Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23701 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

Hendrix wrote: 19/02/2025 22:20
izvrsni direktor wrote: 19/02/2025 19:44
Entropio wrote: 19/02/2025 19:42 Jel otiso onaj na Novi Zeland? Ima li slika?
Jeste, eno ga na novozelandskim forumima pise kako treba poostriti mjere za ulazak stranaca, a na bosanskim forumima pise kako novi zeland nije sto je nekad bio i da se vise ne isplati novim dolaziti :D
Nije to vise onaj stari Novi Zeland dje je svak svakog znao, imali svog granap...djamiju.... :D
I ne pomisljaj slucajno sa SSS da krenes vamo... fataces cudnovate kljunase za platu NK radnika dok si ziv.
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#23702 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Seyfo »

Primijetio sam čudan fenomen: Bosanci i ostali ex yu a i Albanci u Švabiji kad kažu "stranci u Njemačkoj" u bilo kom kontekstu,uopšte ne misle na sebe,makar da su tek juče došli ! Misle na Turke,Arape i sve ostale drugih rasa i boje kože!
Možda što im se ne vidi na licu,pa ih se tretira kao domicilne dok ne progovore ili ne kažu svoje ime.
I još,pazi ovo,gledaju za AfD.
Dobrinjac-u-Pragu
Posts: 363
Joined: 23/10/2023 15:08

#23703 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dobrinjac-u-Pragu »

Seyfo wrote: 23/02/2025 23:33 Primijetio sam čudan fenomen: Bosanci i ostali ex yu a i Albanci u Švabiji kad kažu "stranci u Njemačkoj" u bilo kom kontekstu,uopšte ne misle na sebe,makar da su tek juče došli ! Misle na Turke,Arape i sve ostale drugih rasa i boje kože!
Možda što im se ne vidi na licu,pa ih se tretira kao domicilne dok ne progovore ili ne kažu svoje ime.
I još,pazi ovo,gledaju za AfD.
pa 9 od 10 bosanaca ili, uopsteno balkanaca, se vrlo lako asimilira u takvo drustvo, nije ni cudno sto se smatraju tamo domacim. ja prvi kad bio u njemackoj u toku rata, nisam sebe gledao kao stranca u njemackoj vec ruse, ukrajince, turke itd... da li je to ispravno ne ulazim u to, ali je poznato da je bosanska dijaspora veoma lako asimilirana u 90% slucajeva ali opet drzi do nekog oblika patriotizma, sto se ne moze reci za turke, ruse bliskoistocnjake ili afrikance, ipak je to drugi svijet za nas (bez da obezvrijedjujem tako razmisljanje) :)
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23704 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

Zavisi kako i gdje

Mislim, mi smo svakako naivci pa smo i do 1992. mislili da smo Jugosloveni jbg.

Ali većina dobro zna da su oni tu sa stranim porijeklom...
User avatar
Ozimician
Posts: 8127
Joined: 05/09/2012 23:21

#23705 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Tako nekako i jeste, to sto nas narod nema izgradjen identitet, ne znaci da ce ga drugi prihvatiti najnormalnije kao dio svog naroda. :-D
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#23706 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Seyfo »

Albanci imaju identitet izgrađen ako iko. I Srbi poprilično.
broj dva
Posts: 5450
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#23707 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by broj dva »

izvrsni direktor wrote: 19/02/2025 19:44
Entropio wrote: 19/02/2025 19:42 Jel otiso onaj na Novi Zeland? Ima li slika?
Jeste, eno ga na novozelandskim forumima pise kako treba poostriti mjere za ulazak stranaca, a na bosanskim forumima pise kako novi zeland nije sto je nekad bio i da se vise ne isplati novim dolaziti :D
To se zove uspjesna integracija...
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23708 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

Seyfo wrote: 23/02/2025 23:33 Primijetio sam čudan fenomen: Bosanci i ostali ex yu a i Albanci u Švabiji kad kažu "stranci u Njemačkoj" u bilo kom kontekstu,uopšte ne misle na sebe,makar da su tek juče došli ! Misle na Turke,Arape i sve ostale drugih rasa i boje kože!
Možda što im se ne vidi na licu,pa ih se tretira kao domicilne dok ne progovore ili ne kažu svoje ime.
I još,pazi ovo,gledaju za AfD.
Nema tu nista lose, naprotiv... mi smo evropski narodi i treba biti svjestan toga. Sto vise to isticemo, bice nam bolje nama i nasoj djeci, cak i ako je pogresno...
gozila555
Posts: 1167
Joined: 23/01/2025 13:14

