Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Login77777
Posts: 8778
Joined: 18/05/2021 09:11

#9851 Re: Cijene stanova All about

Post by Login77777 »

Karikaturist wrote: 14/07/2022 23:02 Cuj sta ce. Zivjeti ko beg. :mrgreen:
Ako poredim sa ovim sto kazu da zive solidno u Njemackoj sa 700 eura :mrgreen:
Sigurno jos u centru minKena… :mrgreen:
Karikaturist
Posts: 5991
Joined: 20/12/2020 10:03

#9852 Re: Cijene stanova All about

Post by Karikaturist »

Login77777 wrote: 14/07/2022 23:04
Karikaturist wrote: 14/07/2022 23:02 Cuj sta ce. Zivjeti ko beg. :mrgreen:
Ako poredim sa ovim sto kazu da zive solidno u Njemackoj sa 700 eura :mrgreen:
Sigurno jos u centru minKena… :mrgreen:
Nije mjesto bitno, samo volja. I nebenjob ili kako to vec zovu Svabe. :mrgreen:
User avatar
sime_cipol
Posts: 23407
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#9853 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

klix wrote: 14/07/2022 22:59
sime_cipol wrote: 14/07/2022 20:54

Ja bih Isao 150k na 15 godina, rata 1000. Ostane ti opet 1300.
Šta će sa 1300?
Samac je, ako mu ne moze biti mjesec, neka kupi štrik
Piaty
Posts: 6274
Joined: 01/12/2020 00:58

#9854 Re: Cijene stanova All about

Post by Piaty »

panda_grizli wrote: 14/07/2022 13:40 Pitanje, ako znate, da ne iscitavam zakone, bas ih i ne tumacim fino, ko ostvaruje pravo na povrat poreza na nekretninu?
je li samo ako je u pitanju prva nekretnina?
hvala
Stanovnik kantona u kojem je nekretnina.

30% si oslobodjen (prva nekretnina).

Ako imas zenu, jos 15%. Znaci, 45%
User avatar
Login77777
Posts: 8778
Joined: 18/05/2021 09:11

#9855 Re: Cijene stanova All about

Post by Login77777 »

Karikaturist wrote: 14/07/2022 23:04
Login77777 wrote: 14/07/2022 23:04

Sigurno jos u centru minKena… :mrgreen:
Nije mjesto bitno, samo volja. I nebenjob ili kako to vec zovu Svabe. :mrgreen:
Nece ni sa nebenjob zivjeti u centru s tim parama. :mrgreen:
kikilika
Posts: 285
Joined: 10/01/2011 22:41

#9856 Re: Cijene stanova All about

Post by kikilika »

-Chesterfield- wrote: 14/07/2022 15:16
Pandakonda wrote: 14/07/2022 13:04 Imam jedno pitanje, vise je vezano za generalno licne finansije ali mislim da pripada donekle i ovdje. Koliku platu smatrate da bi neko trebao imati da bi se upustio u avanturu sa stanom ? Na trenutnom poslu bi trebao dobiti neku povisnicu tako da bi to kad se otplate uskoro ovi neki sitni krediti doslo do 2300km plate. I generalno da li se isplati uzimati ove vece iznose na recimo 30 godina ili treba pucati na manje ?

Generalno ne planiram cekati zenidbu da bi kupovao stan jer zelim imati nesto svoje tako da bi se zasada oslonio na svoja primanja samo. :bih:
Bolje ti je kada se oženiš Neka i žena plaća svoju polovinu stana, jer svakako će ti uzeti pola ako dođe do razvoda. :D
nekretnina koja je bila u tvom vlasništvu prije stupanja u brak ne ulazi u bračnu stečevinu - to je tvoja posebna imovina i na nju bračni drug ne polaže nikakva prava
User avatar
sime_cipol
Posts: 23407
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#9857 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

Piaty wrote: 14/07/2022 23:31
panda_grizli wrote: 14/07/2022 13:40 Pitanje, ako znate, da ne iscitavam zakone, bas ih i ne tumacim fino, ko ostvaruje pravo na povrat poreza na nekretninu?
je li samo ako je u pitanju prva nekretnina?
hvala
Stanovnik kantona u kojem je nekretnina.

