Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
drug_profi
Posts: 65418
Joined: 16/07/2012 16:00

#18326 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Slaba je plata 1600 maraka za 300 sati mjesecno u teskim uslovima. To je oko 5 maraka po satu, ili oko 940 za normalno radno vrijeme.
Zato vam i fali ljudi.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#18327 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

TESLA_EDISON wrote: 22/06/2020 11:29
neki wrote: 22/06/2020 10:57
drug_profi wrote: 22/06/2020 10:07 hajmo malo problematizovati ovaj rok gradnje "kralja" :mrgreen: .
cca.10500 metara
7 godina ima 2555 dana.
4,1 metar dnevno proboja se mora uraditi da bi se stiglo zavrsiti u tom roku. A gdje je opremanje i ostalo?
Po informacijama iz stampe, tunel Hranjen se busi dosta sporije.
A na Prenju je rijec o slicnoj, ako ne i goroj stijeni koja je nestabilna i neispitana.
10-12 godina je moja procjena i bar 30% proboj budzeta.
Metodom kojom se buše tuneli kod nas može se probiti cca 10m tunela dnevno, tako da je rok od 6 godina za Prenj realan. Hranjen se dobrim dijelom buši kroz zemlju dok je u prenju isključivo stijena koja je povoljnija za prokop. Takođe hranjen EA radi sa pola potrebnog kapaciteta iz razloga u koje ne bih ulazio
Nova austrijska metoda ili?

Kod nas se tuneli buše istom metodom kojom su se bušili u 1800-tih godina.

Ovim da se buši, Prenj bi bio završen za manje od godinu dana.

Koje gluposti se ovdje mogu pročitati. Pa da glupi talijani (a i druge zemlje) na 'Varijante del Valico' najduže tunele (9,7km) su kopali 'Novom austrijskom metodom' a samo jedan su kopali sa TBM i to iz geoloških i financijskih razloga (i to sa jednim TBM tako da je kopanje tunel od 2km trajao više od 3 godine). A to u zemlji gdje kilometre normalne autoceste redovno košta €30 miliona.
Gotthard Base Tunnel i pored 8 TBM je četvrtina od 57km iskopana 'Novom austrijskom metodom' i to za projekat koji je košta siću od +/-€ 9 milijardi.
Kao papige ponavljate iste stvari bez poznavanja minimuma o čemu pišete.

TBM u svijetu se većinom koriste na Urbanim projektima i željeznicama.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#18328 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Tesla Edison »

tec wrote: 22/06/2020 12:41
TESLA_EDISON wrote: 22/06/2020 11:29
neki wrote: 22/06/2020 10:57
Metodom kojom se buše tuneli kod nas može se probiti cca 10m tunela dnevno, tako da je rok od 6 godina za Prenj realan. Hranjen se dobrim dijelom buši kroz zemlju dok je u prenju isključivo stijena koja je povoljnija za prokop. Takođe hranjen EA radi sa pola potrebnog kapaciteta iz razloga u koje ne bih ulazio
Nova austrijska metoda ili?

Kod nas se tuneli buše istom metodom kojom su se bušili u 1800-tih godina.

Ovim da se buši, Prenj bi bio završen za manje od godinu dana.

Koje gluposti se ovdje mogu pročitati. Pa da glupi talijani (a i druge zemlje) na 'Varijante del Valico' najduže tunele (9,7km) su kopali 'Novom austrijskom metodom' a samo jedan su kopali sa TBM i to iz geoloških i financijskih razloga (i to sa jednim TBM tako da je kopanje tunel od 2km trajao više od 3 godine). A to u zemlji gdje kilometre normalne autoceste redovno košta €30 miliona.
Gotthard Base Tunnel i pored 8 TBM je četvrtina od 57km iskopana 'Novom austrijskom metodom' i to za projekat koji je košta siću od +/-€ 9 milijardi.
Kao papige ponavljate iste stvari bez poznavanja minimuma o čemu pišete.

