Protivotrov/Serum

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Kal El
Posts: 6249
Joined: 07/04/2013 21:49

#1 Protivotrov/Serum

Post by Kal El »

Dobro večer, da li u Sarajevu imamo zalihe protivotrova protiv ugriza zmija?
Danas je komšija ubio poskoka na Ilidži,pa me zanima šta ako nedaj Bože nekoga ujede,da li ima zaliha u SA? Možda čak i u apotekama?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2 Re: Protivotrov/Serum

Post by seoBIH »

Onako.
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#3 Re: Protivotrov/Serum

Post by gidra »

Kal El wrote:Dobro večer, da li u Sarajevu imamo zalihe protivotrova protiv ugriza zmija?
Danas je komšija ubio poskoka na Ilidži,pa me zanima šta ako nedaj Bože nekoga ujede,da li ima zaliha u SA? Možda čak i u apotekama?
Čuj poskok, đe na Ilidži? :mrgreen:
Ima li kakva slika te nemani?
User avatar
Kal El
Posts: 6249
Joined: 07/04/2013 21:49

#4 Re: Protivotrov/Serum

Post by Kal El »

gidra wrote:
Kal El wrote:Dobro večer, da li u Sarajevu imamo zalihe protivotrova protiv ugriza zmija?
Danas je komšija ubio poskoka na Ilidži,pa me zanima šta ako nedaj Bože nekoga ujede,da li ima zaliha u SA? Možda čak i u apotekama?
Čuj poskok, đe na Ilidži? :mrgreen:
Ima li kakva slika te nemani?
Osijek/Plandište

Buraz mi sada priča,ako je sutra još ima, uslikat ću
lokalni_razdjevicar
Posts: 675
Joined: 06/02/2013 10:33

#5 Re: Protivotrov/Serum

Post by lokalni_razdjevicar »

Kal El wrote:Dobro večer, da li u Sarajevu imamo zalihe protivotrova protiv ugriza zmija?
Danas je komšija ubio poskoka na Ilidži,pa me zanima šta ako nedaj Bože nekoga ujede,da li ima zaliha u SA? Možda čak i u apotekama?
E jado jadni.
User avatar
Kal El
Posts: 6249
Joined: 07/04/2013 21:49

#6 Re: Protivotrov/Serum

Post by Kal El »

lokalni_razdjevicar wrote:
Kal El wrote:Dobro večer, da li u Sarajevu imamo zalihe protivotrova protiv ugriza zmija?
Danas je komšija ubio poskoka na Ilidži,pa me zanima šta ako nedaj Bože nekoga ujede,da li ima zaliha u SA? Možda čak i u apotekama?
E jado jadni.
Šta? Zar je zabranjeno pitati?
splinter
Posts: 7444
Joined: 08/10/2011 12:28

#7 Re: Protivotrov/Serum

Post by splinter »

Probaj u veterinarskoj ambulanti na Stupu,traži serum antiviperinum
mudrac2
Posts: 994
Joined: 29/01/2015 13:00

#8 Re: Protivotrov/Serum

Post by mudrac2 »

lokalni_razdjevicar wrote:
Kal El wrote:Dobro večer, da li u Sarajevu imamo zalihe protivotrova protiv ugriza zmija?
Danas je komšija ubio poskoka na Ilidži,pa me zanima šta ako nedaj Bože nekoga ujede,da li ima zaliha u SA? Možda čak i u apotekama?
E jado jadni.
ja bi rekao da si ti jadan. U čemu je tvoj problem.
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#9 Re: Protivotrov/Serum

Post by neki »

cuj poskok na ilidzi :-)
prije ce biti da je komsija ubio bezopasnu zmiju koja je cak i korisna jer se hrani glodarima...
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#10 Re: Protivotrov/Serum

Post by alibegoa »

neki wrote:cuj poskok na ilidzi :-)
prije ce biti da je komsija ubio bezopasnu zmiju koja je cak i korisna jer se hrani glodarima...
Upravo tako
User avatar
Kal El
Posts: 6249
Joined: 07/04/2013 21:49

#11 Re: Protivotrov/Serum

Post by Kal El »

neki wrote:cuj poskok na ilidzi :-)
prije ce biti da je komsija ubio bezopasnu zmiju koja je cak i korisna jer se hrani glodarima...
Ma Buraz mi govori,čudi i mene, prošle godine sam dvije Bjelouške uhvatio,nikad otrovnicu nisam vidio ovdje, vidjet ću sutra sa komšijom o kojoj se radi,možda ni Buraz nije razumio :mrgreen:
User avatar
gnjev
Posts: 3357
Joined: 02/04/2013 11:56
Location: Sarajevo
Contact:

#12 Re: Protivotrov/Serum

Post by gnjev »

Osijecka kobra ,pojavile se prije par godina
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#13 Re: Protivotrov/Serum

Post by dezurni_ucenik »

Utrljaj malo zemlje, proce to odmah. :D
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#14 Re: Protivotrov/Serum

Post by vješalica »

obloge od rakije stavi
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#15 Re: Protivotrov/Serum

Post by Truba »

zakopaj se u djubre
i mokri po rani :mrgreen:
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#16 Re: Protivotrov/Serum

Post by bluesjunior »

Zasto mislite da je nemoguce sresti poskoka oko Sarajeva?

Zmije otrovnice:

Poskok (Vipera ammodytes) je ujedno i najveća evropska otrovnica. Glava mu je srcolikog izgleda, s karakterističnim roščićem na vrhu nosa. Boja tijela varira u zavisnosti od prebivališta i ide od svijetlo sive do crvenkasto smeđe. Vijugava leđna šara je kontinuirana i jasno izražena. Ženke narastu oko 60 cm, a mužjaci mogu narasti i do 100 cm. Poskok se sreće u svim krajevima BiH do visine od 2000 m/nv.