30% si oslobodjen (prva nekretnina).

Ako imas zenu, jos 15%. Znaci, 45%
To je za porez na promet nekretninama.
On je pitao za povrat poreza.
User avatar
_Reds_
Posts: 9475
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#9858 Re: Cijene stanova All about

Post by _Reds_ »

kikilika wrote: 14/07/2022 23:51
-Chesterfield- wrote: 14/07/2022 15:16

Bolje ti je kada se oženiš Neka i žena plaća svoju polovinu stana, jer svakako će ti uzeti pola ako dođe do razvoda. :D
nekretnina koja je bila u tvom vlasništvu prije stupanja u brak ne ulazi u bračnu stečevinu - to je tvoja posebna imovina i na nju bračni drug ne polaže nikakva prava
Ako je odplacivano kroz kredit u braku, ništa od toga.
User avatar
mirsek
Posts: 12950
Joined: 07/05/2010 15:40

#9859 Re: Cijene stanova All about

Post by mirsek »

Pandakonda wrote: 14/07/2022 13:50
Gekon wrote: 14/07/2022 13:17 Ako sada placas kiriju digni kredit, pola rate vec dajes na kiriju.
Placam, samo eto gledam situaciju kakva je jer nisam u drzavnoj firmi a u ovoj sadasnjoj nisam toliko dugo da bi sada imao neku stabilnost da eventualno necu otici. Jer to je onda velika obaveza da sad placam mjesecno cca 800 maraka za ratu iducih 20-30 godina jer gledajuci sada cijene stanova sigurno se mora ici preko 150k ako hoces na normalnom mjestu stan i da ga opremis
Teska situacija, ja nikako psihicki ne mogu da provarim da bilo sta placam ili da sam duzan preko 10 godina.
daario naharis
Posts: 1065
Joined: 17/06/2015 19:42

#9860 Re: Cijene stanova All about

Post by daario naharis »

mirsek wrote: 15/07/2022 00:35
Pandakonda wrote: 14/07/2022 13:50

Placam, samo eto gledam situaciju kakva je jer nisam u drzavnoj firmi a u ovoj sadasnjoj nisam toliko dugo da bi sada imao neku stabilnost da eventualno necu otici. Jer to je onda velika obaveza da sad placam mjesecno cca 800 maraka za ratu iducih 20-30 godina jer gledajuci sada cijene stanova sigurno se mora ici preko 150k ako hoces na normalnom mjestu stan i da ga opremis
Teska situacija, ja nikako psihicki ne mogu da provarim da bilo sta placam ili da sam duzan preko 10 godina.
Svakako moras placati da negdje zivis, dodas jos malo i kupis stan te to shvatis kao ulaganje. :thumbup:
lissics
Posts: 526
Joined: 09/08/2018 06:29

#9861 Re: Cijene stanova All about

Post by lissics »

Didier wrote: 14/07/2022 22:52
sime_cipol wrote: 14/07/2022 20:54

Ja bih Isao 150k na 15 godina, rata 1000. Ostane ti opet 1300.
Bolje je uzeti što duži kredit jer inflacija jede kamatu, s obzirom da je mnogo viša. To je praktično besplatan novac, čak se više isplati biti u dugu nego ne biti.
Amazing. Every word you have just said - is wrong.
User avatar
Didier
Posts: 3787
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Главни град

#9862 Re: Cijene stanova All about

Post by Didier »

lissics wrote: 15/07/2022 08:20
Didier wrote: 14/07/2022 22:52

Bolje je uzeti što duži kredit jer inflacija jede kamatu, s obzirom da je mnogo viša. To je praktično besplatan novac, čak se više isplati biti u dugu nego ne biti.
Amazing. Every word you have just said - is wrong.
A šta je pogrešno u ovoj izjavi?
azdralovic
Posts: 5113
Joined: 29/05/2010 21:46

#9863 Re: Cijene stanova All about

Post by azdralovic »

Piaty wrote: 14/07/2022 23:31
panda_grizli wrote: 14/07/2022 13:40 Pitanje, ako znate, da ne iscitavam zakone, bas ih i ne tumacim fino, ko ostvaruje pravo na povrat poreza na nekretninu?
je li samo ako je u pitanju prva nekretnina?
hvala
Stanovnik kantona u kojem je nekretnina.

