Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Hendrix
Posts: 5283
Joined: 27/02/2004 00:00

#34151 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hendrix »

Ja sam upoznao naseg lika ovde, preko 40 godina u Australiji jedva prica engleski. Imaju kao djeca i zena da prevedu, on zivi u Melburnu u nekakvom naselju gdje su nasi i to je to. Prima penziju nije dana radio tamo legalno, zena ga nosi na ledjima citav zivot i et. Govori kako je Australija losa zemlja, visok porez...ja gledam ono sta da kazem.

Uspjesna integracija zaista. :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 50679
Joined: 29/12/2005 01:20

#34152 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Mi smo najbolja dijaspora.
User avatar
hatemondays
Posts: 1418
Joined: 28/10/2013 04:29

#34153 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by hatemondays »

Pametne drzave se ne brinu previse oko prve grupe migranata koju dodju. Znaju oni da ce se njihova djeca integrisati bez ikakvih problem. Prva grupa ga svakako pushi, mora se dokazivati , giljati i jos pravdati sto su jadni dosli. Nasa djeca ne jebu to, oni su tu vec domaci, engleski je prvi jezik , ponasaju se drugacije od nas , ogromna razlika u odnosu prema zivotu i donosenje odluka. Manje se boje praviti greske i puno su relaksiraniji. O odnosu prema nasoj domovini necu ni pricati, nebo i zemlja. Dijaspora za 30 godina ce slati u Bosnu mozda samo 5 % posto novca koji sad dolazi. Jedina nada je da nekako drzava pocne ohrabrivati da se pocnemo vracati pa barem pola tamo pola ovamo. Sto se tice nase djece pisi propalo ti se ne vracaju garant.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83461
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#34154 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Hendrix wrote: 23/06/2026 22:57 Ja sam upoznao naseg lika ovde, preko 40 godina u Australiji jedva prica engleski. Imaju kao djeca i zena da prevedu, on zivi u Melburnu u nekakvom naselju gdje su nasi i to je to. Prima penziju nije dana radio tamo legalno, zena ga nosi na ledjima citav zivot i et. Govori kako je Australija losa zemlja, visok porez...ja gledam ono sta da kazem.

Uspjesna integracija zaista. :D
Mogu mu tek misliti price kad dodje u BiH :lol:
yoyoyo96
Posts: 316
Joined: 01/06/2018 13:57

#34155 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by yoyoyo96 »

Isolati li se otici u Norvesku sa porodicom?
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#34156 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Haris.ba »

hatemondays wrote: 24/06/2026 01:08 . Dijaspora za 30 godina ce slati u Bosnu mozda samo 5 % posto novca koji sad dolazi. Jedina nada je da nekako drzava pocne ohrabrivati da se pocnemo vracati pa barem pola tamo pola ovamo. Sto se tice nase djece pisi propalo ti se ne vracaju garant.
Ne vidim sto bi drzava ohrabrivala povratak dijaspore.
A, hoce li se "slati" pare je totalno nebitno.
yoyoyo96
Posts: 316
Joined: 01/06/2018 13:57

#34157 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by yoyoyo96 »

Cuj nebitno. Ljudi su 10% naseg BDP-a. Bilo da ga salju, a salju ga, bilo da ga trose kada dodju.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21792
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#34158 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

yoyoyo96 wrote: 24/06/2026 08:29 Isolati li se otici u Norvesku sa porodicom?
Sta za tebe znaci pojam "isplati li se" pa ces dobiti detaljan odgovor. Ono sta smo naucili jos davno dok je ova tema bila udarna da je to za sve razlicit pojam.
User avatar
JohnnyS
Posts: 17523
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#34159 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by JohnnyS »

Ako živi u Mostaru, isplati se i na Kosovo otići
User avatar
Ozimician
Posts: 8136
Joined: 05/09/2012 23:21

#34160 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Hendrix wrote: 23/06/2026 22:57 Ja sam upoznao naseg lika ovde, preko 40 godina u Australiji jedva prica engleski. Imaju kao djeca i zena da prevedu, on zivi u Melburnu u nekakvom naselju gdje su nasi i to je to. Prima penziju nije dana radio tamo legalno, zena ga nosi na ledjima citav zivot i et. Govori kako je Australija losa zemlja, visok porez...ja gledam ono sta da kazem.

