Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Bodkin wrote: ↑24/06/2026 18:46
Ne znam, radio sam kao budala i uzivao u radu. Sad radim manje ali komplikovanije i odgovornije stvari i uzivam u plodovima rintanja nekad dok sam bio mladji
Work life balans je suplja prica koju mozes vrtiti dok imas para. I gen z i alfa i sve naredne ce uskoro da nauce da moras raditi da zivis ugodno jer svijetm vise ne dominira samo zapad
Definicija ugodnog zivota i kolicine novca koji je za to potrebna je subjektivna.
Ja se recimo ibretim na sta Gen Z ovdje trosi pare. Sve im ode na Doordash i slicne gluposti, jer im je mrsko nesto sebi napraviti da jedu, a takodjer im je mrsko izaci iz kuce.
Slazem se ali sta god da je. Zivot je postao nenormalno skup svakako. Pa tako i taj doordash
Ma sve ok, mozemo sad da pricamo ali svi smo se mi u nekom trenutku probijali u karijeri da bi sad mogli laprdati po forumu bez da iko smije pokucati na vrata od kancelarije. Ali nije to sustina moje price, nego opsjednutost materijalizmom iznad drustvenog ili kulturoloskog. Dozvolili smo sebi da mislimo da vrijedimo vise jer vozimo skuplji auto, i dozvolili smo sebi da nas drugi cijene prema cijeni odjece koju imamo na sebi u odnosu na ono sta imamo u glavi ili dusi.
Time spomen besmislene rasprave o cijeni sandala dok dijete to isto drzi mobitel u ruci. Valjda je vaznije kupiti sebi najbolji mobitel nego otici sa prijateljima na vikend ili jednostavno sjesti na zid i igrati saha(Mostarci ce se sjetiti da je prije komplet zidic na aveniji bio popunjen starijom generacijom koja igra sah).
Ebote ne zanima me koliko si para ulozio u vikendicu, zanima me kako si covjece, jesi li procitao kakvu dobru knjigu ili pogledao neki dobar film.
geralt wrote: ↑24/06/2026 18:51
Definicija ugodnog zivota i kolicine novca koji je za to potrebna je subjektivna.
Ja se recimo ibretim na sta Gen Z ovdje trosi pare. Sve im ode na Doordash i slicne gluposti, jer im je mrsko nesto sebi napraviti da jedu, a takodjer im je mrsko izaci iz kuce.
Slazem se ali sta god da je. Zivot je postao nenormalno skup svakako. Pa tako i taj doordash
Ma sve ok, mozemo sad da pricamo ali svi smo se mi u nekom trenutku probijali u karijeri da bi sad mogli laprdati po forumu bez da iko smije pokucati na vrata od kancelarije. Ali nije to sustina moje price, nego opsjednutost materijalizmom iznad drustvenog ili kulturoloskog. Dozvolili smo sebi da mislimo da vrijedimo vise jer vozimo skuplji auto, i dozvolili smo sebi da nas drugi cijene prema cijeni odjece koju imamo na sebi u odnosu na ono sta imamo u glavi ili dusi.
Time spomen besmislene rasprave o cijeni sandala dok dijete to isto drzi mobitel u ruci. Valjda je vaznije kupiti sebi najbolji mobitel nego otici sa prijateljima na vikend ili jednostavno sjesti na zid i igrati saha(Mostarci ce se sjetiti da je prije komplet zidic na aveniji bio popunjen starijom generacijom koja igra sah).
Ebote ne zanima me koliko si para ulozio u vikendicu, zanima me kako si covjece, jesi li procitao kakvu dobru knjigu ili pogledao neki dobar film.
Meni licno je najvaznija sloboda i lakoca koje daje novac. Stvari kao stvari mi nisu bitne, iako se volim lijepo obuci, voziti lijepo auto i najvaznije da mi stan bude sredjen tako da uzivam boraviti u njemu. Ali necu nikad pricati gdje sam sta kupio i koliko sam sta platio. Ako moja pojava i ponasanje koje bi trebalo da reflektuju moj unutrasnji mir i zahvalnost ne govore same za sebe, sve drugo je svejedno.
geralt wrote: ↑24/06/2026 18:51
Definicija ugodnog zivota i kolicine novca koji je za to potrebna je subjektivna.
Ja se recimo ibretim na sta Gen Z ovdje trosi pare. Sve im ode na Doordash i slicne gluposti, jer im je mrsko nesto sebi napraviti da jedu, a takodjer im je mrsko izaci iz kuce.
