Štrajk prosvjetih radnika

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
torbica
Posts: 82
Joined: 12/10/2021 10:07

#426 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by torbica »

Laplace wrote: 22/05/2024 19:24
Pričao o normi od 30 časova pa onda navodiš normu od 19 časova. Kad sve ovo sabereš, dobićeš 31,5 sat.

E sad, pošto si samo malo proguglala (i time sebe uvjerila da bolje znaš od mene, koji 25 godina radim u prosvjeti i koji sam radio i uvjerenja o četrdesetosatnoj radnoj sedmici), mogla si da se više potrudiš da saznaš na šta ide preostalih 8,5 sati sedmično.

Dakle, opet si dokazala da ne znaš o čemu pričaš. Hoće to kad se petljaš u tođi posao o kojem znaš nešto malo iz razgovora ispred lokalne trgovine sa flašom piva u ruci.
A jesi se dobavezao 30 časova, eto 31.5 čas, jesi li zadovoljan?
Prvo nije 31.5 sati nego časova, a čas koliko znam traje 45 minuta, valjda nisam toliko pao s Marsa.
Drugo, bitnija pitanja izbjegavaš, koliko je to 63% plate? Koliko dana raspusta provedeš u školi? Šta radiš na poslu ostalih 24 sata sedmično (jer da bi se održalo 19 časova treba najviše 16 radnih sati)?
User avatar
Truba
Posts: 82849
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#427 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Truba »

Cas je trenutak u vremenu
A sat moze bit i skolski
User avatar
Laplace
Posts: 10748
Joined: 19/11/2012 18:37

#428 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

H323 wrote: 22/05/2024 20:11
Laplace wrote: 22/05/2024 19:19 Prije skoro deset godina je u Ze-do kantonu (lobiranjem, očigledno) donesena izmjena kriterija o bodovanju kandidata po konkursu po kojima su inženjerski smjerovi na PMF-u izjednačeni sa nastavničkim smjerovima. Drugačije rečeno, ako je neko završio matematiku ili fiziku na PMF-u (ili nekom drugom, ukoliko ih ima), on se jednako posmatra kao da je završio nastavnički smjer. Ionako (kako čujem od kolega) na nastavničkim smjerovima jedva da ima studenata (a i za njih su male šanse da će raditi u školi).
Okej, mislim da sam shvatio u čemu je zabuna, PMF veliki broj godina ne izdaje diplome inžinjera za nenastavne smjerove (ako je ikad izdavao), tj. ne postoji inžinjer matematike/fizike. Pomislio sam da se priča o tome da inžinjeri (u smislu ETF, MF i sl.) predaju matematiku/fiziku po školama zbog nedostatka kadra.
Prošle godine je prvi put od 2004. da je za poziciju profesora primljen student. Ove godine smo imali konkursa više nego ikad, na posljednjem se javio samo jedan kandidat - i to student.
Dobro ste i to dobili, ima ih na prste jedne ruke :mrgreen:
Zapravo, od ove godine i to imamo (matematika, informatika). U nedostatku kadra predaju inženjeri mašinstva pa čak i ekonomisti, ko nam bude dostupan jer niti stručnih niti studenata nema.
User avatar
Laplace
Posts: 10748
Joined: 19/11/2012 18:37

#429 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

profatr wrote: 22/05/2024 21:03 Prednosti rada u nastavi:
- nisi 8 sati na poslu, pripreme za nastavu i ispravljanje zadaća odradiš kod kuće onda kada tebi odgovara
- imaš siguran i unaprijed poznati termin godišnjeg odmora i posao ne trpi kada si na godišnjem
- za razliku od uvriježenog mišljenja kada su učenici na ferijama da su tada i nastavnici slobodni, to nije tako, u nenastavne dane odrađuju se administrativni poslovi i svašta još nešto ali realno opet to nije 8 sati dnevno
Nedostaci:
- valja izaći na kraj sa maloljetnim delikventima kojima realno ne možeš ništa, pa čak ni jedinicu tek tako zabiberiti
- valja izaći na kraj sa nadobudnim roditeljima koji smatraju da su njihova djeca najpametnija, najbolja itd. a nastavnici to ne znaju prepoznati
- valja izaći na kraj sa direktorima i inspekcijama koji su tu najčešće po partijskim linijama, za struku ih baš briga, bitno samo da se ne talasa
Plaća za visokoobrazovani nastavnički kadar je relativno skromna, činjenica je da se baš i ne otima za taj posao.
Ima tog još ali ovo bi bilo ugrubo.
Sad bih potpisao da budem na poslu osam sati, ali da poslije toga izađem i zaboravim na posao.
User avatar
Laplace
Posts: 10748
Joined: 19/11/2012 18:37

