Auto prevodis odmah ako si tu prijavljen. Ako je kojim slucajem auto nekad uvezeno u tu zemlju gdje je sad registrovano iz njemacke nemas carine.
Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
- stubrijez
- Posts: 2375
- Joined: 09/11/2012 11:12
- stubrijez
- Posts: 2375
- Joined: 09/11/2012 11:12
#23677 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ima balkanca da je iznad. Ima i svaba sto ciste i peru. I jednih i drugih malo. Svaki put kad se spomene povratak i ukidanje azila njemacki privrednici udare u kuknjavu ko ce nam radit sad? Cak su kukali i kad se u Siriji "zavrsilo" cim se pocelo govoriti da mogu nazad u domovinu odma je posla prica pomenuta, vrijedni su oni uce, rade itd. i to za sirijce koji su onako, poprilicini neradnici. Sva ta hajka je deklarativna i populisticka...dr_Evil wrote: ↑17/02/2025 13:42Taman cu pomisliti da nema balkanca da je iznad tog svabe u sistemu, aman, i da nema svabe da cisti kontejnere, kanalizacije i da postavlja rigips.Thorgerson wrote: ↑17/02/2025 10:14
Nisi shvatio. Jednostavno je rastjerat strance. Doneses zakon i rastjeras. To je cas posla. Ja govorim o citavom sistemu da ne moze opstat bez tih stranaca.
Zna to svabo. Nije svabo glup. Zna on zasto drzi sve to.
Pa od vise jarana koji su u DE sam cuo da domaci, svabe ne zele da rade slabo placene poslove. Na gradjevini od 50 ljudi, 50 ih nisu svabe. Povlasteni su u svakoj sferi. Eto svabo ne zna jel raditi te stvari, ne zna davati inekcije, nosati stare, mijenjat im pelene... govorim o tim nekim poslovima gdje ne moras znati ni jezik. Samo dodji radi i suti. Ne pitaj nista.
Mislis da bi se mogli tako ponasati da nema auslandera, bi al u qrcu. Morao bi svabo cistit kontejnere, kanalizacije i postavljat rigips.
Mislim narode da se vi morate maknut malo iz tog MinKena.
-
izvrsni direktor
- Posts: 14712
- Joined: 20/12/2018 16:11
- Vozim: Premium
#23678 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Thorgerson wrote: ↑17/02/2025 10:14 Pa od vise jarana koji su u DE sam cuo da domaci, svabe ne zele da rade slabo placene poslove. Na gradjevini od 50 ljudi, 50 ih nisu svabe. Povlasteni su u svakoj sferi. Eto svabo ne zna jel raditi te stvari, ne zna davati inekcije, nosati stare, mijenjat im pelene... govorim o tim nekim poslovima gdje ne moras znati ni jezik. Samo dodji radi i suti. Ne pitaj nista.
Mislis da bi se mogli tako ponasati da nema auslandera, bi al u qrcu. Morao bi svabo cistit kontejnere, kanalizacije i postavljat rigips.
- Velkoski
- ModeratorNaBezCenzure
- Posts: 79547
- Joined: 17/05/2008 15:30
- Location: u dergjahu tvog srca
- Vozim: Golf 7 GTI
#23679 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Oleempeeja, samo zelenohaubica_i_to_teshka wrote: ↑17/02/2025 00:08
DZe ces, olimpija/maribor?
sacekaj do ljeta pa k'o slobodan igrac...
- Ozimician
- Posts: 8127
- Joined: 05/09/2012 23:21
#23680 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ne znam jel bilo na temi:
- Thorgerson
- Posts: 9900
- Joined: 15/04/2015 11:26
#23681 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Hm.. ja nigdje nisam spomenuo balkance.dr_Evil wrote: ↑17/02/2025 13:42Taman cu pomisliti da nema balkanca da je iznad tog svabe u sistemu, aman, i da nema svabe da cisti kontejnere, kanalizacije i da postavlja rigips.Thorgerson wrote: ↑17/02/2025 10:14
Nisi shvatio. Jednostavno je rastjerat strance. Doneses zakon i rastjeras. To je cas posla. Ja govorim o citavom sistemu da ne moze opstat bez tih stranaca.