TBM u svijetu se većinom koriste na Urbanim projektima i željeznicama.
Nisam mislio na NAM nego na ranije kopanje tunela. Tunel vijenac su prokopavali decenijama. NAM je ok ali da ima i efikasnijih metoda, ima.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#18329 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

TESLA_EDISON wrote: 22/06/2020 12:45
Nisam mislio na NAM nego na ranije kopanje tunela. Tunel vijenac su prokopavali decenijama. NAM je ok ali da ima i efikasnijih metoda, ima.
Tko je kopao decenijima šta? O kojoj paralelnoj realnosti sada govorimo? Slovenci ?
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18330 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

TESLA_EDISON wrote: 22/06/2020 12:45Nisam mislio na NAM nego na ranije kopanje tunela. Tunel vijenac su prokopavali decenijama. NAM je ok ali da ima i efikasnijih metoda, ima.
Tunel Vijenac / 1. mart:

- 23. 06. 2010. - Ugovor za izgradnju tunela Vijenac (tunel 1. mart) prvobitno je bio dodjeljen kompaniji SCT iz Slovenije.

- 05. 08. 2010. - Počela izgradnja tunela Vijenac.

- 01. 02. 2011. - Uslijed nesolventnosti odabranog izvođača radova ugovor sa SCT-om je raskinut.

- 27. 04. 2011. - Ugovor je dodjeljen kompaniji Primorje d.d. Ajdovščina iz Slovenije.

- 27. 06. 2012. - I sa Primorjem, zbog nesolventnosti preduzeća, raskinut je ugovor.

- 21. 09. 2012. - Potpisan ugovor o nastavku radova na tunelu Vijenac sa domaćim konzorcijem Euro-Asfalt, ŽGP, Hidrogradnja, Entea i Butmir.

- 01. 03. 2013. - Probijen tunel Vijenac čime je završila prva faza izgradnje tunela.

- 07. 05. 2013. - Potpisan ugovor za drugu fazu izgradnje tunela sa domaćim konzorcijem Euro-Asfalt i ŽGP .

- 25. 09. 2014. - Otvoren tunel 1. mart (Vijenac).
Last edited by So What! on 22/06/2020 13:04, edited 1 time in total.
RJ57
Posts: 5114
Joined: 10/04/2017 15:12

#18331 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

ne treba brkati željezničke i auto tunele, to nema previše veze jedno sa drugim. od najdužih pedeset tunela je svega par njih cestovnih
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#18332 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

RJ57 wrote: 22/06/2020 13:03 ne treba brkati željezničke i auto tunele, to nema previše veze jedno sa drugim. od najdužih pedeset tunela je svega par njih cestovnih
Ali ovdje se brka sve što se može da bi se nastavi nepotrebna diskusija. Naravno autoceste, željeznice i urbani projekti imaju različite financijske kriterije ali zato i najduži (auto)cestovni tuneli, sa rijetkim izuzetcima, se grade isto kao kod nas. Izuzetci mogu biti podvodne dionice ili geološke (jako rijetke)
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#18333 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

A zna li možda jedan od vas genijalaca kako Cengiz insaat kopa drugu cijev tunela Karavanke? Ah da 'Novom austrijskom metodom'
User avatar
drug_profi
Posts: 65418
Joined: 16/07/2012 16:00

#18334 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Hajmo pojasniti ako moze. Za laike u koje i ja spadam: NAT je princip gdje se buse rupe određene dubine u koje se stavlja eksploziv, njime lomi stijena koja se zatim odvozi bagerima, nakon toga se ucvrscava svod šipovima i spric betonom, pa onda opet sve ispocetka. Jel tako nekako?
Koliko ovih ciklusa se moze uraditi za jedan dan, i koliko maksimalno moze da se ocekuje da bude dugacak jedan korak u krecnjackoj stijeni?
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#18335 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

drug_profi wrote: 22/06/2020 12:39 Slaba je plata 1600 maraka za 300 sati mjesecno u teskim uslovima. To je oko 5 maraka po satu, ili oko 940 za normalno radno vrijeme.
Zato vam i fali ljudi.
ovo sam pricao o inzinjerima, koji su na fiksnoj...
ja sam srecom sa drugacijim uslovima u svojoj firmi...
imam solidnu satnicu tako da mi je ok... i svi moji majstori, radnici, masinisti... tako da broj sati odredjuje visinu plate... (kad kazem moji, mislim na ekipe koje vodim, a ne na to da sam ja poslodavac)
User avatar
drug_profi
Posts: 65418
Joined: 16/07/2012 16:00