#430 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

suspect_zero wrote: 22/05/2024 21:19
profatr wrote: 22/05/2024 21:03 Prednosti rada u nastavi:
- nisi 8 sati na poslu, pripreme za nastavu i ispravljanje zadaća odradiš kod kuće onda kada tebi odgovara
- imaš siguran i unaprijed poznati termin godišnjeg odmora i posao ne trpi kada si na godišnjem
- za razliku od uvriježenog mišljenja kada su učenici na ferijama da su tada i nastavnici slobodni, to nije tako, u nenastavne dane odrađuju se administrativni poslovi i svašta još nešto ali realno opet to nije 8 sati dnevno
Nedostaci:
- valja izaći na kraj sa maloljetnim delikventima kojima realno ne možeš ništa, pa čak ni jedinicu tek tako zabiberiti
- valja izaći na kraj sa nadobudnim roditeljima koji smatraju da su njihova djeca najpametnija, najbolja itd. a nastavnici to ne znaju prepoznati
- valja izaći na kraj sa direktorima i inspekcijama koji su tu najčešće po partijskim linijama, za struku ih baš briga, bitno samo da se ne talasa
Plaća za visokoobrazovani nastavnički kadar je relativno skromna, činjenica je da se baš i ne otima za taj posao.
Ima tog još ali ovo bi bilo ugrubo.

Jedan realan pogled.

Sada napravi usporedbu u realnom sektoru gdje se radi više od 8h dnevno + vikend + nema isključiti mobitel šefu/direktoru ili nekom važnom klijentu, gdje nema kašnjenja na poslu (možeš ali znaš šta slijedi),nema godišnjeg kada hoćeš a ni bolovanja, nerijetko i posao nastavljaš kući do nekih doba, nerijetko i mobing od nadrdanog šefa ili češće šefice, manja plata....
I ovi imaju u dosta slučajeva VSS, čisto da se ne misli da se nisu htjeli školovati.
A zašto ljudi pristaju da rade u takvim uslovima? Zakon o radu mora biti ispoštovan i kod privatnika. Ne, nama je normalno (nekima i sasvim OK i simpatično) da radnici budu robovi.

Zakon o radu jasno propisuje osmočasovno radno vrijeme, dnevni, sedmični i godišnji odmor 30 radnih dana) i sva ostala prava radnika. To što naše ljude ne možeš ubijediti da su privatnici obavezni poštovati Zakon o radu je drugi problem i nije naša krivica.

A ne, ispada da su prosvjetni radnici krivi jer kako to zaboga da i oni ne rade robovski, po 12 sati dnevno i bez godišnjeg odmora, odakle njima pravo na radnička prava?
User avatar
Laplace
Posts: 10748
Joined: 19/11/2012 18:37

#431 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

torbica wrote: 23/05/2024 07:59
Laplace wrote: 22/05/2024 19:24
Pričao o normi od 30 časova pa onda navodiš normu od 19 časova. Kad sve ovo sabereš, dobićeš 31,5 sat.

E sad, pošto si samo malo proguglala (i time sebe uvjerila da bolje znaš od mene, koji 25 godina radim u prosvjeti i koji sam radio i uvjerenja o četrdesetosatnoj radnoj sedmici), mogla si da se više potrudiš da saznaš na šta ide preostalih 8,5 sati sedmično.

Dakle, opet si dokazala da ne znaš o čemu pričaš. Hoće to kad se petljaš u tođi posao o kojem znaš nešto malo iz razgovora ispred lokalne trgovine sa flašom piva u ruci.
A jesi se dobavezao 30 časova, eto 31.5 čas, jesi li zadovoljan?
Prvo nije 31.5 sati nego časova, a čas koliko znam traje 45 minuta, valjda nisam toliko pao s Marsa.
Drugo, bitnija pitanja izbjegavaš, koliko je to 63% plate? Koliko dana raspusta provedeš u školi? Šta radiš na poslu ostalih 24 sata sedmično (jer da bi se održalo 19 časova treba najviše 16 radnih sati)?
Prvo, ako si pogledala te pedagoške standarde onda si morala vidjeti da li piše "časova" ili "sati".

Drugo, mogla si izguglati kolektivni ugovor, u njemu sve piše. Uostalom, koliki su ti to apetiti pa ti nije dovoljno što na radnom mjestu ništa ne radiš, imaš 13 mjeseci godišnjeg odmora, nemaš nikakve odgovornosti i sad još pitaš da li ti se to sve isplati? Koliku bi htjela paltu za te uslove, 5.000 KM?

