Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23676 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

Velkoski wrote: 16/02/2025 20:32 svi papiri su na meni, al' kontah da je prevod bezbolniji

vjerujem da je par hiljada carine, jelde?
Auto prevodis odmah ako si tu prijavljen. Ako je kojim slucajem auto nekad uvezeno u tu zemlju gdje je sad registrovano iz njemacke nemas carine.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23677 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

dr_Evil wrote: 17/02/2025 13:42
Thorgerson wrote: 17/02/2025 10:14
Nisi shvatio. Jednostavno je rastjerat strance. Doneses zakon i rastjeras. To je cas posla. Ja govorim o citavom sistemu da ne moze opstat bez tih stranaca.

Zna to svabo. Nije svabo glup. Zna on zasto drzi sve to.

Pa od vise jarana koji su u DE sam cuo da domaci, svabe ne zele da rade slabo placene poslove. Na gradjevini od 50 ljudi, 50 ih nisu svabe. Povlasteni su u svakoj sferi. Eto svabo ne zna jel raditi te stvari, ne zna davati inekcije, nosati stare, mijenjat im pelene... govorim o tim nekim poslovima gdje ne moras znati ni jezik. Samo dodji radi i suti. Ne pitaj nista.

Mislis da bi se mogli tako ponasati da nema auslandera, bi al u qrcu. Morao bi svabo cistit kontejnere, kanalizacije i postavljat rigips.
Taman cu pomisliti da nema balkanca da je iznad tog svabe u sistemu, aman, i da nema svabe da cisti kontejnere, kanalizacije i da postavlja rigips.

Mislim narode da se vi morate maknut malo iz tog MinKena.
Ima balkanca da je iznad. Ima i svaba sto ciste i peru. I jednih i drugih malo. Svaki put kad se spomene povratak i ukidanje azila njemacki privrednici udare u kuknjavu ko ce nam radit sad? Cak su kukali i kad se u Siriji "zavrsilo" cim se pocelo govoriti da mogu nazad u domovinu odma je posla prica pomenuta, vrijedni su oni uce, rade itd. i to za sirijce koji su onako, poprilicini neradnici. Sva ta hajka je deklarativna i populisticka...
izvrsni direktor
Posts: 14711
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#23678 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Thorgerson wrote: 17/02/2025 10:14 Pa od vise jarana koji su u DE sam cuo da domaci, svabe ne zele da rade slabo placene poslove. Na gradjevini od 50 ljudi, 50 ih nisu svabe. Povlasteni su u svakoj sferi. Eto svabo ne zna jel raditi te stvari, ne zna davati inekcije, nosati stare, mijenjat im pelene... govorim o tim nekim poslovima gdje ne moras znati ni jezik. Samo dodji radi i suti. Ne pitaj nista.

Mislis da bi se mogli tako ponasati da nema auslandera, bi al u qrcu. Morao bi svabo cistit kontejnere, kanalizacije i postavljat rigips.
:lol:
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 79547
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#23679 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Velkoski »

haubica_i_to_teshka wrote: 17/02/2025 00:08
DZe ces, olimpija/maribor?
sacekaj do ljeta pa k'o slobodan igrac...
Oleempeeja, samo zeleno :lol:
User avatar
Ozimician
Posts: 8127
Joined: 05/09/2012 23:21

#23680 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Ne znam jel bilo na temi:

User avatar
Thorgerson
Posts: 9900
Joined: 15/04/2015 11:26

#23681 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Thorgerson »

dr_Evil wrote: 17/02/2025 13:42
Thorgerson wrote: 17/02/2025 10:14
Nisi shvatio. Jednostavno je rastjerat strance. Doneses zakon i rastjeras. To je cas posla. Ja govorim o citavom sistemu da ne moze opstat bez tih stranaca.

Zna to svabo. Nije svabo glup. Zna on zasto drzi sve to.

Pa od vise jarana koji su u DE sam cuo da domaci, svabe ne zele da rade slabo placene poslove. Na gradjevini od 50 ljudi, 50 ih nisu svabe. Povlasteni su u svakoj sferi. Eto svabo ne zna jel raditi te stvari, ne zna davati inekcije, nosati stare, mijenjat im pelene... govorim o tim nekim poslovima gdje ne moras znati ni jezik. Samo dodji radi i suti. Ne pitaj nista.

