Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#37876 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

sale07 wrote: 05/11/2021 21:38 Gdje u Sarajevu i koji akumulator kupiti?
Obični nije start/stop.
Imal kakav da se uzme i da sam rahat 5 godina
Vesprom, Hrasno. Sve ti pregledaju, montiraju, i umanje cijenu za stari akumulator.
Izbor veliki. Poslusaj i preporuku.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#37877 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by S4mpion »

Vesprom. :thumbup:

A sad, da ti traje 5 godina, ima tu milion faktora, ali mislim da na neke akumulatore ide garancija do 3 godine.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#37878 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by EasyMan »

S4mpion wrote: 05/11/2021 22:54 Vesprom. :thumbup:

A sad, da ti traje 5 godina, ima tu milion faktora, ali mislim da na neke akumulatore ide garancija do 3 godine.
FIAM imaju 3 godine i u Vespromu ih bas hvale.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#37879 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by S4mpion »

EasyMan wrote: 05/11/2021 22:56
S4mpion wrote: 05/11/2021 22:54 Vesprom. :thumbup:

A sad, da ti traje 5 godina, ima tu milion faktora, ali mislim da na neke akumulatore ide garancija do 3 godine.
FIAM imaju 3 godine i u Vespromu ih bas hvale.
FIAMM su odlični, za njih sam čuo dosta pohvala i od raje koja ih je koristila.

Ja sam u Vespromu prošle godine uzeo VP Maximus, takođe 3 godine garancije.
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#37880 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Trajace 5 godina svaki ako je odabran spram potreba vozila, a ne spram džepa vlasnika.
I naravno da ne dođe do poptunog pražnjenja tokom tih godina.
noviclan
Posts: 15028
Joined: 31/10/2013 06:48

#37881 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by noviclan »

sale07 wrote: 05/11/2021 21:38 Gdje u Sarajevu i koji akumulator kupiti?
Obični nije start/stop.
Imal kakav da se uzme i da sam rahat 5 godina
Delta auto dobrinja topla 75ah 120km

https://www.olx.ba/artikal/26625904/aku ... a-trzistu/
Unreal
Posts: 43
Joined: 29/09/2008 09:40

#37882 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Unreal »

Pitanje: Vozio sam auto u malo većem brdu (parkiranje) i ugasilo mi se 2,3 puta. Nakon zadnjeg gašenja, upalila mi se check engine lampica.

Ne vidim neku promjenu na zvuku motora, ali lampica gori. Auto je Hyundai i30, 1.4 benzin. Da li ne neko imao sličnu situaciju?
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#37883 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Vjerovatno je detektovao bogatu smjesu.

Ugasice se lampica. Ako se ne ugasi ubrzo, skini klemu sa akumulatora na 10 minuta.
Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#37884 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dzontra_Volta »

drug_profi wrote: 05/11/2021 23:51 Trajace 5 godina svaki ako je odabran spram potreba vozila, a ne spram džepa vlasnika.
I naravno da ne dođe do poptunog pražnjenja tokom tih godina.
Ja ne znam da mi je ikad trajao akumulator manje od 5 godina. Da ne govorimo oni što dođu u prvoj ugradnji, ti mogu 10 godina bez problema.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#37885 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

konektovan wrote: 05/11/2021 13:38 @bitanga_sa_otesa

Je li sve pod kontrolom??
Nemam struje vec 24h :bih:
User avatar
Rockefeller
Posts: 8709
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#37886 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Rockefeller »

kace doc struja
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#37887 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Rockefeller wrote: 06/11/2021 09:26 kace doc struja
Cim se vrati uklopnicar u reljevo,sto je pobjegao kad je voda nagrnula :D
mali_balon
Posts: 14565
Joined: 12/09/2012 09:57

#37888 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mali_balon »

Dzontra_Volta wrote: 06/11/2021 09:12
drug_profi wrote: 05/11/2021 23:51 Trajace 5 godina svaki ako je odabran spram potreba vozila, a ne spram džepa vlasnika.
I naravno da ne dođe do poptunog pražnjenja tokom tih godina.
Ja ne znam da mi je ikad trajao akumulator manje od 5 godina. Da ne govorimo oni što dođu u prvoj ugradnji, ti mogu 10 godina bez problema.
Meni fabricki na seatu bio 10g i zamjenio ga vise zbog godina nego sto je imao problema.....mislim da je mogo komotno joa 5g
twomad
Posts: 183
Joined: 26/10/2021 10:14

#37889 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by twomad »

sale07 wrote: 05/11/2021 21:38 Gdje u Sarajevu i koji akumulator kupiti?
Obični nije start/stop.
Imal kakav da se uzme i da sam rahat 5 godina
Vesprom hrasno, ja sam uzeo TAB akumulator krajem 2014. i tek je ove godine u januaru otkazao, ali u svakom slucaju ce ti odraditi ispitvanje i dati preporuku.
User avatar
ElRe
Posts: 16943
Joined: 12/12/2011 11:28

#37890 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ElRe »

Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#37891 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dzontra_Volta »

Interesanstno, obrisan mi je post koji i ima neke veze sa temom (jer će se javljati ovdje da pitaju što im ne radi auto koje je bilo pod vodom), a ostaju postovi vezani za to ima li struje kod pojedinih forumaša.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 6916
Joined: 04/08/2020 19:22

#37892 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by -Chesterfield- »

Nemam naviku povlačiti ručnu kočnicu na ravnom terenu. Zadnji put kada sam bio na tehničkom pregledu čovjek mi reče da trebam češće koristiti ručnu kočnicu.
Od tada gledam da je povučem, ako se sjetim.
Koristite li vi ručnu kada je vani minus? Ja je nisam koristio ni na jednom autu, naročito preko zime.