Uspjesna integracija zaista. :D
Po meni jeste ovo jeste uspjesna integracija, covjek ne zivi na racun drzave, drzava mu vjerovatno ne placa stan, djeca i zena rade i pricaju engleski, nikome ne pravi probleme.

Drzava ga ne tjera da se "integrise", jer zna da nikad nece, a ne ko po Evropi da mu daju dzeparac, placaju stanove, rezije, skole i kurseve koje nikad zavrsiti nece.

Ovaj slucaj nema previse veze sa integracijom, vec s tim individualnim slucajem - takvih slucajeva po Sarajevu ima koliko god zelis, samo eto nemaju jezicku barijeru. Taj da je ostao u BIH, bio bi isti. A samim tim sto poznajes samo jednog takvog lika, znaci da se BH gradjani ne samo integrisu, nego i asimiliraju vec u 2. gen.
User avatar
Ozimician
Posts: 8136
Joined: 05/09/2012 23:21

#34161 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/iz-dija ... /260623098

Evo otprilike koliko se BH dijaspora, posebno bosnjacka - politicki zanima za BiH.

Ovo je dobar objektivan ndikator kad neko spomene dijasporu i mjesanje u politiku. :D
User avatar
512MB
Posts: 11211
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#34162 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by 512MB »

Hendrix wrote: 23/06/2026 22:57 Ja sam upoznao naseg lika ovde, preko 40 godina u Australiji jedva prica engleski. Imaju kao djeca i zena da prevedu, on zivi u Melburnu u nekakvom naselju gdje su nasi i to je to. Prima penziju nije dana radio tamo legalno, zena ga nosi na ledjima citav zivot i et. Govori kako je Australija losa zemlja, visok porez...ja gledam ono sta da kazem.

Uspjesna integracija zaista. :D
Da to nije kolega Melbourne sa foruma :D
izvrsni direktor
Posts: 14739
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#34163 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

_BataZiv_0809 wrote: 24/06/2026 08:13
Hendrix wrote: 23/06/2026 22:57 Ja sam upoznao naseg lika ovde, preko 40 godina u Australiji jedva prica engleski. Imaju kao djeca i zena da prevedu, on zivi u Melburnu u nekakvom naselju gdje su nasi i to je to. Prima penziju nije dana radio tamo legalno, zena ga nosi na ledjima citav zivot i et. Govori kako je Australija losa zemlja, visok porez...ja gledam ono sta da kazem.

Uspjesna integracija zaista. :D
Mogu mu tek misliti price kad dodje u BiH :lol:
"Nije ni australija sto je nekad bila", "prije se bolje zivilo, sad se ne isplati ici" "azilanti su unistili australiju"
izvrsni direktor
Posts: 14739
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#34164 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Ozimician wrote: 24/06/2026 09:48 https://www.klix.ba/vijesti/bih/iz-dija ... /260623098

Evo otprilike koliko se BH dijaspora, posebno bosnjacka - politicki zanima za BiH.

Ovo je dobar objektivan ndikator kad neko spomene dijasporu i mjesanje u politiku. :D
To je to.
A bit ce jos manje sa vremenom
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83461
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#34165 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

izvrsni direktor wrote: 24/06/2026 09:58
_BataZiv_0809 wrote: 24/06/2026 08:13
Hendrix wrote: 23/06/2026 22:57 Ja sam upoznao naseg lika ovde, preko 40 godina u Australiji jedva prica engleski. Imaju kao djeca i zena da prevedu, on zivi u Melburnu u nekakvom naselju gdje su nasi i to je to. Prima penziju nije dana radio tamo legalno, zena ga nosi na ledjima citav zivot i et. Govori kako je Australija losa zemlja, visok porez...ja gledam ono sta da kazem.

