Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83418
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
-
Seawolf
- Posts: 9163
- Joined: 14/06/2012 22:59
#23752 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Želim vam puno sreće u tradicionalno prijateljskom Novom Zelandu.
-
elcaliente
- Posts: 6925
- Joined: 13/06/2012 15:52
#23753 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Sretan pocetak u novoj domovini.
Ko li ce sada osvjetljivati Real Madrid Nicaze
- Ozimician
- Posts: 8127
- Joined: 05/09/2012 23:21
#23754 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Bez zezancije @ZoomZoomKiwi zelim ti iskreno da uspijes maksimalno tamo i da dobijes i vise nego sto zelis i ocekujes.
Nama na temi je svakako veliki dobitak imati nekoga da izvjestava odatle, s Njemackom smo odavno smorili.

Nama na temi je svakako veliki dobitak imati nekoga da izvjestava odatle, s Njemackom smo odavno smorili.
- Digla_da_kreci
- Posts: 6857
- Joined: 01/05/2010 19:03
#23755 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Sretno @ZoomZoomKiwi

- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
- stubrijez
- Posts: 2375
- Joined: 09/11/2012 11:12
#23757 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ovaj dan treba slaviti... treba otvorit temu "dan kad je otiso Kiwi" da se pamti.
- stubrijez
- Posts: 2375
- Joined: 09/11/2012 11:12
#23758 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Tu je to... samo kod mene nije bilo ni ove prve amplitude tako izrazene. Ne znam koja je dob u pitanju, sabura i puno sreceOzimician wrote: ↑04/03/2025 09:38Slazemo se dobro oko toga. Tj. vidimo po sebi kako funkcionise Dunning-Kruger efekat u pogledu emigracije.
Valley of Despair po mojoj procjeni dolazi tako nakon 2 god.
- Didier
- Posts: 3787
- Joined: 10/04/2014 19:54
- Location: Главни град
#23759 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Novi Zeland, nova nafaka...
- drmadzija
- Posts: 425
- Joined: 23/08/2007 03:09
#23760 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Sretno Kiwi i nedaj se…
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#23761 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Mnogo vam hvala svima!
-
zippoo87
- Posts: 19657
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
#23762 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Obzirom da je aktivna tema i da se sigurno ovdje razumijete,trebalo bi mi par informacija vezano za vizu i prijavu preko visametric-a ?
Naime,osoba je dobila od firme iz Njemacke predsaglasnost i ugovor i poslali su dokumentaciju na mail a nije jos stiglo u BiH,treba za par dana.
Navedeno je da sada ide prijava na visametricu u BiH i tu sada imam nekih nejasnoca.
Naime,onaj broj koji je najbitniji za prijavu (korisnicki broj) ima na nekom od dokumenata na mailu i valjda se sada moze prijaviti ?
Ono sto me zanima,da li se prijavljuje na ovom linku,u podkategoriji "nacionalna viza" ili se prijavljuje preko ovog drugog linka,VIDEX ?
Znaci ,da li na ovaj link
https://www.visametric.com/BosniaHerzeg ... te-termin
ili na ovaj link,tj. videx ??
https://www.visametric.com/BosniaHerzeg ... ular-videx
Znaci osoba je dobila sve potrebne dokumente iz Njemacke i sada treba zakazati termin za vizu ?
Takodjer ovo oko placanja...da li je bolje uplatiti preko mobilnog bankarstva ili licno preko uplatnice,jer pise da firma priznaje dio troska za vizu ?
Hvala na odgovorima
Naime,osoba je dobila od firme iz Njemacke predsaglasnost i ugovor i poslali su dokumentaciju na mail a nije jos stiglo u BiH,treba za par dana.
Navedeno je da sada ide prijava na visametricu u BiH i tu sada imam nekih nejasnoca.
Naime,onaj broj koji je najbitniji za prijavu (korisnicki broj) ima na nekom od dokumenata na mailu i valjda se sada moze prijaviti ?
Ono sto me zanima,da li se prijavljuje na ovom linku,u podkategoriji "nacionalna viza" ili se prijavljuje preko ovog drugog linka,VIDEX ?
Znaci ,da li na ovaj link
https://www.visametric.com/BosniaHerzeg ... te-termin
ili na ovaj link,tj. videx ??
https://www.visametric.com/BosniaHerzeg ... ular-videx
Znaci osoba je dobila sve potrebne dokumente iz Njemacke i sada treba zakazati termin za vizu ?
Takodjer ovo oko placanja...da li je bolje uplatiti preko mobilnog bankarstva ili licno preko uplatnice,jer pise da firma priznaje dio troska za vizu ?