Treće, tokom godišnjeg odmora na poslu sam minimalno jednu sedmicu u julu + minimalno deset dana tokom konkursa, dakle od zakonom propisanih 30 radnih dana na poslu sam 12 do 15 radnih dana.

Četvrto, jasno je propisano šta ja (ili bilo koji radnik u školi) radi u toku četrdesetosatne radne sedmice. Osim toga, stručno se usavršavam, čitam stručnu literaturu i planiram kako sljedeće časove učiniti zanimljivijima i edukativnijima.

Peto, to sa 19 i 16 sati ne bih uzeo zdravo za gotovo obzirom da nisi na "ti" sa osnovnoškolskom matematikom.

Ako je sve sjajno i bajno kako ti zamišljaš, fino se prijavi i mjesečno za nikakav rad na 63% norme možeš na račun dobijeti skoro 1.000 KM za tri dana dolazaka na posao, gdje ćeš popiti kafu-dvije i vratiti se kući. I više nego dobra prilika.

Jasno, nećeš se javiti jer znaš dobro da pišeš laži i ublehe.
User avatar
Laplace
Posts: 10748
Joined: 19/11/2012 18:37

#432 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

Truba wrote: 23/05/2024 08:12 Cas je trenutak u vremenu
A sat moze bit i skolski
Nađe pedagoške standarde, iz njih izvuče ono što mu godi i interpretira na način koji mu godi i rad u prosvjeti ispadeprava uživancija.
torbica
Posts: 82
Joined: 12/10/2021 10:07

#433 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by torbica »

Laplace wrote: 23/05/2024 12:45
Truba wrote: 23/05/2024 08:12 Cas je trenutak u vremenu
A sat moze bit i skolski
Nađe pedagoške standarde, iz njih izvuče ono što mu godi i interpretira na način koji mu godi i rad u prosvjeti ispadeprava uživancija.
Image
Image
Mislim da je sasvim jasno da su u pitanju školski ČASOVI koji traju 45 minuta.
To što raspust zoveš "godišnji odmor" dovoljno govori o tome kako ga doživljavate. 4 sedmice kolektivnog, pa 18 dana ljetnog raspusta koje ste kako kažeš zakonski propisani radit, pa 3 sedmice zimskog raspusta koji ste isto propisani radit, sedmica proljetnog raspusta, svi mogući praznici i slave, još eto ako pada na četvrtak ili utorak red je da se spoji s vikendom, znate zbog djece.
Ali samo ti nastavi mene omalovažavati jer sam napamet izračunao od koliko se treba oduzeti 37% da se dobije 12 pa umjesto 19 napisao 18.
A ja nikog ne omalovažavam, samo iznosim činjenice.
User avatar
Truba
Posts: 82849
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#434 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Truba »

To nije godisnji jer oni imaju svoj godisnji posebno
Kojimogu iskoristitit u posebnim slucajevima
User avatar
Reisova
Posts: 1017
Joined: 15/08/2011 16:28

#435 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Reisova »

Pa zar im nije pametnije da traze da se nastavno osoblje prima u stalni radni odnos a ne na ugovore, jer to rade mnogima i godinama.
User avatar
Truba
Posts: 82849
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#436 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Truba »

to je sada praksa jer slijedi reforma i ukidanje mnogih predmeta
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1140
Joined: 23/02/2020 14:50

#437 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by ANamelessGhoul »

Truba wrote: 24/05/2024 09:57 to je sada praksa jer slijedi reforma i ukidanje mnogih predmeta
Kojih predmeta ?
User avatar
Truba
Posts: 82849
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#438 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Truba »

što ja znam prva je na udaru biologija u stručnim školama
pa ide kemija pa fizika...
fokus na praksi

to izgleda započinje u hrvatskoj iduće godine
a fbih samo kopira od hrvatske :D
moimoi
Posts: 5154
Joined: 01/07/2006 12:59

#439 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by moimoi »

U umjetnickoj recimo nikad nisi ni imao te predmente. Barem ne nakon rata.
Al zato imas anatomiju, estetiku, projektovanje i sl.
User avatar
Laplace
Posts: 10748
Joined: 19/11/2012 18:37