Zna to svabo. Nije svabo glup. Zna on zasto drzi sve to.
Pa od vise jarana koji su u DE sam cuo da domaci, svabe ne zele da rade slabo placene poslove. Na gradjevini od 50 ljudi, 50 ih nisu svabe. Povlasteni su u svakoj sferi. Eto svabo ne zna jel raditi te stvari, ne zna davati inekcije, nosati stare, mijenjat im pelene... govorim o tim nekim poslovima gdje ne moras znati ni jezik. Samo dodji radi i suti. Ne pitaj nista.
Mislis da bi se mogli tako ponasati da nema auslandera, bi al u qrcu. Morao bi svabo cistit kontejnere, kanalizacije i postavljat rigips.
Mislim narode da se vi morate maknut malo iz tog MinKena.
- stubrijez
- Posts: 2375
- Joined: 09/11/2012 11:12
#23682 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
I ne moras, ovde ih dosta ima moc citanja misli.Thorgerson wrote: ↑18/02/2025 01:45Hm.. ja nigdje nisam spomenuo balkance.dr_Evil wrote: ↑17/02/2025 13:42Taman cu pomisliti da nema balkanca da je iznad tog svabe u sistemu, aman, i da nema svabe da cisti kontejnere, kanalizacije i da postavlja rigips.Thorgerson wrote: ↑17/02/2025 10:14
Nisi shvatio. Jednostavno je rastjerat strance. Doneses zakon i rastjeras. To je cas posla. Ja govorim o citavom sistemu da ne moze opstat bez tih stranaca.
Zna to svabo. Nije svabo glup. Zna on zasto drzi sve to.
Pa od vise jarana koji su u DE sam cuo da domaci, svabe ne zele da rade slabo placene poslove. Na gradjevini od 50 ljudi, 50 ih nisu svabe. Povlasteni su u svakoj sferi. Eto svabo ne zna jel raditi te stvari, ne zna davati inekcije, nosati stare, mijenjat im pelene... govorim o tim nekim poslovima gdje ne moras znati ni jezik. Samo dodji radi i suti. Ne pitaj nista.
Mislis da bi se mogli tako ponasati da nema auslandera, bi al u qrcu. Morao bi svabo cistit kontejnere, kanalizacije i postavljat rigips.
Mislim narode da se vi morate maknut malo iz tog MinKena.
- stubrijez
- Posts: 2375
- Joined: 09/11/2012 11:12
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23684 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Nema, ali jeste da je broj stranaca tu poprilično velik. Ne možeš ti nekoj firmi tek tako uzeti pola, pa i "samo" trećinu radnika.dr_Evil wrote: ↑17/02/2025 13:42Taman cu pomisliti da nema balkanca da je iznad tog svabe u sistemu, aman, i da nema svabe da cisti kontejnere, kanalizacije i da postavlja rigips.Thorgerson wrote: ↑17/02/2025 10:14
Nisi shvatio. Jednostavno je rastjerat strance. Doneses zakon i rastjeras. To je cas posla. Ja govorim o citavom sistemu da ne moze opstat bez tih stranaca.
Zna to svabo. Nije svabo glup. Zna on zasto drzi sve to.
Pa od vise jarana koji su u DE sam cuo da domaci, svabe ne zele da rade slabo placene poslove. Na gradjevini od 50 ljudi, 50 ih nisu svabe. Povlasteni su u svakoj sferi. Eto svabo ne zna jel raditi te stvari, ne zna davati inekcije, nosati stare, mijenjat im pelene... govorim o tim nekim poslovima gdje ne moras znati ni jezik. Samo dodji radi i suti. Ne pitaj nista.
Mislis da bi se mogli tako ponasati da nema auslandera, bi al u qrcu. Morao bi svabo cistit kontejnere, kanalizacije i postavljat rigips.
Mislim narode da se vi morate maknut malo iz tog MinKena.
I ne samo tu.
