Uspjesna integracija zaista.
Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
-
Hendrix
- Posts: 5285
- Joined: 27/02/2004 00:00
#34151 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ja sam upoznao naseg lika ovde, preko 40 godina u Australiji jedva prica engleski. Imaju kao djeca i zena da prevedu, on zivi u Melburnu u nekakvom naselju gdje su nasi i to je to. Prima penziju nije dana radio tamo legalno, zena ga nosi na ledjima citav zivot i et. Govori kako je Australija losa zemlja, visok porez...ja gledam ono sta da kazem.
Uspjesna integracija zaista.
Uspjesna integracija zaista.
- jeza u ledja
- Posts: 50680
- Joined: 29/12/2005 01:20
#34152 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Mi smo najbolja dijaspora.
- hatemondays
- Posts: 1418
- Joined: 28/10/2013 04:29
#34153 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Pametne drzave se ne brinu previse oko prve grupe migranata koju dodju. Znaju oni da ce se njihova djeca integrisati bez ikakvih problem. Prva grupa ga svakako pushi, mora se dokazivati , giljati i jos pravdati sto su jadni dosli. Nasa djeca ne jebu to, oni su tu vec domaci, engleski je prvi jezik , ponasaju se drugacije od nas , ogromna razlika u odnosu prema zivotu i donosenje odluka. Manje se boje praviti greske i puno su relaksiraniji. O odnosu prema nasoj domovini necu ni pricati, nebo i zemlja. Dijaspora za 30 godina ce slati u Bosnu mozda samo 5 % posto novca koji sad dolazi. Jedina nada je da nekako drzava pocne ohrabrivati da se pocnemo vracati pa barem pola tamo pola ovamo. Sto se tice nase djece pisi propalo ti se ne vracaju garant.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83481
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#34154 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Mogu mu tek misliti price kad dodje u BiHHendrix wrote: ↑23/06/2026 22:57 Ja sam upoznao naseg lika ovde, preko 40 godina u Australiji jedva prica engleski. Imaju kao djeca i zena da prevedu, on zivi u Melburnu u nekakvom naselju gdje su nasi i to je to. Prima penziju nije dana radio tamo legalno, zena ga nosi na ledjima citav zivot i et. Govori kako je Australija losa zemlja, visok porez...ja gledam ono sta da kazem.
Uspjesna integracija zaista.![]()
-
yoyoyo96
- Posts: 316
- Joined: 01/06/2018 13:57
#34155 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Isolati li se otici u Norvesku sa porodicom?
- Haris.ba
- Posts: 35296
- Joined: 08/09/2005 20:08
#34156 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ne vidim sto bi drzava ohrabrivala povratak dijaspore.hatemondays wrote: ↑24/06/2026 01:08 . Dijaspora za 30 godina ce slati u Bosnu mozda samo 5 % posto novca koji sad dolazi. Jedina nada je da nekako drzava pocne ohrabrivati da se pocnemo vracati pa barem pola tamo pola ovamo. Sto se tice nase djece pisi propalo ti se ne vracaju garant.
A, hoce li se "slati" pare je totalno nebitno.
-
yoyoyo96
- Posts: 316
- Joined: 01/06/2018 13:57
#34157 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Cuj nebitno. Ljudi su 10% naseg BDP-a. Bilo da ga salju, a salju ga, bilo da ga trose kada dodju.
- dr_Evil
- Posts: 21804
- Joined: 01/07/2019 15:35
- Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!
- JohnnyS
- Posts: 17538
- Joined: 05/05/2007 12:03
- Location: Brijuni
#34159 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ako živi u Mostaru, isplati se i na Kosovo otići
- Ozimician
- Posts: 8142
- Joined: 05/09/2012 23:21
#34160 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Po meni jeste ovo jeste uspjesna integracija, covjek ne zivi na racun drzave, drzava mu vjerovatno ne placa stan, djeca i zena rade i pricaju engleski, nikome ne pravi probleme.Hendrix wrote: ↑23/06/2026 22:57 Ja sam upoznao naseg lika ovde, preko 40 godina u Australiji jedva prica engleski. Imaju kao djeca i zena da prevedu, on zivi u Melburnu u nekakvom naselju gdje su nasi i to je to. Prima penziju nije dana radio tamo legalno, zena ga nosi na ledjima citav zivot i et. Govori kako je Australija losa zemlja, visok porez...ja gledam ono sta da kazem.
