Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Logovan
Posts: 102860
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#25301 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

Ovo je sada jedna posebna vrsta vozača. :D Na semaforu crveno, gužva, svi čekamo zeleno, pojavljuje se znalac iz druge trake prelazi sve i jedno vozilo i stane prvi na semaforu. Mislim čestitke, svaka čast ovakvim vozačima, pametno nema šta.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#25302 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

BadBoy wrote: 26/12/2019 21:59
tempuser wrote: 26/12/2019 21:51

Odgovor ti je paradoks, jer te upravo zakon obavezuje ili da ubrzas ili da propustis vozace iza sebe, odnosno prestrojis se u krajnju desnu traku ukoliko vozis sporije od najvise dozvoljene brzine. Citirao sam iznad clanove ZOBS-a koji te na to obavezuju. Ukoliko vozis maksimalnom dozvoljenom brzinom nemas kome da se sklanjas.
Sad je na tebi sa cime se slazes, sa zakonom ili tvrdoglavim odbijanjem da postujes zakon.
Ima razlike u zakonskim normama. Od toga najvažnija i najveće imperativne snage je poštivanje ograničenja brzine. To uzima primat nad svim ostalim. I ako je ograničenje 60, ja vozim u rasponu 60-75 ne postoji nikakva zakonska obaveza da se ikome sklanjam. Može me preteći kad mu se za to ukaže prilika i ja mu u tome neću odmoći.
Ne znam cemu elaborat, o kakvim razlikama i imperativno snazi govoris (osim ako ne uzivas da se razmeces pravnom terminologijom), dovoljno je bilo procitati boldirano!
Naslovnica
Posts: 35478
Joined: 20/03/2013 15:38

#25303 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

Logovan wrote: 26/12/2019 22:01 Ovo je sada jedna posebna vrsta vozača. :D Na semaforu crveno, gužva, svi čekamo zeleno, pojavljuje se znalac iz druge trake prelazi sve i jedno vozilo i stane prvi na semaforu. Mislim čestitke, svaka čast ovakvim vozačima, pametno nema šta.
Možda žuri, stislo ga, usra se..
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#25304 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

BadBoy wrote: 26/12/2019 21:59

Ako ja vozim po ograničenju ili malo iznad on samo može da me pretekne. Njegov je problem ako neće ili ne može, šta njega boli briga što ja vozim po ograničenju.
ne moze te preteci jer ste ti i jos jedan takav zauzeli srednju i lijevu traku.obavezan si po zakonu da se maknes desno pa guslaj po ogranicenju a mozes i nize sve do 30 :D
User avatar
Logovan
Posts: 102860
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#25305 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

Naslovnica wrote: 26/12/2019 22:07
Logovan wrote: 26/12/2019 22:01 Ovo je sada jedna posebna vrsta vozača. :D Na semaforu crveno, gužva, svi čekamo zeleno, pojavljuje se znalac iz druge trake prelazi sve i jedno vozilo i stane prvi na semaforu. Mislim čestitke, svaka čast ovakvim vozačima, pametno nema šta.
Možda žuri, stislo ga, usra se..
Ma ja to gledam ovako. :D Ovakvi koji se ubacuju obično ne žure nigdje (ako ih ima, onda je to mali postotak), nego im je mrsko čekati u koloni. A mi koji stvarno žurimo, čekamo u koloni strpljivo. :D
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#25306 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by 530i »

seoBIH wrote: 26/12/2019 21:08 da je 55km/h sporo i da se ne može voziti iz opravdanih razloga (početnik, nesigurnost, nepoznavanje lokacije i sl.) već se gusla o tome da taj mora da se skloni i propusti onog ko vozi 60km/h i da je to OBAVEZA. Nisam siguran da li vi znate voziti? Da li ste ikada pretekli tog gulaca? Pa imate jos 15km/dozvoljenih. Niste valjda toliko nesigurni u sebe? :izet:
55 je sporo, ako nema prepreka tipa neko drugi ispred tebe, jaka kiša, snijeg po cesti, gusta magla i sl. Ako ne umiješ okani se vožnje, ako ne znaš uzmi dodatne časove vožnje, ako nešto tražiš stani pa oplete po google maps ili navigaciji, rješenja su veoma jednostavna.
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#25307 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dope_Man »

tempuser wrote: 26/12/2019 21:04
Dope_Man wrote: 26/12/2019 20:14 Ma moze nas par pisati sta hocemo ovdje
Napisa onaj koji je, uz kupovinu umetaka i maglenke bez maglem uhvacen kako gusla lijevom trakom autputa... :D
Sto ne gumo na rende kora u supe na viljusku!
To je bio onaj betterman ako me sjecanje sluzi, sigurno ne ja. Isti koji je parkirao na sve strane, naopako.kroz kruzni i sta se vec sve spomenulo. Ja nisam taj.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#25308 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

