Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Moderator: anex
- drug_profi
- Posts: 65419
- Joined: 16/07/2012 16:00
#18326 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Slaba je plata 1600 maraka za 300 sati mjesecno u teskim uslovima. To je oko 5 maraka po satu, ili oko 940 za normalno radno vrijeme.
Zato vam i fali ljudi.
Zato vam i fali ljudi.
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#18327 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Koje gluposti se ovdje mogu pročitati. Pa da glupi talijani (a i druge zemlje) na 'Varijante del Valico' najduže tunele (9,7km) su kopali 'Novom austrijskom metodom' a samo jedan su kopali sa TBM i to iz geoloških i financijskih razloga (i to sa jednim TBM tako da je kopanje tunel od 2km trajao više od 3 godine). A to u zemlji gdje kilometre normalne autoceste redovno košta €30 miliona.TESLA_EDISON wrote: ↑22/06/2020 11:29Nova austrijska metoda ili?neki wrote: ↑22/06/2020 10:57Metodom kojom se buše tuneli kod nas može se probiti cca 10m tunela dnevno, tako da je rok od 6 godina za Prenj realan. Hranjen se dobrim dijelom buši kroz zemlju dok je u prenju isključivo stijena koja je povoljnija za prokop. Takođe hranjen EA radi sa pola potrebnog kapaciteta iz razloga u koje ne bih ulaziodrug_profi wrote: ↑22/06/2020 10:07 hajmo malo problematizovati ovaj rok gradnje "kralja".
cca.10500 metara
7 godina ima 2555 dana.
4,1 metar dnevno proboja se mora uraditi da bi se stiglo zavrsiti u tom roku. A gdje je opremanje i ostalo?
Po informacijama iz stampe, tunel Hranjen se busi dosta sporije.
A na Prenju je rijec o slicnoj, ako ne i goroj stijeni koja je nestabilna i neispitana.
10-12 godina je moja procjena i bar 30% proboj budzeta.
Kod nas se tuneli buše istom metodom kojom su se bušili u 1800-tih godina.
Ovim da se buši, Prenj bi bio završen za manje od godinu dana.
Gotthard Base Tunnel i pored 8 TBM je četvrtina od 57km iskopana 'Novom austrijskom metodom' i to za projekat koji je košta siću od +/-€ 9 milijardi.
Kao papige ponavljate iste stvari bez poznavanja minimuma o čemu pišete.
TBM u svijetu se većinom koriste na Urbanim projektima i željeznicama.
- Tesla Edison
- Posts: 8361
- Joined: 08/05/2017 19:17
#18328 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Nisam mislio na NAM nego na ranije kopanje tunela. Tunel vijenac su prokopavali decenijama. NAM je ok ali da ima i efikasnijih metoda, ima.tec wrote: ↑22/06/2020 12:41Koje gluposti se ovdje mogu pročitati. Pa da glupi talijani (a i druge zemlje) na 'Varijante del Valico' najduže tunele (9,7km) su kopali 'Novom austrijskom metodom' a samo jedan su kopali sa TBM i to iz geoloških i financijskih razloga (i to sa jednim TBM tako da je kopanje tunel od 2km trajao više od 3 godine). A to u zemlji gdje kilometre normalne autoceste redovno košta €30 miliona.TESLA_EDISON wrote: ↑22/06/2020 11:29Nova austrijska metoda ili?neki wrote: ↑22/06/2020 10:57
Metodom kojom se buše tuneli kod nas može se probiti cca 10m tunela dnevno, tako da je rok od 6 godina za Prenj realan. Hranjen se dobrim dijelom buši kroz zemlju dok je u prenju isključivo stijena koja je povoljnija za prokop. Takođe hranjen EA radi sa pola potrebnog kapaciteta iz razloga u koje ne bih ulazio
Kod nas se tuneli buše istom metodom kojom su se bušili u 1800-tih godina.
Ovim da se buši, Prenj bi bio završen za manje od godinu dana.
Gotthard Base Tunnel i pored 8 TBM je četvrtina od 57km iskopana 'Novom austrijskom metodom' i to za projekat koji je košta siću od +/-€ 9 milijardi.
Kao papige ponavljate iste stvari bez poznavanja minimuma o čemu pišete.
TBM u svijetu se većinom koriste na Urbanim projektima i željeznicama.
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#18329 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Tko je kopao decenijima šta? O kojoj paralelnoj realnosti sada govorimo? Slovenci ?TESLA_EDISON wrote: ↑22/06/2020 12:45
Nisam mislio na NAM nego na ranije kopanje tunela. Tunel vijenac su prokopavali decenijama. NAM je ok ali da ima i efikasnijih metoda, ima.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18330 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Tunel Vijenac / 1. mart:TESLA_EDISON wrote: ↑22/06/2020 12:45Nisam mislio na NAM nego na ranije kopanje tunela. Tunel vijenac su prokopavali decenijama. NAM je ok ali da ima i efikasnijih metoda, ima.
