Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39562
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#39601 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Optimist wrote: 17/01/2022 20:02
Koji je onda dio, kazi, da postanem i ja pametniji. :D
pa sve vam treba reci ,a svuda se petljate da pametujete i filozofirate,niko nece nista da procita...
ni meni niko nije govorio vec sam istrazivao jer me interesovalo.

izduvni ventil je najtopliji dio u motoru ,a on se nalazi gdje?? u glavi ...u glavi se sve desava ,glava je dio motora koji je izlozena najvecim naprezanjima,kako mehanickim tako i toplotnim .u glavi se u svakom momentu nalazi oko 2l rashladne tekucine i oko 2 dcl ulja .
da si ikad rstavio motor znao bi da uljni sistem u motoru nije bogzna sta,u njega stane max pola litra jer su tu zazori stoti dijelovi milimetra,jedino magistrale kojim putuje ulje su malo sire.vecina ulja je uvijek u karteru,da pumpa ne ostane suha,jer kad ostane nestane taj uljni mikrofilm koji pod pritiskom onemogucava da radilica ili bregasta dotakne lezaj.zato ga i mora biti recimo 4l jer se vraca u karter slobodnim padom,znaci da auto miruje ,da se ne krece po uzbrdicama,nizbrdicama,ne mota lijevo/desno,ne bi bila potrebna tolika kolicina ulja,dok kolicina rashladne tekucine mora biti recimo 6 litara i da miruje ,jer je to zatvoreni sistem koji sluzi za odvodjenje topline iz motora.i samo on sluzi za rashladjivanje,ulje ne rashladjuje motor,vec drzi radilicu i bregastu odmaknutu od lezaja jer ako bi se dodirnulo dolazi do brzog habanja i zaribavanja rotirajucih dijelova.na nekim hi performance motorima se ulje grije i do 140 stepeni ,to su uglavnom turbo motori ,opet logika,vecinski dio turbine je izduvni dio koji se jako grije,a kroz nju cirkulise ulje koje drzi osovinu u centru da ne bi taknula lezaj... na tim motorima je uglavnom ugradjen hladnjak ulja koji rashladjuje ulje da se ne bi pregrijalo i postalo neupotrebljivo svojoj svrsi.neki motori imaju i izmjenjivac toplote koji je postavljen uglavnom kod uljnog filtera,jer je tu najveca cirkulacija ulja koje je recimo 120 stepeni a rashladna tekucina je 90,pa ona preuzima dio te toplote na sebe i odvodi je van preko glavnog hladnjaka motora.znaci naucili smo da je ulje (uljni film) u biti lezaj na koji se oslanjaju rotirajuci dijelovi motora.nadam se da ti je sad jasnije ,a i ostalima koji nisu znali kako funkcionisu neke stvari ...
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3713
Joined: 25/06/2014 14:16

#39602 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kakotakonikako »

bitanga_sa_otesa wrote: 17/01/2022 20:21
Optimist wrote: 17/01/2022 20:02
Koji je onda dio, kazi, da postanem i ja pametniji. :D
pa sve vam treba reci ,a svuda se petljate da pametujete i filozofirate,niko nece nista da procita...
ni meni niko nije govorio vec sam istrazivao jer me interesovalo.

izduvni ventil je najtopliji dio u motoru ,a on se nalazi gdje?? u glavi ...u glavi se sve desava ,glava je dio motora koji je izlozena najvecim naprezanjima,kako mehanickim tako i toplotnim .u glavi se u svakom momentu nalazi oko 2l rashladne tekucine i oko 2 dcl ulja .
da si ikad rstavio motor znao bi da uljni sistem u motoru nije bogzna sta,u njega stane max pola litra jer su tu zazori stoti dijelovi milimetra,jedino magistrale kojim putuje ulje su malo sire.vecina ulja je uvijek u karteru,da pumpa ne ostane suha,jer kad ostane nestane taj uljni mikrofilm koji pod pritiskom onemogucava da radilica ili bregasta dotakne lezaj.zato ga i mora biti recimo 4l jer se vraca u karter slobodnim padom,znaci da auto miruje ,da se ne krece po uzbrdicama,nizbrdicama,ne mota lijevo/desno,ne bi bila potrebna tolika kolicina ulja,dok kolicina rashladne tekucine mora biti recimo 6 litara i da miruje ,jer je to zatvoreni sistem koji sluzi za odvodjenje topline iz motora.i samo on sluzi za rashladjivanje,ulje ne rashladjuje motor,vec drzi radilicu i bregastu odmaknutu od lezaja jer ako bi se dodirnulo dolazi do brzog habanja i zaribavanja rotirajucih dijelova.na nekim hi performance motorima se ulje grije i do 140 stepeni ,to su uglavnom turbo motori ,opet logika,vecinski dio turbine je izduvni dio koji se jako grije,a kroz nju cirkulise ulje koje drzi osovinu u centru da ne bi taknula lezaj... na tim motorima je uglavnom ugradjen hladnjak ulja koji rashladjuje ulje da se ne bi pregrijalo i postalo neupotrebljivo svojoj svrsi.neki motori imaju i izmjenjivac toplote koji je postavljen uglavnom kod uljnog filtera,jer je tu najveca cirkulacija ulja koje je recimo 120 stepeni a rashladna tekucina je 90,pa ona preuzima dio te toplote na sebe i odvodi je van preko glavnog hladnjaka motora.znaci naucili smo da je ulje (uljni film) u biti lezaj na koji se oslanjaju rotirajuci dijelovi motora.nadam se da ti je sad jasnije ,a i ostalima koji nisu znali kako funkcionisu neke stvari ...
:thumbup:
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#39603 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