Dope_Man wrote: 26/12/2019 22:21
tempuser wrote: 26/12/2019 21:04
Dope_Man wrote: 26/12/2019 20:14 Ma moze nas par pisati sta hocemo ovdje
Napisa onaj koji je, uz kupovinu umetaka i maglenke bez maglem uhvacen kako gusla lijevom trakom autputa... :D
Sto ne gumo na rende kora u supe na viljusku!
To je bio onaj betterman ako me sjecanje sluzi, sigurno ne ja. Isti koji je parkirao na sve strane, naopako.kroz kruzni i sta se vec sve spomenulo. Ja nisam taj.
Uuuu, jest sorry! Znam da je neki "man"! Halali! :)
BadBoy
Posts: 9611
Joined: 01/11/2005 21:55

#25309 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

tempuser wrote: 26/12/2019 22:04
Ne znam cemu elaborat, o kakvim razlikama i imperativno snazi govoris (osim ako ne uzivas da se razmeces pravnom terminologijom), dovoljno je bilo procitati boldirano!
Pa zato što kad sam prvobitno napisao da nemam obavezu da se nekome sklanjam ako vozim po ograničenju ti si napisao esej. Ali u konačnici mi je drago da se slažemo :thumbup:
bitanga_sa_otesa wrote: 26/12/2019 22:08
ne moze te preteci jer ste ti i jos jedan takav zauzeli srednju i lijevu traku.obavezan si po zakonu da se maknes desno pa guslaj po ogranicenju a mozes i nize sve do 30 :D
Znači i ti guslaš jer vozi po ograničenjima? Uuuu bitanga guslać? :D

Odmori malo bitanga, opusti se, osijedit ćeš mlad.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#25310 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

tempuser wrote: 26/12/2019 21:36
seoBIH wrote: 26/12/2019 21:08 koliko moraš biti isfrustriran da cijeli dan braniš tezu da je 55km/h sporo i da se ne može voziti iz opravdanih razloga (početnik, nesigurnost, nepoznavanje lokacije i sl.) već se gusla o tome da taj mora da se skloni i propusti onog ko vozi 60km/h i da je to OBAVEZA.
Nije niko isfrustruran niti je to teza, to jeste ZAKON i OBAVEZA, sad je samo pitanje koliko si egocentrican/primitivan da to ne zelis postovati ili glup da ne razumijes! Jedini sto frustrira u cijeloj prici je koliko vas je takvih!
Da ti obnovim lektiru:

Član 39
(1)
(2)
(3) Izuzetno od odredbe stava (2) ovog člana, na putu u naselju s kolovozom na kojem za saobraćaj vozila u istom smjeru postoje najmanje dvije obilježene saobraćajne trake za kretanje vozila, vozač može da koristi i saobraćajnu traku koja se ne nalazi uz desnu ivicu kolovoza ako time ne ometa ostala vozila koja se kreću iza vozila kojim upravlja.

Član 43
(1)
(2) Vozač ne smije da smanji brzinu kretanja vozila do te mjere da njegovo vozilo predstavlja smetnju normalnom odvijanju saobraćaja.
Koja je to mjera? Slobodno sudijsko uvjerenje ili pak provjeriti u VAR sobi?
Zeko reko. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#25311 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Bloo »

Pa.mjere...ti vozis recimo 57, ogranicenje 60, a on bi da vozi 70, a nemre te pretec jer je puna?
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#25312 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

Bloo wrote: 26/12/2019 22:36 Pa.mjere...ti vozis recimo 57, ogranicenje 60, a on bi da vozi 70, a nemre te pretec jer je puna?
To je vec njegov problem. :run:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#25313 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

BadBoy wrote: 26/12/2019 22:31
tempuser wrote: 26/12/2019 22:04
Ne znam cemu elaborat, o kakvim razlikama i imperativno snazi govoris (osim ako ne uzivas da se razmeces pravnom terminologijom), dovoljno je bilo procitati boldirano!
Pa zato što kad sam prvobitno napisao da nemam obavezu da se nekome sklanjam ako vozim po ograničenju ti si napisao esej. Ali u konačnici mi je drago da se slažemo :thumbup:
Slazemo se! Nesporazum je bio jer voznja po ogranicenju i maksmialna dozvoljena brzina ne moraju biti bas ista stvar. 43 kmh je po ogranicenju, ali pri toj brzini itekako mozes ometati saobracaj tj biti duzan da se prestrojis ili propustis kolonu, sa 60 ne.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#25314 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by tempuser »

