Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- konektovan
- Posts: 51388
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#22276 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ima onih koji malo više voze,...i ne voze samo po gradu.
-
EasyMan
- Posts: 2033
- Joined: 30/11/2020 16:31
#22277 Re: Dolazi zima - zimske gume
Skupa krema, jeVtinije gume kupitdrug_profi wrote: ↑01/11/2022 10:10 Kupi u DM kremu sa kolagenom pa maži svaku noć. Ali mora biti noćna krema.
- basicm
- Posts: 11633
- Joined: 16/01/2012 21:38
#22278 Re: Dolazi zima - zimske gume
Svake godine u ovom periodu se povecava broj nesreca na cesti, ne treba biti strucnjak da bi se zakljucilo da su gume krivac u vecini slucajeva.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#22279 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nepismen narod, to je to.
- drug_profi
- Posts: 65404
- Joined: 16/07/2012 16:00
#22280 Re: Dolazi zima - zimske gume
Uglavnom, sredinom sljedece hefte se trmperature spustaju do nule pa je ovaj vikend mjera za zamjenu.
- kabal1337
- Posts: 13443
- Joined: 11/02/2012 21:08
#22281 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pa ja bolje se mrznut cekajuci, ili mrznut mjenjajuci sam nego par dana ranije
- drug_profi
- Posts: 65404
- Joined: 16/07/2012 16:00
#22282 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pa kad volite ici u brendirane servise, onda cete cekat.
- Ateista
- Posts: 51662
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#22283 Re: Dolazi zima - zimske gume
Tome sluzi vremenska prognoza.
Iako moram priznati da sam se jednom doveo u tu situaciju da se spustam niz dzidzikovac na ljetnim gumama po snijegu i klizim 5 na sat ko budala.
- Ateista
- Posts: 51662
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#22284 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ok, ima izuzetaka kad nekom stvarno trebaju zimske gume i pocetkom novembra, ali ne toliko koliko vecina navali kod vulkanizera.
-
artur morgan
- Posts: 3705
- Joined: 30/04/2020 19:47
- drug_profi
- Posts: 65404
- Joined: 16/07/2012 16:00
#22286 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pa ima li kakve sredine izmedju toplo i hladno?
- Warashii
- Posts: 4282
- Joined: 13/09/2011 12:55
#22287 Re: Dolazi zima - zimske gume
Godišnje doba kad se temperature promjene u toku dana od +15 do 1 stepena u toku 24 sata. Večeras ništa a sutra ujutro snijeg. Moze ga najaviti i za dva dana i trebaš se onda ganjati po servisima za izmjenu i gubiti živce. Sem tog ujutro i navečer je dobra razlika u temperaturama od dana plus jaka rosa. Neće gumama ništa biti što će se par dana voziti na nesto većim temperaturama. Ovakvih temperatura imamo i u trećem mjesecu pa se opet vozi na zimskim.
Mada na kraju krajeva svako za sebe.
Mada na kraju krajeva svako za sebe.
- Truba
- Posts: 93788
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#22288 Re: Dolazi zima - zimske gume
- drug_profi
- Posts: 65404
- Joined: 16/07/2012 16:00
#22289 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pa zasto onda 1 oktobra niste zamijenili?
Pricamo o ljudima koji vole provest dan kod vulkanizera 2x godisnje.
Ja samo kazem da to moze da se uradi kad bude taman vakat.
Ko sto ce biti za par dana.
I u nekom lokalnom servisu bez dugo cekanja.
Pricamo o ljudima koji vole provest dan kod vulkanizera 2x godisnje.
Ja samo kazem da to moze da se uradi kad bude taman vakat.
Ko sto ce biti za par dana.
I u nekom lokalnom servisu bez dugo cekanja.
- Ateista
- Posts: 51662
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#22290 Re: Dolazi zima - zimske gume
drug_profi wrote: ↑01/11/2022 16:40 Pa zasto onda 1 oktobra niste zamijenili?
Pricamo o ljudima koji vole provest dan kod vulkanizera 2x godisnje.
Ja samo kazem da to moze da se uradi kad bude taman vakat.
Ko sto ce biti za par dana.
I u nekom lokalnom servisu bez dugo cekanja.
Tako je, s tim sto ja nikad nisam stajao i cekao, ostavim auto i pokupim ga kad zavrsim, isto tako mehanicaru odvezem prije posla i pokupim kad zavrsim, ne pada mi na pamet stajati mu iznad glave i cekati.
- Ateista
- Posts: 51662
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#22291 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ko zivi u brdima razumijem, ko vozi po ravnom nece nista biti i da padne malo snijega, u ova doba se taj snijeg ne moze zadrzati u gradu i napraviti problem, isto tako ni temp oko nule nisu strasne, samo treba prilagoditi voznju uslovima.Warashii wrote: ↑01/11/2022 15:55 Godišnje doba kad se temperature promjene u toku dana od +15 do 1 stepena u toku 24 sata. Večeras ništa a sutra ujutro snijeg. Moze ga najaviti i za dva dana i trebaš se onda ganjati po servisima za izmjenu i gubiti živce. Sem tog ujutro i navečer je dobra razlika u temperaturama od dana plus jaka rosa. Neće gumama ništa biti što će se par dana voziti na nesto većim temperaturama. Ovakvih temperatura imamo i u trećem mjesecu pa se opet vozi na zimskim.
