Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
LikeLike
- Posts: 2301
- Joined: 10/09/2013 15:59
#47051 Re: Pitamo Mehanicare ?
Znaci kod ovog motora je zupcasti u ulju? Zar nije samo kod onog jaceg sa turbom?
- Idemedosumom
- Posts: 8290
- Joined: 15/11/2012 12:42
- Location: ..
#47052 Re: Pitamo Mehanicare ?
Na autu se nakon izvjesne vožnje pojavljuje zvuk "cviljenja" prilikom kočenja. Auto idalje dobro koči, samo se čuje taj zvuk, kada su prozori spušteni.
Moj mehaničar je prebukiran pa da priupitam da li je ovo nešto što bi hitno trebalo pregledati, da tražim drugog majstora koji je slobodan?
Moj mehaničar je prebukiran pa da priupitam da li je ovo nešto što bi hitno trebalo pregledati, da tražim drugog majstora koji je slobodan?
-
mirza2811
- Posts: 125
- Joined: 07/11/2016 09:58
#47053 Re: Pitamo Mehanicare ?
pozz, kupio sam insigniu a 2016 2.0 cdti 125kw. Testna voznja sve super, medjutim bila je po gradu. Poslije par dana od kupovine izadjem na autoput, brzina od 120-150 osjete se sitne vibracije na volanu. Pri kocenju na toj brzini volan vibrira, sitno lijevo-desno dok kocim. Sto bi ukazalo na potrosene/krive diskove. Medjutim, nakon sat voznje, dok se auto lijepo ugrije javlja se tresenje cijelog auta "lijevo-desno" pri ubrzanju od 70-110 km/h , sto je bas primjetno. Auto je stojalo cca 1mjesec, gume su stare 3 godine. Prvom prilikom ga vozim na balansiranje guma i geometriju. Naravno i pregled diskova. Medjutim bunim me to sto kad se zagrije trese od 70-110 , to ne bi trebalo biti od guma valjda..
- Optimist
- Posts: 15523
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#47054 Re: Pitamo Mehanicare ?
Posto se javlja na ubrzavanju, ja bih pogledao poluosovine i kineticke zglobove.
- olensoner
- Posts: 1164
- Joined: 24/01/2008 19:34
#47055 Re: Pitamo Mehanicare ?
Dolazi od jednog tocka zvuk? Samo pri kocenju se cuje?Idemedosumom wrote: ↑01/06/2023 11:27 Na autu se nakon izvjesne vožnje pojavljuje zvuk "cviljenja" prilikom kočenja. Auto idalje dobro koči, samo se čuje taj zvuk, kada su prozori spušteni.
Moj mehaničar je prebukiran pa da priupitam da li je ovo nešto što bi hitno trebalo pregledati, da tražim drugog majstora koji je slobodan?
Neke disk plocice znaju "cviliti" iako nisu istrosene.
- xPaco1337
- Posts: 2589
- Joined: 30/09/2020 14:34
#47056 Re: Pitamo Mehanicare ?
Da li je neko postavljao dashcam u auto kako ide proces taj sto se tice struje, vidim neki spajaju u upaljac to mi nije optimalno jer koristim za muziku, a neki nekako na osigurace spajaju i sl. 
-
laik1981
- Posts: 14854
- Joined: 05/12/2012 13:04
#47057 Re: Pitamo Mehanicare ?
Prvo balansiranje tockova i provjera spure, a neka ti neko pregleda kompletan trap ako vec nije. Zna biti i do krivih felgi.mirza2811 wrote: ↑01/06/2023 12:51 pozz, kupio sam insigniu a 2016 2.0 cdti 125kw. Testna voznja sve super, medjutim bila je po gradu. Poslije par dana od kupovine izadjem na autoput, brzina od 120-150 osjete se sitne vibracije na volanu. Pri kocenju na toj brzini volan vibrira, sitno lijevo-desno dok kocim. Sto bi ukazalo na potrosene/krive diskove. Medjutim, nakon sat voznje, dok se auto lijepo ugrije javlja se tresenje cijelog auta "lijevo-desno" pri ubrzanju od 70-110 km/h , sto je bas primjetno. Auto je stojalo cca 1mjesec, gume su stare 3 godine. Prvom prilikom ga vozim na balansiranje guma i geometriju. Naravno i pregled diskova. Medjutim bunim me to sto kad se zagrije trese od 70-110 , to ne bi trebalo biti od guma valjda..