bitanga_sa_otesa wrote: 17/01/2022 20:21
Optimist wrote: 17/01/2022 20:02
Koji je onda dio, kazi, da postanem i ja pametniji. :D
pa sve vam treba reci ,a svuda se petljate da pametujete i filozofirate,niko nece nista da procita...
ni meni niko nije govorio vec sam istrazivao jer me interesovalo.

izduvni ventil je najtopliji dio u motoru ,a on se nalazi gdje?? u glavi ...u glavi se sve desava ,glava je dio motora koji je izlozena najvecim naprezanjima,kako mehanickim tako i toplotnim .u glavi se u svakom momentu nalazi oko 2l rashladne tekucine i oko 2 dcl ulja .
da si ikad rstavio motor znao bi da uljni sistem u motoru nije bogzna sta,u njega stane max pola litra jer su tu zazori stoti dijelovi milimetra,jedino magistrale kojim putuje ulje su malo sire.vecina ulja je uvijek u karteru,da pumpa ne ostane suha,jer kad ostane nestane taj uljni mikrofilm koji pod pritiskom onemogucava da radilica ili bregasta dotakne lezaj.zato ga i mora biti recimo 4l jer se vraca u karter slobodnim padom,znaci da auto miruje ,da se ne krece po uzbrdicama,nizbrdicama,ne mota lijevo/desno,ne bi bila potrebna tolika kolicina ulja,dok kolicina rashladne tekucine mora biti recimo 6 litara i da miruje ,jer je to zatvoreni sistem koji sluzi za odvodjenje topline iz motora.i samo on sluzi za rashladjivanje,ulje ne rashladjuje motor,vec drzi radilicu i bregastu odmaknutu od lezaja jer ako bi se dodirnulo dolazi do brzog habanja i zaribavanja rotirajucih dijelova.na nekim hi performance motorima se ulje grije i do 140 stepeni ,to su uglavnom turbo motori ,opet logika,vecinski dio turbine je izduvni dio koji se jako grije,a kroz nju cirkulise ulje koje drzi osovinu u centru da ne bi taknula lezaj... na tim motorima je uglavnom ugradjen hladnjak ulja koji rashladjuje ulje da se ne bi pregrijalo i postalo neupotrebljivo svojoj svrsi.neki motori imaju i izmjenjivac toplote koji je postavljen uglavnom kod uljnog filtera,jer je tu najveca cirkulacija ulja koje je recimo 120 stepeni a rashladna tekucina je 90,pa ona preuzima dio te toplote na sebe i odvodi je van preko glavnog hladnjaka motora.znaci naucili smo da je ulje (uljni film) u biti lezaj na koji se oslanjaju rotirajuci dijelovi motora.nadam se da ti je sad jasnije ,a i ostalima koji nisu znali kako funkcionisu neke stvari ...
sto objasnjavas - 10 KM objasnjenje i savjet i aj zdravo
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39562
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#39604 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

oruzana_pobuna wrote: 17/01/2022 20:38

sto objasnjavas - 10 KM objasnjenje i savjet i aj zdravo
pa eto daj cenera :lol: :lol: :lol:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#39605 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Optimist wrote: 17/01/2022 19:37 Nijednog trenutka ne tvrdim da su iste, vec koja se brze ugrije i koja prilikom rada ima vecu temperaturu.
Evo objasnio ti je @bitanga_sa_otesa ukratko način rada.
Rashladna tekućina se brže ugrije do radne temperature, a ulje sporije do svoje radne temperature - zaključili smo da su različite te temperature. To se dešava iz razloga što su to dvije različite tekućine, a različite su upravo iz različitih uloga koje imaju.

