broj dva wrote: ↑03/03/2025 10:28
belfy wrote: ↑25/02/2025 23:14
Hendrix wrote: ↑25/02/2025 22:33
Mislim da je ovo s amerikancima fol u bukvalnom prevodu jer ih ljudi pitaju odakle si. Njima je to Amerika, a kada pitas za porijeklo ili background onda kazu Italija...Poljska...Irska. I nije da se stide toga pogotovo ovi iz Italije sto su dosli i Irske.
Pa svi su u Americi doseljenici samo pitanje koje koljeno.
_BataZiv_0809 wrote: ↑25/02/2025 22:53
Svi smo mi doseljenici ili njihovi potomci.
glupost. mada nakon posta iznad ovo cak izgleda i logicno kao odgovor, ali nije. jel' ko pitao Indijance?
uvijek postoje ljudi koji su osnovali neko naselje. sve i da su dosli sa strane, ako su dosli na prazno ne moze ih se nazvati doseljencima. jer sama rijec kaze da se doselis do/kod nekoga. nazvati ih istim se moze samo ako je neko tamo prije dosao ili bio.
Samo vanzemaljci su doseljenici, ostali su domaći))
opet gluposti. zajebi svemir (nisi astronaut, a ni teoretski fizicar). nego ajmo prvo lokalno. jel ti se nekada 'doselio' komsija? nakon odgovora na to pitanje onda reci da li si se ti negdje odselio sa jednog mjesta, pa samim time i doselio na drugo?
naravno da smo svi stanovnici planete Zemlje, ali onda moras objasniti svim tim zemljama/drzavama (nekih 195 sada, valjda...) da im ne treba drzavljanstvo, viza ili stagod da traze. pa i tvojoj u kojoj si trenutacno. steta sto im nisi mogao to predociti prije, pa da te ne hebu sve one procedure i dokumentacije, jel tako? ili si i njima rekao samo da si rodjen na istoj planeti kao i oni, pa oni, vidjevsi koliko si u pravu, samo klimnuli glavom?
eto, toliko si domaci na svojoj planeti (valjda nisi dosao sa druge), a sada probaj opet promijeniti drzavu/zemlju prebivalista, pa im objasni isto ovako i javi nam rezulate. moze?