30% si oslobodjen (prva nekretnina).

Ako imas zenu, jos 15%. Znaci, 45%
nije % nego m2
Sid the sloth
Posts: 3852
Joined: 30/01/2013 15:56

#9864 Re: Cijene stanova All about

Post by Sid the sloth »

mirsek wrote: 15/07/2022 00:35
Pandakonda wrote: 14/07/2022 13:50

Placam, samo eto gledam situaciju kakva je jer nisam u drzavnoj firmi a u ovoj sadasnjoj nisam toliko dugo da bi sada imao neku stabilnost da eventualno necu otici. Jer to je onda velika obaveza da sad placam mjesecno cca 800 maraka za ratu iducih 20-30 godina jer gledajuci sada cijene stanova sigurno se mora ici preko 150k ako hoces na normalnom mjestu stan i da ga opremis
Teska situacija, ja nikako psihicki ne mogu da provarim da bilo sta placam ili da sam duzan preko 10 godina.
Tako razmislja neko ko je naslijedio nekretninu pa se nije nasao u situaciji da mora placati kiriju 10 godina ili kredit 10+ godina. Koju trecu opciju vidis, kod ove dvije si duzan a iz mog iskustva bolje je placati ratu kredita nego kiriju?
User avatar
mirsek
Posts: 12950
Joined: 07/05/2010 15:40

#9865 Re: Cijene stanova All about

Post by mirsek »

Sid the sloth wrote: 15/07/2022 09:13
mirsek wrote: 15/07/2022 00:35
Teska situacija, ja nikako psihicki ne mogu da provarim da bilo sta placam ili da sam duzan preko 10 godina.
Tako razmislja neko ko je naslijedio nekretninu pa se nije nasao u situaciji da mora placati kiriju 10 godina ili kredit 10+ godina. Koju trecu opciju vidis, kod ove dvije si duzan a iz mog iskustva bolje je placati ratu kredita nego kiriju?
Treca opcija je da stedim lovu 3-5 godina i onda uzmem kredit na manje od 10 godina za ostatak cijene stana koji hocu da kupim. Naravno za to moraju i primanja biti malo bolja.
azdralovic
Posts: 5113
Joined: 29/05/2010 21:46

#9866 Re: Cijene stanova All about

Post by azdralovic »

mirsek wrote: 15/07/2022 09:19
Sid the sloth wrote: 15/07/2022 09:13

Tako razmislja neko ko je naslijedio nekretninu pa se nije nasao u situaciji da mora placati kiriju 10 godina ili kredit 10+ godina. Koju trecu opciju vidis, kod ove dvije si duzan a iz mog iskustva bolje je placati ratu kredita nego kiriju?
Treca opcija je da stedim lovu 3-5 godina i onda uzmem kredit na manje od 10 godina za ostatak cijene stana koji hocu da kupim. Naravno za to moraju i primanja biti malo bolja.
dok ti ustedis, neko vec otplatio trecinu kredita... a cijene narasle, inflacija pojela pare itd...
stan koji sam kupio krajem 2019e sada je 20-30 hiljada skuplji ako ne i vise... a da sam ga uzeo godinu ranije mogao sam proci jos bar 10k bolje
User avatar
mirsek
Posts: 12950
Joined: 07/05/2010 15:40

#9867 Re: Cijene stanova All about

Post by mirsek »

azdralovic wrote: 15/07/2022 09:50
mirsek wrote: 15/07/2022 09:19
Treca opcija je da stedim lovu 3-5 godina i onda uzmem kredit na manje od 10 godina za ostatak cijene stana koji hocu da kupim. Naravno za to moraju i primanja biti malo bolja.
dok ti ustedis, neko vec otplatio trecinu kredita... a cijene narasle, inflacija pojela pare itd...
stan koji sam kupio krajem 2019e sada je 20-30 hiljada skuplji ako ne i vise... a da sam ga uzeo godinu ranije mogao sam proci jos bar 10k bolje
Primanja u domacinstvu da su dobra ili da rastu brze od inflacije.. Kako god ja sam licno sebi uklopio da ne moram uzimati kredit preko 10 godina. Bice vece opterecenje na primanja ali ne toliko da cu morati preskakati placanje rezija ili jedva izdrzavati kraj mjeseca.
Evo kontra pitanje, da mozete za 5 godina ustediti da gotovinom kupite stan da li bi cekali 5 godina ili bi opet digli kredit i odmah kupili stan ?
azdralovic
Posts: 5113
Joined: 29/05/2010 21:46