- Idemedosumom
- Posts: 8290
- Joined: 15/11/2012 12:42
- Location: ..
#47058 Re: Pitamo Mehanicare ?
Tesko za odrediti, mislim da dolazi s prednjih tockova, ili negdje drugo s prednjeg dijela auta. Jedan mi kolega sugerisao, da bi moglo biti do nekog stabilizatora, lezaja i sl, posto se cuje na nagli pokret, motanje desno - lijevo pri vecoj brzini, naglo kocenje.
-
TLOP
- Posts: 358
- Joined: 23/01/2020 11:12
#47059 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kod mene je na upaljacu al ide usb u upaljac pa pretpostavljam da se moze u externu bateriju ukljucit da radi umjesto upaljaca
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#47060 Re: Pitamo Mehanicare ?
mogu gume zezat, a mogu i nosaci motora pravit te vibracije 
-
Al'din
- Posts: 1649
- Joined: 06/03/2011 21:43
- Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
- Contact:
#47061 Re: Pitamo Mehanicare ?
Vibracije prilikom kocenja-krivi diskovi, a to sto trese 70-110 sluti na krive gume/felge.mirza2811 wrote: ↑01/06/2023 12:51 pozz, kupio sam insigniu a 2016 2.0 cdti 125kw. Testna voznja sve super, medjutim bila je po gradu. Poslije par dana od kupovine izadjem na autoput, brzina od 120-150 osjete se sitne vibracije na volanu. Pri kocenju na toj brzini volan vibrira, sitno lijevo-desno dok kocim. Sto bi ukazalo na potrosene/krive diskove. Medjutim, nakon sat voznje, dok se auto lijepo ugrije javlja se tresenje cijelog auta "lijevo-desno" pri ubrzanju od 70-110 km/h , sto je bas primjetno. Auto je stojalo cca 1mjesec, gume su stare 3 godine. Prvom prilikom ga vozim na balansiranje guma i geometriju. Naravno i pregled diskova. Medjutim bunim me to sto kad se zagrije trese od 70-110 , to ne bi trebalo biti od guma valjda..
Obrati paznju ako trese jos na 160 km/h takodje, gume/felge.
-
milojicabrzi
- Posts: 2620
- Joined: 18/11/2009 12:43
#47062 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pozdrav svima,
Od nedavno sam vlasnik vozila, sa 1,5 diesel motorom, iz PSA korporacije, u Opelu, motor je 81 kW sa start-stop sistemom.
Ima i add blue i dpf filter.
Ranije sam imao euro 5 diesela, koji nije imao ništa od toga, pa čisto da pitam na šta treba pripaziti kod vožnje i održavanja ovih vozila, koje su im osnovne karakteristike itd.
Od nedavno sam vlasnik vozila, sa 1,5 diesel motorom, iz PSA korporacije, u Opelu, motor je 81 kW sa start-stop sistemom.
Ima i add blue i dpf filter.
Ranije sam imao euro 5 diesela, koji nije imao ništa od toga, pa čisto da pitam na šta treba pripaziti kod vožnje i održavanja ovih vozila, koje su im osnovne karakteristike itd.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#47063 Re: Pitamo Mehanicare ?
AdBlue je najbolje da ukineš. A što se DPF-a tiče, samo ga nemoj tušiti po gradu konstantno. Izađi makar jednom mjesečno na magistralu ili autoput i fino se provozaj, iskoristi sve njutnmetre koje ima motor, nemoj ga štedjeti.
-
milojicabrzi
- Posts: 2620
- Joined: 18/11/2009 12:43
#47064 Re: Pitamo Mehanicare ?
Može li se add blue tek tako ukinuti, utiče li na eco test...
Ne bih zaista ništa poduzimao, jer vozilo je novo, ali čuo sam da vlasnici starijih vozila, to mahom isključuju...
Ne bih zaista ništa poduzimao, jer vozilo je novo, ali čuo sam da vlasnici starijih vozila, to mahom isključuju...
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#47065 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma ne diraj nista dok radi, neces skidat ispravne stvari. Kad pocne zezat ukidaj jedno po jedno 
- basicm
- Posts: 11634
- Joined: 16/01/2012 21:38
#47066 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nece se adblue javiti barem par godina. I cujem da su novije pumpe bolje, kao sto cujem da tunap aditiv skoro vraca iz mrtvih te pumpe.
- kloniran
- Posts: 12190
- Joined: 06/09/2013 18:57
- Location: Ispod palme na obali mora.
