INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#9976 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

I Makedonac digao cijene pite sve za marku gore....ne kontam sad kad su cijene krenule dole dize uglavnom necu vise maxsuz na Pofalice do sad sam maxusz isao kod njega sad mi Malta bliza a cijena i kvalitet slicni.

Inace i neke pumpe digle 5 feninga gore vorivo iako je na berzama gorivo dodatno palo sa 85 na 78 usd?
Ne daju se profiteri...
Last edited by Nokian808 on 06/01/2023 14:11, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28459
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#9977 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

Ovdje svuda jaja poskupila.
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#9978 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Gledam u Mercatoru 11.5 KM njihova mala Mercator brand jaja...neka hvala rekoh prosetao do Robota bolje izgledaju jaja i jos 9.5 KM.
2 KM nije beznacajna razlika.
Usput gledam fakat Mercator postao bezobrazan sa laznim akcijama Pureca sunka Perutine Ptuj koja je na akcijama 8.95 KM ili 9.95 KM (9.95 KM u Robotu trenutno) navodno na akciji pise velikim akcija na 11.95 sa 15.95 KM. Kunem se nikad nisam vidio da se prodavala po 15.95 znaci LAZU!
Nece Mercator mene vise vidjeti sa takvom pijacarskom politikom.
Last edited by Nokian808 on 06/01/2023 14:18, edited 2 times in total.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5429
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#9979 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

Banane kod Hoše 3.65 KM...
Ne vidjel je li akcija ili redovna cijena...

:gunjastajl:
Last edited by duh_sa_sjekirom on 06/01/2023 14:18, edited 1 time in total.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#9980 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by vjeshalica »

duh_sa_sjekirom wrote: 06/01/2023 14:16 Banane kod Hoše 3.65 KM...

:gunjastajl:
Jeftinije su u Merkatoru za citavu marku ili vise
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5429
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#9981 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

vjeshalica wrote: 06/01/2023 14:18
duh_sa_sjekirom wrote: 06/01/2023 14:16 Banane kod Hoše 3.65 KM...

:gunjastajl:
Jeftinije su u Merkatoru za citavu marku ili vise
U Bingu su 3.50
I još žlj kvalitete
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#9982 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Mercator najbezobrazniji sa laznim akcijama nekad davno prije bio pojam gospodskog lanca sad Bingo bolji od njih...samo je Amko skuplji
Last edited by Nokian808 on 06/01/2023 14:22, edited 1 time in total.
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#9983 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Banane Robot 2.70

Ali ih ne kupujem ni po toj cijeni previse kad su ispod 2.5 na akciji uzmem
User avatar
darius_maximus
Posts: 4485
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#9984 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by darius_maximus »

Sanjarko wrote: 06/01/2023 14:04 Zar cigare ne sadrze u sebi amonijak, a ne azbest ili su sadrzavale azbest, a sad imaju amonijak.
Cigarete sadrže amonijak i još mnogo zabavnih stvari. :D
Kaže, brine se šta jede, pa zapali cigaretu.

Azbest se prije stavljao u filtere jer nismo znali kakav učinak ima.
Trebao je kao bolje filtrirati štetne tvari iz cigarete, tako da su ljudi bukvalno dudlali azbest. :D

Veći hit od toga je bio olovni benzin koji je kod nas tek nedavno zabranjen i koji je pobio milione ljudi.
Zdravije se živjelo prije, šta da ti kažem.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28459
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#9985 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

darius_maximus wrote: 06/01/2023 14:25
Sanjarko wrote: 06/01/2023 14:04 Zar cigare ne sadrze u sebi amonijak, a ne azbest ili su sadrzavale azbest, a sad imaju amonijak.
Cigarete sadrže amonijak i još mnogo zabavnih stvari. :D
Kaže, brine se šta jede, pa zapali cigaretu.

Azbest se prije stavljao u filtere jer nismo znali kakav učinak ima.
Trebao je kao bolje filtrirati štetne tvari iz cigarete, tako da su ljudi bukvalno dudlali azbest. :D

Veći hit od toga je bio olovni benzin koji je kod nas tek nedavno zabranjen i koji je pobio milione ljudi.
Zdravije se živjelo prije, šta da ti kažem.
Obje mi rahmet im dusi, nane umrle mlade, u 50-tim godinama. Rahmet im dusi, dide u 70-tim godinama. Sto se tice njihove djece u 60-tim neka umrla, moj rahmetli otac i rahmetli tetka. Ostali su jos zivi i zdravi i pokretni. Neki su u 60-tim, neki u 70-tim, a ima jedno od 80 i nesto godina.