28% ljekara u Njemačkoj ima strano porijeklo, a baš u tom sektoru imaš iznad-proporcionalan broj onih sa porijeklom iz "nepoželjnih zemalja".
-
swanfilter
- Posts: 10811
- Joined: 06/06/2008 18:52
- Ozimician
- Posts: 8127
- Joined: 05/09/2012 23:21
#23686 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Sve mozes, samo treba dobro podjoniti propagandom i medijima.sehohari wrote: ↑18/02/2025 14:27 Nema, ali jeste da je broj stranaca tu poprilično velik. Ne možeš ti nekoj firmi tek tako uzeti pola, pa i "samo" trećinu radnika.
I ne samo tu.
28% ljekara u Njemačkoj ima strano porijeklo, a baš u tom sektoru imaš iznad-proporcionalan broj onih sa porijeklom iz "nepoželjnih zemalja".
I dan danas ljudi vjeruju da u Njemackoj postoji "Personalmangel".
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23687 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Možeš vrag moj, odnosno dok ti na vrata ne zakucaju šefovi velikih kompanija ili ljudi počnu umirati jer nema dovoljno ljekara.Ozimician wrote: ↑18/02/2025 16:36Sve mozes, samo treba dobro podjoniti propagandom i medijima.sehohari wrote: ↑18/02/2025 14:27 Nema, ali jeste da je broj stranaca tu poprilično velik. Ne možeš ti nekoj firmi tek tako uzeti pola, pa i "samo" trećinu radnika.
I ne samo tu.
28% ljekara u Njemačkoj ima strano porijeklo, a baš u tom sektoru imaš iznad-proporcionalan broj onih sa porijeklom iz "nepoželjnih zemalja".
I dan danas ljudi vjeruju da u Njemackoj postoji "Personalmangel".
- Ozimician
- Posts: 8127
- Joined: 05/09/2012 23:21
#23688 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Hoce li biti neki protest za to, naravno da nece, vece su sanse da u BiH bude protest za takve stvari nego u Njemackoj.sehohari wrote: ↑18/02/2025 16:39Možeš vrag moj, odnosno dok ti na vrata ne zakucaju šefovi velikih kompanija ili ljudi počnu umirati jer nema dovoljno ljekara.Ozimician wrote: ↑18/02/2025 16:36Sve mozes, samo treba dobro podjoniti propagandom i medijima.sehohari wrote: ↑18/02/2025 14:27 Nema, ali jeste da je broj stranaca tu poprilično velik. Ne možeš ti nekoj firmi tek tako uzeti pola, pa i "samo" trećinu radnika.
I ne samo tu.
28% ljekara u Njemačkoj ima strano porijeklo, a baš u tom sektoru imaš iznad-proporcionalan broj onih sa porijeklom iz "nepoželjnih zemalja".
I dan danas ljudi vjeruju da u Njemackoj postoji "Personalmangel".
Ljekari u Njemackoj su vec sad preoptereceni jer klinike ne zele da zaposljavaju vise, drze personal na "bare-minimum", valjda bi ti to trebao znati.
Hocu reci, mislim da se nece niko ziv pocesati u Njemackoj ako strani ljekari budu gubili poslove, samo ce oni to lijepo upakovati, medijski ne eksponirati.
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23689 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ti u Bosni ne možeš sakriti da je neko umro od ljekarskog nemara, a kamoli u Bosni.Ozimician wrote: ↑18/02/2025 16:46Hoce li biti neki protest za to, naravno da nece, vece su sanse da u BiH bude protest za takve stvari nego u Njemackoj.
Ljekari u Njemackoj su vec sad preoptereceni jer klinike ne zele da zaposljavaju vise, drze personal na "bare-minimum", valjda bi ti to trebao znati.
Hocu reci, mislim da se nece niko ziv pocesati u Njemackoj ako strani ljekari budu gubili poslove, samo ce oni to lijepo upakovati, medijski ne eksponirati.
I sam znaš da se trenutni manjak u zdravstvu nimalo ne zataškava, ne znam zašto ti je to argument.
