Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Naslovnica
Posts: 35478
Joined: 20/03/2013 15:38

#39576 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Leon16v wrote: 17/01/2022 09:04
Naslovnica wrote: 17/01/2022 09:00

Nije moje, od firme je i neće eksplodirati.
Želim da popravim ovo ako je problem, ako ne dostiže korektnu radnu temperaturu, ali ne znam da li je ovo OK, nemam iskustva sa Francuzima, pardon, Rumunima.
Ovo sve do sada što sam vozio je mehanička kazaljka, zakuca se na pola i to je to.
Hvala na javljanju, tražio sam dobronamjeran a ne ciničan odgovor. :thumbup:
Nije normlano, standardni problemi dCi-a i u Renaultu od 2010 pa dalje (samo kucaj na google dCi temperature problem i sve će ti biti jasno). Termostat otišao, mora uvijek biti na pola. :)
:thumbup:
Hvala, pretpostavljao sam da ne bi trebalo biti normalno da stoji samo 2 podioka iznad minimuma.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#39577 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Naslovnica wrote: 17/01/2022 09:05
Leon16v wrote: 17/01/2022 09:04
Nije normlano, standardni problemi dCi-a i u Renaultu od 2010 pa dalje (samo kucaj na google dCi temperature problem i sve će ti biti jasno). Termostat otišao, mora uvijek biti na pola. :)
:thumbup:
Hvala, pretpostavljao sam da ne bi trebalo biti normalno da stoji samo 2 podioka iznad minimuma.
Samo nov termostat i ima da u roku od 5-6 kilometara bude zakucana na pola, po ovoj zimi :thumbup:
Naslovnica
Posts: 35478
Joined: 20/03/2013 15:38

#39578 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Leon16v wrote: 17/01/2022 09:07
Naslovnica wrote: 17/01/2022 09:05

:thumbup:
Hvala, pretpostavljao sam da ne bi trebalo biti normalno da stoji samo 2 podioka iznad minimuma.
Samo nov termostat i ima da u roku od 5-6 kilometara bude zakucana na pola, po ovoj zimi :thumbup:
:thumbup:
Evo sam rezervisao termin kod Beganovića za sutra.
Ma ko kada je to auto od firme, promijeni 5 vozača sedmično, a izgleda niko ne jebe ni 5% za bilo šta.
Neki dan zaledila voza u brisačima, debili sipali tekućinu za ljeto, evo i sa tim deveram, čekam da malo otopi pa da ispraznim ljeto i naspem zimu.
:roll:
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#39579 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Vec su ti rekli, kad je radna temperatura, 4 crtice trebaju biti. Termostat je za zamjenu.

P.S. dobro je sacuvan, kad je tako malo presao za 9 godina.
Da ga ranije nije duzio neko iz Autocesta?
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#39580 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

Optimist wrote: 17/01/2022 08:04 Gumene patosnice, Gledring ili Rigum, koje uzeti?
Rigum, 4 godine nisu se provalile dosad u 2 auta.
Naslovnica
Posts: 35478
Joined: 20/03/2013 15:38

#39581 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Optimist wrote: 17/01/2022 09:27 Vec su ti rekli, kad je radna temperatura, 4 crtice trebaju biti. Termostat je za zamjenu.

P.S. dobro je sacuvan, kad je tako malo presao za 9 godina.
Da ga ranije nije duzio neko iz Autocesta?
Nije, nije to auto nikada bilo od JPAC, kupljen je prije 2-3 godine negdje u RS-u u Hercegovini od uzornog domaćina kao teretni, pa prebačen na putničko.
Dobro se pokazao.
Jeste k'o kanta, neudobam, bučan, slaba završna obrada, siromašan opremom, ergonmija nula poena, i sve što se može očekivati od Dustera prve generacije, ali izvršava zadatke korektno i bez problema.
Potrošnja kombinovano oko 7.5L/100km
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#39582 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

Naslovnica wrote: 17/01/2022 10:08
Optimist wrote: 17/01/2022 09:27 Vec su ti rekli, kad je radna temperatura, 4 crtice trebaju biti. Termostat je za zamjenu.

