Alfa Romeo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#8351 Re: Alfa Romeo

Post by Evolution_IV »

eto sta rekoh :lol: :lol:
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#8352 Re: Alfa Romeo

Post by kravamuzara »

Zamisli kad ti konektovani kaze nemoj vise :lol:
User avatar
sime_cipol
Posts: 23413
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#8353 Re: Alfa Romeo

Post by sime_cipol »

ElRe wrote: 09/03/2025 21:22
plucna mahramica wrote: 09/03/2025 18:16 Gledam neku stelvio 2021, q4 190ks dizlo, odgovorite me :D
Koje su boljke? Kada kazes od 2019, sve iza toga ili ta godina samo obzirom da spominjes reviziju 2020 @ElRe
Korektan auto ali tehnički zastario. Vidim da Bertol sedmično bar na 1 Stelviu ili Giuliai radi SCR, DPF, EGR off. Pratiti pritisak ulja i to je to. Dakle osim pumpe za ulje, nema specifičnih mana. Ostalo, gubitak vrijednosti, teža naknadna prodaja su zagarantovani.

Q5 je realno kvalitetniji i moderniji automobil. Bolji je i od GLC i X3.
Koliko to ima u HR Stelvia i Giulia koji su FL, jer su tek oni dobili SCR pa radi na sedmicnoj bazi :-)
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#8354 Re: Alfa Romeo

Post by kravamuzara »

Vauvau koncern inace se nikad ne off-a :lol:
User avatar
plucna mahramica
Posts: 602
Joined: 20/07/2011 14:59

#8355 Re: Alfa Romeo

Post by plucna mahramica »

Pa ja bih to svakako delete, preventivno, nisam nikada dizela vozio pa ne bih da rizikujem i pokusavam te gimmicke odrzavati ispravnim..
A q5 je u prosjeku 7k eur skuplji.
User avatar
ElRe
Posts: 16923
Joined: 12/12/2011 11:28

#8356 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

sime_cipol wrote: 09/03/2025 21:48
Koliko to ima u HR Stelvia i Giulia koji su FL, jer su tek oni dobili SCR pa radi na sedmicnoj bazi :-)


Prije 01.03. ima objava od 28.02. itd

SCR su dobili 2019.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23413
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#8357 Re: Alfa Romeo

Post by sime_cipol »

ElRe wrote: 09/03/2025 22:13
sime_cipol wrote: 09/03/2025 21:48
Koliko to ima u HR Stelvia i Giulia koji su FL, jer su tek oni dobili SCR pa radi na sedmicnoj bazi :-)


Prije 01.03. ima objava od 28.02. itd

SCR su dobili 2019.
Pa da, sa prvim FL, koji je obuhvatio unutrašnjost.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#8358 Re: Alfa Romeo

Post by Evolution_IV »

Nek kupi 2.0T i rjeseni problemi, mora li dizel traktorsk??i :-)
User avatar
ElRe
Posts: 16923
Joined: 12/12/2011 11:28

#8359 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Kad bih kupio Giuliau ili Stelvia, pravac Bertol na detaljan pregled i eventualnu intervenciju. Ostalo može i kod Hote.
User avatar
ElRe
Posts: 16923
Joined: 12/12/2011 11:28

#8360 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Evolution_IV wrote: 09/03/2025 22:20 Nek kupi 2.0T i rjeseni problemi, mora li dizel traktorsk??i :-)
Grijeh je kupiti Stelvia a da nije Multijet.
Bertol mi je pisao da je Multijet bolji motor od GME. Kod GME znaju otići ležajevi na radilici, turbina, takodje problem sa pumpom za ulje.
Last edited by ElRe on 09/03/2025 22:22, edited 1 time in total.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#8361 Re: Alfa Romeo

Post by Evolution_IV »

ElRe wrote: 09/03/2025 22:21
Evolution_IV wrote: 09/03/2025 22:20 Nek kupi 2.0T i rjeseni problemi, mora li dizel traktorsk??i :-)
Grijeh je kupiti Stelvia a da nije Multijet.
aha, grijeh je ne kupit qv

ohanite malo od dizela
User avatar
ElRe
Posts: 16923
Joined: 12/12/2011 11:28

#8362 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Što se mene tiče, i većine Alfista, samo Multijet dolazi u obzir.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#8363 Re: Alfa Romeo

Post by Evolution_IV »

Ja sam probao 1.8tbi, ide to jako dobro i ne traktorise :run:
User avatar
ElRe
Posts: 16923
Joined: 12/12/2011 11:28