Hvala na odgovorima
-
Dany97
- Posts: 264
- Joined: 25/06/2017 15:50
#23763 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Valjda mogu ovde pitati.
Moze mi neko reci koliko vremenski roka imam da nadjem novog poslodavca ukoliko dam otkaz u trenutnoj firmi kako nebi izgubio radnu vizu u Sloveniji?Sad ce 2 godine kako radim,vec sam dobio drugu vizu prosle godine u Avgustu...
Moze mi neko reci koliko vremenski roka imam da nadjem novog poslodavca ukoliko dam otkaz u trenutnoj firmi kako nebi izgubio radnu vizu u Sloveniji?Sad ce 2 godine kako radim,vec sam dobio drugu vizu prosle godine u Avgustu...
-
djana h
- Posts: 41249
- Joined: 06/08/2009 18:23
#23764 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ne znam tačno, druga je viza, vjerovatno se radi o roku od mjesec dana, ali bolje je da tačno provjeriš.
U enoti ili stranici za tujce https://www.ess.gov.si/iskalci-zaposlit ... -za-tujce/
U enoti ili stranici za tujce https://www.ess.gov.si/iskalci-zaposlit ... -za-tujce/
- Kio
- Posts: 494
- Joined: 24/08/2010 23:10
#23765 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Hej Kiwi, u kojoj si bransi? U koji grad ides? Koliko ti je trebalo da sve izganjas
.
Sretno druze
Sretno druze
-
izvrsni direktor
- Posts: 14711
- Joined: 20/12/2018 16:11
- Vozim: Premium
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#23767 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Hvala, i izvinjavam se što ovako kasno odgovaram, stalno smo vani, tek se smještamo u ovu kuću. Ženu i mene je prošao jet lag, ali malac je još uvijek više pospan po danu nego navečer
Ja sam ing. el., jaka struja (elektroenergetika)
A što se tiče trajanja procesa, vidi, kod mene je to trajalo ravno jednu godinu i sedam mjeseci od kako sam zvanično započeo proces, tj. od prve uplate prema NZ Shores, pa do mog dolaska ovdje. A istraživanje i vaganje prije te prve uplate i mnogo duže.
Realno, moglo je trajati nekih 5-6 mjeseci kraće, ali sam ja zbog poslovnih obaveza tamo to malo odugovlačio.
Inače, u ovisnosti o školskoj spremi i zanimanju, posljedično i vrsti vize za koju se prijavljuješ, taj proces može potrajati od 6 pa do 18 mjeseci. Naravno tu spada i potraga za poslom, koja u prosjeku najčešće traje od dva do četiri mjeseca, priznavanje kvalifikacija, i tako dalje...
NZ Shores je svakako agencija za preporuku, bilo da se radi o migraciji u Aotearou ili u Australiju. Proces nije komplikovan, ali traži dobro poznavanje svih propisa i preciznost, da nisam imao posla tamo u firmi, vjerovatno bih i mogao sve sam uraditi, ali ovako je to mnogo lakše išlo, i vrijedi svakog dolara.
Još jedna sedmica prilagodbe i valja na posao
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23768 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Njemačka je u trenutnim koalicionim dogovorima upravo odlučila da ograniči brojke za "Pravilo Zapadni Balkan" na oko 25 hiljada ljudi.
Toliko o tome da je anti-migraciona priča samo za "one loše", kako i ovdje neki tvrde.
"Reguläre Migration nach Deutschland im Rahmen der sogenannten Westbalkan-Regelung werden wir auf 25.000 Personen pro
Jahr begrenzen".
Toliko o tome da je anti-migraciona priča samo za "one loše", kako i ovdje neki tvrde.
"Reguläre Migration nach Deutschland im Rahmen der sogenannten Westbalkan-Regelung werden wir auf 25.000 Personen pro
Jahr begrenzen".
- Ozimician
- Posts: 8127
- Joined: 05/09/2012 23:21
#23769 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Pa ja sam prije nekih mjesec-dva postavljao na temu izjavu onog lika iz Bundestaga o "Pravilu Zapadni Balkan" na koje se obrusio uz argumente kako Njemackoj "ne treba nekvalifikovana radna snaga" nego samo kvalifikovana, da nekvalifikovane imaju dovoljno "na birou".sehohari wrote: ↑08/03/2025 22:14 Njemačka je u trenutnim koalicionim dogovorima upravo odlučila da ograniči brojke za "Pravilo Zapadni Balkan" na oko 25 hiljada ljudi.
Toliko o tome da je anti-migraciona priča samo za "one loše", kako i ovdje neki tvrde.
"Reguläre Migration nach Deutschland im Rahmen der sogenannten Westbalkan-Regelung werden wir auf 25.000 Personen pro
Jahr begrenzen".