Smrt ne bira. Neko je se cuvao tj nije pusio i sl, neko jest. Ja skoro 40 imam i znam da bas necu dugo pozivjeti mozda. Jer svi sa sch krace zive za 10-20 godina u odnosu na ostalu populaciju.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#9986 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Snake Eyes »

vjeshalica wrote: 06/01/2023 08:08
Snake Eyes wrote: 06/01/2023 06:40 Tko smatra domaći pekmez napravljen od soka domaće jabuke nezdravim i kancerogenim proizvodom?
Ljudi su zderali to godinama domace dok jos nije bilo podvala pa nisu oboljevali od kancera, jedino sad ove generacije hibridnih ljudi, nakon koristenja 2 kasike pekmeza dobije tumor mozga.
Otrov je u količini.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#9987 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by vjeshalica »

Snake Eyes wrote: 06/01/2023 16:50
vjeshalica wrote: 06/01/2023 08:08

Ljudi su zderali to godinama domace dok jos nije bilo podvala pa nisu oboljevali od kancera, jedino sad ove generacije hibridnih ljudi, nakon koristenja 2 kasike pekmeza dobije tumor mozga.
Otrov je u količini.
Otrov je u malim bocicama. Nije da se u teglama (kolicinski) prodaje...hhhh
User avatar
fortaleza
Posts: 6182
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#9988 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by fortaleza »

citroen xm wrote: 06/01/2023 13:44 Ja pričam o hrani koju su moji pradjedovi proizvodili za sebe. Nisu oni izuzetak, svi su tada tako radili. Kakvo crno tretiranje, ako okreči voćku to joj je sve. Nisu krompir prskali protiv zlatice. Jeli su meso od svojih životinja i povrće i žitarice koje su sami uzgajali.
U isto vrijeme radili su po cijele dane da bi si osigurali hranu, praktički osnovno. U svakom slučaju bolje nego crnčiti za našeg gazdu za nekoliko stotina KM.

Poljoprivreda, pčelarstvo, uzgoj životinja je ok kao dodatni prihod i za sebe ako se radi. Jako nezgodno kod nas kao primarni izvor prihoda.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#9989 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by vjeshalica »

citroen xm wrote: 06/01/2023 13:44 Ja pričam o hrani koju su moji pradjedovi proizvodili za sebe. Nisu oni izuzetak, svi su tada tako radili. Kakvo crno tretiranje, ako okreči voćku to joj je sve. Nisu krompir prskali protiv zlatice. Jeli su meso od svojih životinja i povrće i žitarice koje su sami uzgajali.
Zato su se dosjetili da uvoze ovo:

https://www.google.com/amp/s/m.vecernji ... 352?espv=1

Ima jos davno je bilo, uvezeno nekakvo smeće od krompira iz Brazila.
Beli nama treba uvoz sorti krompira pored naseg domaceg ?
Unisti nasu vrstu koja je kvalitetna uvozom strane jer je jeftinija, zarazi zemljiste itd...proklet smo narod
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#9990 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by citroen xm »

Nema kod nas kolektivne svijesti. Kod nas radi ko šta hoće i sve prolazi. Par pojedinaca će uništiti kompletan narod zarad lične dodatne koristi.
fortaleza wrote: 06/01/2023 17:00
U isto vrijeme radili su po cijele dane da bi si osigurali hranu, praktički osnovno. U svakom slučaju bolje nego crnčiti za našeg gazdu za nekoliko stotina KM.

Poljoprivreda, pčelarstvo, uzgoj životinja je ok kao dodatni prihod i za sebe ako se radi. Jako nezgodno kod nas kao primarni izvor prihoda.
Pa i danas se radi da se osigura hrana i još po nešto što tada nije ni postojalo. Razlika je u tome što si tada radio za hranu koju sam proizvedeš, a danas radiš za novac kojim kupiš hranu koju drugi proizvede ko zna gdje i ko zna kako.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#9991 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Snake Eyes »

vjeshalica wrote: 06/01/2023 16:54
Snake Eyes wrote: 06/01/2023 16:50

Otrov je u količini.
Otrov je u malim bocicama. Nije da se u teglama (kolicinski) prodaje...hhhh
When you drink too much water, your kidneys can't get rid of the excess water. The sodium content of your blood becomes diluted. This is called hyponatremia and it can be life-threatening.
nlt
Posts: 2610
Joined: 18/05/2014 18:02