#9868 Re: Cijene stanova All about

Post by azdralovic »

mirsek wrote: 15/07/2022 10:03
azdralovic wrote: 15/07/2022 09:50

dok ti ustedis, neko vec otplatio trecinu kredita... a cijene narasle, inflacija pojela pare itd...
stan koji sam kupio krajem 2019e sada je 20-30 hiljada skuplji ako ne i vise... a da sam ga uzeo godinu ranije mogao sam proci jos bar 10k bolje
Primanja u domacinstvu da su dobra ili da rastu brze od inflacije.. Kako god ja sam licno sebi uklopio da ne moram uzimati kredit preko 10 godina. Bice vece opterecenje na primanja ali ne toliko da cu morati preskakati placanje rezija ili jedva izdrzavati kraj mjeseca.
Evo kontra pitanje, da mozete za 5 godina ustediti da gotovinom kupite stan da li bi cekali 5 godina ili bi opet digli kredit i odmah kupili stan ?
Ja bih ga kupio odmah bez razmisljanja...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52680
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9869 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

azdralovic wrote: 15/07/2022 10:37
mirsek wrote: 15/07/2022 10:03
Primanja u domacinstvu da su dobra ili da rastu brze od inflacije.. Kako god ja sam licno sebi uklopio da ne moram uzimati kredit preko 10 godina. Bice vece opterecenje na primanja ali ne toliko da cu morati preskakati placanje rezija ili jedva izdrzavati kraj mjeseca.
Evo kontra pitanje, da mozete za 5 godina ustediti da gotovinom kupite stan da li bi cekali 5 godina ili bi opet digli kredit i odmah kupili stan ?
Ja bih ga kupio odmah bez razmisljanja...
da. kamata uopšte nije toliko velika na period od 5 godina.
Horke
Posts: 536
Joined: 20/11/2019 13:43

#9870 Re: Cijene stanova All about

Post by Horke »

Pa kupila odmah. U tih 5 godina ćeš više dati na kiriju nego na kamate.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52680
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9871 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

Piaty wrote: 14/07/2022 23:31
panda_grizli wrote: 14/07/2022 13:40 Pitanje, ako znate, da ne iscitavam zakone, bas ih i ne tumacim fino, ko ostvaruje pravo na povrat poreza na nekretninu?
je li samo ako je u pitanju prva nekretnina?
hvala
Stanovnik kantona u kojem je nekretnina.

30% si oslobodjen (prva nekretnina).

Ako imas zenu, jos 15%. Znaci, 45%
reče čovjek povrat poreza. dakle, 10% uplaćene kamate u prethodnoj godini.

evo šta treba od dokumentacije, pa se tu vidi i ko može

Za priznavanje dijela ličnog odbitka po osnovu plaćenih kamata na stambeni kredit obveznik je dužan podnijeti:
-fotokopiju ugovora o stambenom kreditu;

-original potvrdu ili listing banke kao dokaz o plaćenim kamatama za porezni period za koji se podnosi porezna prijava. Potvrda/listing treba da sadrži i broj ugovora o stambenom kreditu;

-dokaz da obveznik i njegov bračni drug ne posjeduju nepokretnu imovinu za stanovanje – uvjerenje od nadležnog suda i/ili općine;

-fotokopiju ugovora o kupoprodaji ili gradnji stambene jedinice kao dokaz da su sredstvima odobrenog stambenog kredita riješili ili počeli rješavati stambeno pitanje (kupili odgovarajuću stambenu jedinicu, odnosno sklopili ugovor o kupovini ili gradnji odgovarajuće stambene jedinice, kreditom kupili plac i materijal za gradnju stambene jedinice i sl.); odnosno fotokopije računa o kupovini placa i/ili materijala za gradnju stambene jedinice (u slučaju individualne izgradnje) sa dokazima o izvršenom plaćanju istih;U smislu odredbi Zakona o porezu na dohodak, odgovarajućom stambenom jedinicom smatra se stambeni prostor veličine do 120 m²;