Ako se na tvom autu ulje ugrije na recimo 100 ili više stepeni, a rashladna tečnost neće preko 60 ili joj treba duže vremena - tu nešto nije uredu. Spominjao se neki VW TDI 2.0 ili 1.6 motor, nisam upućen detaljno u iste, ali znajući prevare sa softwareom koje su radili ništa me ne iznenađuje. Ne bi me iznenadilo ni to da je rashladni sistem naopako i pogrešno napravljen iz ko zna kojeg razloga (da manje zagađuje na eko-testu npr.). A možda ti je i termostat neispravan. U par navrata sam svjedočio da kod novijih auta termostat ostane poluispravan, odnosno ugrije se rashladna tečnost ali samo do određene mjere i preko neće ili teško/sporo. Ranije je bilo slučajeva ili skroz otvoren ili skroz zatvoren, pa se neispravno odmah primjećivala.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#39606 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

bitanga_sa_otesa wrote: 17/01/2022 20:38
oruzana_pobuna wrote: 17/01/2022 20:38

sto objasnjavas - 10 KM objasnjenje i savjet i aj zdravo
pa eto daj cenera :lol: :lol: :lol:
davo sam ja tebi gratis na kafu - kupi sebi ginkobilobu :D :mrgreen:

a ja ti nijesam trazio objasnjenje nego gore doticni :roll:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39562
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#39607 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

oruzana_pobuna wrote: 17/01/2022 20:49


a ja ti nijesam trazio objasnjenje nego gore doticni :roll:
:lol: :lol: zaboravio napomenuti ako imas nekih nepoznanica
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#39608 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

bitanga_sa_otesa wrote: 17/01/2022 20:53
oruzana_pobuna wrote: 17/01/2022 20:49


a ja ti nijesam trazio objasnjenje nego gore doticni :roll:
:lol: :lol: zaboravio napomenuti ako imas nekih nepoznanica
niki problem - ja sam cojek gospodin i uvijek platim uslugu .....

kajem ti kupi ginkocel :mrgreen: :lol:
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#39609 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

bitanga_sa_otesa wrote: 17/01/2022 20:38
oruzana_pobuna wrote: 17/01/2022 20:38

sto objasnjavas - 10 KM objasnjenje i savjet i aj zdravo
pa eto daj cenera :lol: :lol: :lol:
Moze hambas u Bred end co za objasnjenje? :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39562
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#39610 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

oruzana_pobuna wrote: 17/01/2022 20:56
kajem ti kupi ginkocel :mrgreen: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: sutra cu :sax:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39562
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#39611 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Optimist wrote: 17/01/2022 21:00
Moze hambas u Bred end co za objasnjenje? :D
nece te hambas oprat ,moze ćiz i kola i neki cokoladni kolac :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83511
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#39612 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

@bitanga_sa_otesa :izet: :izet:
User avatar
Haris033
Posts: 5102
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#39613 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Haris033 »

P308 2016 1.6HDi
Opet problem sa AD Blue (Urea, Greška pročišćavanja, Popravite vas motor) i bez upozorenja za km kao što je nekada bilo..

Čitam na drugom forumu, djevojka u Bloku 2019. g. mjenjala komplet tank za 1500KM, a prije par dana joj rekli da joj je opet otisao i da ga mora zamijeniti.. Wtf :twisted:

Ima li uopšte na tržištu zamjenski spremnik i da li ga je iko mjenjao?
Da li se isplati uzeti polovan AD Blue tank sa auto-otpada Lotus u Mostaru ili negdje drugo?
Ili da uklonim ovu grešku trajno, i da li bi to uklanjanje stvorilo neke druge probleme?
User avatar
drug_profi
Posts: 65441
Joined: 16/07/2012 16:00

#39614 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

tangaBi, :thumbup:
A Ćoek 'letričar...?
User avatar
Rockefeller
Posts: 8709
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#39615 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Rockefeller »

Ovo ti ne bi Svabenzi objasnio ni za godinu dana :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 51455
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#39616 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Haris033 wrote: 17/01/2022 22:23 P308 2016 1.6HDi
Opet problem sa AD Blue (Urea, Greška pročišćavanja, Popravite vas motor) i bez upozorenja za km kao što je nekada bilo..