- Ozimician
- Posts: 8127
- Joined: 05/09/2012 23:21
#23690 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Nimalo ne zataskava, vec se lazno predstavlja tako kao da klinike mole da im neko dodje raditi, ali niko ne zeli da dodje raditi i oni jadni ne mogu naci radnike ni za sve pare svijeta. Da je atraktivno tu raditi, ne bi bilo toliki procenat stranaca u zdravstvu.sehohari wrote: ↑18/02/2025 16:47Ti u Bosni ne možeš sakriti da je neko umro od ljekarskog nemara, a kamoli u Bosni.Ozimician wrote: ↑18/02/2025 16:46Hoce li biti neki protest za to, naravno da nece, vece su sanse da u BiH bude protest za takve stvari nego u Njemackoj.
Ljekari u Njemackoj su vec sad preoptereceni jer klinike ne zele da zaposljavaju vise, drze personal na "bare-minimum", valjda bi ti to trebao znati.
Hocu reci, mislim da se nece niko ziv pocesati u Njemackoj ako strani ljekari budu gubili poslove, samo ce oni to lijepo upakovati, medijski ne eksponirati.
I sam znaš da se trenutni manjak u zdravstvu nimalo ne zataškava, ne znam zašto ti je to argument.
Niko ne navodi prave razloge zasto nemaju personala. O tome se radi.
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#23691 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Čuj, posao ljekara je i dalje veoma atraktivan kao takav. Problem je što nema dovoljno mjesta na fakultetima.Ozimician wrote: ↑18/02/2025 16:49Nimalo ne zataskava, vec se lazno predstavlja tako kao da klinike mole da im neko dodje raditi, ali niko ne zeli da dodje raditi i oni jadni ne mogu naci radnike ni za sve pare svijeta. Da je atraktivno tu raditi, ne bi bilo toliki procenat stranaca u zdravstvu.sehohari wrote: ↑18/02/2025 16:47Ti u Bosni ne možeš sakriti da je neko umro od ljekarskog nemara, a kamoli u Bosni.Ozimician wrote: ↑18/02/2025 16:46
Hoce li biti neki protest za to, naravno da nece, vece su sanse da u BiH bude protest za takve stvari nego u Njemackoj.
Ljekari u Njemackoj su vec sad preoptereceni jer klinike ne zele da zaposljavaju vise, drze personal na "bare-minimum", valjda bi ti to trebao znati.
Hocu reci, mislim da se nece niko ziv pocesati u Njemackoj ako strani ljekari budu gubili poslove, samo ce oni to lijepo upakovati, medijski ne eksponirati.
I sam znaš da se trenutni manjak u zdravstvu nimalo ne zataškava, ne znam zašto ti je to argument.
Niko ne navodi prave razloge zasto nemaju personala. O tome se radi.
A tu jeste državi donekle lakše da jednostavno uzme ove iz uvzoa, ali istovremeno nije da se ne radi na povećavanju kapaciteta. Samo to ne ide za godinu dvije, nama su doveli neku profesorku iz Nizozemske, dobra akademski nema šta, ali hajd ti uči fiziologiju a na predavanju ne razumiješ 10% kada počne pričati.
I posao medicinskih tehničara nije loše plaćen, ali je previše posla. A previše posla je upravo zato što nema dovoljno ljudi, začarani krug.
-
elcaliente
- Posts: 6925
- Joined: 13/06/2012 15:52
#23692 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Gledam sinoc na TV Njemacka kupuje od Izraela raketni odbrambeni sistem Arow za 4 milijarde eura.
Njemacka vec dugo vremena ima instaliran sistem Patriot ali taj sistem obara samo rakete koje su ispaljene sa maksimalno 72KM udaljenosti.
Da bi presereli raketu koja moze biti lansirana iz Kaljiningrada treba im taj Arow koji su Izraelci razvili i koji je skidao rakete iz Irana.
Njemacka vec dugo vremena ima instaliran sistem Patriot ali taj sistem obara samo rakete koje su ispaljene sa maksimalno 72KM udaljenosti.
Da bi presereli raketu koja moze biti lansirana iz Kaljiningrada treba im taj Arow koji su Izraelci razvili i koji je skidao rakete iz Irana.