Mislis da bi se mogli tako ponasati da nema auslandera, bi al u qrcu. Morao bi svabo cistit kontejnere, kanalizacije i postavljat rigips.
Taman cu pomisliti da nema balkanca da je iznad tog svabe u sistemu, aman, i da nema svabe da cisti kontejnere, kanalizacije i da postavlja rigips.

Mislim narode da se vi morate maknut malo iz tog MinKena.
Hm.. ja nigdje nisam spomenuo balkance.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23682 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

Thorgerson wrote: 18/02/2025 01:45
dr_Evil wrote: 17/02/2025 13:42
Thorgerson wrote: 17/02/2025 10:14
Nisi shvatio. Jednostavno je rastjerat strance. Doneses zakon i rastjeras. To je cas posla. Ja govorim o citavom sistemu da ne moze opstat bez tih stranaca.

Zna to svabo. Nije svabo glup. Zna on zasto drzi sve to.

Pa od vise jarana koji su u DE sam cuo da domaci, svabe ne zele da rade slabo placene poslove. Na gradjevini od 50 ljudi, 50 ih nisu svabe. Povlasteni su u svakoj sferi. Eto svabo ne zna jel raditi te stvari, ne zna davati inekcije, nosati stare, mijenjat im pelene... govorim o tim nekim poslovima gdje ne moras znati ni jezik. Samo dodji radi i suti. Ne pitaj nista.

Mislis da bi se mogli tako ponasati da nema auslandera, bi al u qrcu. Morao bi svabo cistit kontejnere, kanalizacije i postavljat rigips.
Taman cu pomisliti da nema balkanca da je iznad tog svabe u sistemu, aman, i da nema svabe da cisti kontejnere, kanalizacije i da postavlja rigips.

Mislim narode da se vi morate maknut malo iz tog MinKena.
Hm.. ja nigdje nisam spomenuo balkance.
I ne moras, ovde ih dosta ima moc citanja misli.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23683 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

Ozimician wrote: 17/02/2025 19:37 Ne znam jel bilo na temi:

Tema ja valjda iseljenje a ne povratak?
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23684 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

dr_Evil wrote: 17/02/2025 13:42
Thorgerson wrote: 17/02/2025 10:14
Nisi shvatio. Jednostavno je rastjerat strance. Doneses zakon i rastjeras. To je cas posla. Ja govorim o citavom sistemu da ne moze opstat bez tih stranaca.

Zna to svabo. Nije svabo glup. Zna on zasto drzi sve to.

Pa od vise jarana koji su u DE sam cuo da domaci, svabe ne zele da rade slabo placene poslove. Na gradjevini od 50 ljudi, 50 ih nisu svabe. Povlasteni su u svakoj sferi. Eto svabo ne zna jel raditi te stvari, ne zna davati inekcije, nosati stare, mijenjat im pelene... govorim o tim nekim poslovima gdje ne moras znati ni jezik. Samo dodji radi i suti. Ne pitaj nista.

Mislis da bi se mogli tako ponasati da nema auslandera, bi al u qrcu. Morao bi svabo cistit kontejnere, kanalizacije i postavljat rigips.
Taman cu pomisliti da nema balkanca da je iznad tog svabe u sistemu, aman, i da nema svabe da cisti kontejnere, kanalizacije i da postavlja rigips.

Mislim narode da se vi morate maknut malo iz tog MinKena.
Nema, ali jeste da je broj stranaca tu poprilično velik. Ne možeš ti nekoj firmi tek tako uzeti pola, pa i "samo" trećinu radnika.

I ne samo tu.
28% ljekara u Njemačkoj ima strano porijeklo, a baš u tom sektoru imaš iznad-proporcionalan broj onih sa porijeklom iz "nepoželjnih zemalja".
swanfilter
Posts: 10811
Joined: 06/06/2008 18:52

#23685 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by swanfilter »

stubrijez wrote: 14/02/2025 11:05 Prije je bilo pusenje na cesti ako te murija ufati nocis u zatvoru, ne znam sad...
Ma, haj pusenje. Nego, haj u Maleziji ili Singapuru da te sa zvakom nađu ...
User avatar
Ozimician
Posts: 8127
Joined: 05/09/2012 23:21

#23686 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

sehohari wrote: 18/02/2025 14:27 Nema, ali jeste da je broj stranaca tu poprilično velik. Ne možeš ti nekoj firmi tek tako uzeti pola, pa i "samo" trećinu radnika.