Slazem se ali sta god da je. Zivot je postao nenormalno skup svakako. Pa tako i taj doordash
Ma sve ok, mozemo sad da pricamo ali svi smo se mi u nekom trenutku probijali u karijeri da bi sad mogli laprdati po forumu bez da iko smije pokucati na vrata od kancelarije. Ali nije to sustina moje price, nego opsjednutost materijalizmom iznad drustvenog ili kulturoloskog. Dozvolili smo sebi da mislimo da vrijedimo vise jer vozimo skuplji auto, i dozvolili smo sebi da nas drugi cijene prema cijeni odjece koju imamo na sebi u odnosu na ono sta imamo u glavi ili dusi.
Time spomen besmislene rasprave o cijeni sandala dok dijete to isto drzi mobitel u ruci. Valjda je vaznije kupiti sebi najbolji mobitel nego otici sa prijateljima na vikend ili jednostavno sjesti na zid i igrati saha(Mostarci ce se sjetiti da je prije komplet zidic na aveniji bio popunjen starijom generacijom koja igra sah).
Ebote ne zanima me koliko si para ulozio u vikendicu, zanima me kako si covjece, jesi li procitao kakvu dobru knjigu ili pogledao neki dobar film.
Razumijem ali jedno ne iskljucuje drugo. Mozes igrati sah na 1800 rejtingu, mozes pricati o meditacijama marka aurelija i onda otici kuci u audiju rs6
Uspjeh i vrijednost se mora necim mjeriti. U kapitalizmu su to pare mada u mom okruzenju pored para cijeni se i znanje/obrazovanje, zdravo tijelo i sport i jos par stvari
A i pazi, moras imati pare da ti ne pare i materijaljo ne budu bitni
Slazem se ali sta god da je. Zivot je postao nenormalno skup svakako. Pa tako i taj doordash
Ma sve ok, mozemo sad da pricamo ali svi smo se mi u nekom trenutku probijali u karijeri da bi sad mogli laprdati po forumu bez da iko smije pokucati na vrata od kancelarije. Ali nije to sustina moje price, nego opsjednutost materijalizmom iznad drustvenog ili kulturoloskog. Dozvolili smo sebi da mislimo da vrijedimo vise jer vozimo skuplji auto, i dozvolili smo sebi da nas drugi cijene prema cijeni odjece koju imamo na sebi u odnosu na ono sta imamo u glavi ili dusi.
Time spomen besmislene rasprave o cijeni sandala dok dijete to isto drzi mobitel u ruci. Valjda je vaznije kupiti sebi najbolji mobitel nego otici sa prijateljima na vikend ili jednostavno sjesti na zid i igrati saha(Mostarci ce se sjetiti da je prije komplet zidic na aveniji bio popunjen starijom generacijom koja igra sah).
Ebote ne zanima me koliko si para ulozio u vikendicu, zanima me kako si covjece, jesi li procitao kakvu dobru knjigu ili pogledao neki dobar film.
Meni licno je najvaznija sloboda i lakoca koje daje novac. Stvari kao stvari mi nisu bitne, iako se volim lijepo obuci, voziti lijepo auto i najvaznije da mi stan bude sredjen tako da uzivam boraviti u njemu. Ali necu nikad pricati gdje sam sta kupio i koliko sam sta platio. Ako moja pojava i ponasanje koje bi trebalo da reflektuju moj unutrasnji mir i zahvalnost ne govore same za sebe, sve drugo je svejedno.
Nikome para nije mrska, nagomilavanje kapitala je odlika svih nas, ugradjeno je negdje. Misljenja sam da na mrskom sjeveroapadu, a znas i sam koliko ja pisem protiv istog, nisam skoro nikad bio u situaciji da neko istice materijalno, kad se nadjem u takvoj situaciji vecinom je rijec o zemljacima. Sto ne znaci da takvo sta ne postoji ovdje, primjeti se da svi moraju imati kuce od isto kvadrata i svi odjednom kupuju ID5 ili ID7 - jer'vo ugradjeno je, da se ne zavaravamo da je neko bolji.
Ne primjecujete mozda jer ja uletim ko padobranac, otprilike vidim razlike u drustvenim prilikama, ili ti ga vidi sto su djeca u familije narasla
Slazem se ali sta god da je. Zivot je postao nenormalno skup svakako. Pa tako i taj doordash
Ma sve ok, mozemo sad da pricamo ali svi smo se mi u nekom trenutku probijali u karijeri da bi sad mogli laprdati po forumu bez da iko smije pokucati na vrata od kancelarije. Ali nije to sustina moje price, nego opsjednutost materijalizmom iznad drustvenog ili kulturoloskog. Dozvolili smo sebi da mislimo da vrijedimo vise jer vozimo skuplji auto, i dozvolili smo sebi da nas drugi cijene prema cijeni odjece koju imamo na sebi u odnosu na ono sta imamo u glavi ili dusi.