Šarka ( Vipera berus) se nalazi u cijeloj Evropi. Duga je oko 60 do 80 cm, te također ima "cik-cak" liniju uzduž tijela i znatno je manja od poskoka. Glava joj je šira i oblija, sa velikim okom crvenog odsjaja i karakterističnom bjelom prugom uz rub gornje čeljusti. Šarka naseljava surovije predjele i može se sresti i iznad 2000 m/nv. Za razliku od poskoka ulazi i u vodu. Kod nas se javlja više podvrsta šarke:

Obična šarka (Vipera berus berus), ima sivkasto smeđu boju tijela i kontinuiranu tamnu vijugavu šaru oivičenu nizovima tačkica. Slična je poskoku, ali je manja i šarenija i nema roščić.

Crna šarka (Vipera berus prester), je potpuno crna zmija. I ona ima vijugavu šaru koja se vidi pri određenom lomu svjetla. Naseljava planinska područja, ali nešto niže nadmorske visine. Može se naći na Velikom i Malom polju na planini Igman.

Bosanski šargan (Vipera berus bosniensis), je žuto smeđe boje sa isprekidanom leđnom šarom koja je najčešće u vidu tamnih poprečnih pruga. Rijetko naraste iznad 40-tak cm. Hrani se skakavcima. Naseljava planinske rudine i čest je na Bjelašnici.

Planinska šarka (Vipera ursinii macrops), je najmanja evropska ljutica. Prosječna dužina je 45 cm. Živi u planinskim područjima, iznad 1500m n/m južnim područjima BiH. Glava joj je malena i na njuški zaobljena, a oči su relativno velike temeljna boja joj je siva ili žućkasto-siva, ljuskice na grlu i usnama imaju crne rubove. Leđna cik-cak pruga je vrlo varijabilna i u dosta primjeraka razbijena u nepravilne mrlje i/ili poprečne pruge. Trbuh joj je svjetlo smeđ, tamno smeđ ili siv. Po temeljnoj boji vrlo je slična šarki.
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Protivotrov/Serum

Post by Truba »

Obicno oni koji zmiju vide samo u prirodi a zive u stanu
Bune se kad je neko ispred kuce ubije :mrgreen:
Kao bezopasna :sax:
Briga me
Saginjem se da puatim du u sahtu dizem glavu ona pola metra od mene zvjerlja
Ne zelim je gledat koliko god je bezopasna
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#18 Re: Protivotrov/Serum

Post by bluesjunior »

U gradu je sve vise miseva i pacova koji su zmijama hrana...
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#19 Re: Protivotrov/Serum

Post by JanuaryJones »

Nije čovjek džaba pitao
http://www.klix.ba/vijesti/bih/neum-mus ... /150728022
Izgleda da je serum zakaz'o :shock:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#20 Re: Protivotrov/Serum

Post by vješalica »

JanuaryJones wrote:Nije čovjek džaba pitao
http://www.klix.ba/vijesti/bih/neum-mus ... /150728022
Izgleda da je serum zakaz'o :shock:
jašta je :oops:
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#21 Re: Protivotrov/Serum

Post by Troll_Happens »

vješalica wrote:
JanuaryJones wrote:Nije čovjek džaba pitao
http://www.klix.ba/vijesti/bih/neum-mus ... /150728022
Izgleda da je serum zakaz'o :shock:
jašta je :oops:
Garant rok isteko pa ga prekucali novim ko u bingu i teraj dalje...
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#22 Re: Protivotrov/Serum

Post by Thorgerson »

Boga pitaj sta je covjeka ujelo.

I sta su mu ovi dali.

:-)
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#23 Re: Protivotrov/Serum

Post by chengaba »

Poskok se može naći oko Sarajeva, vidio sam ga dosta puta. Neću ulaziti u nivo neobrazovanja naših ljudi koji sljepića utuku lopatom kad ga vide, ali - SERUM ZA ZMIJSKI UJED NE UZIMAJTE NA SVOJU RUKU!!!

Već spomenuh neobrazovanost naroda oko ovih stvari, tako da me ne bi iznenadilo da neko uzme sam serum kao da je aspin šumeća, ali mnogo je veća šansa da će vas ubiti anafilaktički šok (alergijska reakcija) nego ujed zmije. I doktori za ovaj slučaj iz Neuma rekoše da obdukcija treba da pokaže je li do otrova ili seruma razlog smrti.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#24 Re: Protivotrov/Serum

Post by KatarinaKosaca »

Može se poskok naći i oko Sarajeva, a i u Sarajevu. Ja sam ga vidjela prije 5 godina, tačnije u oktobru 2010. Bio je hladan oktobar, to popodne je izašlo malo sunca i lijepo je prošao pored nas i nastavio travom, u gradu.. Kako nisam bila sigurna, dođem kući uguglam poskok slika, i kao da je uslikan onaj što sam ga vidjela. Inače, kako je bila jesen i hladno vrijeme, nitko nam nije vjerovao :D
Od kako su zime tople, a jesu zadnjih godina, sve preživi i samo se koti više i više. Igman je pun nekih zmija, šarke, su , mislim.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#25 Re: Protivotrov/Serum

Post by JoseMujica »

Kal El wrote:Dobro večer, da li u Sarajevu imamo zalihe protivotrova protiv ugriza zmija?
Danas je komšija ubio poskoka na Ilidži,pa me zanima šta ako nedaj Bože nekoga ujede,da li ima zaliha u SA? Možda čak i u apotekama?
ima...može se čak i u apoteci kupiti, ali to nije nešto što ko cofetin u kući držiš jer zahtjeva propisno skladištenje i stručno rukovanje
Post Reply