Kojim
Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- konektovan
- Posts: 51461
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#37852 Re: Pitamo Mehanicare ?
@bitanga_sa_otesa
Je li sve pod kontrolom??
Je li sve pod kontrolom??
- insaneinthebrain
- Posts: 25552
- Joined: 12/08/2013 12:51
#37853 Re: Pitamo Mehanicare ?
Javljo se jutros. Stavio je video
- Filter
- Posts: 8676
- Joined: 31/12/2010 11:42
- Location: cirkus
- vjeshalica
- Posts: 20769
- Joined: 31/03/2019 14:56
#37855 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nudili SNR nekakav francuski kao najbolji ja uzela Lemforder,jesam li se zajebala?avijon wrote: ↑04/11/2021 13:29skf, sachs, meyle, lemforder, bilstein et npr. Simimpex, skoljic, delta dbr, euromotorio, trgomat. Pitaj redomvjeshalica wrote: ↑04/11/2021 12:55 Đ e uzet povoljno kvalitetan lezaj amortizera FAG ili koji vec samo da je dobar da se ne uzjebuni za pola godine ili 20 dana![]()
Sarajevo lokacija![]()
- S4mpion
- Posts: 19317
- Joined: 24/11/2011 21:16
#37856 Re: Pitamo Mehanicare ?
Provjeri u Maja auto, komšo je nedavno uzimao Continental metlice, znam da su nekad imali i Bosch.black_adrian wrote: ↑04/11/2021 13:19 Treba mi opet par savjeta..
1. Preporuka za kvalitetne metlice brisača, ove su počele sekundicu mrljati pa da metnem nove. Gdje kupiti i koju marku? Dimenzije ne znam, koje god idu na Passata 6.
2. Ima li ko da polira šoferšajbe? Kamen mi zapao za brisač na proljeće i napravio neprimjetnu parnicu duž hoda brisača na vozačevoj strani, ali meni to smeta i hoću da odradim.
3. Kad vi mijenjate antifriz? Koliko često treba to raditi? Ne gubi, ne curi, niti bilo šta nego jednostavno bih preventivno to uradio ako je potrebno.
Hvala!
Što se tiče poliranja šoferšajbi, imaš momka u autopraoni u BBI centru, tad je uzimao oko 20-30 maraka, zavisno koliko posla ima. Uglavnom, pregledaj šoferšajbu, ako imaš puno onih mikro oštećenja od kamenčića, ona će nakon poliranja postat' izraženija, kao bijele tačkice.
-
avijon
- Posts: 1840
- Joined: 20/08/2012 22:10
#37857 Re: Pitamo Mehanicare ?
I to je prva ugradnja samo zavisi koje auto, nema brigevjeshalica wrote: ↑05/11/2021 15:38Nudili SNR nekakav francuski kao najbolji ja uzela Lemforder,jesam li se zajebala?
- vjeshalica
- Posts: 20769
- Joined: 31/03/2019 14:56
#37858 Re: Pitamo Mehanicare ?
Hvala ti, razlika u cjeni za lemforder je bila oko 10KM,pa sam uzela tako.
-
mirza2811
- Posts: 125
- Joined: 07/11/2016 09:58
#37859 Re: Pitamo Mehanicare ?
pozz , nivo antifriza kad je hladno auto treba da bude izmedju min i max , ili na max ?
-
artur morgan
- Posts: 3705
- Joined: 30/04/2020 19:47
#37860 Re: Pitamo Mehanicare ?
Od metlica sto ima kod nas od zamjenski najbolji mi je bosch aerotwin. Dobar je i valeo xtrm ali nema ih za kupit.black_adrian wrote: ↑04/11/2021 13:19 Treba mi opet par savjeta..
1. Preporuka za kvalitetne metlice brisača, ove su počele sekundicu mrljati pa da metnem nove. Gdje kupiti i koju marku? Dimenzije ne znam, koje god idu na Passata 6.
2. Ima li ko da polira šoferšajbe? Kamen mi zapao za brisač na proljeće i napravio neprimjetnu parnicu duž hoda brisača na vozačevoj strani, ali meni to smeta i hoću da odradim.
