Zmijski protuotrov u FBiH?

Sve o zdravlju...
ChandlerBing

Zmijski protuotrov u FBiH?

Post by ChandlerBing » 24/06/2016 17:08

Pozdrav. Danas mama ubila poskoka kod cesme koja je 10m udaljena od kucnih vrata. To me potaklo malo na razmisljanje sta uciniti u slucaju ujeda poskoka. Proceduru znam, al ona ukljucuje i davanje protuotrova, tj. seruma.
Malo sam guglao, ali ne mogu nigdje naci zvanicne podatke. Ima li dovoljno seruma na raspologanju u domovima zdravlja, bolnicama, prvenstveno me interesuje u ZE-DO kantonu jer zivim u njemu? :-?

Kal El

Re: Zmijski protuotrov u FBiH?

Post by Kal El » 24/06/2016 17:17

I ja sam prosle godine trazio,ali u SA,kazu da u apotekama moze biti

protivotrov-serum-t136949.html

Black swan

Post by Black swan » 24/06/2016 18:04

sad cekaj haustorcad kad te napadnu sto ubijas ziva bica ispred svoga praga

ChandlerBing

Post by ChandlerBing » 24/06/2016 21:08

Black swan wrote:sad cekaj haustorcad kad te napadnu sto ubijas ziva bica ispred svoga praga

hahahaha, bolje ja njih nego oni mene :wink:

@Kal El, to znaci mene ujede, a iz Maglaja sam, umrijet cu na putu do UKCS? :lol:
citao sam negdje da je otrov poskoka mocniji od nekih kobri.. :zoka:

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 24/06/2016 21:17

ChandlerBing wrote:Pozdrav. Danas mama ubila poskoka kod cesme koja je 10m udaljena od kucnih vrata. To me potaklo malo na razmisljanje sta uciniti u slucaju ujeda poskoka. Proceduru znam, al ona ukljucuje i davanje protuotrova, tj. seruma.
Malo sam guglao, ali ne mogu nigdje naci zvanicne podatke. Ima li dovoljno seruma na raspologanju u domovima zdravlja, bolnicama, prvenstveno me interesuje u ZE-DO kantonu jer zivim u njemu? :-?

Kako ga je ubila ? :shock: obiljno pitam :)

It_is_a_Leclerc

Post by It_is_a_Leclerc » 24/06/2016 21:42

ChandlerBing wrote:Pozdrav. Danas mama ubila poskoka kod cesme koja je 10m udaljena od kucnih vrata. To me potaklo malo na razmisljanje sta uciniti u slucaju ujeda poskoka. Proceduru znam, al ona ukljucuje i davanje protuotrova, tj. seruma.

Seruma antiviperinuma ima u dovoljnim količinama. Njegovu nabavku koordiniše Zavod za javno zdravstvo FBIH, iz Imunološkog zavoda u Zagrebu (što je u jednom momentu bilo problematično jer je IZ bio u financijskim problemima). Serumom raspolažu Klinike za zarazne bolesti u svakom kantonu i tu ih ordinira ljekar temeljem indikacija, nakon što se utvrdi da je u pitanju ujed zmije otrovnice.

__Phoenix__

Post by __Phoenix__ » 24/06/2016 21:54

Ukoliko te ujede, kao i kod krvarenja, kaišom ili debljim kanapom stegneš desetak cm iznad ujeda, tako da krv ne cirkuliše, možeš nekoliko sati bez seruma, osim ako te ne ujede poskok za ud, onda ni dobra djevojka ne pomaže...

ChandlerBing

Post by ChandlerBing » 24/06/2016 23:06

Connaisseur Karlin wrote:

Letvom, unakazila mu glavu hahahah. Mada, meni opet zao, sjajne su to zivotinje, ozbiljno kazem :)
__Phoenix__ wrote:Ukoliko te ujede, kao i kod krvarenja, kaišom ili debljim kanapom stegneš desetak cm iznad ujeda, tako da krv ne cirkuliše, možeš nekoliko sati bez seruma, osim ako te ne ujede poskok za ud, onda ni dobra djevojka ne pomaže...