NediM17 wrote: 26/12/2019 22:34
tempuser wrote: 26/12/2019 21:36
seoBIH wrote: 26/12/2019 21:08 koliko moraš biti isfrustriran da cijeli dan braniš tezu da je 55km/h sporo i da se ne može voziti iz opravdanih razloga (početnik, nesigurnost, nepoznavanje lokacije i sl.) već se gusla o tome da taj mora da se skloni i propusti onog ko vozi 60km/h i da je to OBAVEZA.
Nije niko isfrustruran niti je to teza, to jeste ZAKON i OBAVEZA, sad je samo pitanje koliko si egocentrican/primitivan da to ne zelis postovati ili glup da ne razumijes! Jedini sto frustrira u cijeloj prici je koliko vas je takvih!
Da ti obnovim lektiru:

Član 39
(1)
(2)
(3) Izuzetno od odredbe stava (2) ovog člana, na putu u naselju s kolovozom na kojem za saobraćaj vozila u istom smjeru postoje najmanje dvije obilježene saobraćajne trake za kretanje vozila, vozač može da koristi i saobraćajnu traku koja se ne nalazi uz desnu ivicu kolovoza ako time ne ometa ostala vozila koja se kreću iza vozila kojim upravlja.

Član 43
(1)
(2) Vozač ne smije da smanji brzinu kretanja vozila do te mjere da njegovo vozilo predstavlja smetnju normalnom odvijanju saobraćaja.
Koja je to mjera? Slobodno sudijsko uvjerenje ili pak provjeriti u VAR sobi?
Zeko reko. :D
Da li ti fakat treba crtati koja je to "mjera"?
User avatar
Optimus09
Posts: 3717
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#25315 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Optimus09 »

Ovdje je davno zakljuceno da ako ne vozis preko ogranicenja,treba ti uzeti vozacku.
Mora se negdje tdi razvuci :D
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#25316 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by JavierBosnia »

Ako je znakom propisano ograničenje 60 kmh onda treba da se vozi 60 kmh, sve ISPOD je usporavanje saobracaja.
Ako vozis 55 kmh usporavas saobracaj jer trebas voziti onoliko koliko je propisano

Ako vozis 60kmh tamo gdje je 60 ogranicenje, nisi duzan propustiti koliko god vozila bilo iza tebe
Ali ja cim vidim da imaju 2-3 auta iza mene to me nervira i povecam brzinu jer ocito se tom dionicom vozi nesto vise.

A po bosni ima milion puteva gdje je ogranicenje 60 a uredno se vozi 80 i vise. Sto je po meni opet okej
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4851
Joined: 11/06/2011 23:51

#25317 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Industrialyzer »

Nije mu problem ako neko vozi 20 preko, ali je problem ako vozi 5 ispod :lol:
User avatar
Optimus09
Posts: 3717
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#25318 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Optimus09 »

60 je maksimalna brzina a ne minimalna.
User avatar
Logovan
Posts: 102860
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#25319 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

Industrialyzer wrote: 26/12/2019 23:27 Nije mu problem ako neko vozi 20 preko, ali je problem ako vozi 5 ispod :lol:
Hahah :lol: :lol: :mrgreen:
User avatar
hopi
Posts: 7264
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#25320 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by hopi »

JavierBosnia wrote: 26/12/2019 23:22 Ako je znakom propisano ograničenje 60 kmh onda treba da se vozi 60 kmh, sve ISPOD je usporavanje saobracaja.
Ako vozis 55 kmh usporavas saobracaj jer trebas voziti onoliko koliko je propisano

Ako vozis 60kmh tamo gdje je 60 ogranicenje, nisi duzan propustiti koliko god vozila bilo iza tebe
Ali ja cim vidim da imaju 2-3 auta iza mene to me nervira i povecam brzinu jer ocito se tom dionicom vozi nesto vise.