Mada na kraju krajeva svako za sebe.
- Warashii
- Posts: 4282
- Joined: 13/09/2011 12:55
#22292 Re: Dolazi zima - zimske gume
Zimske gume nisu obaveza ni zimi tako da svakom na njegova odluka.
Hoću samo reci ko mijenja setove guma da nije strasno ni ako ih zamjeni ovih dana.
Konkretno ja znam da bi radije parkirao auto zimi nego isto vozio isto na ljetnim u tom periodu.
Mada imali smo havarije i skoro pa kolaps prvih par dana kada padne snijeg nekih 20cm. Kada padne kiša dobar dio vozača se ponaša k'o Esmeralda za volanom a kamo li snijeg. Opet klima se mijenja, ko vise zna kad ce da padne i koliko da ostane i koliko će da ugrije i kada.
- Ateista
- Posts: 51662
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#22293 Re: Dolazi zima - zimske gume
Naravno da nije strasno, samo hocu da kazem da nije strasno ni sacekati jos malo, sto kazes svakom njegova odluka.Warashii wrote: ↑01/11/2022 20:03Zimske gume nisu obaveza ni zimi tako da svakom na njegova odluka.
Hoću samo reci ko mijenja setove guma da nije strasno ni ako ih zamjeni ovih dana.
Konkretno ja znam da bi radije parkirao auto zimi nego isto vozio isto na ljetnim u tom periodu.
Mada imali smo havarije i skoro pa kolaps prvih par dana kada padne snijeg nekih 20cm. Kada padne kiša dobar dio vozača se ponaša k'o Esmeralda za volanom a kamo li snijeg. Opet klima se mijenja, ko vise zna kad ce da padne i koliko da ostane i koliko će da ugrije i kada.
- kabal1337
- Posts: 13443
- Joined: 11/02/2012 21:08
#22294 Re: Dolazi zima - zimske gume
hahaha j filozofija se razvila oko zamjene guma 
-
abfahrt
- Posts: 88
- Joined: 29/01/2022 20:49
#22295 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pozdrav raja, ako može da napiše neko ko zna. Iskreno ja se ne razumijem, čuo sam da raja stavlja i neki plin u gume. Koliko to košta, te koje su prednosti i mane u odnosu na obični zrak. Hvala!
- drug_profi
- Posts: 65404
- Joined: 16/07/2012 16:00
#22296 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nekad smo gume vozii dok ne dobiju bubrege ili poptuno ocelave. Ljetne naravno. MS gume tada nisu postojale, a zimske su bile one robusne kao za traktora. To je malo ko kupovao. Uglavnom trayal, tigar, sava i vozi dok se auto ne pocne tresti.Warashii wrote: ↑01/11/2022 20:03Zimske gume nisu obaveza ni zimi tako da svakom na njegova odluka.
Hoću samo reci ko mijenja setove guma da nije strasno ni ako ih zamjeni ovih dana.
Konkretno ja znam da bi radije parkirao auto zimi nego isto vozio isto na ljetnim u tom periodu.
Mada imali smo havarije i skoro pa kolaps prvih par dana kada padne snijeg nekih 20cm. Kada padne kiša dobar dio vozača se ponaša k'o Esmeralda za volanom a kamo li snijeg. Opet klima se mijenja, ko vise zna kad ce da padne i koliko da ostane i koliko će da ugrije i kada.
Ljeto zima gume. Ali plasticne ljetne. Da vidis fristajla na cesti. Pa se neismo lupali, ali jest bilo zanimljivije voziti. Adrenalinski.
- kabal1337
- Posts: 13443
- Joined: 11/02/2012 21:08
- konektovan
- Posts: 51388
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
- drug_profi
- Posts: 65404
- Joined: 16/07/2012 16:00
#22299 Re: Dolazi zima - zimske gume
Zimski zrak. Dođe u bocama iz Sibira. Sad mislim da nece moci radi ovih sankcija, ali mozda jos ima kod vulkanizera od lani. Samo nemoj da te zjbu pa ti uvale turski zimski koji nista ne valja.
Inace, zjbavam te.
Ubacuje se azot umjesto zraka, ali ti je to bogami besmisleno. Jer je i zrak - 79% azot. Navodno pritisak u gumama manje oscilira između hladne i ugrijane gume, ali ja ne vidim potrebu da ti guma u samom startu ima npr. 2,2 bar, i nakon 5 minuta voznje isto.
Ovako ces imati na hladnom startu 2,2 a poslije 5 minuta voznje ce se zagrijati do pritiska 2,4 i tu ce ostati.
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#22300 Re: Dolazi zima - zimske gume
ja sam i zimske i ljetne napunio butanom,da imam ako putin zavrne .