Time spomen besmislene rasprave o cijeni sandala dok dijete to isto drzi mobitel u ruci. Valjda je vaznije kupiti sebi najbolji mobitel nego otici sa prijateljima na vikend ili jednostavno sjesti na zid i igrati saha(Mostarci ce se sjetiti da je prije komplet zidic na aveniji bio popunjen starijom generacijom koja igra sah).
Ebote ne zanima me koliko si para ulozio u vikendicu, zanima me kako si covjece, jesi li procitao kakvu dobru knjigu ili pogledao neki dobar film.
Razumijem ali jedno ne iskljucuje drugo. Mozes igrati sah na 1800 rejtingu, mozes pricati o meditacijama marka aurelija i onda otici kuci u audiju rs6
Uspjeh i vrijednost se mora necim mjeriti. U kapitalizmu su to pare mada u mom okruzenju pored para cijeni se i znanje/obrazovanje, zdravo tijelo i sport i jos par stvari
A i pazi, moras imati pare da ti ne pare i materijaljo ne budu bitni
Nije tu stvar "imanja" ili "nemanja" para, nego koliko je materijalno centar drustvenih zbivanja. Ne skodi nista voziti dobar aVuto, ali steti biti okupiran autom, kako svojim tako i od komsije.
Ozimician wrote: ↑25/06/2026 11:28
Po tom pitanju su ljudi u BIH u prosjeku dosta opusteniji od nase dijaspore.
Ili su im finansijski dosezi nizi u prosjeku?
Oboje. Plus na manje stvari koje pokazuju to materijalno mozes kod nas potrositi pare. Auto, stan, dubai i neka ta odjeca za instagram sto kupis u dubaiju
Ozimician wrote: ↑25/06/2026 11:28
Po tom pitanju su ljudi u BIH u prosjeku dosta opusteniji od nase dijaspore.
Ili su im finansijski dosezi nizi u prosjeku?
U novcanom apsolutnom iznosu svakako da da.
Ali i opterecenost je manja, manji peer pressure, nemoj reci da nisi primjetio kod dijaspore fenomen da se "dokazuju"?
Ozimician wrote: ↑25/06/2026 11:28
Po tom pitanju su ljudi u BIH u prosjeku dosta opusteniji od nase dijaspore.
Ili su im finansijski dosezi nizi u prosjeku?
U novcanom apsolutnom iznosu svakako da da.
Ali i opterecenost je manja, manji peer pressure, nemoj reci da nisi primjetio kod dijaspore fenomen da se "dokazuju"?
Dijaspora se mora dokazivati da ne ispadne da je bezveze otišla. Ako ja u Bosni i Hercegovini vozim Toyotu, a ti dođeš iz Njemačke s T-rocom, zašto si otišao
S time da ovdje mislim primarno na ekonomsku dijasporu, ne ratnu, nažalost za nju znamo zašto je otišla
Ozimician wrote: ↑25/06/2026 11:28
Po tom pitanju su ljudi u BIH u prosjeku dosta opusteniji od nase dijaspore.
Pa moja teza je da se okrenulo
Dobro, helem mozda sve ovisi i gdje si u dijaspori i gdje si u BiH. O austrijskoj dijaspori uvijek sam sve najgore, sa njima ne moze niko
Ono sta ja primjetim je relacija Mostar-Skandinavija
Upravu si. To sam i ja primjetio u sredinama koje su napredovale u zadnje vrijeme, Mostar, Tesanj, Zivinice. Sarajevo je heterogeno i bas mnogo zavisi u kakvim se krugovima kreces.
Za austrijsku dijasporu neces pogrijesiti da nalijepis bilo koji stereotip.
Mene najvise iznenadi kad mladi, obrazovani krenu da furaju istu spiku.
konami666 wrote: ↑25/06/2026 11:06
Gen Z i gen alfa će da boli kurac ako imaju normalne roditelje koji će im ostaviti pare.
Zar to ne vrijedi za svaku generaciju?
Naravno ali mislim da je gen z i alfa u još boljim rukama. Milenijalci imaju ostavštinu od boomera a milenijalci ostavljaju isto gen alfa. To jest oni kojima su roditelji i djedovi normalni
konami666 wrote: ↑25/06/2026 11:06
Gen Z i gen alfa će da boli kurac ako imaju normalne roditelje koji će im ostaviti pare.
Zar to ne vrijedi za svaku generaciju?