A po bosni ima milion puteva gdje je ogranicenje 60 a uredno se vozi 80 i vise. Sto je po meni opet okej
ma vala fulao si
ima znak minmalna brzina, ili najmanja dopuštena brzina nazovi kako hoćeš
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#25321 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by JavierBosnia »

E jeste ko djeca kad mu kazes pu kaka, a ono dotakne i kaze pa nije :lol: bukvalisti

Ako je ogranicenje 60, nema saobracaja ispred, fina cesta, fino vrijeme, a on vozi 50, a moze 70 najnormalnije zakonski. Nego sta je to nego usporavanje saobracaja

Nemam problem sa vecom brzinom jer sam 100% siguran da ce mene prije ugroziti onaj sto vozi 10 manje, nego onaj 20 vise.

I ne, nisam uopste trkac neki, vozim po ogranicenju i +10 gdje god mi saobracaj to dopusta. Nikad kolonu nisam napravio, sem mozda 2 auta koja su vidim debelo u prekrsaju i na prvom pravcu pomaknem se desno koliko mogu i usporim dok me ne preteknu
VrijemeReakcije
Posts: 5
Joined: 18/11/2019 08:34

#25322 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by VrijemeReakcije »

Logovan wrote: 26/12/2019 22:01 Ovo je sada jedna posebna vrsta vozača. :D Na semaforu crveno, gužva, svi čekamo zeleno, pojavljuje se znalac iz druge trake prelazi sve i jedno vozilo i stane prvi na semaforu. Mislim čestitke, svaka čast ovakvim vozačima, pametno nema šta.
Poseban krug pakla treba za takve... :-x

Naslovnica
Posts: 35478
Joined: 20/03/2013 15:38

#25323 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Naslovnica »

JavierBosnia wrote: 27/12/2019 01:10 E jeste ko djeca kad mu kazes pu kaka, a ono dotakne i kaze pa nije :lol: bukvalisti

Ako je ogranicenje 60, nema saobracaja ispred, fina cesta, fino vrijeme, a on vozi 50, a moze 70 najnormalnije zakonski. Nego sta je to nego usporavanje saobracaja

Nemam problem sa vecom brzinom jer sam 100% siguran da ce mene prije ugroziti onaj sto vozi 10 manje, nego onaj 20 vise.

I ne, nisam uopste trkac neki, vozim po ogranicenju i +10 gdje god mi saobracaj to dopusta. Nikad kolonu nisam napravio, sem mozda 2 auta koja su vidim debelo u prekrsaju i na prvom pravcu pomaknem se desno koliko mogu i usporim dok me ne preteknu
:thumbup:
p.s. jedino ako vidim P onda imam razumijevanja, za ostale ide bogaranje i od-do..
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#25324 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

Vidim da neki na ovoj temi promovisu prekoracenje od 10 km/h kao pozeljno i "po zakonu" sto bi rekao jedan bivsi premijer fbih i trenutni zamjenik ministra u VM, a da se voznja od 5 km/h manje od ogranicenja smatra ometajucom.
Evo hipoteticki da opale nekoga, ne daj Boze npr. pjesaka, tom "zakonski dozvoljenom brzinom" od 10 km/h preko ogranicenja, i sudskim vjestacenjem se dokaze da su prekoracili dozvoljenu brzinu za tih 10 km/h da li bi u presudi pisalo da se kretao nedozvoljenom brzinom i uzeto kao otezavajuca okolnost ili bi sudija rek'o ma moRe to 10 preko je "po zakonu".
Ili bi mozda "smetalu" koji vozi 5 ispod, to bilo uzeto za zlo.
Ako bi mogao onaj "renesansni slikar" da mi nacrta da bolje "razumim". :mrgreen:
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#25325 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by liaar »

NediM17 wrote: 27/12/2019 15:10 Vidim da neki na ovoj temi promovisu prekoracenje od 10 km/h kao pozeljno i "po zakonu" sto bi rekao jedan bivsi premijer fbih i trenutni zamjenik ministra u VM, a da se voznja od 5 km/h manje od ogranicenja smatra ometajucom.
Evo hipoteticki da opale nekoga, ne daj Boze npr. pjesaka, tom "zakonski dozvoljenom brzinom" od 10 km/h preko ogranicenja, i sudskim vjestacenjem se dokaze da su prekoracili dozvoljenu brzinu za tih 10 km/h da li bi u presudi pisalo da se kretao nedozvoljenom brzinom i uzeto kao otezavajuca okolnost ili bi sudija rek'o ma moRe to 10 preko je "po zakonu".
Ili bi mozda "smetalu" koji vozi 5 ispod, to bilo uzeto za zlo.
Ako bi mogao onaj "renesansni slikar" da mi nacrta da bolje "razumim". :mrgreen:
Ti udari lika na kvačilu, policija će tvrditi da nisi prilagodio vožnju uslovima na cesti.
Post Reply