Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#1 Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by Lajavikrelac »

Zadnjih dana sam hodao po prodavnicama garderobe i kućnih potrepština i mogu reći da nas pohlepni vlasnici radnji prelješe samo tako dok mi ćutimo ko mutavi! Navešću samo neke primjere:

Office Shoes - Muljanje sa cijenama i artiklima samo takvo! Obuću kad prođe sezona sklone sa rafa i zamijene "novom kolekcijom" koja je u stvari uglavnom obuća od prethodne godine :o Imam dvoje cipela što sam kod njih kupio sada će četvrta godina, svaku jesen iste takve budu novi model po full cijeni od 150 KM - samo ih izvade iz magacina svake godine i navali narode. Sniženja su sprdnja kad ostane u vr' glave jedan par ili snize kundure koje niko normalan ne bi uzeo....Brojeva skoro nikad nemaju preko 44, a cijene su paprene :run:

Buzz - pljačkaši na šesnaestu! Naime isti ljudi drže Nike, Under Armour, Buzz, Sport Vizion i Sport Reality, tako da konkurencija faktički ne postoji :-) Model koji je u DE trenutno u diskontima po cijeni od 39 eura u Buzzu je 190 KM :shock:, dok drugi "novi model" je čovjek na moje oči na nogama pokazao u radnji i rekao da je platio oko 120 eura u DE dok je od njih na rafi 400 KM :-) Sve jače i kvalitetnije modele brendova drže u Bazu po ludačkim cijenama, resto je uglavnom niža klasa...UA i Nike su duplo skuplji nego na zapadu, lično cijene provjerio za određene artikle...Kad su fanatstične rasprodaje u SV i SR ala šatorijada i diskont nude se smeće proizvodi Lonsdale, Donau, Sergio T., Schlezenger i ostalo smeće dok Nike, Adidas i ostale čestite brendove snižavaju u vr' glave za 10% :roll: U BL diskontu na Malti su tri godine stajale Asics za trčanje, jedan par samo - 229 KM je bio svo vrijeme,ako i sad tamo ne stoji... :oops:
Tom Tailor - duplo skuplji nego na zapadu! Jakna je do samog povlačenja iz radnje koštala 150 KM kao i prvog dana, hlače po 70-80 KM iako su bili zbog tri meseca zatvoreni i ništa nisu prodavali...Imaju diskont (kao) sa starim modelima sniženim do 70% ali tu samo dolaze brojevi za Liliputance i Hobite veličine XXXS. Sve što ne utope vrate u magacin, pa opet "nova kolekcija" kad zahladi... :roll:

Sve ove šeme su počeli kupiti i Waikiki, De Facto, Springfield i Oviesse u zadnje vrijeme, od karantina nisu nabavljali većinu robe, termo zimske hlače im cijelo ljeto bile na rafama, svijetlog tankog džinsa ni na mapi....Oviesse je nabio cijene u posljednje umislio da je Lacoste, a kvalitet dva pranja pa za krpu taraču :zzzz:


Mislim, zašto ljudi u BIH trpe takvo podjebavanje i magarčenje u 2020. godini kada svako na svom telefonu može vidjeti realne cijene garderobe po EU :-? Ajde što magarče cijenama, nego što naša stoka kupuje... :roll:

Ovo su neki primjeri sjetiću se još...
Last edited by Lajavikrelac on 04/09/2020 20:37, edited 1 time in total.
User avatar
Ludzak
Posts: 5373
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#2 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by Ludzak »

Zato sto nismo pametni.
User avatar
john smith
Posts: 155
Joined: 03/08/2009 19:29

#3 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by john smith »

Probaj opciju da ne kupiš ništa. Možda te onda neće opljačkati.
username_here
Posts: 255
Joined: 03/04/2019 18:05

#4 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by username_here »

TI vala ko da ne znas za onu: Dok je levata mangupi zive... Pa se prepoznaj u jednoj od ove dvije grupacije hehehe
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#5 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by channel10 »

Samo treba otvoriti online school :mrgreen: za kupovinu odjece/ obuce over the world i preporuciti vadjenje Visa debitne kartice bez limita i onda neka se ebu sa svojim novim kolekcijama.
Najnoviji primjer najnovije :D kolekcije je planika astra borovo nova kolekcija gdje debili proljetnu i ljetnu kolekciju predstavljaju pocetkom septembra pod novom kolekcijom, a idu jesen i zima :lol:

A cijene 300KM+.