#18336 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Pa ne mjenja stvar da su uslovi teski i satnica niska.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#18337 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by high_volume »

tec wrote: 22/06/2020 13:17 A zna li možda jedan od vas genijalaca kako Cengiz insaat kopa drugu cijev tunela Karavanke? Ah da 'Novom austrijskom metodom'
Vjerovatno se jako žure da prokopaju drugu cijev, obzirom da prva nije prokopana, i da nije u fukciji i da ne omogućava protok saobraćaja
User avatar
Porodice Foht
Posts: 3714
Joined: 14/01/2019 04:56

#18338 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Porodice Foht »

kurty wrote: 22/06/2020 14:21
drug_profi wrote: 22/06/2020 12:39 Slaba je plata 1600 maraka za 300 sati mjesecno u teskim uslovima. To je oko 5 maraka po satu, ili oko 940 za normalno radno vrijeme.
Zato vam i fali ljudi.
ovo sam pricao o inzinjerima, koji su na fiksnoj...
ja sam srecom sa drugacijim uslovima u svojoj firmi...
imam solidnu satnicu tako da mi je ok... i svi moji majstori, radnici, masinisti... tako da broj sati odredjuje visinu plate... (kad kazem moji, mislim na ekipe koje vodim, a ne na to da sam ja poslodavac)
@kurty, a je li to fakat 12 sati se radi i to sest dana u sedmici? Na toliko sam dosao s tih 300 sati. Puno, brate! :|
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#18339 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

drug_profi wrote: 22/06/2020 14:23 Pa ne mjenja stvar da su uslovi teski i satnica niska.
nisam ni tvrdio suprotno...
sam sam birao struku, tako da meni niko nije kriv... cas sunce przi, prasina... par sati poslije lije ko iz kabla, i u blatu do koljena... +40 radis... -20 radis... jbg, gradjevina je...
radnici isto tako... navikne se covjek... po meni nema razlike izmedju ove radne snage i rudara. Ali, na "nas" niko ne gleda na taj nacin...
ja opet kazem... ja sam zadovoljan... ima ona vezana za inzinjere... 10tak godina operativa... 10tak projektovanje... 10tak revizija, pa nadzor... do penzije...
danas se to okrenulo... svi hoce kosuljice, velurske cipelice odmah nakon faksa... i onda imas u projektu detalje revizionog okna iz 43ce godine, stubove koji stoje u havi, iskope naopako i tako dalje... bez blata i prasine nema znanja.
a plate... tave su kakve su...
NK su cca 4KM/h, zna termine i drzati alat kako treba... do 5... majstori 6-8...
masinisti su solidno placeni, 8,9 KM/h
kamiondzije malo manje od masinista...
imal bolje..ima
imal gore... ima...
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#18340 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

high_volume wrote: 22/06/2020 14:26
tec wrote: 22/06/2020 13:17 A zna li možda jedan od vas genijalaca kako Cengiz insaat kopa drugu cijev tunela Karavanke? Ah da 'Novom austrijskom metodom'
Vjerovatno se jako žure da prokopaju drugu cijev, obzirom da prva nije prokopana, i da nije u fukciji i da ne omogućava protok saobraćaja
:lol: :lol: :thumbup: :bih: Ništa, nepotrebno sa bošnjom uopšte probati diskusiju, ni ako ga zvizneš letvom mu neće ući u tikvu.
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#18341 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

Porodice Foht wrote: 22/06/2020 14:31

@kurty, a je li to fakat 12 sati se radi i to sest dana u sedmici? Na toliko sam dosao s tih 300 sati. Puno, brate! :|
kad stisne... kad je rok blizu... inace je je prosjek 250h...
moj rekord je 342 sata... mart mjesec 2016 godine... GGM Zenica... mislim da ni jedan dan u mjesecu nisam odmorio...
imao 6 brigada... oni su mogli da se saltaju, ja sam morao svaki dan...
User avatar
drug_profi
Posts: 65418
Joined: 16/07/2012 16:00