I ne samo tu.
28% ljekara u Njemačkoj ima strano porijeklo, a baš u tom sektoru imaš iznad-proporcionalan broj onih sa porijeklom iz "nepoželjnih zemalja".
Sve mozes, samo treba dobro podjoniti propagandom i medijima.

I dan danas ljudi vjeruju da u Njemackoj postoji "Personalmangel".
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23687 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

Ozimician wrote: 18/02/2025 16:36
sehohari wrote: 18/02/2025 14:27 Nema, ali jeste da je broj stranaca tu poprilično velik. Ne možeš ti nekoj firmi tek tako uzeti pola, pa i "samo" trećinu radnika.

I ne samo tu.
28% ljekara u Njemačkoj ima strano porijeklo, a baš u tom sektoru imaš iznad-proporcionalan broj onih sa porijeklom iz "nepoželjnih zemalja".
Sve mozes, samo treba dobro podjoniti propagandom i medijima.

I dan danas ljudi vjeruju da u Njemackoj postoji "Personalmangel".
Možeš vrag moj, odnosno dok ti na vrata ne zakucaju šefovi velikih kompanija ili ljudi počnu umirati jer nema dovoljno ljekara.
User avatar
Ozimician
Posts: 8127
Joined: 05/09/2012 23:21

#23688 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

sehohari wrote: 18/02/2025 16:39
Ozimician wrote: 18/02/2025 16:36
sehohari wrote: 18/02/2025 14:27 Nema, ali jeste da je broj stranaca tu poprilično velik. Ne možeš ti nekoj firmi tek tako uzeti pola, pa i "samo" trećinu radnika.

I ne samo tu.
28% ljekara u Njemačkoj ima strano porijeklo, a baš u tom sektoru imaš iznad-proporcionalan broj onih sa porijeklom iz "nepoželjnih zemalja".
Sve mozes, samo treba dobro podjoniti propagandom i medijima.

I dan danas ljudi vjeruju da u Njemackoj postoji "Personalmangel".
Možeš vrag moj, odnosno dok ti na vrata ne zakucaju šefovi velikih kompanija ili ljudi počnu umirati jer nema dovoljno ljekara.
Hoce li biti neki protest za to, naravno da nece, vece su sanse da u BiH bude protest za takve stvari nego u Njemackoj.
Ljekari u Njemackoj su vec sad preoptereceni jer klinike ne zele da zaposljavaju vise, drze personal na "bare-minimum", valjda bi ti to trebao znati.

Hocu reci, mislim da se nece niko ziv pocesati u Njemackoj ako strani ljekari budu gubili poslove, samo ce oni to lijepo upakovati, medijski ne eksponirati.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23689 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

Ozimician wrote: 18/02/2025 16:46
sehohari wrote: 18/02/2025 16:39
Ozimician wrote: 18/02/2025 16:36

Sve mozes, samo treba dobro podjoniti propagandom i medijima.

I dan danas ljudi vjeruju da u Njemackoj postoji "Personalmangel".
Možeš vrag moj, odnosno dok ti na vrata ne zakucaju šefovi velikih kompanija ili ljudi počnu umirati jer nema dovoljno ljekara.
Hoce li biti neki protest za to, naravno da nece, vece su sanse da u BiH bude protest za takve stvari nego u Njemackoj.
Ljekari u Njemackoj su vec sad preoptereceni jer klinike ne zele da zaposljavaju vise, drze personal na "bare-minimum", valjda bi ti to trebao znati.

Hocu reci, mislim da se nece niko ziv pocesati u Njemackoj ako strani ljekari budu gubili poslove, samo ce oni to lijepo upakovati, medijski ne eksponirati.
Ti u Bosni ne možeš sakriti da je neko umro od ljekarskog nemara, a kamoli u Bosni.

I sam znaš da se trenutni manjak u zdravstvu nimalo ne zataškava, ne znam zašto ti je to argument.
User avatar
Ozimician
Posts: 8127
Joined: 05/09/2012 23:21

#23690 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

sehohari wrote: 18/02/2025 16:47
Ozimician wrote: 18/02/2025 16:46
sehohari wrote: 18/02/2025 16:39

Možeš vrag moj, odnosno dok ti na vrata ne zakucaju šefovi velikih kompanija ili ljudi počnu umirati jer nema dovoljno ljekara.
Hoce li biti neki protest za to, naravno da nece, vece su sanse da u BiH bude protest za takve stvari nego u Njemackoj.
Ljekari u Njemackoj su vec sad preoptereceni jer klinike ne zele da zaposljavaju vise, drze personal na "bare-minimum", valjda bi ti to trebao znati.

