Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7099
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#47076 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

kloniran wrote: 02/06/2023 19:20 pozdrav

ima li neko u Sarajevu da podesava varijabilnu geometriju turbine ili sta vec tu treba raditi?
i meni je tako nekad dosadno ne znam sta bi sa sobom pa cackam turbo
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7099
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#47077 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

laik1981 wrote: 01/06/2023 15:06
mirza2811 wrote: 01/06/2023 12:51 pozz, kupio sam insigniu a 2016 2.0 cdti 125kw. Testna voznja sve super, medjutim bila je po gradu. Poslije par dana od kupovine izadjem na autoput, brzina od 120-150 osjete se sitne vibracije na volanu. Pri kocenju na toj brzini volan vibrira, sitno lijevo-desno dok kocim. Sto bi ukazalo na potrosene/krive diskove. Medjutim, nakon sat voznje, dok se auto lijepo ugrije javlja se tresenje cijelog auta "lijevo-desno" pri ubrzanju od 70-110 km/h , sto je bas primjetno. Auto je stojalo cca 1mjesec, gume su stare 3 godine. Prvom prilikom ga vozim na balansiranje guma i geometriju. Naravno i pregled diskova. Medjutim bunim me to sto kad se zagrije trese od 70-110 , to ne bi trebalo biti od guma valjda..
Prvo balansiranje tockova i provjera spure, a neka ti neko pregleda kompletan trap ako vec nije. Zna biti i do krivih felgi.
:thumbup: tacno, oko maja juna i tokom ljeta felge pocnu da se krive, oko oktobra i novembra se isprave
User avatar
B6Redhell
Posts: 7815
Joined: 25/12/2010 04:56

#47078 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

:thumbup: Tebi bas dosadno. Preimenuj profil u švrljavi-admin bolje ti stoji..
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7099
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#47079 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

B6Redhell wrote: 03/06/2023 05:30 :thumbup: Tebi bas dosadno. Preimenuj profil u švrljavi-admin bolje ti stoji..
drago mi je da si otkrio cari pismenosti,u zadnje vrijeme ti postovi izgledaju pismenije.... dopunska nastava je cudo.... drago mi ie da je kritika ostavila traga. pusa
User avatar
B6Redhell
Posts: 7815
Joined: 25/12/2010 04:56

#47080 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

skrbavi-admin wrote: 03/06/2023 07:01
B6Redhell wrote: 03/06/2023 05:30 :thumbup: Tebi bas dosadno. Preimenuj profil u švrljavi-admin bolje ti stoji..
drago mi je da si otkrio cari pismenosti,u zadnje vrijeme ti postovi izgledaju pismenije.... dopunska nastava je cudo.... drago mi ie da je kritika ostavila traga. pusa
Hvala filozofu , naučniku hemije, fizike, materija kočionih diskova, maternjeg jezika itd itd.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7099
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#47081 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

B6Redhell wrote: 03/06/2023 13:59
skrbavi-admin wrote: 03/06/2023 07:01

drago mi je da si otkrio cari pismenosti,u zadnje vrijeme ti postovi izgledaju pismenije.... dopunska nastava je cudo.... drago mi ie da je kritika ostavila traga. pusa
filozofu , naučniku hemije, fizike, materija kočionih diskova, maternjeg jezika itd itd.
Image
User avatar
xPaco1337
Posts: 2589
Joined: 30/09/2020 14:34

#47082 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by xPaco1337 »

Prije mene je neko proširio rupe na dobošima da bi mogle vece gume stat, međutim ja vracam sad 15ke i rupe su prevelike za nove sarafe. Da li trebam cijeli dobos mjenjati ili samo ovaj vanjski dio ?
User avatar
hopi
Posts: 7256
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#47083 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by hopi »

ne kontam, kakve rupe je širio za veće gume? i kako su do sada mogli šarafi a sada ne mogu?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#47084 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Je li isti razmak šarafa naprijed i nazad?
Ako jest, onda ništa nije munjeno, nego si ti uzeo pogrešne felge.
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#47085 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Seawolf »