- stubrijez
- Posts: 2375
- Joined: 09/11/2012 11:12
#23693 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Sta sa zvakom?swanfilter wrote: ↑18/02/2025 16:32Ma, haj pusenje. Nego, haj u Maleziji ili Singapuru da te sa zvakom nađu ...
-
BiBi911
- Posts: 5330
- Joined: 09/12/2018 17:47
#23694 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Za patriot 160km je max let rakete, radar vidi x3. Sto bi se reklo krug od 300km je zasticen.elcaliente wrote: ↑18/02/2025 17:49 Gledam sinoc na TV Njemacka kupuje od Izraela raketni odbrambeni sistem Arow za 4 milijarde eura.
Njemacka vec dugo vremena ima instaliran sistem Patriot ali taj sistem obara samo rakete koje su ispaljene sa maksimalno 72KM udaljenosti.
Da bi presereli raketu koja moze biti lansirana iz Kaljiningrada treba im taj Arow koji su Izraelci razvili i koji je skidao rakete iz Irana.
Arow je ista raketa, tijelo kao Patriot(mim) samo sto je ekplozivna glava malo drugacija i ne unistava napadaca kinetickim(direktnim udarom) vec ekspolodira u blizini i zaspe napadaca gelerima.
Pored svojih verzija raketa dobro dodje i nesto sa strane
Njemacka zeli da ima "multy layer defense" kao Izrael
-
elcaliente
- Posts: 6925
- Joined: 13/06/2012 15:52
#23695 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Ovi na tv jucer ovako kako sto sam ja napisao objasnise.BiBi911 wrote: ↑18/02/2025 19:22Za patriot 160km je max let rakete, radar vidi x3. Sto bi se reklo krug od 300km je zasticen.elcaliente wrote: ↑18/02/2025 17:49 Gledam sinoc na TV Njemacka kupuje od Izraela raketni odbrambeni sistem Arow za 4 milijarde eura.
Njemacka vec dugo vremena ima instaliran sistem Patriot ali taj sistem obara samo rakete koje su ispaljene sa maksimalno 72KM udaljenosti.
Da bi presereli raketu koja moze biti lansirana iz Kaljiningrada treba im taj Arow koji su Izraelci razvili i koji je skidao rakete iz Irana.
Arow je ista raketa, tijelo kao Patriot(mim) samo sto je ekplozivna glava malo drugacija i ne unistava napadaca kinetickim(direktnim udarom) vec ekspolodira u blizini i zaspe napadaca gelerima.
Pored svojih verzija raketa dobro dodje i nesto sa strane
Njemacka zeli da ima "multy layer defense" kao Izrael
Kao patrioti ide do 72km i zato im je potreban Arow 3.
- Velkoski
- ModeratorNaBezCenzure
- Posts: 79547
- Joined: 17/05/2008 15:30
- Location: u dergjahu tvog srca
- Vozim: Golf 7 GTI
#23696 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
kiwi, šta je ovo u komentarima, samo kuknjava
-
swanfilter
- Posts: 10811
- Joined: 06/06/2008 18:52
#23697 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Da ja ne pisem, sam provjeri kakva je situacija po tom pitanju. Ukratko, nije bezazlena stvar.
- Entropio
- Posts: 8029
- Joined: 21/11/2010 21:49
- Vozim: njemackog premiuma
- Horoskop: TDI
#23698 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Jel otiso onaj na Novi Zeland? Ima li slika?
-
izvrsni direktor
- Posts: 14712
- Joined: 20/12/2018 16:11
- Vozim: Premium
-
Hendrix
- Posts: 5283
- Joined: 27/02/2004 00:00
#23700 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?
Nije to vise onaj stari Novi Zeland dje je svak svakog znao, imali svog granap...djamiju....izvrsni direktor wrote: ↑19/02/2025 19:44Jeste, eno ga na novozelandskim forumima pise kako treba poostriti mjere za ulazak stranaca, a na bosanskim forumima pise kako novi zeland nije sto je nekad bio i da se vise ne isplati novim dolaziti![]()