Uspjesna integracija zaista. :D
Mogu mu tek misliti price kad dodje u BiH :lol:
"Nije ni australija sto je nekad bila", "prije se bolje zivilo, sad se ne isplati ici" "azilanti su unistili australiju"
Nedavno sjedim na kafi u basti kafica na promenadi jedne evropske metropole, kad lik pored trazi upaljac i pita where you from.

Kad je cuo Bosnia, kaze a Bosna mi smo iz Makedonija, otkud ovdje sus mus, ona standardna suplja.

Bukvalno treca recenica mu ide-ne isplati se vise ovdje zivjeti, nema para, bolje je sad na Balkanu :lol: :lol:
User avatar
Ozimician
Posts: 8136
Joined: 05/09/2012 23:21

#34166 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

To je sada, nazalost, standardni narativ svih evropskih migranata.

Prosla faza kur*enja xD
User avatar
ElRe
Posts: 16921
Joined: 12/12/2011 11:28

#34167 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ElRe »

BiH je za pola EU zemalja Japan u pogledu uredjenosti i funkcionisanju svakodnevnog života.
User avatar
Ozimician
Posts: 8136
Joined: 05/09/2012 23:21

#34168 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Real EU pocinje tek kad predjes Sentilj / Karavanke. Ostalo je svakako wanna be. :D
User avatar
konoplja
Posts: 2694
Joined: 12/09/2018 19:31

#34169 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

Tesko je glasati kad nemas vise nijedan identifikacijski dokument BiH, a nikad nisam ni bio neki glasac.
User avatar
Isner
Posts: 1918
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#34170 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Isner »

Ozimician wrote: 24/06/2026 09:48 https://www.klix.ba/vijesti/bih/iz-dija ... /260623098

Evo otprilike koliko se BH dijaspora, posebno bosnjacka - politicki zanima za BiH.

Ovo je dobar objektivan ndikator kad neko spomene dijasporu i mjesanje u politiku. :D
Sad dijaspora opet dobra? :bih:
User avatar
dr_Evil
Posts: 21792
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#34171 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

Isner wrote: 24/06/2026 10:26
Ozimician wrote: 24/06/2026 09:48 https://www.klix.ba/vijesti/bih/iz-dija ... /260623098

Evo otprilike koliko se BH dijaspora, posebno bosnjacka - politicki zanima za BiH.

Ovo je dobar objektivan ndikator kad neko spomene dijasporu i mjesanje u politiku. :D
Sad dijaspora opet dobra? :bih:
Nemamo mi dijasporu. Nedostatak dijaspore je samo simptom bolesti koja se zove nedostatak nacionalne svijesti. Odgovornost zavrsava na kapiji od avlije, pa tako i taj novac koji dolazi je samo ulaganje u poboljsanje svog zivotnog standarda kroz kupovinu ili odrzavanje nekretnina, te pomoc roditeljima, sto je opet kapija od avlije. Kako u Bosni tako i vani, ukratko imamo samo jos odredjen broj generacija prije nego se ugasimo u potpunosti kako u dijaspori tako i u domovini.