#23709 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by gozila555 »

Seyfo wrote: 23/02/2025 23:33 Primijetio sam čudan fenomen: Bosanci i ostali ex yu a i Albanci u Švabiji kad kažu "stranci u Njemačkoj" u bilo kom kontekstu,uopšte ne misle na sebe,makar da su tek juče došli ! Misle na Turke,Arape i sve ostale drugih rasa i boje kože!
Možda što im se ne vidi na licu,pa ih se tretira kao domicilne dok ne progovore ili ne kažu svoje ime.
I još,pazi ovo,gledaju za AfD.
balkanci su se vecinom integrisali u njemacko drustvo,dok azijci vecinom nisu,i s pravom balkanci govore za azijce da su stranci .
Karikaturist
Posts: 5991
Joined: 20/12/2020 10:03

#23710 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Karikaturist »

Bolje od toga im je da drze jezik za zubima i da se bave svojim zivotima, balkanstina inace moze biti vrlo gadna stvar.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#23711 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

gozila555 wrote: 24/02/2025 12:17
Seyfo wrote: 23/02/2025 23:33 Primijetio sam čudan fenomen: Bosanci i ostali ex yu a i Albanci u Švabiji kad kažu "stranci u Njemačkoj" u bilo kom kontekstu,uopšte ne misle na sebe,makar da su tek juče došli ! Misle na Turke,Arape i sve ostale drugih rasa i boje kože!
Možda što im se ne vidi na licu,pa ih se tretira kao domicilne dok ne progovore ili ne kažu svoje ime.
I još,pazi ovo,gledaju za AfD.
balkanci su se vecinom integrisali u njemacko drustvo,dok azijci vecinom nisu,i s pravom balkanci govore za azijce da su stranci .
Logicno da ce se Balkanci koji su Evropljani lakse integrisat u evropsku drzavu od Azijaca.
User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#23712 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Domaci izdajnik »

Seyfo wrote: 23/02/2025 23:33 Primijetio sam čudan fenomen: Bosanci i ostali ex yu a i Albanci u Švabiji kad kažu "stranci u Njemačkoj" u bilo kom kontekstu,uopšte ne misle na sebe,makar da su tek juče došli ! Misle na Turke,Arape i sve ostale drugih rasa i boje kože!
Možda što im se ne vidi na licu,pa ih se tretira kao domicilne dok ne progovore ili ne kažu svoje ime.
I još,pazi ovo,gledaju za AfD.
Prosjek vremena integracije Balkanca u švedsko društvo je 1,5 godina, a ovih divljaka što prave pizdarije iz azijskih i bliskoistočnih vukojebina je više od 10...To je njihova statistika pa ti sad vidi...
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#23713 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Seyfo »

Logično naravno, brža integracija, ali ipak su sve to stranci, imigranti. Da ne spominjem Slaveni-Germani itd.
Isto bi mi bilo logično da u narednom periodu imigracijska politika bude na način da još olabave procedure za dolazak naroda iz Evrope i općenito bijelaca a otežaju procedure za druge kontinente i druge rase.
Makar se radilo i o "lutriji".
Koliko god to rasistički zvučalo.
User avatar
Ozimician
Posts: 8127
Joined: 05/09/2012 23:21

#23714 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Seyfo wrote: 25/02/2025 09:43 Logično naravno, brža integracija, ali ipak su sve to stranci, imigranti. Da ne spominjem Slaveni-Germani itd.
Isto bi mi bilo logično da u narednom periodu imigracijska politika bude na način da još olabave procedure za dolazak naroda iz Evrope i općenito bijelaca a otežaju procedure za druge kontinente i druge rase.
Makar se radilo i o "lutriji".
Koliko god to rasistički zvučalo.
Taj bazen je vec iscrpljen, jos nesto malo Kosovo i Albanija i to je to. Turke svakako ne smatraju Evropljanima.
Od ostalih Evropljana ko je mislio doci - dosao je.