Ne smijem ni zamislit tu scenu :lol: :lol:

Kal El

Post by Kal El » 24/06/2016 23:26

ChandlerBing wrote:
Black swan wrote:sad cekaj haustorcad kad te napadnu sto ubijas ziva bica ispred svoga praga

hahahaha, bolje ja njih nego oni mene :wink:

@Kal El, to znaci mene ujede, a iz Maglaja sam, umrijet cu na putu do UKCS? :lol:
citao sam negdje da je otrov poskoka mocniji od nekih kobri.. :zoka:

Otrov poskoka nije tako brz :mrgreen:
9 sati zna potrajati ,ponekad te i ne ubije jer nije toliko jak otrov

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 24/06/2016 23:29

ChandlerBing wrote:
Connaisseur Karlin wrote:

Letvom, unakazila mu glavu hahahah. Mada, meni opet zao, sjajne su to zivotinje, ozbiljno kazem :)

To znaci da nije imao priliku da skoci !? Vlro je vazno znati se odbranti od poskoka :-D Meni zmije nije zao,ipak mi je vlasitit zivot najdrazi. :D

insomnia78

Post by insomnia78 » 25/06/2016 00:13

De ba aha. Ti zamisljas da ce ti poskok skociti za vrat?
:lol:

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 25/06/2016 00:36

insomnia78 wrote:De ba aha. Ti zamisljas da ce ti poskok skociti za vrat?
:lol:

uh,tako nekako :lol:

ma nemam pojma kako napadaju ljude,ali je dobro znati kako se odbraniti od poskoka i drugih zmija :)

insomnia78

Post by insomnia78 » 25/06/2016 00:37

Ubodes ga s dva prsta u oci
Ma kakva odbrana na lijevo krug i po gasu

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 25/06/2016 00:46

insomnia78 wrote:Ubodes ga s dva prsta u oci
Ma kakva odbrana na lijevo krug i po gasu

http://www.vsv.hr/Hvatanje-i-odbijanje-zmija/a13

:skoljka: :run:

insomnia78

Post by insomnia78 » 25/06/2016 00:48

Necu citati. Ne limvo zmije. Radije bi lava sreo nego zmiju :D
Vodio sam dijete neki dan na izlozbu zmija. Ziv sam se istraumatizir'o

Connaisseur Karlin

Post by Connaisseur Karlin » 25/06/2016 00:50

insomnia78 wrote:Necu citati. Ne limvo zmije. Radije bi lava sreo nego zmiju :D

:shock: :lol: :kiss:

lacrima

Post by lacrima » 03/07/2016 02:55

U tvom slučaju, ako si iz Zavidovića, u slučaju ujeda zmije otrovnice, javljaš se naravno u hitnu pomoć. Oni u svakom trenutku imaju informaciju koja ustanova ima protivotrov, i upute te tamo. To je Opća bolnica Tešanj ili Kantonalna bolnica Zenica. Nema kod nas zmija toliko otrovnih da nećeš stići do Tešnja ili Zenice iz Zavidovića prije nego ti se nešto zakomplikuje. Ponekad protivotrove imaju i Domovi zdravlja ali nisam za to siguran koliko je često.

klixo

Post by klixo » 03/07/2016 04:02

Isti sam , zmije ,gusteri ... :run:
Nedavno naletim na fb o zmijama u BiH i poskoku, nadovezem se i tako jedno sat prije spavanja nacitam i nagledam se stiva o zmijama...kad me u 4 ujutro ker lize po desnom clanku hoce da izadje iz kuce ... kako me presjeklo :run: na trenutak pomislio da zmija gmize po meni :run:

ChandlerBing

Post by ChandlerBing » 04/07/2016 14:49

lacrima wrote:

U tvom slučaju, ako si iz Zavidovića, u slučaju ujeda zmije otrovnice, javljaš se naravno u hitnu pomoć. Oni u svakom trenutku imaju informaciju koja ustanova ima protivotrov, i upute te tamo. To je Opća bolnica Tešanj ili Kantonalna bolnica Zenica. Nema kod nas zmija toliko otrovnih da nećeš stići do Tešnja ili Zenice iz Zavidovića prije nego ti se nešto zakomplikuje. Ponekad protivotrove imaju i Domovi zdravlja ali nisam za to siguran koliko je često.

Znam, raspitao sam se u medjuvremenu i u DZ, kazu da se ide za KB Zenica. Al opet, zlu ne trebalo :lol:

kr0 0ss

Post by kr0 0ss » 27/07/2016 17:01

***** nije ga trebala ubijati! To je najveća greška!
Poskok je korisna životinja i više doprinosi nego što šteti.
Čudno da ste ga našli u blizini vaše kuće. Poskok živi po kamenjarima i izbjegava susret sa ljudima. Sigurno imate puno mišva pa ga je to i privuklo.