#18342 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

kurty wrote: 22/06/2020 14:34
drug_profi wrote: 22/06/2020 14:23 Pa ne mjenja stvar da su uslovi teski i satnica niska.
nisam ni tvrdio suprotno...
sam sam birao struku, tako da meni niko nije kriv... cas sunce przi, prasina... par sati poslije lije ko iz kabla, i u blatu do koljena... +40 radis... -20 radis... jbg, gradjevina je...
radnici isto tako... navikne se covjek... po meni nema razlike izmedju ove radne snage i rudara. Ali, na "nas" niko ne gleda na taj nacin...
ja opet kazem... ja sam zadovoljan... ima ona vezana za inzinjere... 10tak godina operativa... 10tak projektovanje... 10tak revizija, pa nadzor... do penzije...
danas se to okrenulo... svi hoce kosuljice, velurske cipelice odmah nakon faksa... i onda imas u projektu detalje revizionog okna iz 43ce godine, stubove koji stoje u havi, iskope naopako i tako dalje... bez blata i prasine nema znanja.
a plate... tave su kakve su...
NK su cca 4KM/h, zna termine i drzati alat kako treba... do 5... majstori 6-8...
masinisti su solidno placeni, 8,9 KM/h
kamiondzije malo manje od masinista...
imal bolje..ima
imal gore... ima...
Iz nekog razloga nema onaj thanks ovdje, ali zasluzio si za post. :thumbup:
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#18343 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by high_volume »

tec wrote: 22/06/2020 14:37
high_volume wrote: 22/06/2020 14:26
tec wrote: 22/06/2020 13:17 A zna li možda jedan od vas genijalaca kako Cengiz insaat kopa drugu cijev tunela Karavanke? Ah da 'Novom austrijskom metodom'
Vjerovatno se jako žure da prokopaju drugu cijev, obzirom da prva nije prokopana, i da nije u fukciji i da ne omogućava protok saobraćaja
:lol: :lol: :thumbup: :bih: Ništa, nepotrebno sa bošnjom uopšte probati diskusiju, ni ako ga zvizneš letvom mu neće ući u tikvu.
Oprosti Europejac, kad si već tu, uporedi nam norme u iskopu tunela za cestovni saobraćaj u BiH i drugim svjetskim državama, npr. Kina, Rusija, neke evropske države, i td. Ubijeđen sam da znaš, barem tako nastupaš ovdje
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#18344 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

kurty wrote: 22/06/2020 14:34
drug_profi wrote: 22/06/2020 14:23 Pa ne mjenja stvar da su uslovi teski i satnica niska.
nisam ni tvrdio suprotno...
sam sam birao struku, tako da meni niko nije kriv... cas sunce przi, prasina... par sati poslije lije ko iz kabla, i u blatu do koljena... +40 radis... -20 radis... jbg, gradjevina je...
radnici isto tako... navikne se covjek... po meni nema razlike izmedju ove radne snage i rudara. Ali, na "nas" niko ne gleda na taj nacin...
ja opet kazem... ja sam zadovoljan... ima ona vezana za inzinjere... 10tak godina operativa... 10tak projektovanje... 10tak revizija, pa nadzor... do penzije...
danas se to okrenulo... svi hoce kosuljice, velurske cipelice odmah nakon faksa... i onda imas u projektu detalje revizionog okna iz 43ce godine, stubove koji stoje u havi, iskope naopako i tako dalje... bez blata i prasine nema znanja.
a plate... tave su kakve su...
NK su cca 4KM/h, zna termine i drzati alat kako treba... do 5... majstori 6-8...
masinisti su solidno placeni, 8,9 KM/h
kamiondzije malo manje od masinista...
imal bolje..ima
imal gore... ima...
tako i jest, na drugoj temi sam pisao isto o tome, o magijama koje su zamislili poslije fakulteta, tisućuiosamsto najmanje nisam ja đabe inžinjer
to mogu ovi po državnim, prst u uho i svira radio

ali opet muško kojem je do ležanja 40 godina meni nije jasno :lol:
mora se raditi :thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 65418
Joined: 16/07/2012 16:00