#9992 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nlt »

Narod jede lošu hranu, masnu ovakvu onakvu ali je ključno nedostatak fizičke aktivnosti. Nažderu se ljudi i onda sjede...
User avatar
fortaleza
Posts: 6182
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#9993 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by fortaleza »

citroen xm wrote: 06/01/2023 17:12 Nema kod nas kolektivne svijesti. Kod nas radi ko šta hoće i sve prolazi. Par pojedinaca će uništiti kompletan narod zarad lične dodatne koristi.
fortaleza wrote: 06/01/2023 17:00
U isto vrijeme radili su po cijele dane da bi si osigurali hranu, praktički osnovno. U svakom slučaju bolje nego crnčiti za našeg gazdu za nekoliko stotina KM.

Poljoprivreda, pčelarstvo, uzgoj životinja je ok kao dodatni prihod i za sebe ako se radi. Jako nezgodno kod nas kao primarni izvor prihoda.
Pa i danas se radi da se osigura hrana i još po nešto što tada nije ni postojalo. Razlika je u tome što si tada radio za hranu koju sam proizvedeš, a danas radiš za novac kojim kupiš hranu koju drugi proizvede ko zna gdje i ko zna kako.
Pa da, ovo je na tragu onoga što sam htio napisati.

Isto tako, naši preci su bili jednostavniji, prostiji ljudi koji su živjeli u takvom vremenu. Moderan čovjek se razvio u društvenom smislu (ne nužno pozitivno) da svoje potrebe me može i pogotovo ne želi ostvarivati u direktnom kontaktu s prirodom, već kroz ustanovljene socio odnose.

Hajd natjeraj nekog iz grada na selo, jako mali broj.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#9994 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by citroen xm »

Teško, jako teško. Ja sam samo pošao od činjenice da se možda nekada prije jelo jednoličnije, ali zdravije. Nije bilo 100 klinaca kao sada, ali su bili zdravi. Sada imaš milion prehrambenih proizvoda koji su puni svega i svačega što nije zdravo.
McGradySA
Posts: 804
Joined: 24/02/2021 11:25

#9995 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by McGradySA »

Bingo dignuo njihove grožđice za 20 feninga, lafo sniženje sa 1.40 na 1.20.
User avatar
ElRe
Posts: 16940
Joined: 12/12/2011 11:28

#9996 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by ElRe »

Kad smo bili kod meda

User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51282
Joined: 29/06/2011 23:39

#9997 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Meni je toaletni papir najveca misterija, zasto je poskupio pa skoro 100% ili duplo, eto onaj Violetin sto je bio 2,20 godinama, onaj obicni, sad je skoro 4 marke. Druga pakovanja da ne komentarisem.

Stao izvoz celuloze iz Ukrajine? vise seremo?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#9998 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by n+1 »

Bio je nedavno članak na Bloombergu.
Transforming wood into pulp and then into toilet tissue is very energy-intensive — more so than for other kinds of papers. In Europe, the process is now prohibitively expensive as natural gas and electricity wholesale prices surge to an all-time high.
Image
suspect_zero
Posts: 28000
Joined: 11/10/2008 21:45

#9999 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by suspect_zero »

dječak sa šibicama wrote: 06/01/2023 22:38 Meni je toaletni papir najveca misterija, zasto je poskupio pa skoro 100% ili duplo, eto onaj Violetin sto je bio 2,20 godinama, onaj obicni, sad je skoro 4 marke. Druga pakovanja da ne komentarisem.

Stao izvoz celuloze iz Ukrajine? vise seremo?
Hajde što je poskupio, nego je troslojni postao dvoslojni a dvoslojni jednoslojni....ista stvar i sa papirnim ručnicima i maramicama....jedino one dm maramice iste ostale a i cijenom je ok uzeti ono pakovanje od 15 kom.
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10000 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Gas je na berzama pao na nivoe prije rata u Ukrajini. Ima ga i viska radi tople zime sta je onda sa cijenama? Nafta je dodatno pojeftinila na berzama a vidim neki u Sa opet digli gorivo npr. Eol bio 2.81 isao da naspem vidim sad 2.86 iz principa prosao i nasuo dalje za 2.80 KM
Post Reply