Problem koji domacini zaboravljaju jeste da je integracija dvosmjerna ulica. Zasto integracija nije uopste tema u USA ili Australiji ili Kanadi?
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#23715 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

Ozimician wrote: 25/02/2025 10:11
Seyfo wrote: 25/02/2025 09:43 Logično naravno, brža integracija, ali ipak su sve to stranci, imigranti. Da ne spominjem Slaveni-Germani itd.
Isto bi mi bilo logično da u narednom periodu imigracijska politika bude na način da još olabave procedure za dolazak naroda iz Evrope i općenito bijelaca a otežaju procedure za druge kontinente i druge rase.
Makar se radilo i o "lutriji".
Koliko god to rasistički zvučalo.
Taj bazen je vec iscrpljen, jos nesto malo Kosovo i Albanija i to je to. Turke svakako ne smatraju Evropljanima.
Od ostalih Evropljana ko je mislio doci - dosao je.

Problem koji domacini zaboravljaju jeste da je integracija dvosmjerna ulica. Zasto integracija nije uopste tema u USA ili Australiji ili Kanadi?
Jednom prilikom nadjoh se na sastanku sa ljudima iz Teksasa, gledam covjeka nasa faca, nase ime i prezime. Rekoh na engleskom drug jesi li ti iz Rvacke, njegove kolege me pogledase i rekose "ne, on je amerikanac" onako ljutito. Kasnije saznadoh da je njegov otac dosao u USA, a on samo jednom bio u Rvackoj. I jos me poucio da se kod amerikanaca ne prica o takvim stvarima, pogotovo na tako visokom nivou. Kod nas u Europi taman da ti je pradedo doselio ti si stranac
User avatar
Ozimician
Posts: 8127
Joined: 05/09/2012 23:21

#23716 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

dr_Evil wrote: 25/02/2025 10:15 I jos me poucio da se kod amerikanaca ne prica o takvim stvarima, pogotovo na tako visokom nivou. Kod nas u Europi taman da ti je pradedo doselio ti si stranac
Upravo jucer citam na njemackom forumu kako je jedan Njemac ozenio Amerikanku i kako nju najvise nervira upravo to sto ju na svakom koraku pitaju odakle dolazi. Ali to je normalno pitanje ovdje, cak i jedni druge tako pitaju ono u stilu "odakle su tvoji". :D (cim primjete da nemas bas lokalni akcent)

Meni je za oko zapao prije koju godinu jedan video sa njemackog Supertalenta, gdje jedan mali od nekih 10ak godina izvodi neke trikove, ali ima "cudno" prezime i ziri ga pita odakle je - on kaze iz kojeg grada, onda ga pitaju odakle si porijeklom (ursprunglich), on odgovara iz Njemacke.
Onda ga ponovo ziri pita: Odakle su ti dosli roditelji?
I mali nabraja onda gradove u Njemackoj odakle su mu roditelji dosli.

Zanimljivo mi je bilo da po komentarima to nikome nije bilo cudno sto ga toliko uporno o tome ispituju, svi su hvalili njegov talenat.
gozila555
Posts: 1167
Joined: 23/01/2025 13:14

#23717 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by gozila555 »

pa amerika je i stvorena od doseljenika,svako ko se rodio tamo automatski je amerikanac,gdje dobiva americko ime,kao i u australiji.nema to veze kako se preziva i odakle su mu roditelji, on je amerikanac.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#23718 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

Eh moj @Ozimician, svugdje stranac osim u svom krsu. E sad ce da nas napadnu moonca i slicni :D
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#23719 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

dr_Evil wrote: 25/02/2025 10:39 Eh moj @Ozimician, svugdje stranac osim u svom krsu. E sad ce da nas napadnu moonca i slicni :D
I u Posusiju u kavani kada kazes da se zoves Miralem, pitaju te odakle si ti? :D
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#23720 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

elcaliente wrote: 25/02/2025 12:25
dr_Evil wrote: 25/02/2025 10:39 Eh moj @Ozimician, svugdje stranac osim u svom krsu. E sad ce da nas napadnu moonca i slicni :D
I u Posusiju u kavani kada kazes da se zoves Miralem, pitaju te odakle si ti? :D
moze da pita, ali i on zna da sam ja na svom krsu, k'o i on. Volili se ili ne.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23721 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

Ozimician wrote: 25/02/2025 10:11
Seyfo wrote: 25/02/2025 09:43 Logično naravno, brža integracija, ali ipak su sve to stranci, imigranti. Da ne spominjem Slaveni-Germani itd.
Isto bi mi bilo logično da u narednom periodu imigracijska politika bude na način da još olabave procedure za dolazak naroda iz Evrope i općenito bijelaca a otežaju procedure za druge kontinente i druge rase.
Makar se radilo i o "lutriji".
Koliko god to rasistički zvučalo.
Taj bazen je vec iscrpljen, jos nesto malo Kosovo i Albanija i to je to. Turke svakako ne smatraju Evropljanima.
Od ostalih Evropljana ko je mislio doci - dosao je.