Znaci pametnjakovici robu koju su nabavili po dooobro snizenoj cijeni( posto je proslo proljece i ljeto) predstavljaju pod novom kolekcijom, a oni nabavili na rasprodaji. Naravno da ce ova nova kolekcija u jesen biti i u proljece 2021 nova...
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#6 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by int21 »

Dok god ima ovaca, bice i vune. I to nije samo kod nas nego svuda u svijetu. Jel mislite da su nasi trgovci izmislili te fazone? Jel mislite da su samo kod nas kriminalci, a u svijetu blagostanje? Aha...

Naravno da je u Becu lakse jer ima vise izbora, ali i tamo ima sisanja ovaca kao i kod nas. Zadnji put kad sam bio turisticki, boca vode u trgovini do hotela je bila 50 centi (hotel je takodjer bio u centru grada, nije 15 km od centra), ali zato u Mitte-u je preko jednog eura...to nije sisanje? Naravno da jeste.

Mene samo zapanjuje cinjenica koliko je svjet postao konzumeristicko mjesto. Moramo imati najnovije mobitele, moramo imati bar 3 para patika, cipela i cizama, 10 hlaca, 4 kaisa razlicita.....To je postalo smijesno. Cim nesto vidis na reklami, moras to imati.......

A sto se tice online kupovine odjece, to je pravo tesko.....brojevi i ostalo uopste ne moraju odgovarati.....ja ne bih smio uzeti dok ne probam. Sreca ne kupujem odjecu toliko.....
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#7 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by Lajavikrelac »

int21 wrote: 04/09/2020 17:26 Dok god ima ovaca, bice i vune. I to nije samo kod nas nego svuda u svijetu. Jel mislite da su nasi trgovci izmislili te fazone? Jel mislite da su samo kod nas kriminalci, a u svijetu blagostanje? Aha...

Naravno da je u Becu lakse jer ima vise izbora, ali i tamo ima sisanja ovaca kao i kod nas. Zadnji put kad sam bio turisticki, boca vode u trgovini do hotela je bila 50 centi (hotel je takodjer bio u centru grada, nije 15 km od centra), ali zato u Mitte-u je preko jednog eura...to nije sisanje? Naravno da jeste.

Mene samo zapanjuje cinjenica koliko je svjet postao konzumeristicko mjesto. Moramo imati najnovije mobitele, moramo imati bar 3 para patika, cipela i cizama, 10 hlaca, 4 kaisa razlicita.....To je postalo smijesno. Cim nesto vidis na reklami, moras to imati.......

A sto se tice online kupovine odjece, to je pravo tesko.....brojevi i ostalo uopste ne moraju odgovarati.....ja ne bih smio uzeti dok ne probam. Sreca ne kupujem odjecu toliko.....
Super ti poredjenje :-) pice i svakodnevna garderoba....

Ne patim ni ja od novih kolekcija i slicno, ali jel ti shvatas da nesto sto ljudi sa platama od 2000+- eura u smjeni sezona placaju po 20-30 eura, kod nas sa prosjecnom platom od 300 eura placaju tri puta skuplje. De obuci dijete ili tinejdzera za skolu i sezonu pa vidi koliko kosta :skoljka:
Jbt u DE sam sestrinoj maloj kupio garderobice pretprosle godine da dijete nije iznosalo jos. Haljinice i majice po 1.99 eura, trenerke i jaknice po 9.99 eura u C&A i HM....
User avatar
vaučer
Posts: 8902
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#8 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by vaučer »