Onda je na temi krenula rasprava o priznavanju kvalifikacija i da li je neko ko je dosao preko tog pravila zaista "nekvalifikovana radna snaga" - samo iz razloga jer nije u Njemackoj uradio priznavanje svoje diplome.
Sto je samo po sebi oksimoron kad skontas, da tretiras svakog stranca kao nekvalifikovanu radnu snagu, dok ne prizna kvalifikacije u Njemackoj, a usput pricas kako "zelis da privuces kvalifikovanu radnu snagu".
Ta ista tema je bila aktuelna i u Kanadi prosle godine, gdje su isto pricali o problemima migranata, da im drzava jednostavno ne dozvoljava da rade poslove za koje su se skolovali, pa su prinudjeni da rade iskljucivo najslabije placene fizicke poslove.
- stubrijez
- Posts: 2375
- Joined: 09/11/2012 11:12
#23770 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Iz nekog tebi poznatog razloga, kao i cesto ranije, plasirao si vijest izvadjenu iz konteksta...sehohari wrote: ↑08/03/2025 22:14 Njemačka je u trenutnim koalicionim dogovorima upravo odlučila da ograniči brojke za "Pravilo Zapadni Balkan" na oko 25 hiljada ljudi.
Toliko o tome da je anti-migraciona priča samo za "one loše", kako i ovdje neki tvrde.
"Reguläre Migration nach Deutschland im Rahmen der sogenannten Westbalkan-Regelung werden wir auf 25.000 Personen pro
Jahr begrenzen".
Na stranici BfA je pravilo nepromijenjeno, dakle 50.000 zustimmunga godisnje. To je zvanicno, sve ostalo ce mozda biti mozda ne, nije u redu da svjesno plasiras dezinformacije. Nije uopste vazno 25.000 ili 50.000 nije mi jasan tvoj motiv, likujes na stvari koje nikog ne sikiraju ali nisi usamljen nazalost, mnoge zemljake muci ta patnja.
Evo pasusa tvog izvora...
Wäre da nicht, dass zu anderen Themen viel mehr drinsteht. „Der Bau von bis zu 20 GW an Gaskraftwerksleistung bis 2030“ zum Beispiel, oder: „Reguläre Migration nach Deutschland im Rahmen der sogenannten Westbalkan-Regelung werden wir auf 25.000 Personen pro Jahr begrenzen.“ Wohlgemerkt: Das ist bloß das Sondierungspapier.
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23771 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
To je osnova koalicionih dogovora. Zapravo, činjenica da već sada imaju jasnu brojku govori da će to 100% proći, bukvalno tek počeli razgovarati a već imaju cifru.stubrijez wrote: ↑10/03/2025 08:29Iz nekog tebi poznatog razloga, kao i cesto ranije, plasirao si vijest izvadjenu iz konteksta...sehohari wrote: ↑08/03/2025 22:14 Njemačka je u trenutnim koalicionim dogovorima upravo odlučila da ograniči brojke za "Pravilo Zapadni Balkan" na oko 25 hiljada ljudi.
Toliko o tome da je anti-migraciona priča samo za "one loše", kako i ovdje neki tvrde.
"Reguläre Migration nach Deutschland im Rahmen der sogenannten Westbalkan-Regelung werden wir auf 25.000 Personen pro
Jahr begrenzen".
Na stranici BfA je pravilo nepromijenjeno, dakle 50.000 zustimmunga godisnje. To je zvanicno, sve ostalo ce mozda biti mozda ne, nije u redu da svjesno plasiras dezinformacije. Nije uopste vazno 25.000 ili 50.000 nije mi jasan tvoj motiv, likujes na stvari koje nikog ne sikiraju ali nisi usamljen nazalost, mnoge zemljake muci ta patnja.
Evo pasusa tvog izvora...
Wäre da nicht, dass zu anderen Themen viel mehr drinsteht. „Der Bau von bis zu 20 GW an Gaskraftwerksleistung bis 2030“ zum Beispiel, oder: „Reguläre Migration nach Deutschland im Rahmen der sogenannten Westbalkan-Regelung werden wir auf 25.000 Personen pro Jahr begrenzen.“ Wohlgemerkt: Das ist bloß das Sondierungspapier.
I da, naravno da nije još, pa valjda sam napisao da su to koalicioni pregovori.
Ne likujem, najdraže bi mi bilo da je Bosna u EU pa da nema nikakvih kvota. Ali eto, možda će pozitivna stvar biti da će neki prestati praviti se da su oni "dobri migranti" koji nisu zahvaćeni retorikom desnice.