P.S. dobro je sacuvan, kad je tako malo presao za 9 godina.
Da ga ranije nije duzio neko iz Autocesta?
Nije, nije to auto nikada bilo od JPAC, kupljen je prije 2-3 godine negdje u RS-u u Hercegovini od uzornog domaćina kao teretni, pa prebačen na putničko.
Dobro se pokazao.
Jeste k'o kanta, neudobam, bučan, slaba završna obrada, siromašan opremom, ergonmija nula poena, i sve što se može očekivati od Dustera prve generacije, ali izvršava zadatke korektno i bez problema.
Potrošnja kombinovano oko 7.5L/100km
A osim toga sve OK. :D
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#39583 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Takav mjerač goriva i temperature imao Clio 2004 godina, a duster 2013 :D
Naslovnica
Posts: 35478
Joined: 20/03/2013 15:38

#39584 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Laplace wrote: 17/01/2022 10:56
Naslovnica wrote: 17/01/2022 10:08
Nije, nije to auto nikada bilo od JPAC, kupljen je prije 2-3 godine negdje u RS-u u Hercegovini od uzornog domaćina kao teretni, pa prebačen na putničko.
Dobro se pokazao.
Jeste k'o kanta, neudobam, bučan, slaba završna obrada, siromašan opremom, ergonmija nula poena, i sve što se može očekivati od Dustera prve generacije, ali izvršava zadatke korektno i bez problema.
Potrošnja kombinovano oko 7.5L/100km
A osim toga sve OK. :D
Osim toga sve OK. :thumbup:
Ne znam šta se može očekivati od terenskog automobila ove klase i ovog cjenovnog razreda.
Što je u firmama nekada bila Lada Niva, sada je to postao Duster.
Tehnički ispravan 100% u svakom aspektu, sigurno i od većine ovih slomljenih "premiuma" sa ćelavim gumama što svakodnevno viđamo.
Kome treba dobar auto za posla za koji je namjenjen, za pristojne pare i uz povoljno održavanje, ne mora dalje da traži.
Naslovnica
Posts: 35478
Joined: 20/03/2013 15:38

#39585 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Leon16v wrote: 17/01/2022 10:59 Takav mjerač goriva i temperature imao Clio 2004 godina, a duster 2013 :D
Ja mislim da je ovo onaj baš prvi kada je izašao, malo prije FL (koji je već malčice ozbiljniji i uglađeniji, barem u unutrašnjosti).
Ovaj zadnji model je skroz drugi auto u odnosu na prvu verziju.
User avatar
drug_profi
Posts: 65441
Joined: 16/07/2012 16:00

#39586 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Vidim ovaj zadnji je već puno bolje ušminkan. Ne znam šta je pod haubom i na podvozju, ali renault/nissan nisu od juče.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#39587 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

Idalje ne valjaju sjedista :roll: , sve ostalo ok, sto se tice problema ovog kod @Naslovnica , to ti je termostat 100%, nedavno smo u firmi na cliu mijenjali, to im je problem neki na 1.5dci...
Naslovnica
Posts: 35478
Joined: 20/03/2013 15:38

#39588 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Evolution_IV wrote: 17/01/2022 11:59 Idalje ne valjaju sjedista :roll: , sve ostalo ok, sto se tice problema ovog kod @Naslovnica , to ti je termostat 100%, nedavno smo u firmi na cliu mijenjali, to im je problem neki na 1.5dci...
Meni se učinilo da sjedišta imaju više mesa, da su konkretnija i udobnija, izgleda da sam se prevario?
Ovaj prvi model baš slomi, ja konto Seyo neudoban, a Seyo je Maybach za Rumuna.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#39589 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Optimist wrote: 15/01/2022 08:38 Iako nisi odgovorio ni na jedno pitanje, pokusat cu jos jednom.
Kad je motor na radnoj temperaturi, sta je toplije za par stepeni, ulje ili voda?
Za radnu temperaturu motora uobičajeno se uzima 90°C - to je temperatura antifriza i reguliše se hladnjakom, termostatom i ventilatorom. Postoje i neke iznimke od tog pravila, ali to sada nije toliko bitno za ovu diskusiju.

Temperatura motornog ulja komotno premašuje te vrijednosti, u zavisnosti od konkretnog ulja, motora, načina vožnje ide i do 120°C. Nije rijetkost vidjeti ni hladnjak ulja kod nekih motora. Neka auta imaju vrijednost temperature ulja kroz bord-kompjuter, neka imaju poseban instrument.