#440 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

torbica wrote: 24/05/2024 07:41
Laplace wrote: 23/05/2024 12:45
Truba wrote: 23/05/2024 08:12 Cas je trenutak u vremenu
A sat moze bit i skolski
Nađe pedagoške standarde, iz njih izvuče ono što mu godi i interpretira na način koji mu godi i rad u prosvjeti ispadeprava uživancija.
Image
Image
Mislim da je sasvim jasno da su u pitanju školski ČASOVI koji traju 45 minuta.
To što raspust zoveš "godišnji odmor" dovoljno govori o tome kako ga doživljavate. 4 sedmice kolektivnog, pa 18 dana ljetnog raspusta koje ste kako kažeš zakonski propisani radit, pa 3 sedmice zimskog raspusta koji ste isto propisani radit, sedmica proljetnog raspusta, svi mogući praznici i slave, još eto ako pada na četvrtak ili utorak red je da se spoji s vikendom, znate zbog djece.
Ali samo ti nastavi mene omalovažavati jer sam napamet izračunao od koliko se treba oduzeti 37% da se dobije 12 pa umjesto 19 napisao 18.
A ja nikog ne omalovažavam, samo iznosim činjenice.
Kad ćeš prestati da se sramotiš i zašto nećeš nikad?

U redu je ne znati, ali svjesno širiti laži, zablude i predrasude je sramotno i zlonamjerno.

Uostalom,kad je tako lijepo raditi u prosvjeti zašto se ne javiš i uhljebiš se? Za tri dana oko hiljadarku a četiri dana slobodan? Prevoz plaćen, 15 mjeseci godišnjeg odmora (i raste),ništa se ne radi i nikakve odgovornosti nema a ti opet nešto kalkulišeš? Što nam jasno govori da si svjestan da lažeš i da znaš da to nije tako bajno i sjajno kako to u ovim komentarima prikazuješ.

O fizičkom i psihičkom nasilju nad prosvjetnim radnicima u BiH, Hrvatskoj i Srbiji da i ne pričamo, toga su svejsni samo oni koji dugo rade u prosvjeti.
User avatar
Laplace
Posts: 10748
Joined: 19/11/2012 18:37

#441 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

Reisova wrote: 24/05/2024 07:59 Pa zar im nije pametnije da traze da se nastavno osoblje prima u stalni radni odnos a ne na ugovore, jer to rade mnogima i godinama.
Ko nas uopšte sluša?

Ja sam po diplomiranju bio na 80% plate, bez toplog obroka i bez prevoza, radna knjižica mi nije bila ni na birou ni u školi nego kod mene (de facto sam bio neosiguran) - odluka tadašnje ministrice za koju smo se džabe žalili (zbog koje ću, kad steknem uslove za penziju, imati pravo na nepunu penziju jer mi nije išao radni staž). Bolje sam uslove imao dok sam radio kao student. Dodatno, kolegica je radila 25% preko norme cijelu godinu a da joj ni marka tog prekovremeno nije uplaćena, bez prava žalčbe. Osim toga,eksplicitno je zabranila raspisivanje konkursa na neodređeno, opet odluka koju niko nije mogao dovesti u pitanje.
User avatar
Laplace
Posts: 10748
Joined: 19/11/2012 18:37

#442 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

Truba wrote: 24/05/2024 07:47 To nije godisnji jer oni imaju svoj godisnji posebno
Kojimogu iskoristitit u posebnim slucajevima
Zna on da su sve to laži nego filozofira. Kako rekoh, zašto se onda ne javi da radi u školi? Posao snova za neradnike i ublehaše.
User avatar
Laplace
Posts: 10748
Joined: 19/11/2012 18:37

#443 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

Truba wrote: 24/05/2024 10:31 što ja znam prva je na udaru biologija u stručnim školama
pa ide kemija pa fizika...
fokus na praksi

to izgleda započinje u hrvatskoj iduće godine
a fbih samo kopira od hrvatske :D
U sveopštoj poplavi antivaksera i ravnozemljaša je genijalna ideja ukinuti biologiju i fiziku. Bravo za komšije i za naše prepisivače (valjda su takvim neselektivnim prepisivanjem završili škole pa im je to postalo modus operandi).
User avatar
Laplace
Posts: 10748
Joined: 19/11/2012 18:37

#444 Re: Štrajk prosvjetih radnika

Post by Laplace »

Eto za one koji smatraju da je kod privatnika OK raditi po 12 sati dnevno, bez pauze i bez godišnjeg odmora:

Image

Dakle, 7,5 sati dnevno sa 2,5 sata pauze, u privatnoj firmi (osim ugostiteljstva, praktično sve firme, državne ili privatne, imaju radno vrijeme ovakvog tipa). Privatne firme se ne zatvaraju svako malo, država ne propada, naprotiv.
Post Reply