Uspjesna integracija zaista.![]()
Drzava ga ne tjera da se "integrise", jer zna da nikad nece, a ne ko po Evropi da mu daju dzeparac, placaju stanove, rezije, skole i kurseve koje nikad zavrsiti nece.
Ovaj slucaj nema previse veze sa integracijom, vec s tim individualnim slucajem - takvih slucajeva po Sarajevu ima koliko god zelis, samo eto nemaju jezicku barijeru. Taj da je ostao u BIH, bio bi isti. A samim tim sto poznajes samo jednog takvog lika, znaci da se BH gradjani ne samo integrisu, nego i asimiliraju vec u 2. gen.
- Ozimician
- Posts: 8142
- Joined: 05/09/2012 23:21
#34161 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
https://www.klix.ba/vijesti/bih/iz-dija ... /260623098
Evo otprilike koliko se BH dijaspora, posebno bosnjacka - politicki zanima za BiH.
Ovo je dobar objektivan ndikator kad neko spomene dijasporu i mjesanje u politiku.
Evo otprilike koliko se BH dijaspora, posebno bosnjacka - politicki zanima za BiH.
Ovo je dobar objektivan ndikator kad neko spomene dijasporu i mjesanje u politiku.
- 512MB
- Posts: 11211
- Joined: 03/01/2014 22:39
- Location: ¯\_(ツ)_/
#34162 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Da to nije kolega Melbourne sa forumaHendrix wrote: ↑23/06/2026 22:57 Ja sam upoznao naseg lika ovde, preko 40 godina u Australiji jedva prica engleski. Imaju kao djeca i zena da prevedu, on zivi u Melburnu u nekakvom naselju gdje su nasi i to je to. Prima penziju nije dana radio tamo legalno, zena ga nosi na ledjima citav zivot i et. Govori kako je Australija losa zemlja, visok porez...ja gledam ono sta da kazem.
Uspjesna integracija zaista.![]()
-
izvrsni direktor
- Posts: 14751
- Joined: 20/12/2018 16:11
- Vozim: Premium
#34163 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
"Nije ni australija sto je nekad bila", "prije se bolje zivilo, sad se ne isplati ici" "azilanti su unistili australiju"_BataZiv_0809 wrote: ↑24/06/2026 08:13Mogu mu tek misliti price kad dodje u BiHHendrix wrote: ↑23/06/2026 22:57 Ja sam upoznao naseg lika ovde, preko 40 godina u Australiji jedva prica engleski. Imaju kao djeca i zena da prevedu, on zivi u Melburnu u nekakvom naselju gdje su nasi i to je to. Prima penziju nije dana radio tamo legalno, zena ga nosi na ledjima citav zivot i et. Govori kako je Australija losa zemlja, visok porez...ja gledam ono sta da kazem.
Uspjesna integracija zaista.![]()
![]()
-
izvrsni direktor
- Posts: 14751
- Joined: 20/12/2018 16:11
- Vozim: Premium
#34164 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
To je to.Ozimician wrote: ↑24/06/2026 09:48 https://www.klix.ba/vijesti/bih/iz-dija ... /260623098
Evo otprilike koliko se BH dijaspora, posebno bosnjacka - politicki zanima za BiH.