Naravno ali mislim da je gen z i alfa u još boljim rukama. Milenijalci imaju ostavštinu od boomera a milenijalci ostavljaju isto gen alfa. To jest oni kojima su roditelji i djedovi normalni
Ja stvarno ne vidim tu neke razlike, u kojoj god generaciji, ako su ti preci razmisljali o tome sta ce da ti ostave - prosao si dobro.
Mada u Njemackoj ima i problema tipa "milioneri koji to nisu", nasljede skupu nekretninu, na koju ne mogu da plate porez na nasljedstvo npr. i onda su prinudjeni da je prodaju korporacijama i "fondovima", i sebi tako urade downgrade stambeno-imovinske situacije.
Po meni je svakako posrnuce drustva ukoliko neka imovina neke generacije iskljucivo zavisi od nasljedstva.
Ozimician wrote: ↑25/06/2026 11:28
Po tom pitanju su ljudi u BIH u prosjeku dosta opusteniji od nase dijaspore.
Ili su im finansijski dosezi nizi u prosjeku?
U novcanom apsolutnom iznosu svakako da da.
Ali i opterecenost je manja, manji peer pressure, nemoj reci da nisi primjetio kod dijaspore fenomen da se "dokazuju"?
Pa i jesam kod pojedinih naravno. Sto neko rece slojevita je to prica i sve je dosta individualno. Neke osnovne grupe se ipak mogu formirati.
Ili recimo ovako-vrlo brzo mogu procjeniti ko je zbog cega otisao.
geralt wrote: ↑24/06/2026 18:51
Definicija ugodnog zivota i kolicine novca koji je za to potrebna je subjektivna.
Ja se recimo ibretim na sta Gen Z ovdje trosi pare. Sve im ode na Doordash i slicne gluposti, jer im je mrsko nesto sebi napraviti da jedu, a takodjer im je mrsko izaci iz kuce.
Slazem se ali sta god da je. Zivot je postao nenormalno skup svakako. Pa tako i taj doordash
Ma sve ok, mozemo sad da pricamo ali svi smo se mi u nekom trenutku probijali u karijeri da bi sad mogli laprdati po forumu bez da iko smije pokucati na vrata od kancelarije. Ali nije to sustina moje price, nego opsjednutost materijalizmom iznad drustvenog ili kulturoloskog. Dozvolili smo sebi da mislimo da vrijedimo vise jer vozimo skuplji auto, i dozvolili smo sebi da nas drugi cijene prema cijeni odjece koju imamo na sebi u odnosu na ono sta imamo u glavi ili dusi.
Time spomen besmislene rasprave o cijeni sandala dok dijete to isto drzi mobitel u ruci. Valjda je vaznije kupiti sebi najbolji mobitel nego otici sa prijateljima na vikend ili jednostavno sjesti na zid i igrati saha(Mostarci ce se sjetiti da je prije komplet zidic na aveniji bio popunjen starijom generacijom koja igra sah).
Ebote ne zanima me koliko si para ulozio u vikendicu, zanima me kako si covjece, jesi li procitao kakvu dobru knjigu ili pogledao neki dobar film.
Mislim da si on point ovom opservacijom i ne mislim da samo vidimo vise toga zbog brzine i lakoce sirenja informacija putem drustvenih mreza, nego da su upravo Internet i drustvene mreze jedan od uzroka. Simbioza teorije medija Marshalla McLuhana i ideje o Kolektivnoj Svijesti Durkheima, Freuda i Junga nam pruzaju neki vid objasnjenja zasto je drustvo takvo. A ne treba se ni praviti lud, mislim da nam je svima jasno da propaganda postoji i da je ucinkovita, i dok ovo ne spada pod klasicnu definiciju top down propagande bili bi idioti da ne vidimo odredene elemente i taktike iste u oblikovanju javnog mijenja sto bi rekao Chomsky
Naravno ali mislim da je gen z i alfa u još boljim rukama. Milenijalci imaju ostavštinu od boomera a milenijalci ostavljaju isto gen alfa. To jest oni kojima su roditelji i djedovi normalni
Ja stvarno ne vidim tu neke razlike, u kojoj god generaciji, ako su ti preci razmisljali o tome sta ce da ti ostave - prosao si dobro.
Mada u Njemackoj ima i problema tipa "milioneri koji to nisu", nasljede skupu nekretninu, na koju ne mogu da plate porez na nasljedstvo npr. i onda su prinudjeni da je prodaju korporacijama i "fondovima", i sebi tako urade downgrade stambeno-imovinske situacije.
Po meni je svakako posrnuce drustva ukoliko neka imovina neke generacije iskljucivo zavisi od nasljedstva.
To mi je pravo glupo, porez na nasljedstvo, sreća pa nema toga u Švedskoj.