Koji je auto (Brend, tip, model, motor, godina proizvodnje) u pitanju?
User avatar
Vitezanin
Posts: 3901
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#47086 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Vitezanin »

Nije baš pitanje za mehaničara nego za auto limara, ali eto :) Imate li preporuke za Sarajevo, malo sam tuknuo auto? :sad: Tj. nadam se da je ovo rješivo.
Par ljudi mi je dalo neke prijedloge (i sugeriralo da ću jeftinije proći u Istočnom SA), ali ne mogu baš objektivno zaključiti gdje da se uputim jer dosad nisam imao posla s limarima jer mi je auto bilo čitavo (dok nisam doselio u SA :D ). Hvala na prijedlozima.

Image

Image
User avatar
xPaco1337
Posts: 2589
Joined: 30/09/2020 14:34

#47087 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by xPaco1337 »

hopi wrote: 03/06/2023 15:09 ne kontam, kakve rupe je širio za veće gume? i kako su do sada mogli šarafi a sada ne mogu?
Rupe na bubnjevima od doboša su proširene za šire šarafe od felgi. Auto u pitanju je Peugeot 207 i ono fabricki su 15 na njemu i kod mene su 15 zimske. Zasto su mogle 15 tad a sad ne ? Zato sto su te druge moje zimske 15 na čeličnim felgama i šaraf ovaj od 17 može proci zbog širih rupa na čeličnim.
EFD22 wrote: 03/06/2023 15:20 Je li isti razmak šarafa naprijed i nazad?
Ako jest, onda ništa nije munjeno, nego si ti uzeo pogrešne felge.
Nisu pogresne, felge su orginalne od mog auta i naprijed su postavljene bez problema, međutim nazad kad su krenuli postaviti rupa je proširena, i haj rekli su postavit cemo mi ove stare šarafe od 17 mada nije preporucljivo da ti izdrzi do kuce (nisam u svom gradu bio), međutim ti šarafi od 17 ne mogu proci kroz rupe od ovih novih fabricki felgi
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#47088 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Ne kontam zašto bi taj neko proširivao rupe samo nazad a ne i naprijed.
User avatar
kloniran
Posts: 12190
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#47089 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kloniran »

skrbavi-admin wrote: 03/06/2023 04:22
kloniran wrote: 02/06/2023 19:20 pozdrav

ima li neko u Sarajevu da podesava varijabilnu geometriju turbine ili sta vec tu treba raditi?
i meni je tako nekad dosadno ne znam sta bi sa sobom pa cackam turbo

odgovor ti je za 10, garant nisi imao nista pametnije za smisliti :-)

ja sam pitao jer imam problem a ne da se zajebavam sa turbinom :wink:
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#47090 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

kloniran wrote: 03/06/2023 19:14
skrbavi-admin wrote: 03/06/2023 04:22

i meni je tako nekad dosadno ne znam sta bi sa sobom pa cackam turbo

odgovor ti je za 10, garant nisi imao nista pametnije za smisliti :-)

ja sam pitao jer imam problem a ne da se zajebavam sa turbinom :wink:
To mu je u stilu ovog odgovora (mora da su rođaci):

Image
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#47091 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by canvra888 »

EFD22 wrote: 03/06/2023 19:07 Ne kontam zašto bi taj neko proširivao rupe samo nazad a ne i naprijed.
Ne znam da li ima veze, ali su naprijed diskovi.
User avatar
kabal1337
Posts: 13445
Joined: 11/02/2012 21:08

#47092 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

canvra888 wrote: 03/06/2023 19:57
EFD22 wrote: 03/06/2023 19:07 Ne kontam zašto bi taj neko proširivao rupe samo nazad a ne i naprijed.
Ne znam da li ima veze, ali su naprijed diskovi.
jesu li ti nazad deblji sarafi od prednjih?
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7099
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#47093 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

ja volim da borujem sire rupe isto.... al nije to to za tanji saraf
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7099
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#47094 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

