485
- Joined: 28/10/2012 16:01
#38696 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
jedino tijesto od krumpira što može su kroketi od krumpira
u njima se davim.
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
- Sarah24
- Posts: 10149
- Joined: 08/06/2010 11:12
- Location: Somewhere over the rainbow
#38698 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Kvrgusa.... my favorite
Moja, ali ne od danas...


Moja, ali ne od danas...

-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#38699 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
E, to nisam nikad jela... jel' tijesto samo krompir??
- Sarah24
- Posts: 10149
- Joined: 08/06/2010 11:12
- Location: Somewhere over the rainbow
#38700 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?(od 2007)
Pa ne znam kod drugih... ja ne pravim sa krompirom... sa krompirom je cini mi se kljukusa... ovo je kvrgusa...