Problem koji domacini zaboravljaju jeste da je integracija dvosmjerna ulica. Zasto integracija nije uopste tema u USA ili Australiji ili Kanadi?
Mi i nismo bili nikad neka znacajna masa. Kvalitetom da... Ipak ima tu jos mesa, treba racunati generacije koje dolaze osim ako se sta brzo ne promijeni a nece. A turci nisu europljani smatrali ih ne smatrali.
Nije ni ovde tema integracija zato i jeste ovako. Vise se zemljaci sikiraju oko doseljenika vec svabe :lol: Prespavali su nekoliko glavnih migrantskih talasa, valjda nesvjesni masovnosti i potencijalnih posljedica. Amerika je drukcije koncipirala imigracione procese...
Hendrix
Posts: 5283
Joined: 27/02/2004 00:00

#23722 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hendrix »

Mislim da je ovo s amerikancima fol u bukvalnom prevodu jer ih ljudi pitaju odakle si. Njima je to Amerika, a kada pitas za porijeklo ili background onda kazu Italija...Poljska...Irska. I nije da se stide toga pogotovo ovi iz Italije sto su dosli i Irske.

Pa svi su u Americi doseljenici samo pitanje koje koljeno.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#23723 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Svi smo mi doseljenici ili njihovi potomci.
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#23724 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by belfy »

Hendrix wrote: 25/02/2025 22:33 Mislim da je ovo s amerikancima fol u bukvalnom prevodu jer ih ljudi pitaju odakle si. Njima je to Amerika, a kada pitas za porijeklo ili background onda kazu Italija...Poljska...Irska. I nije da se stide toga pogotovo ovi iz Italije sto su dosli i Irske.

Pa svi su u Americi doseljenici samo pitanje koje koljeno.
_BataZiv_0809 wrote: 25/02/2025 22:53 Svi smo mi doseljenici ili njihovi potomci.
glupost. mada nakon posta iznad ovo cak izgleda i logicno kao odgovor, ali nije. jel' ko pitao Indijance?

uvijek postoje ljudi koji su osnovali neko naselje. sve i da su dosli sa strane, ako su dosli na prazno ne moze ih se nazvati doseljencima. jer sama rijec kaze da se doselis do/kod nekoga. nazvati ih istim se moze samo ako je neko tamo prije dosao ili bio.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23725 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

belfy wrote: 25/02/2025 23:14
Hendrix wrote: 25/02/2025 22:33 Mislim da je ovo s amerikancima fol u bukvalnom prevodu jer ih ljudi pitaju odakle si. Njima je to Amerika, a kada pitas za porijeklo ili background onda kazu Italija...Poljska...Irska. I nije da se stide toga pogotovo ovi iz Italije sto su dosli i Irske.

Pa svi su u Americi doseljenici samo pitanje koje koljeno.
_BataZiv_0809 wrote: 25/02/2025 22:53 Svi smo mi doseljenici ili njihovi potomci.
glupost. mada nakon posta iznad ovo cak izgleda i logicno kao odgovor, ali nije. jel' ko pitao Indijance?

uvijek postoje ljudi koji su osnovali neko naselje. sve i da su dosli sa strane, ako su dosli na prazno ne moze ih se nazvati doseljencima. jer sama rijec kaze da se doselis do/kod nekoga. nazvati ih istim se moze samo ako je neko tamo prije dosao ili bio.
Ima a i nema smisla, pogotovo ako si se rodio negdje i odrastao teško da si stranac ili doseljenik de facto.

Čak i te generacijske spike baš i nemaju puno veze uvijek. Moj dedo je ovdje došao kao gastarbajter, elem više ja imam sa poslijeratnom Njemačkom nego neki istočnjak koji danas glasa za AfD.
Post Reply