Ovo je dobar objektivan ndikator kad neko spomene dijasporu i mjesanje u politiku.![]()
A bit ce jos manje sa vremenom
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83481
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#34165 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Nedavno sjedim na kafi u basti kafica na promenadi jedne evropske metropole, kad lik pored trazi upaljac i pita where you from.izvrsni direktor wrote: ↑24/06/2026 09:58"Nije ni australija sto je nekad bila", "prije se bolje zivilo, sad se ne isplati ici" "azilanti su unistili australiju"_BataZiv_0809 wrote: ↑24/06/2026 08:13Mogu mu tek misliti price kad dodje u BiHHendrix wrote: ↑23/06/2026 22:57 Ja sam upoznao naseg lika ovde, preko 40 godina u Australiji jedva prica engleski. Imaju kao djeca i zena da prevedu, on zivi u Melburnu u nekakvom naselju gdje su nasi i to je to. Prima penziju nije dana radio tamo legalno, zena ga nosi na ledjima citav zivot i et. Govori kako je Australija losa zemlja, visok porez...ja gledam ono sta da kazem.
Uspjesna integracija zaista.![]()
![]()
Kad je cuo Bosnia, kaze a Bosna mi smo iz Makedonija, otkud ovdje sus mus, ona standardna suplja.
Bukvalno treca recenica mu ide-ne isplati se vise ovdje zivjeti, nema para, bolje je sad na Balkanu
- Ozimician
- Posts: 8142
- Joined: 05/09/2012 23:21
#34166 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
To je sada, nazalost, standardni narativ svih evropskih migranata.
Prosla faza kur*enja xD
Prosla faza kur*enja xD
- ElRe
- Posts: 16923
- Joined: 12/12/2011 11:28
#34167 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
BiH je za pola EU zemalja Japan u pogledu uredjenosti i funkcionisanju svakodnevnog života.
- Ozimician
- Posts: 8142
- Joined: 05/09/2012 23:21
#34168 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Real EU pocinje tek kad predjes Sentilj / Karavanke. Ostalo je svakako wanna be. 
- konoplja
- Posts: 2696
- Joined: 12/09/2018 19:31
#34169 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Tesko je glasati kad nemas vise nijedan identifikacijski dokument BiH, a nikad nisam ni bio neki glasac.
- Isner
- Posts: 1919
- Joined: 07/02/2012 15:23
- Location: Under the bridge
#34170 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Sad dijaspora opet dobra?Ozimician wrote: ↑24/06/2026 09:48 https://www.klix.ba/vijesti/bih/iz-dija ... /260623098
Evo otprilike koliko se BH dijaspora, posebno bosnjacka - politicki zanima za BiH.
Ovo je dobar objektivan ndikator kad neko spomene dijasporu i mjesanje u politiku.![]()
- dr_Evil
- Posts: 21804
- Joined: 01/07/2019 15:35
- Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!
#34171 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Nemamo mi dijasporu. Nedostatak dijaspore je samo simptom bolesti koja se zove nedostatak nacionalne svijesti. Odgovornost zavrsava na kapiji od avlije, pa tako i taj novac koji dolazi je samo ulaganje u poboljsanje svog zivotnog standarda kroz kupovinu ili odrzavanje nekretnina, te pomoc roditeljima, sto je opet kapija od avlije. Kako u Bosni tako i vani, ukratko imamo samo jos odredjen broj generacija prije nego se ugasimo u potpunosti kako u dijaspori tako i u domovini.Isner wrote: ↑24/06/2026 10:26Sad dijaspora opet dobra?Ozimician wrote: ↑24/06/2026 09:48 https://www.klix.ba/vijesti/bih/iz-dija ... /260623098
Evo otprilike koliko se BH dijaspora, posebno bosnjacka - politicki zanima za BiH.
Ovo je dobar objektivan ndikator kad neko spomene dijasporu i mjesanje u politiku.![]()
![]()
Nama se borit, ali tako je kako je.