- dr_Evil
- Posts: 21774
- Joined: 01/07/2019 15:35
- Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!
#23772 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
to boldly go where no man has gone before.ZoomZoomKiwi wrote: ↑08/03/2025 21:44Hvala, i izvinjavam se što ovako kasno odgovaram, stalno smo vani, tek se smještamo u ovu kuću. Ženu i mene je prošao jet lag, ali malac je još uvijek više pospan po danu nego navečer![]()
Ja sam ing. el., jaka struja (elektroenergetika)![]()
A što se tiče trajanja procesa, vidi, kod mene je to trajalo ravno jednu godinu i sedam mjeseci od kako sam zvanično započeo proces, tj. od prve uplate prema NZ Shores, pa do mog dolaska ovdje. A istraživanje i vaganje prije te prve uplate i mnogo duže.
Realno, moglo je trajati nekih 5-6 mjeseci kraće, ali sam ja zbog poslovnih obaveza tamo to malo odugovlačio.
Inače, u ovisnosti o školskoj spremi i zanimanju, posljedično i vrsti vize za koju se prijavljuješ, taj proces može potrajati od 6 pa do 18 mjeseci. Naravno tu spada i potraga za poslom, koja u prosjeku najčešće traje od dva do četiri mjeseca, priznavanje kvalifikacija, i tako dalje...
NZ Shores je svakako agencija za preporuku, bilo da se radi o migraciji u Aotearou ili u Australiju. Proces nije komplikovan, ali traži dobro poznavanje svih propisa i preciznost, da nisam imao posla tamo u firmi, vjerovatno bih i mogao sve sam uraditi, ali ovako je to mnogo lakše išlo, i vrijedi svakog dolara.
Još jedna sedmica prilagodbe i valja na posao![]()
Live long and prosper
- Rugafet
- Posts: 5471
- Joined: 14/12/2015 17:52
#23773 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
@ZoomZoomKiwi Sretno druže tek sad vidim da si se oslobodio
bit će teško na početku, normalno je, da si i samo grad promijenio u BiH morao bi se navikavat neko vrijeme. Nakon toga, slijedi reset i onaj osjećaj, vidjet ćeš.
-
zippoo87
- Posts: 19657
- Joined: 13/05/2009 19:04
- Location: TK
#23774 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Samo da pozelim srecu kolegi Zoomriju na Novom Zelandu. Imam tamo rodjaka,zivi vec dugo ,ako se nije vratio u Australiju,nismo u kontaktu.
Najbolji osjecaj kada odes vani iz BiH je kada prestanes pratiti nase vijesti,portale i potpuno se iskljucis iz ove nase kanalizacije. Onda se mozak resetuje i pocnu ti skroz druge teme biti zanimljive,neke puno pozitivnije i ljepse. A usto se i mozes fokusirati na sebe,svoj posao ili unapredjivanje vjestina.
Nevjerovatno je koliko toksicna sredina i armosfera covjeku uzimaju energije i volje...nije ni cudo sto u BiH svi bolujemo od iste "bolesti"...apatije i anemije
Najbolji osjecaj kada odes vani iz BiH je kada prestanes pratiti nase vijesti,portale i potpuno se iskljucis iz ove nase kanalizacije. Onda se mozak resetuje i pocnu ti skroz druge teme biti zanimljive,neke puno pozitivnije i ljepse. A usto se i mozes fokusirati na sebe,svoj posao ili unapredjivanje vjestina.
Nevjerovatno je koliko toksicna sredina i armosfera covjeku uzimaju energije i volje...nije ni cudo sto u BiH svi bolujemo od iste "bolesti"...apatije i anemije
- Maharadza
- Posts: 17069
- Joined: 30/01/2013 15:13
#23775 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Znači tako "radiš na sebi" što visiš na toksičnom, apatičnom i anemičnome kliX forumu?!zippoo87 wrote: ↑11/03/2025 19:14 Samo da pozelim srecu kolegi Zoomriju na Novom Zelandu. Imam tamo rodjaka,zivi vec dugo ,ako se nije vratio u Australiju,nismo u kontaktu.
Najbolji osjecaj kada odes vani iz BiH je kada prestanes pratiti nase vijesti,portale i potpuno se iskljucis iz ove nase kanalizacije. Onda se mozak resetuje i pocnu ti skroz druge teme biti zanimljive,neke puno pozitivnije i ljepse. A usto se i mozes fokusirati na sebe,svoj posao ili unapredjivanje vjestina.
Nevjerovatno je koliko toksicna sredina i armosfera covjeku uzimaju energije i volje...nije ni cudo sto u BiH svi bolujemo od iste "bolesti"...apatije i anemije![]()