EFD22 wrote: 03/06/2023 19:07 Ne kontam zašto bi taj neko proširivao rupe samo nazad a ne i naprijed.
i ja se pitam... neprirodno je nazad prosirivat rupe docim su naprijed stvorene za borovanje
Limited Sky
Posts: 493
Joined: 01/02/2019 02:00
Location: rajvoSa

#47095 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Limited Sky »

Imam A3 8PA iz 2011te, i nemam senzor za svjetla, je li moguce ugraditi taj dio, i da mi se automatski pale svjetla po mraku, i imam prekidac sa DRL dnevnim svjetilma, je li bih morao promijeniti i prekidac koji ima automatska svjetla da bi ovo funkionisalo
Hvala unaprijed :)
I je li moguce kodirati da se automatski pale svjetla prilikom otkljucavanja auta, bez opcije coming/leaving home, jer je nemam.
Last edited by Limited Sky on 04/06/2023 01:04, edited 1 time in total.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7099
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#47096 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

blago tebi sa tvojim problemima
User avatar
Rockefeller
Posts: 8702
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#47097 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Rockefeller »

:lol:

Dobro mu u zivotu.
User avatar
muha_sa
Posts: 140406
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#47098 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by muha_sa »

Limited Sky wrote: 04/06/2023 01:00 Imam A3 8PA iz 2011te, i nemam senzor za svjetla, je li moguce ugraditi taj dio, i da mi se automatski pale svjetla po mraku, i imam prekidac sa DRL dnevnim svjetilma, je li bih morao promijeniti i prekidac koji ima automatska svjetla da bi ovo funkionisalo
Hvala unaprijed :)
I je li moguce kodirati da se automatski pale svjetla prilikom otkljucavanja auta, bez opcije coming/leaving home, jer je nemam.
Moguce je
User avatar
kabal1337
Posts: 13445
Joined: 11/02/2012 21:08

#47099 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Limited Sky wrote: 04/06/2023 01:00 Imam A3 8PA iz 2011te, i nemam senzor za svjetla, je li moguce ugraditi taj dio, i da mi se automatski pale svjetla po mraku, i imam prekidac sa DRL dnevnim svjetilma, je li bih morao promijeniti i prekidac koji ima automatska svjetla da bi ovo funkionisalo
Hvala unaprijed :)
I je li moguce kodirati da se automatski pale svjetla prilikom otkljucavanja auta, bez opcije coming/leaving home, jer je nemam.
Fabricki da bude
Moras zaljepiti nosac senzora na sajbu, sam senzor, trebaju ti ukrasne plastike.
Ako ne znas nosac senzora zaljepiti + onda nova sajba sa senzorom).
Moras sprovesti instalaciju do BCM-a ( trebas provjeriti da li tvoj bcm podrzava funkciju senzora)
Mora novi prekidac sa auto opcijom
Mora se kodirat.( Novi ima Auto oznaku, tvoj vjerovatno nema)

Imas onu opciju kineskog smeca ( auto prekidac sa senzorom).
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#47100 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Limited Sky wrote: 04/06/2023 01:00 Imam A3 8PA iz 2011te, i nemam senzor za svjetla, je li moguce ugraditi taj dio, i da mi se automatski pale svjetla po mraku, i imam prekidac sa DRL dnevnim svjetilma, je li bih morao promijeniti i prekidac koji ima automatska svjetla da bi ovo funkionisalo
Hvala unaprijed :)
I je li moguce kodirati da se automatski pale svjetla prilikom otkljucavanja auta, bez opcije coming/leaving home, jer je nemam.
Ima momak u Kasindolskoj, Muhamed ja mislim, radi sve živo oko senzora i tih čuda kod njega da pitaš. Ja sam htio sebi neke opcije na Fordu namjestiti al ne može, a za VW grupaciju može sve uradit ja mislim
Post Reply