Hocu reci, mislim da se nece niko ziv pocesati u Njemackoj ako strani ljekari budu gubili poslove, samo ce oni to lijepo upakovati, medijski ne eksponirati.
Ti u Bosni ne možeš sakriti da je neko umro od ljekarskog nemara, a kamoli u Bosni.

I sam znaš da se trenutni manjak u zdravstvu nimalo ne zataškava, ne znam zašto ti je to argument.
Nimalo ne zataskava, vec se lazno predstavlja tako kao da klinike mole da im neko dodje raditi, ali niko ne zeli da dodje raditi i oni jadni ne mogu naci radnike ni za sve pare svijeta. Da je atraktivno tu raditi, ne bi bilo toliki procenat stranaca u zdravstvu.

Niko ne navodi prave razloge zasto nemaju personala. O tome se radi.
User avatar
PreWiBa
Posts: 12958
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#23691 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PreWiBa »

Ozimician wrote: 18/02/2025 16:49
sehohari wrote: 18/02/2025 16:47
Ozimician wrote: 18/02/2025 16:46

Hoce li biti neki protest za to, naravno da nece, vece su sanse da u BiH bude protest za takve stvari nego u Njemackoj.
Ljekari u Njemackoj su vec sad preoptereceni jer klinike ne zele da zaposljavaju vise, drze personal na "bare-minimum", valjda bi ti to trebao znati.

Hocu reci, mislim da se nece niko ziv pocesati u Njemackoj ako strani ljekari budu gubili poslove, samo ce oni to lijepo upakovati, medijski ne eksponirati.
Ti u Bosni ne možeš sakriti da je neko umro od ljekarskog nemara, a kamoli u Bosni.

I sam znaš da se trenutni manjak u zdravstvu nimalo ne zataškava, ne znam zašto ti je to argument.
Nimalo ne zataskava, vec se lazno predstavlja tako kao da klinike mole da im neko dodje raditi, ali niko ne zeli da dodje raditi i oni jadni ne mogu naci radnike ni za sve pare svijeta. Da je atraktivno tu raditi, ne bi bilo toliki procenat stranaca u zdravstvu.

Niko ne navodi prave razloge zasto nemaju personala. O tome se radi.
Čuj, posao ljekara je i dalje veoma atraktivan kao takav. Problem je što nema dovoljno mjesta na fakultetima.
A tu jeste državi donekle lakše da jednostavno uzme ove iz uvzoa, ali istovremeno nije da se ne radi na povećavanju kapaciteta. Samo to ne ide za godinu dvije, nama su doveli neku profesorku iz Nizozemske, dobra akademski nema šta, ali hajd ti uči fiziologiju a na predavanju ne razumiješ 10% kada počne pričati.

I posao medicinskih tehničara nije loše plaćen, ali je previše posla. A previše posla je upravo zato što nema dovoljno ljudi, začarani krug.
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#23692 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Gledam sinoc na TV Njemacka kupuje od Izraela raketni odbrambeni sistem Arow za 4 milijarde eura.
Njemacka vec dugo vremena ima instaliran sistem Patriot ali taj sistem obara samo rakete koje su ispaljene sa maksimalno 72KM udaljenosti.
Da bi presereli raketu koja moze biti lansirana iz Kaljiningrada treba im taj Arow koji su Izraelci razvili i koji je skidao rakete iz Irana.
User avatar
stubrijez
Posts: 2375
Joined: 09/11/2012 11:12

#23693 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by stubrijez »

swanfilter wrote: 18/02/2025 16:32
stubrijez wrote: 14/02/2025 11:05 Prije je bilo pusenje na cesti ako te murija ufati nocis u zatvoru, ne znam sad...
Ma, haj pusenje. Nego, haj u Maleziji ili Singapuru da te sa zvakom nađu ...
Sta sa zvakom?
BiBi911
Posts: 5330
Joined: 09/12/2018 17:47