#18345 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Ma ogulis se uceci da steknes papir. Hajd i ako nisi nista naucio, zar ti nije u interesu da makar kroz praksu naucis neke osnovne stvari da mozes da se prodas kao inzenjer, da si sam svoj gazda a ne da zavisis od toga ko je pobjedio na izborima.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#18346 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

high_volume wrote: 22/06/2020 14:52
tec wrote: 22/06/2020 14:37
high_volume wrote: 22/06/2020 14:26

Vjerovatno se jako žure da prokopaju drugu cijev, obzirom da prva nije prokopana, i da nije u fukciji i da ne omogućava protok saobraćaja
:lol: :lol: :thumbup: :bih: Ništa, nepotrebno sa bošnjom uopšte probati diskusiju, ni ako ga zvizneš letvom mu neće ući u tikvu.
Oprosti Europejac, kad si već tu, uporedi nam norme u iskopu tunela za cestovni saobraćaj u BiH i drugim svjetskim državama, npr. Kina, Rusija, neke evropske države, i td. Ubijeđen sam da znaš, barem tako nastupaš ovdje
U BiH norme za iskop tunela su u skladu sa normama EU JER IH NJIHOVE BANKE FINANCIRAJU. Kina i Rusija su pojmovi u čemu?
User avatar
drug_profi
Posts: 65418
Joined: 16/07/2012 16:00

#18347 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

drug_profi wrote: 22/06/2020 14:02 Hajmo pojasniti ako moze. Za laike u koje i ja spadam: NAT je princip gdje se buse rupe određene dubine u koje se stavlja eksploziv, njime lomi stijena koja se zatim odvozi bagerima, nakon toga se ucvrscava svod šipovima i spric betonom, pa onda opet sve ispocetka. Jel tako nekako?
Koliko ovih ciklusa se moze uraditi za jedan dan, i koliko maksimalno moze da se ocekuje da bude dugacak jedan korak u krecnjackoj stijeni?
Da citiram sam sebe posto pricamo o tunelima, a niko da potkrijepi brzinu proboja od 5 metara dnevno NAT-om, nekakvim detaljima...
Q_Line
Posts: 452
Joined: 29/04/2004 09:48
Location: Zenica

#18348 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Q_Line »

Haris.ba wrote: 21/06/2020 11:02
probook wrote: 21/06/2020 09:26 Katastrofa je ovo rjesenje oko Mostara Tu je pobjedila politika, a ne struka. Pruzili autoput da Hrvati iz Mostara i Zapadne Hercegovine ne moraju ici na tzv istocnu stranu da bi se ukljucili na autoput.

U nas se sve mora nacionalno podijeliti
Pa petlja i autoput su upravo na istočnoj strani? :D

A koja je bila alternativa ovoj trasi? Misliš na onu iznad Blagaja? Morao bi se serpentinama vozati ko "pajks pik" tura da bi došao do autoputa. Pola auta bi crklo do autoputa.
Od tunela Kvanj do petlje Mostar jug, znači oko 10-ak kilometara, autoput ide tačno ratnom linijom razdvajanja Armije RBiH i HVO-a... Doslovno!
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#18349 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

Pa logicno, ja sam prije 2 god pisao ovdje da se islo na to da se osnuje JP AC HZHB, i hoce i dalje da imaju tu opciju, u autocestama je sve zivo podjeljeno, do nedavno su imali 2 upravne zgrade, jednu u muslimana jednu u hrvata, pa su se ipak nasli negdje na pola puta :lol:
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18350 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Koridor Vc svakako uglavnom prolazi kroz područja naseljena pretežno Bošnjacima, otkako pređe Neretvu kod Počitelja pa gotovo sve do Posavine.

Naravno, ne treba ovaj projekat etnički farbati, ali eto u tom segmentu bi se moglo reći da Bošnjaci imaju najveći interes za ovim putem.

Hrvatima u Hercegovini je trenutno najvažnija Južna obilaznica Mostara, te brza cesta Mostar - Široki Brijeg - granica RH.

Sve ostalo je manje više i nebitno, sabotaža je izvedena u Poslovnoj zoni Vitez i mislim da dalje nemaju interes da opstruiraju bilo šta.
Post Reply