#47067 Re: Pitamo Mehanicare ?
pozdrav
ima li neko u Sarajevu da podesava varijabilnu geometriju turbine ili sta vec tu treba raditi?
ima li neko u Sarajevu da podesava varijabilnu geometriju turbine ili sta vec tu treba raditi?
- canvra888
- Posts: 9174
- Joined: 09/07/2021 15:03
#47068 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kažu neki izubijaj ga u crvenom, drugi kažu konstantna vožnja na 2k rpm, po mogućnosti u šestoj. Šta je onda ispravno?
-
avijon
- Posts: 1840
- Joined: 20/08/2012 22:10
#47069 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ispravno je sta kaze proizvodjac. Konstantna brzina 10-20minuta, minimalno 60kmh i obrtaji oko 2000.
Preko egra i klapne se smanji dotok zraka, pravi se bogata smjesa i ide veca temp. I spaljivanje u dpfu
- canvra888
- Posts: 9174
- Joined: 09/07/2021 15:03
#47070 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nisam do sada imao belaja sa DPF-om, ali eto dobro je znati kakva vožnja pogoduje da ih i ne bude u budućnosti.
-
preludezalude
- Posts: 7011
- Joined: 07/03/2012 00:09
#47071 Re: Pitamo Mehanicare ?
Bitno je da je sistem zagrijan na odredjenu temperaturu da bi radio kako treba. Brzina kretanja nije bitna vec temperatura izduva. Ta temperatura se moze postici i kad auto stoji u mjestu ali ga treba drzati na 2000 obrtaja. Nikakva to nije nauka. I klasicni katalizatori ne obavljaju svoju funkciju dok se ne zagriju na odredjenu temperaturu.
- skrbavi-admin
- Posts: 7102
- Joined: 31/12/2021 17:16
- Location: Pakšobistan Wolfuckosia
#47072 Re: Pitamo Mehanicare ?
probaj na bookingu naci slobodnijeg van sezoneIdemedosumom wrote: ↑01/06/2023 11:27 Na autu se nakon izvjesne vožnje pojavljuje zvuk "cviljenja" prilikom kočenja. Auto idalje dobro koči, samo se čuje taj zvuk, kada su prozori spušteni.
Moj mehaničar je prebukiran pa da priupitam da li je ovo nešto što bi hitno trebalo pregledati, da tražim drugog majstora koji je slobodan?
Last edited by skrbavi-admin on 03/06/2023 04:25, edited 1 time in total.
- skrbavi-admin
- Posts: 7102
- Joined: 31/12/2021 17:16
- Location: Pakšobistan Wolfuckosia
#47073 Re: Pitamo Mehanicare ?
imas ti tu majstore vise problema od 1og.mirza2811 wrote: ↑01/06/2023 12:51 pozz, kupio sam insigniu a 2016 2.0 cdti 125kw. Testna voznja sve super, medjutim bila je po gradu. Poslije par dana od kupovine izadjem na autoput, brzina od 120-150 osjete se sitne vibracije na volanu. Pri kocenju na toj brzini volan vibrira, sitno lijevo-desno dok kocim. Sto bi ukazalo na potrosene/krive diskove. Medjutim, nakon sat voznje, dok se auto lijepo ugrije javlja se tresenje cijelog auta "lijevo-desno" pri ubrzanju od 70-110 km/h , sto je bas primjetno. Auto je stojalo cca 1mjesec, gume su stare 3 godine. Prvom prilikom ga vozim na balansiranje guma i geometriju. Naravno i pregled diskova. Medjutim bunim me to sto kad se zagrije trese od 70-110 , to ne bi trebalo biti od guma valjda..
- skrbavi-admin
- Posts: 7102
- Joined: 31/12/2021 17:16
- Location: Pakšobistan Wolfuckosia
#47074 Re: Pitamo Mehanicare ?
- skrbavi-admin
- Posts: 7102
- Joined: 31/12/2021 17:16
- Location: Pakšobistan Wolfuckosia
#47075 Re: Pitamo Mehanicare ?
najgore je kad stariji vlasnici dobiju nova vozilamilojicabrzi wrote: ↑02/06/2023 10:19 Može li se add blue tek tako ukinuti, utiče li na eco test...
Ne bih zaista ništa poduzimao, jer vozilo je novo, ali čuo sam da vlasnici starijih vozila, to mahom isključuju...