3. Kad vi mijenjate antifriz? Koliko često treba to raditi? Ne gubi, ne curi, niti bilo šta nego jednostavno bih preventivno to uradio ako je potrebno.
Hvala!
Poliranje sajbe samo ko zna. Obicno ovi detaileri to rade. Vidi sa njima sta mozes ocekivati za rezultat.
Antifriz radi predostroznosti svaki 5 do 6 godina. Govorim o antifrizu za tvoje auto. Pretpostavljam da ide g12 kojeg vise nema. Vise nema ni g12 ni g13. Trebas ici na orginalni g12evo ili neki zamjenski g12 kao npr od Valvoline. Uglavnom ne kupuj neke ljeve marke antifriza
Last edited by artur morgan on 05/11/2021 16:22, edited 1 time in total.
-
artur morgan
- Posts: 3705
- Joined: 30/04/2020 19:47
-
avijon
- Posts: 1840
- Joined: 20/08/2012 22:10
#37862 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zasto? Zar ima neke nauke u antifrizuartur morgan wrote: ↑05/11/2021 16:18Od metlica sto ima kod nas od zamjenski najbolji mi je bosch aerotwin. Dobar je i valeo xtrm ali nema ih za kupit.black_adrian wrote: ↑04/11/2021 13:19 Treba mi opet par savjeta..
1. Preporuka za kvalitetne metlice brisača, ove su počele sekundicu mrljati pa da metnem nove. Gdje kupiti i koju marku? Dimenzije ne znam, koje god idu na Passata 6.
2. Ima li ko da polira šoferšajbe? Kamen mi zapao za brisač na proljeće i napravio neprimjetnu parnicu duž hoda brisača na vozačevoj strani, ali meni to smeta i hoću da odradim.
3. Kad vi mijenjate antifriz? Koliko često treba to raditi? Ne gubi, ne curi, niti bilo šta nego jednostavno bih preventivno to uradio ako je potrebno.
Hvala!
Poliranje sajbe samo ko zna. Obicno ovi detaileri to rade. Vidi sa njima sta mozes ocekivati za rezultat.
Antifriz radi predostroznosti svaki 5 do 6 godina. Govorim o antifrizu za tvoje auto. Pretpostavljam da ide g12 kojeg vise nema. Vise nema ni g12 ni g13. Trebas ici na orginalni g12evo ili neki zamjenski g12 kao npr od Valea. Uglavnom ne kupuj neke ljeve marke antifriza
I kako nema g12
-
artur morgan
- Posts: 3705
- Joined: 30/04/2020 19:47
#37863 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nema kao OE jer ga vise ne koristi VW. Otidji u ovlasteni servis pa probaj narucit ako ga ima. Zamjena za g12 i g13 je sad novi oznake g12evo.avijon wrote: ↑05/11/2021 16:21Zasto? Zar ima neke nauke u antifrizuartur morgan wrote: ↑05/11/2021 16:18
Od metlica sto ima kod nas od zamjenski najbolji mi je bosch aerotwin. Dobar je i valeo xtrm ali nema ih za kupit.
Poliranje sajbe samo ko zna. Obicno ovi detaileri to rade. Vidi sa njima sta mozes ocekivati za rezultat.
Antifriz radi predostroznosti svaki 5 do 6 godina. Govorim o antifrizu za tvoje auto. Pretpostavljam da ide g12 kojeg vise nema. Vise nema ni g12 ni g13. Trebas ici na orginalni g12evo ili neki zamjenski g12 kao npr od Valea. Uglavnom ne kupuj neke ljeve marke antifriza
I kako nema g12
Kvalitet antifriza je bitan. Vidjao sam g13 neke nikad cuo marke koji je ko gel gust. Mislis da to treba tako ?
-
AtillaS
- Posts: 2140
- Joined: 27/08/2021 18:55
#37864 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ako se miješa s vodom onda neće biti gust.