#8364 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

Od "civilnih" motora, pored BMW E46 2.0D, najbolji zvuk mi je imao motor 2.4 JTD iz 166. To su bili motori.
Znam, nekome se diže kosa na glavi. :)
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#8365 Re: Alfa Romeo

Post by Evolution_IV »

samo zato sto je petak
User avatar
ElRe
Posts: 16923
Joined: 12/12/2011 11:28

#8366 Re: Alfa Romeo

Post by ElRe »

@plucna mahramica Giulia i Stelvio imaju jedan problem, relej elektronike, odnosno to je 6 releja koji su vezani za odredjene senzore i električne sklopove.

https://ibb.co/V0y28rcS
https://ibb.co/N6sV2wGG

Problem imaju svi, od prve do zadnje. FCA ih nije mijenjao.
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#8367 Re: Alfa Romeo

Post by canvra888 »

E čuj M47 u BMW-u. Pa gdje ćeš bolan običnog četverocilindarskog traktora toliko hvaliti, još je taj traktorisao za dvojicu :lol:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#8368 Re: Alfa Romeo

Post by Evolution_IV »

:lol: :lol:
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#8369 Re: Alfa Romeo

Post by kravamuzara »

canvra888 wrote: 09/03/2025 22:39 E čuj M47 u BMW-u. Pa gdje ćeš bolan običnog četverocilindarskog traktora toliko hvaliti, još je taj traktorisao za dvojicu :lol:
Kad slusas napolju svaki benvej cadjo sa 4 klipa traktorise posteno, unutra vec ovisi od klase modela.

A realno i 2.2 u djuliji i stevi je isto grub motor.
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#8370 Re: Alfa Romeo

Post by canvra888 »

kravamuzara wrote: 09/03/2025 22:49
canvra888 wrote: 09/03/2025 22:39 E čuj M47 u BMW-u. Pa gdje ćeš bolan običnog četverocilindarskog traktora toliko hvaliti, još je taj traktorisao za dvojicu :lol:
Kad slusas napolju svaki benvej cadjo sa 4 klipa traktorise posteno, unutra vec ovisi od klase modela.
S generacijama su definitivno uglađeniji bili, N47 je primjetno manje traktorisao od M47, isto tako i B47 primjetno manje traktoriše od N47.

A ono što definitivno stoji da jesu bučniji od ostalih četverocilindraša od švapske konkurencije, tdi-ja i OM 654.
User avatar
konektovan
Posts: 51442
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#8371 Re: Alfa Romeo

Post by konektovan »

Ja goreg zvuka od mercedesovog 220 cdi ne znam, u glc-u to zvuci bas kao traktor. Izolacija unutra je vrh,..obzirom kako se cuje vani.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#8372 Re: Alfa Romeo

Post by Evolution_IV »

mazdin 2.2 je dobar sto se toga tice, al dok je ispravan :lol:
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#8373 Re: Alfa Romeo

Post by kravamuzara »

canvra888 wrote: 09/03/2025 22:54
kravamuzara wrote: 09/03/2025 22:49
canvra888 wrote: 09/03/2025 22:39 E čuj M47 u BMW-u. Pa gdje ćeš bolan običnog četverocilindarskog traktora toliko hvaliti, još je taj traktorisao za dvojicu :lol:
Kad slusas napolju svaki benvej cadjo sa 4 klipa traktorise posteno, unutra vec ovisi od klase modela.
S generacijama su definitivno uglađeniji bili, N47 je primjetno manje traktorisao od M47, isto tako i B47 primjetno manje traktoriše od N47.

A ono što definitivno stoji da jesu bučniji od ostalih četverocilindraša od švapske konkurencije, tdi-ja i OM 654.
Jeste B manje ali i dalje ga mogu prepoznati u leru ili vrlo niskim brzinama, tacno imaju neko specificno klepetanje.
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#8374 Re: Alfa Romeo

Post by kravamuzara »

Evolution_IV wrote: 09/03/2025 23:03 mazdin 2.2 je dobar sto se toga tice, al dok je ispravan :lol:
Napolju medju boljima :D Unutra u necemu iz 2013. sa slabijom izolacijom i 200-300k na ledjima zna klepetati, u zadnjima CX-5 je i unutra relativno fino.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#8375 Re: Alfa Romeo

Post by citroen xm »

ElRe wrote: 09/03/2025 21:22
Q5 je realno kvalitetniji i moderniji automobil. Bolji je i od GLC i X3.
Ne postoji auto u klasi Q5 koje manje odaje utisak premijuma. Q5 druge generacije izgleda unutra kao da košta jedno 30% manje nego što košta.
Post Reply