Čitam na drugom forumu, djevojka u Bloku 2019. g. mjenjala komplet tank za 1500KM, a prije par dana joj rekli da joj je opet otisao i da ga mora zamijeniti.. Wtf :twisted:

Ima li uopšte na tržištu zamjenski spremnik i da li ga je iko mjenjao?
Da li se isplati uzeti polovan AD Blue tank sa auto-otpada Lotus u Mostaru ili negdje drugo?
Ili da uklonim ovu grešku trajno, i da li bi to uklanjanje stvorilo neke druge probleme?
Samo off..
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#39617 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

I ja mislim da tim pezov smecu nema lijeka, jednostavno pogresno napravljen uredjaj. Smrzne, pukne, crkne, sve ce samo nece kako treba.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83511
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#39618 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

Rockefeller wrote: 17/01/2022 22:48 Ovo ti ne bi Svabenzi objasnio ni za godinu dana :mrgreen:
Kako mislis? Ne bi htio?
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#39619 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

O cemu cemo sad pricati, sve nam objasnio. Propade sijelo…
kazo
Posts: 1695
Joined: 08/03/2012 19:57

#39620 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kazo »

Imam proble. :mrgreen:
Kada se auto zagrije postaje bas bucan rad motora, kada pritisnem kvacilo buka se smanji, a ne rijetko se desi da se ne vraca neko vrijeme. Odnosno, do iduceg izbacivanja iz brzine.
Neko kaze da je kvacilo otislo, a neko hidropodizaci?

Dakle, samo kad se zagrije, dok je hladan radi normalno. Volvo v40 :-D
User avatar
Rockefeller
Posts: 8709
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#39621 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Rockefeller »

_BataZiv_0809 wrote: 17/01/2022 23:17
Rockefeller wrote: 17/01/2022 22:48 Ovo ti ne bi Svabenzi objasnio ni za godinu dana :mrgreen:
Kako mislis? Ne bi htio?
Nekom desetom tamo na forumu objasnjavati nesto, nikad. Pogotovo nesto kompleksno.
User avatar
B6Redhell
Posts: 7819
Joined: 25/12/2010 04:56

#39622 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

Evo dobrog permanta. Ovaj se grije jako brzo. :wink:
Po cijelu zimu špricaju avione s njim.. sta ga prospu meni zao bude.. :run:
Image
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#39623 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Ako može jedan hitan odgovor, savjet, preporuka.

1.9TDI 66kw, Golf 5 2005.

Odavno zeza malo turbo, zviždi, neravnomjerno vuče, al kad skontaš hajd 66kw nema šta vući. Prije par dana skontali ulje pod autom i mehaničaru kaže turbina pušta ulje, itd. Kaže srce se mora mijenjat :(

Predloži reparaciju, cijena 5-6 stoja. Ne znam, meni to malo zvuči puno s obzirom da sam ja na svom Passatu 1.9TDI reparirao turbinu za 275KM, 2018. g. Doduše mislim da nije bacala ulje.

Kako se kreće sad cijena toga da zna ovaj vlasnik? Kome odvesti da pogleda? Koja je najbolja opcija?
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#39624 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

black_adrian wrote: 18/01/2022 15:58 Ako može jedan hitan odgovor, savjet, preporuka.

1.9TDI 66kw, Golf 5 2005.

Odavno zeza malo turbo, zviždi, neravnomjerno vuče, al kad skontaš hajd 66kw nema šta vući. Prije par dana skontali ulje pod autom i mehaničaru kaže turbina pušta ulje, itd. Kaže srce se mora mijenjat :(

Predloži reparaciju, cijena 5-6 stoja. Ne znam, meni to malo zvuči puno s obzirom da sam ja na svom Passatu 1.9TDI reparirao turbinu za 275KM, 2018. g. Doduše mislim da nije bacala ulje.

Kako se kreće sad cijena toga da zna ovaj vlasnik? Kome odvesti da pogleda? Koja je najbolja opcija?
pa pogledan je auto - je l treba strucni štab da pogleda pod auto :lol:

a) nova turbina
b) reparacija - podrazumijeva mijenjanje svih rotacionih sklopova turbine...
c) polovna turbina

PS reci tom gospodinu sto vozi allmighty TedeŠi 66KW da cesce mijenja motorno ulje i provjerava nivo istog.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#39625 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

:lol: :lol: :lol:

mijenja se ulje, doduše vazda dosipa ne bi li zafalilo :lol:
možda je predoziro auto uljem hahaha...

ne znam, kontam da majstor nije šta nalupo što i nije otišlo da poveća cifru... nova teško da će ići :lol:
Post Reply