-
broj dva
- Posts: 5456
- Joined: 15/07/2014 20:59
- Location: Šeher Oslo
#34172 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Zavisi koliko si informisan. Zavisi sta ocekujes od norveske, i sta mozes da radis. Zavisi koje papire imas, sa nekim mozes odmah da radis sa nekim moras ganjati radne dozvole. Zavisi koliko ti treba nas narod, nas jezik, nasa hrana. Zavisi je li ti smeta kada dan skrati a ulice se zalede. Zavisi da li pijes i pusis (jer su cjene astonomske, kutija cigara 30 maraka litar vina 40-50 za dobar whisky ne pitaj) i. Zavisi od struke, zavisi od jezicki vjestina, zavisi od...
-
izvrsni direktor
- Posts: 14751
- Joined: 20/12/2018 16:11
- Vozim: Premium
#34173 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
U kojoj si ba metropoooli (citaj kao radoncic) bio?_BataZiv_0809 wrote: ↑24/06/2026 10:08Nedavno sjedim na kafi u basti kafica na promenadi jedne evropske metropole, kad lik pored trazi upaljac i pita where you from.izvrsni direktor wrote: ↑24/06/2026 09:58"Nije ni australija sto je nekad bila", "prije se bolje zivilo, sad se ne isplati ici" "azilanti su unistili australiju"
Kad je cuo Bosnia, kaze a Bosna mi smo iz Makedonija, otkud ovdje sus mus, ona standardna suplja.
Bukvalno treca recenica mu ide-ne isplati se vise ovdje zivjeti, nema para, bolje je sad na Balkanu![]()
![]()
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83481
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#34174 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Bio sam u Foči (Kuduz)izvrsni direktor wrote: ↑24/06/2026 11:25U kojoj si ba metropoooli (citaj kao radoncic) bio?_BataZiv_0809 wrote: ↑24/06/2026 10:08Nedavno sjedim na kafi u basti kafica na promenadi jedne evropske metropole, kad lik pored trazi upaljac i pita where you from.izvrsni direktor wrote: ↑24/06/2026 09:58
"Nije ni australija sto je nekad bila", "prije se bolje zivilo, sad se ne isplati ici" "azilanti su unistili australiju"
Kad je cuo Bosnia, kaze a Bosna mi smo iz Makedonija, otkud ovdje sus mus, ona standardna suplja.
Bukvalno treca recenica mu ide-ne isplati se vise ovdje zivjeti, nema para, bolje je sad na Balkanu![]()
![]()
Isao sam turneju po Beneluxu, a konkretna scena je iz Brisela
- Isner
- Posts: 1919
- Joined: 07/02/2012 15:23
- Location: Under the bridge
#34175 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Itekako mi imamo dijasporu al smo mnogo posvađani... Mi zavidimo njima, oni zavide nama, ko puno radi a ko bolje živi, rijec po rijec, to je detoniralo nekad prve godine korone... Još uvijek su to na prvi pogled OK odnosi al kad se malo više sjedne ili popije pa kad se jezik razveže, bar ono što ja slušam, to nikako ne ide u dobrom smjeru...dr_Evil wrote: ↑24/06/2026 10:30Nemamo mi dijasporu. Nedostatak dijaspore je samo simptom bolesti koja se zove nedostatak nacionalne svijesti. Odgovornost zavrsava na kapiji od avlije, pa tako i taj novac koji dolazi je samo ulaganje u poboljsanje svog zivotnog standarda kroz kupovinu ili odrzavanje nekretnina, te pomoc roditeljima, sto je opet kapija od avlije. Kako u Bosni tako i vani, ukratko imamo samo jos odredjen broj generacija prije nego se ugasimo u potpunosti kako u dijaspori tako i u domovini.Isner wrote: ↑24/06/2026 10:26Sad dijaspora opet dobra?Ozimician wrote: ↑24/06/2026 09:48 https://www.klix.ba/vijesti/bih/iz-dija ... /260623098
Evo otprilike koliko se BH dijaspora, posebno bosnjacka - politicki zanima za BiH.
Ovo je dobar objektivan ndikator kad neko spomene dijasporu i mjesanje u politiku.![]()
![]()
Nama se borit, ali tako je kako je.