-
artur morgan
- Posts: 3705
- Joined: 30/04/2020 19:47
#37865 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ne moze biti gust ni kad je cist. I tad treba biti u tecnom stanju. Uglavnom bitna je njegova i antikorozivna zastita pa zbog cega rizikovati a nije skup? Valvoline je dobar pa sto kupovati nesto sto je malo jeftinije? Svako radi po svom ali ne vidim smisao to raditi zbog ustede od ukupno nekih 20 KM prilikom zamjene
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8008
- Joined: 20/01/2011 11:10
#37866 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma antifriz kad radiš veliki servis ili ako rikne vodena pumpa. Ne treba češće. 
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#37867 Re: Pitamo Mehanicare ?
ma daj bjezi, pa nije taj VW antifreez sveta vodica...koji god G12/13 i slicno od poznatog proizvodjaca uspe ok ce bit, jedino ako je smece kvalitet rashladnog sistema pa da ode brzo, u sta sumnjam ali nije nemoguce...
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#37868 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ide definitivno AeroTwin. Nisam do sad ni skontao, al sinoć kad sam se vraćao s puta sam skontao tek koliko mrljaju, dva litra vode iz posude za tečnost brisača sam potrošio da bih ostvario neku solidnu vidljivost.
Onda ću provjerit prvo te kamenčiće, pa onda odlučit kako dalje.
Antifriz ću onda izmjeriti kod nekog, pa zamijeniti ga ujedno naredne godine ako bude sve OK, kad budem radio veliki servis. Zadnji veliki servis je rađen 2018. što i nije davno.
Hvala svima na korisnim odgovorima
Onda ću provjerit prvo te kamenčiće, pa onda odlučit kako dalje.
Antifriz ću onda izmjeriti kod nekog, pa zamijeniti ga ujedno naredne godine ako bude sve OK, kad budem radio veliki servis. Zadnji veliki servis je rađen 2018. što i nije davno.
Hvala svima na korisnim odgovorima
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#37869 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kad bi ti rekao da su mi odlicne kineske metlice od 5KM bil mi vjerovao? 
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#37870 Re: Pitamo Mehanicare ?
ne znam... teško 
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#37871 Re: Pitamo Mehanicare ?
https://www.aliexpress.com/item/3294981 ... 4c4dngUMOf
brisu ko lude evo 3ci mjesec, sa dostavom 10KM, izvadio iz starog brisaca i metnuo nove gumice...ja imam problem sa tim aerotwin i ostalim (ne)fabrickim, prenisko stoje i dohvacaju plastiku ispod stakla, a mrsko mi dizat ruku brisaca...
-
artur morgan
- Posts: 3705
- Joined: 30/04/2020 19:47
#37872 Re: Pitamo Mehanicare ?
Gdje sam ja to napisao da je sveta vodica originalni i da nista drugo ne valjaEvolution_IV wrote: ↑05/11/2021 17:02 ma daj bjezi, pa nije taj VW antifreez sveta vodica...koji god G12/13 i slicno od poznatog proizvodjaca uspe ok ce bit, jedino ako je smece kvalitet rashladnog sistema pa da ode brzo, u sta sumnjam ali nije nemoguce...
- JavierBosnia
- Posts: 3753
- Joined: 22/11/2015 13:59
- Location: Uradi sam
#37873 Re: Pitamo Mehanicare ?
Uzeti antifriz na INI, provjereno, kvalitetno, nema potrebe za nekim posebnim traganjem
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#37874 Re: Pitamo Mehanicare ?
promakao mi je, sorryartur morgan wrote: ↑05/11/2021 17:44Gdje sam ja to napisao da je sveta vodica originalni i da nista drugo ne valjaEvolution_IV wrote: ↑05/11/2021 17:02 ma daj bjezi, pa nije taj VW antifreez sveta vodica...koji god G12/13 i slicno od poznatog proizvodjaca uspe ok ce bit, jedino ako je smece kvalitet rashladnog sistema pa da ode brzo, u sta sumnjam ali nije nemoguce...jesi procita da sam preporucio Valvoline
![]()
-
sale07
- Posts: 1378
- Joined: 18/05/2018 12:28
#37875 Re: Pitamo Mehanicare ?
Gdje u Sarajevu i koji akumulator kupiti?
Obični nije start/stop.
Imal kakav da se uzme i da sam rahat 5 godina
Obični nije start/stop.
Imal kakav da se uzme i da sam rahat 5 godina