Antifriz se brže zagrije jer sam napisao već da su antifriz i motorno ulje dvije različite tekućine, za svaku se može naći tds dokument online, ko zna i ko se razumije. Antifriz je tu da održava temperaturu motora optimalnom, motorno ulje je tu da podmazuje, to su njihove primarne namjene.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#39590 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

ja kajem permant - a antifriz je kad vidim friz NoVaxxa ili PP-RS-a Salkica, ne tako davno AntiFriz BIh je bio Cenga - Muhamed Cengic....
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#39591 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

530i wrote: 17/01/2022 16:00
Optimist wrote: 15/01/2022 08:38 Iako nisi odgovorio ni na jedno pitanje, pokusat cu jos jednom.
Kad je motor na radnoj temperaturi, sta je toplije za par stepeni, ulje ili voda?
Za radnu temperaturu motora uobičajeno se uzima 90°C - to je temperatura antifriza i reguliše se hladnjakom, termostatom i ventilatorom. Postoje i neke iznimke od tog pravila, ali to sada nije toliko bitno za ovu diskusiju.

Temperatura motornog ulja komotno premašuje te vrijednosti, u zavisnosti od konkretnog ulja, motora, načina vožnje ide i do 120°C. Nije rijetkost vidjeti ni hladnjak ulja kod nekih motora. Neka auta imaju vrijednost temperature ulja kroz bord-kompjuter, neka imaju poseban instrument.

Antifriz se brže zagrije jer sam napisao već da su antifriz i motorno ulje dvije različite tekućine, za svaku se može naći tds dokument online, ko zna i ko se razumije. Antifriz je tu da održava temperaturu motora optimalnom, motorno ulje je tu da podmazuje, to su njihove primarne namjene.
Posto temperatura ulja premasuje temperaturu antifriza, znaci da je ulje uvijek toplije.

A kako se brze zagrije nesto cega ima 8-10 litara od neceg cega ima duplo manje, tj 4-5 i nalazi se blize izvoru topline?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#39592 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Pošto nemam vremena da trošim na budalaštine jer niko pri zdravoj pameti i imalo znanja ne može pisati tako kako ti pišeš, samo ću kratko ponoviti - antifriz i ulje nisu iste tekućine i nemaju istu ulogu.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#39593 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Optimist wrote: 17/01/2022 18:49 nalazi se blize izvoru topline?
gdje je najveci izvor topline u motoru??
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#39594 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

bitanga_sa_otesa wrote: 17/01/2022 19:23
Optimist wrote: 17/01/2022 18:49 nalazi se blize izvoru topline?
gdje je najveci izvor topline u motoru??
Celo klipa?
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#39595 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

530i wrote: 17/01/2022 19:18 Pošto nemam vremena da trošim na budalaštine jer niko pri zdravoj pameti i imalo znanja ne može pisati tako kako ti pišeš, samo ću kratko ponoviti - antifriz i ulje nisu iste tekućine i nemaju istu ulogu.
Nijednog trenutka ne tvrdim da su iste, vec koja se brze ugrije i koja prilikom rada ima vecu temperaturu.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#39596 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Optimist wrote: 17/01/2022 19:36

Celo klipa?
ne
User avatar
drug_profi
Posts: 65441
Joined: 16/07/2012 16:00

#39597 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Optimist wrote: 17/01/2022 18:49 Posto temperatura ulja premasuje temperaturu antifriza, znaci da je ulje uvijek toplije.

A kako se brze zagrije nesto cega ima 8-10 litara od neceg cega ima duplo manje, tj 4-5 i nalazi se blize izvoru topline?
Evo uzmi prostu logiku.
Ako bi se ulje brze grijalo od antifriza, u nekom bi momentu ulje premasilo temperaturu paljenja jer antifriz ne bi stigao da ga hladi dovoljno brzo.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#39598 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Optimist wrote: 17/01/2022 18:49

A kako se brze zagrije nesto cega ima 8-10 litara od neceg cega ima duplo manje, tj 4-5 i nalazi se blize izvoru topline?
kao prvo trebas poznavati osnove rada sus motora i neke zakone fizike i termodinamike da bi to znao :D
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3713
Joined: 25/06/2014 14:16

#39599 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kakotakonikako »

Za vrijeme ovih proslih par dana i niskih temperatura kada upalim auto -upali mi se i lampica za pregrijavanje motora ( crvena ), a napolju -10 i nisam presao ni metar. :lol:
Kada ugasim i ponovo upalim - ugasi se ova lampica.

Sta bi moglo biti ?
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#39600 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

bitanga_sa_otesa wrote: 17/01/2022 19:42
Optimist wrote: 17/01/2022 19:36

Celo klipa?
ne
Koji je onda dio, kazi, da postanem i ja pametniji. :D
Post Reply