#23694 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by BiBi911 »

elcaliente wrote: 18/02/2025 17:49 Gledam sinoc na TV Njemacka kupuje od Izraela raketni odbrambeni sistem Arow za 4 milijarde eura.
Njemacka vec dugo vremena ima instaliran sistem Patriot ali taj sistem obara samo rakete koje su ispaljene sa maksimalno 72KM udaljenosti.
Da bi presereli raketu koja moze biti lansirana iz Kaljiningrada treba im taj Arow koji su Izraelci razvili i koji je skidao rakete iz Irana.
Za patriot 160km je max let rakete, radar vidi x3. Sto bi se reklo krug od 300km je zasticen.
Arow je ista raketa, tijelo kao Patriot(mim) samo sto je ekplozivna glava malo drugacija i ne unistava napadaca kinetickim(direktnim udarom) vec ekspolodira u blizini i zaspe napadaca gelerima.

Pored svojih verzija raketa dobro dodje i nesto sa strane

Njemacka zeli da ima "multy layer defense" kao Izrael
elcaliente
Posts: 6925
Joined: 13/06/2012 15:52

#23695 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

BiBi911 wrote: 18/02/2025 19:22
elcaliente wrote: 18/02/2025 17:49 Gledam sinoc na TV Njemacka kupuje od Izraela raketni odbrambeni sistem Arow za 4 milijarde eura.
Njemacka vec dugo vremena ima instaliran sistem Patriot ali taj sistem obara samo rakete koje su ispaljene sa maksimalno 72KM udaljenosti.
Da bi presereli raketu koja moze biti lansirana iz Kaljiningrada treba im taj Arow koji su Izraelci razvili i koji je skidao rakete iz Irana.
Za patriot 160km je max let rakete, radar vidi x3. Sto bi se reklo krug od 300km je zasticen.
Arow je ista raketa, tijelo kao Patriot(mim) samo sto je ekplozivna glava malo drugacija i ne unistava napadaca kinetickim(direktnim udarom) vec ekspolodira u blizini i zaspe napadaca gelerima.

Pored svojih verzija raketa dobro dodje i nesto sa strane

Njemacka zeli da ima "multy layer defense" kao Izrael
Ovi na tv jucer ovako kako sto sam ja napisao objasnise.
Kao patrioti ide do 72km i zato im je potreban Arow 3.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 79547
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#23696 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Velkoski »



kiwi, šta je ovo u komentarima, samo kuknjava :mrgreen:
swanfilter
Posts: 10811
Joined: 06/06/2008 18:52

#23697 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by swanfilter »

stubrijez wrote: 18/02/2025 19:10
swanfilter wrote: 18/02/2025 16:32
stubrijez wrote: 14/02/2025 11:05 Prije je bilo pusenje na cesti ako te murija ufati nocis u zatvoru, ne znam sad...
Ma, haj pusenje. Nego, haj u Maleziji ili Singapuru da te sa zvakom nađu ...
Sta sa zvakom?
Da ja ne pisem, sam provjeri kakva je situacija po tom pitanju. Ukratko, nije bezazlena stvar.
User avatar
Entropio
Posts: 8029
Joined: 21/11/2010 21:49
Vozim: njemackog premiuma
Horoskop: TDI

#23698 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Entropio »

Jel otiso onaj na Novi Zeland? Ima li slika?
izvrsni direktor
Posts: 14711
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#23699 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Entropio wrote: 19/02/2025 19:42 Jel otiso onaj na Novi Zeland? Ima li slika?
Jeste, eno ga na novozelandskim forumima pise kako treba poostriti mjere za ulazak stranaca, a na bosanskim forumima pise kako novi zeland nije sto je nekad bio i da se vise ne isplati novim dolaziti :D
Hendrix
Posts: 5282
Joined: 27/02/2004 00:00

#23700 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hendrix »

izvrsni direktor wrote: 19/02/2025 19:44
Entropio wrote: 19/02/2025 19:42 Jel otiso onaj na Novi Zeland? Ima li slika?
Jeste, eno ga na novozelandskim forumima pise kako treba poostriti mjere za ulazak stranaca, a na bosanskim forumima pise kako novi zeland nije sto je nekad bio i da se vise ne isplati novim dolaziti :D
Nije to vise onaj stari Novi Zeland dje je svak svakog znao, imali svog granap...djamiju.... :D
Post Reply