Odgovor je manjak zakonske regulacije i inspekcije, ali ponajviše manjak snažne konkurencije. Da u istoj ulici s Office shoes radnjom posluje Schuh, Sports Direct i Footlocker - ostali bi bez 90% mušterija za deset dana. Isto tako da se ti butici nadmeću s Penneys, H&M itd teško bi mogli glumiti da su u višem rangu odjeće i također bi ostali bez kupaca..
User avatar
konektovan
Posts: 40086
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by konektovan »

Sta ja znam, kupujem uglavnom na snizenjima. Tvoje je da odlucis, kupiti ili ne kupiti, niko ti ne drzi pistolj na celu, pa da je pod moranje. Da su neke stvari precijenjene, jesu, ali iste izbjegavam i kupujem tamo gdje su cijene normalne, a za tu cijenu nude i odredjeni kvalitet.

Ja iskreno mislim da nas najvise zavrcu na hrani, i da je tu veci problem nego sa odjecom, obucom i nekim drugim stvarima.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#10 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by Lajavikrelac »

Poenta je sto kod nas nema snizenja u punom smislu te rijeci. Na radnji pise do 70%, a ono snizena tri artikla u vr' glave sto ne mogu prodati, ostalo plafon 10-15% ako je icemu....

Hrana i kozmetika je posebna prica i nju cu naceti...
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#11 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by int21 »

Dobro, mozda je poredjenje bilo pogresno ali sisanje ovaca je uvjek tako. Sa jedne strane, nedostatak kvalitetne konkurencije i stvara prostor za sisanje ovaca. A sa druge strane ovce. se same daju sisati.

Ja znam hrpetinu ljudi koji imaju ogromne plate ali ne daju za odjecu po 300 ili 500 km. Mene bi bilo sramota da dam za komad garderobe 500km dok mi je materi penzija tolika. Nema veze koliko zaradjujem. Znam doktore koji se oblace u second hand trgovinama jer ne pate od trosenja novca.

Opet, imas ljude koji nemaju ni milju platu ali moraju imati markirano trendi smece.

Znam da je tesko kad moras nakupovati svtari za djecu, te knjige te garderoba.....ali nece nikakav zakon pomoci da se to regulise. Nama je smijesno kad svabe cekaju kusur od 1kpf a mi samo kazemo: ok je...zadrzi kusur..... zato i govorim da smo mi kao narod ovce pogodne za sisanje....
Last edited by int21 on 04/09/2020 19:15, edited 1 time in total.
Naslovnica
Posts: 27663
Joined: 20/03/2013 15:38

#12 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by Naslovnica »

Najjači su u Mercatoru, lafo stavili sniženje na Tefal proizvode 50-60%, bubam, s 256 KM na 119 KM, a regularna cijena tih proizvoda godinama je baš ta koju reklamiraju kao sniženu.
Konkretno, gledao nekakav "pretis", obilazio nekada pa kupio.
I vazda ista cijena, sa sniženjem od 50% ili bez.
:lol: :lol: :lol:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#13 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by Lajavikrelac »

int21 wrote: 04/09/2020 19:15 Dobro, mozda je poredjenje bilo pogresno ali sisanje ovaca je uvjek tako. Sa jedne strane, nedostatak kvalitetne konkurencije i stvara prostor za sisanje ovaca. A sa druge strane ovce. se same daju sisati.

Ja znam hrpetinu ljudi koji imaju ogromne plate ali ne daju za odjecu po 300 ili 500 km. Mene bi bilo sramota da dam za komad garderobe 500km dok mi je materi penzija tolika. Nema veze koliko zaradjujem. Znam doktore koji se oblace u second hand trgovinama jer ne pate od trosenja novca.

Opet, imas ljude koji nemaju ni milju platu ali moraju imati markirano trendi smece.