UterivacDugoga

Post by UterivacDugoga » 27/07/2016 17:08

Cuj greska sto ga je ubila ? :lol: :lol:

Bolje da predstavlja opasnost po porodicu nego da je ubijen?

Ti ba nisi sav ok...

A za miseve ima misomor i masu drugih stvari,na kraju krajeva i macke. Cuj steta ubiti poskoka...ccc

Donnie Smith

Post by Donnie Smith » 27/07/2016 17:26

Ja skoro kod vikendice vidjela dvije, jedna na drugoj, seksaju se šta li. Nejse, gadan prizor. Ne zbog čina nego, gmizavci su mi ufff :|
Okrenem se, dobro ispred sebe pogledam šta ima, da ne stanem na treću ili ne zapnem za kakav korijen, :D žbun, šta li, k'o u lošim filmovima, i 100/h kidaj odatle. Nikad više nisam ni otišla tamo, od tada, naime, strah me :D
Dosad ih se možda nakotilo 900. U srahu su naime velike oči. A ove su bile baš velike.
Međutim, kao neko gore reče, zmije se ne ubijaju.
Pazi kud hodaš, neće ti ništa, ode ona svojim putem. Ako si već na nju nagazio, tu ti i nema spasa, osim ganjati se po zdrav. ustanovama, radi protuotrova. Vidiš je u blizini kuće - zapali starih krpa, dim će ih otjerati.
Budi kao ja, nemoj biti zmijoubica :lol:
PS. Od 100 zmija, s jednom nećeš imati sreće, a od 100 lavova, s jednim ćeš imati sreće. Tako da...

Montana

Post by Montana » 27/07/2016 17:37

Ni ja ih ne mogu vidit,bojim ih se ko vraga :roll: al ovo je gore:

http://www.bild.de/video/clip/tierattac ... .bild.html

kr0 0ss

Post by kr0 0ss » 27/07/2016 20:45

UterivacDugoga wrote:Cuj greska sto ga je ubila ? :lol: :lol:

Bolje da predstavlja opasnost po porodicu nego da je ubijen?

Ti ba nisi sav ok...

A za miseve ima misomor i masu drugih stvari,na kraju krajeva i macke. Cuj steta ubiti poskoka...ccc

Poskok izbjegava svaki kontakt sa ljudima. Ja čisto sumnjam da je bas u tom kraju bosne bio poskok :-)
On voli kamenjare, stjene i toplotu sunca. Oko kuća ga nećeš naći. Jedino ako živiš u dalmaciji :-)

Možda je njegova majka vidjela slepića i pomislia je da je to poskok.

Image

Rijetko ko od vas zna da ovo nije zmija ;-)

Ali ipak želim naglasiti da su zmije veoma korisne za ravnotežu u prirodi !!!!

kr0 0ss

Post by kr0 0ss » 27/07/2016 20:55

Donnie Smith wrote:Ja skoro kod vikendice vidjela dvije, jedna na drugoj, seksaju se šta li. Nejse, gadan prizor. Ne zbog čina nego, gmizavci su mi ufff :|
Okrenem se, dobro ispred sebe pogledam šta ima, da ne stanem na treću ili ne zapnem za kakav korijen, :D žbun, šta li, k'o u lošim filmovima, i 100/h kidaj odatle. Nikad više nisam ni otišla tamo, od tada, naime, strah me :D
Dosad ih se možda nakotilo 900. U srahu su naime velike oči. A ove su bile baš velike.
Međutim, kao neko gore reče, zmije se ne ubijaju.
Pazi kud hodaš, neće ti ništa, ode ona svojim putem. Ako si već na nju nagazio, tu ti i nema spasa, osim ganjati se po zdrav. ustanovama, radi protuotrova. Vidiš je u blizini kuće - zapali starih krpa, dim će ih otjerati.
Budi kao ja, nemoj biti zmijoubica :lol:
PS. Od 100 zmija, s jednom nećeš imati sreće, a od 100 lavova, s jednim ćeš imati sreće. Tako da...

Budi sretna da si ih vidjela :-) inače bi imala miševe.
Ti nisi nikad čula da postoje i neotrovne zmije? Koje su sasvim bezazlene i nikome ne čine nista osim sto love guštere,žabe,miševe i sl.

Po očima i glavi možeš da prepoznaš koja je to vrsta ;-)

Narod previše gleda američke horor filmove i misli baš da je tako :roll:

Post Reply