-potpisanu izjavu poreznog obveznika da on i članovi uže porodice koji zajedno s njim rješavaju svoje stambeno pitanje nisu vlasnici ili suvlasnici nekretnina za stanovanje i da ovim kreditom prvi put rješavaju stambeno pitanje (Izjava se može preuzeti u nadležnoj poreznoj ispostavi ili putem sljedećeg linka na web stranici Porezne uprave: http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/z ... _-_fmf.pdf);

-izvod računa banke kao dokaz da sredstva odobrenog stambenog kredita do dana podnošenja godišnje porezne prijave nisu utrošena za druge svrhe u slučaju da u toku poreznog perioda za koji se podnosi godišnja porezna prijava porezni obveznik nije sredstva kredita namijenjena za rješavanje svog stambenog pitanja angažovao odnosno namjenski utrošio, uz obavezu da dokaze o namjenskom utrošku tih sredstava naknadno dostavi Poreznoj upravi, i to najkasnije do kraja tekuće godine.
a to što si ti napisao 30% nije u postocima nego u kvadratima. i to je OSLOBAĐANJE, a ne povrat.

dakle, samac je oslobođen poreza na 30 kvadrata nekretnine (na ostatak kvadrature se plaća 5% od vrijednosti nekretnine), i svaki naredni član porodice je dodatnih 15 kvadrata.

i to mislim mogu ostvariti mladi do 38 godina.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52680
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9872 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

daario naharis wrote: 15/07/2022 07:53
mirsek wrote: 15/07/2022 00:35
Teska situacija, ja nikako psihicki ne mogu da provarim da bilo sta placam ili da sam duzan preko 10 godina.
Svakako moras placati da negdje zivis, dodas jos malo i kupis stan te to shvatis kao ulaganje. :thumbup:
tako sam i ja poravnio. pare nisam potrošio. ostale su u nekretnini. :thumbup:
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#9873 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Chmoljo wrote: 15/07/2022 11:42 tako sam i ja poravnio. pare nisam potrošio. ostale su u nekretnini.
Na kraju balade placao si vise, ali imas nekretninu da prodas ako zatreba, ili djetetu ostavis ako mu treba.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23407
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#9874 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

mirsek wrote: 15/07/2022 10:03
azdralovic wrote: 15/07/2022 09:50

dok ti ustedis, neko vec otplatio trecinu kredita... a cijene narasle, inflacija pojela pare itd...
stan koji sam kupio krajem 2019e sada je 20-30 hiljada skuplji ako ne i vise... a da sam ga uzeo godinu ranije mogao sam proci jos bar 10k bolje
Primanja u domacinstvu da su dobra ili da rastu brze od inflacije.. Kako god ja sam licno sebi uklopio da ne moram uzimati kredit preko 10 godina. Bice vece opterecenje na primanja ali ne toliko da cu morati preskakati placanje rezija ili jedva izdrzavati kraj mjeseca.
Evo kontra pitanje, da mozete za 5 godina ustediti da gotovinom kupite stan da li bi cekali 5 godina ili bi opet digli kredit i odmah kupili stan ?
Odmah kupio na kredit.
Kredit 5 godina na iznos od 100k i kamatu 3% rata iznosi 1800 KM.
100k da ustedis za 5 godina treba da izdvajas mjesecno 1666 KM. Razlika 134 KM.
Gdje ces zivijeti tih 5 godina? Koliko bi placao kiriju kao podstanar...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52680
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9875 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

Haris.ba wrote: 15/07/2022 11:44
Chmoljo wrote: 15/07/2022 11:42 tako sam i ja poravnio. pare nisam potrošio. ostale su u nekretnini.
Na kraju balade placao si vise, ali imas nekretninu da prodas ako zatreba, ili djetetu ostavis ako mu treba.
upravo tako.

a i to što si više plaćao, uglavnom čovjek potroši na gluposti. tipa više jedeš vani nego u kući.

nije da smo mi sredina u kojoj imaš sjajnih prilika za ulaganje i oplođivanje nekog viška para.
Post Reply