Znam da je tesko kad moras nakupovati svtari za djecu, te knjige te garderoba.....ali nece nikakav zakon pomoci da se to regulise. Nama je smijesno kad svabe cekaju kusur od 1kpf a mi samo kazemo: ok je...zadrzi kusur..... zato i govorim da smo mi kao narod ovce pogodne za sisanje....
Pazi, pacenika sto rade za prosjecnu BH platu, kupuju garderobu visoke klase bilo je i bice, ali oni nisu tema. Govorim o normalnoj garderobi budzetske i srednje klase koja je kod nas zacijenjena bezobrazno u premium standard. Nisam lud da platim 100 eura nesto sto neko sa deset puta vecim standardom u EU istovremeno placa 20 eura da se ne znam kako zove :jbt:
Udjes u Buzz a na polici model iz 2018, 2019 i 2020 jedan do drugog svi kostaju 300+KM :-) Samo u Apsurdistanu....
Nema konkurencije i slobodnog trzista, a inspekciju boli patka dokle god se namiruje drzava.... :novine:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#14 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by Dope_Man »

Imam platu da mogu nosati te nekakve marke, a nosam obicne majice od 10tak KM, patire od 40tak itd... i mirna Bosna.

Ko zeli, neka kupuje. Niko nikoga ne tjera, ne otima pare, nije bas da nema prodavnica i izbora.. tako da ne vidim u cemu je problem. Ako niko drugi ne nudi te cijenjene patike, naravno da ce ona jedna radnja koja ih nudi moci diktiraci cijenu.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#15 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by belfy »

@Lajavikrelac
ja zaista ne znam zasto se ti zalis. ja da sam na tvom mjestu ja bih odmah otvorio prodavnicu i tusio to po toj tri-cetiri puta manjoj cijeni. i opet ces i sebi zaraditi, a narodu olaksati i svi sretni.

znas i ulazne i izlazne informacije i nedostaje samo da se pokrenes, a prestanes plakati da ti to neko drugi omoguci. jel tako?
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#16 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by Lajavikrelac »

belfy wrote: 04/09/2020 21:34 @Lajavikrelac
ja zaista ne znam zasto se ti zalis. ja da sam na tvom mjestu ja bih odmah otvorio prodavnicu i tusio to po toj tri-cetiri puta manjoj cijeni. i opet ces i sebi zaraditi, a narodu olaksati i svi sretni.

znas i ulazne i izlazne informacije i nedostaje samo da se pokrenes, a prestanes plakati da ti to neko drugi omoguci. jel tako?
Može. Ja ću da otvorim prodavnicu i dignem kredu za kapital, a ti mi budi žirant. Može? Da znaš što ne znaš ne bi lupio tako nešto...
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#17 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by Lajavikrelac »

Dope_Man wrote: 04/09/2020 21:32 Imam platu da mogu nosati te nekakve marke, a nosam obicne majice od 10tak KM, patire od 40tak itd... i mirna Bosna.

Ko zeli, neka kupuje. Niko nikoga ne tjera, ne otima pare, nije bas da nema prodavnica i izbora.. tako da ne vidim u cemu je problem. Ako niko drugi ne nudi te cijenjene patike, naravno da ce ona jedna radnja koja ih nudi moci diktiraci cijenu.
Baš ne kontaš :-) Ja i govorim o majicama od 10 KM i patikama koje koštaju 40 KM u normalnom svijetu, a kod nas su zacijenjene ko da su Prada i Versaće. Ova obuća što je kod nas 40-50 KM je dobra samo ako želiš da te izbace iz kuće gdje god da se izuješ i razliku u cijeni namiriš Canestenom ili sličnim lijekom protiv gljivica...
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#18 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by Dope_Man »

To je totalno snobovsko gledanje na nesto samo zbog cijene. I jos se ljutis sto ti je covjek dao savrsen prijedlog - kad znas da su tako niste cijene, i da mozes ubiti profit... lagano u biznis.