Nama se borit, ali tako je kako je.
broj dva
Posts: 5454
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#34172 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by broj dva »

yoyoyo96 wrote: 24/06/2026 08:29 Isolati li se otici u Norvesku sa porodicom?
Zavisi koliko si informisan. Zavisi sta ocekujes od norveske, i sta mozes da radis. Zavisi koje papire imas, sa nekim mozes odmah da radis sa nekim moras ganjati radne dozvole. Zavisi koliko ti treba nas narod, nas jezik, nasa hrana. Zavisi je li ti smeta kada dan skrati a ulice se zalede. Zavisi da li pijes i pusis (jer su cjene astonomske, kutija cigara 30 maraka litar vina 40-50 za dobar whisky ne pitaj) i. Zavisi od struke, zavisi od jezicki vjestina, zavisi od...
izvrsni direktor
Posts: 14739
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#34173 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

_BataZiv_0809 wrote: 24/06/2026 10:08
izvrsni direktor wrote: 24/06/2026 09:58
_BataZiv_0809 wrote: 24/06/2026 08:13

Mogu mu tek misliti price kad dodje u BiH :lol:
"Nije ni australija sto je nekad bila", "prije se bolje zivilo, sad se ne isplati ici" "azilanti su unistili australiju"
Nedavno sjedim na kafi u basti kafica na promenadi jedne evropske metropole, kad lik pored trazi upaljac i pita where you from.

Kad je cuo Bosnia, kaze a Bosna mi smo iz Makedonija, otkud ovdje sus mus, ona standardna suplja.

Bukvalno treca recenica mu ide-ne isplati se vise ovdje zivjeti, nema para, bolje je sad na Balkanu :lol: :lol:
U kojoj si ba metropoooli (citaj kao radoncic) bio?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83461
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#34174 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

izvrsni direktor wrote: 24/06/2026 11:25
_BataZiv_0809 wrote: 24/06/2026 10:08
izvrsni direktor wrote: 24/06/2026 09:58
"Nije ni australija sto je nekad bila", "prije se bolje zivilo, sad se ne isplati ici" "azilanti su unistili australiju"
Nedavno sjedim na kafi u basti kafica na promenadi jedne evropske metropole, kad lik pored trazi upaljac i pita where you from.

Kad je cuo Bosnia, kaze a Bosna mi smo iz Makedonija, otkud ovdje sus mus, ona standardna suplja.

Bukvalno treca recenica mu ide-ne isplati se vise ovdje zivjeti, nema para, bolje je sad na Balkanu :lol: :lol:
U kojoj si ba metropoooli (citaj kao radoncic) bio?
Bio sam u Foči (Kuduz) :lol: :lol:

Isao sam turneju po Beneluxu, a konkretna scena je iz Brisela :thumbup:
User avatar
Isner
Posts: 1918
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#34175 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Isner »

dr_Evil wrote: 24/06/2026 10:30
Isner wrote: 24/06/2026 10:26
Ozimician wrote: 24/06/2026 09:48 https://www.klix.ba/vijesti/bih/iz-dija ... /260623098

Evo otprilike koliko se BH dijaspora, posebno bosnjacka - politicki zanima za BiH.

Ovo je dobar objektivan ndikator kad neko spomene dijasporu i mjesanje u politiku. :D
Sad dijaspora opet dobra? :bih:
Nemamo mi dijasporu. Nedostatak dijaspore je samo simptom bolesti koja se zove nedostatak nacionalne svijesti. Odgovornost zavrsava na kapiji od avlije, pa tako i taj novac koji dolazi je samo ulaganje u poboljsanje svog zivotnog standarda kroz kupovinu ili odrzavanje nekretnina, te pomoc roditeljima, sto je opet kapija od avlije. Kako u Bosni tako i vani, ukratko imamo samo jos odredjen broj generacija prije nego se ugasimo u potpunosti kako u dijaspori tako i u domovini.

Nama se borit, ali tako je kako je.
Itekako mi imamo dijasporu al smo mnogo posvađani... Mi zavidimo njima, oni zavide nama, ko puno radi a ko bolje živi, rijec po rijec, to je detoniralo nekad prve godine korone... Još uvijek su to na prvi pogled OK odnosi al kad se malo više sjedne ili popije pa kad se jezik razveže, bar ono što ja slušam, to nikako ne ide u dobrom smjeru...
Post Reply