Ovaj čovjek na tehničkom je vjerojatno primijetio više špene na jednom točku, pa je možda zbog toga rekao?
Mogu li se kočiona kliješta malo popustiti? Kliješta su skoro nova. Prije godinu - dvije postavljena na taj točak, ali su zamjenska - kineska.
acuupo
Posts: 245
Joined: 12/02/2014 15:39

#37893 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by acuupo »

Drustvo imam c5 citroena 2016, 2.0 motor, 174 000 dobrih i veselih kilometa predjeno ,trebam mali servis da radim i hocu usput da zamijenim lamelu/korpa cisto preventive radi.
Auto vuce i ide kao zmaj :izet:
ali kvacilo hvata bas bas povisoko.Imal neki savjet u vezi zamjene,na sta da pripazim !
Inace majstor koji ga odrzava zadnjih godina i sam je rekao da bih trebao da lamelu zamijenim .
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#37894 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nepass1 »

-Chesterfield- wrote: 06/11/2021 11:14 Nemam naviku povlačiti ručnu kočnicu na ravnom terenu. Zadnji put kada sam bio na tehničkom pregledu čovjek mi reče da trebam češće koristiti ručnu kočnicu.
Od tada gledam da je povučem, ako se sjetim.
Koristite li vi ručnu kada je vani minus? Ja je nisam koristio ni na jednom autu, naročito preko zime.

Ovaj čovjek na tehničkom je vjerojatno primijetio više špene na jednom točku, pa je možda zbog toga rekao?
Mogu li se kočiona kliješta malo popustiti? Kliješta su skoro nova. Prije godinu - dvije postavljena na taj točak, ali su zamjenska - kineska.
I meni su to davno rekli da cesce koristim, jer fakat nikad nisam koristio osim ako je kakvo veliko brdo.
Jednom mi na g2 zapeklo, morao cekicati da popusti rucna. Bilo auto 14 dana parkirano sa podignutom rucnom. Od tad prestao koristiti. Sad sam opet uveo koristenje rucne
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#37895 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

-Chesterfield- wrote: 06/11/2021 11:14 Nemam naviku povlačiti ručnu kočnicu na ravnom terenu. Zadnji put kada sam bio na tehničkom pregledu čovjek mi reče da trebam češće koristiti ručnu kočnicu.
Od tada gledam da je povučem, ako se sjetim.
Koristite li vi ručnu kada je vani minus? Ja je nisam koristio ni na jednom autu, naročito preko zime.

Ovaj čovjek na tehničkom je vjerojatno primijetio više špene na jednom točku, pa je možda zbog toga rekao?
Mogu li se kočiona kliješta malo popustiti? Kliješta su skoro nova. Prije godinu - dvije postavljena na taj točak, ali su zamjenska - kineska.
Nikad je ja nisam po ravnom povukao, bio plus il minus.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#37896 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

ja je povucem jednom godisnje,na tehnickom :D
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#37897 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

mali_balon wrote: 06/11/2021 09:39
Dzontra_Volta wrote: 06/11/2021 09:12
Ja ne znam da mi je ikad trajao akumulator manje od 5 godina. Da ne govorimo oni što dođu u prvoj ugradnji, ti mogu 10 godina bez problema.
Meni fabricki na seatu bio 10g i zamjenio ga vise zbog godina nego sto je imao problema.....mislim da je mogo komotno joa 5g
Kod mene je na astri vjerovatno originalni akumulator, trinaesta godina i još uvijek radi odlično (zasad).
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#37898 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Povlacim rucnu pri parkiranju cesto. Ali imam i brda na kojima stajem.
Zimi gledam da povucem pa otpustim. Da sajla ne zapekne ali i da ne smrzne.
Kad sam kupio ovo sad auto, tri godine staro, imao sam problem cim ssm prvi put povukao. Ostali blokirani tockovi. Sreca ovlasteni servis opel bio blizu, pa iskoristio garanciju.
Stari vlasnik mi rece da nikad rucnu nije koristio.
profatr
Posts: 508
Joined: 23/07/2016 07:01

#37899 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by profatr »

Za moj pojam je glupost ne povlačiti ručnu, osim kada su minusi pa da ne smrzne. Bolje je za ručnu da se redovito koristi, a o sigurnosti da se ne govori.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#37900 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by S4mpion »

Ručnu povlačim uvijek, bez obzira jesam li u brdu ili na ravnom, s tim da je na ravnom povučem tek na 2 ili maksimalno 3 zubca.
Post Reply