Hebote, ljudi ovdje svjesno placaju po 100 KM patike po piku za koje znaju da su obicni supljak, samo jer ima znakic nalijepljen sa strane. I opet, nikakav problem. Njihove pare, njihova stvar. A ako je tako jeftino vani (a ja nisam bas naisao u mojim putevima na tako jeftine stvari osim u rijetkim akcijama koje su istina bolje gore nego ovdje) onda lijepo gore na put, i usput kupis sebi.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#19 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by Lajavikrelac »

Moje misljenje nije snobovsko, nego realno. Kod nas vlada jaransko-kumovsko-rodjacka, a ne trzisna ekonomija. Pokusati tu biti konkurencija je ravno ulasku u Soweto sa tetovazom White Power na ramenu.... :run:
Last edited by Lajavikrelac on 05/09/2020 00:05, edited 1 time in total.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#20 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by allem_77 »

Lajavikrelac wrote: 04/09/2020 19:00 Poenta je sto kod nas nema snizenja u punom smislu te rijeci. Na radnji pise do 70%, a ono snizena tri artikla u vr' glave sto ne mogu prodati, ostalo plafon 10-15% ako je icemu....

Što se tiče patika cijene su slične, barem ovih modela do 100 km.
https://juventasport.com/products?tag_i ... and_id=196

Veći problem je što kod nas ima dosta kopija.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#21 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by Lajavikrelac »

To sam i rekao gore. U Buzz ide prva klasa po nabijenim cijenama, a srot u Sport Vizion, Sport Reality i Juventu. Juventa je nula bodova po izboru, sve modeli stari po tri-cetiri godine, a i cijene boljih modela su uvijek zestoke. Asics npr.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#22 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by Nadzorna_ploca »

Sve ove radnje koje si naveo jesu preskupe. Ima jos par koje se mogu dodati na listu sa brutalnom skupim stvarima. Ali potrosacko smo drustvu pa ko voli neka izvoli. Generalno mislim da nasi ljudi grijese jer ono sto pokazuju im je bitnije od onog sto fakat imaju i sto im je korisno.
Gledam neki dan covjek uzeo nekog relativno novog napucanog audija kojeg ce voziti loko a stize mu najcrnji cumur 10 tona da ubaci. Meni je logicnije bilo da uzme neko manje auto i pocasti se grijanjem na pelet ili tako nesto, ali nismo svi isti. Omladina ima nove telefoni i nosi fensi odjecu a roditelji im daju pare. Nonsens ali ne vidim zasto bi se svijet oko toga brinuo.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#23 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by belfy »

Lajavikrelac wrote: 04/09/2020 22:22
belfy wrote: 04/09/2020 21:34 @Lajavikrelac
ja zaista ne znam zasto se ti zalis. ja da sam na tvom mjestu ja bih odmah otvorio prodavnicu i tusio to po toj tri-cetiri puta manjoj cijeni. i opet ces i sebi zaraditi, a narodu olaksati i svi sretni.

znas i ulazne i izlazne informacije i nedostaje samo da se pokrenes, a prestanes plakati da ti to neko drugi omoguci. jel tako?
Može. Ja ću da otvorim prodavnicu i dignem kredu za kapital, a ti mi budi žirant. Može? Da znaš što ne znaš ne bi lupio tako nešto...
sta sam to lupio i sta to ne znam?
corei3
Posts: 684
Joined: 22/05/2014 09:42

#24 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by corei3 »

U zadnje vrijeme u waikikiju, em sam dobivao majce na poklon em sam sam kupovao. Jebote, probam majcu, super mi stoji, taman.
Operem je nakon kupovine ona se smanji za 1 broj, odnosno sa Xl na L, nevjerovatno koje smeće. Ovako mi je jedno 5 majci propalo
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#25 Re: Zašto smo glupi i puštamo da nas pljačkaju?

Post by Lajavikrelac »

belfy wrote: 05/09/2020 11:16 sta sam to lupio i sta to ne znam?
Lajavikrelac wrote: 04/09/2020 22:49 Moje misljenje nije snobovsko, nego realno. Kod nas vlada jaransko-kumovsko-rodjacka, a ne trzisna ekonomija. Pokusati tu biti konkurencija je ravno ulasku u Soweto sa tetovazom White Power na ramenu.... :run:
Post Reply