- 23. 06. 2010. - Ugovor za izgradnju tunela Vijenac (tunel 1. mart) prvobitno je bio dodjeljen kompaniji SCT iz Slovenije.
- 05. 08. 2010. - Počela izgradnja tunela Vijenac.
- 01. 02. 2011. - Uslijed nesolventnosti odabranog izvođača radova ugovor sa SCT-om je raskinut.
- 27. 04. 2011. - Ugovor je dodjeljen kompaniji Primorje d.d. Ajdovščina iz Slovenije.
- 27. 06. 2012. - I sa Primorjem, zbog nesolventnosti preduzeća, raskinut je ugovor.
- 21. 09. 2012. - Potpisan ugovor o nastavku radova na tunelu Vijenac sa domaćim konzorcijem Euro-Asfalt, ŽGP, Hidrogradnja, Entea i Butmir.
- 01. 03. 2013. - Probijen tunel Vijenac čime je završila prva faza izgradnje tunela.
- 07. 05. 2013. - Potpisan ugovor za drugu fazu izgradnje tunela sa domaćim konzorcijem Euro-Asfalt i ŽGP .
- 25. 09. 2014. - Otvoren tunel 1. mart (Vijenac).
Last edited by So What! on 22/06/2020 13:04, edited 1 time in total.
-
RJ57
- Posts: 5114
- Joined: 10/04/2017 15:12
#18331 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
ne treba brkati željezničke i auto tunele, to nema previše veze jedno sa drugim. od najdužih pedeset tunela je svega par njih cestovnih
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#18332 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ali ovdje se brka sve što se može da bi se nastavi nepotrebna diskusija. Naravno autoceste, željeznice i urbani projekti imaju različite financijske kriterije ali zato i najduži (auto)cestovni tuneli, sa rijetkim izuzetcima, se grade isto kao kod nas. Izuzetci mogu biti podvodne dionice ili geološke (jako rijetke)
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#18333 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
A zna li možda jedan od vas genijalaca kako Cengiz insaat kopa drugu cijev tunela Karavanke? Ah da 'Novom austrijskom metodom'
- drug_profi
- Posts: 65419
- Joined: 16/07/2012 16:00
#18334 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Hajmo pojasniti ako moze. Za laike u koje i ja spadam: NAT je princip gdje se buse rupe određene dubine u koje se stavlja eksploziv, njime lomi stijena koja se zatim odvozi bagerima, nakon toga se ucvrscava svod šipovima i spric betonom, pa onda opet sve ispocetka. Jel tako nekako?
Koliko ovih ciklusa se moze uraditi za jedan dan, i koliko maksimalno moze da se ocekuje da bude dugacak jedan korak u krecnjackoj stijeni?
Koliko ovih ciklusa se moze uraditi za jedan dan, i koliko maksimalno moze da se ocekuje da bude dugacak jedan korak u krecnjackoj stijeni?
- kurty
- Posts: 45217
- Joined: 17/08/2008 23:29
- Location: Made in Breza
#18335 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
ovo sam pricao o inzinjerima, koji su na fiksnoj...drug_profi wrote: ↑22/06/2020 12:39 Slaba je plata 1600 maraka za 300 sati mjesecno u teskim uslovima. To je oko 5 maraka po satu, ili oko 940 za normalno radno vrijeme.
Zato vam i fali ljudi.
ja sam srecom sa drugacijim uslovima u svojoj firmi...
imam solidnu satnicu tako da mi je ok... i svi moji majstori, radnici, masinisti... tako da broj sati odredjuje visinu plate... (kad kazem moji, mislim na ekipe koje vodim, a ne na to da sam ja poslodavac)
- drug_profi
- Posts: 65419
- Joined: 16/07/2012 16:00
#18336 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa ne mjenja stvar da su uslovi teski i satnica niska.
-
high_volume
- Posts: 5916
- Joined: 09/06/2010 22:51
- Porodice Foht
- Posts: 3715
- Joined: 14/01/2019 04:56
#18338 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
@kurty, a je li to fakat 12 sati se radi i to sest dana u sedmici? Na toliko sam dosao s tih 300 sati. Puno, brate!kurty wrote: ↑22/06/2020 14:21ovo sam pricao o inzinjerima, koji su na fiksnoj...drug_profi wrote: ↑22/06/2020 12:39 Slaba je plata 1600 maraka za 300 sati mjesecno u teskim uslovima. To je oko 5 maraka po satu, ili oko 940 za normalno radno vrijeme.
Zato vam i fali ljudi.
ja sam srecom sa drugacijim uslovima u svojoj firmi...
imam solidnu satnicu tako da mi je ok... i svi moji majstori, radnici, masinisti... tako da broj sati odredjuje visinu plate... (kad kazem moji, mislim na ekipe koje vodim, a ne na to da sam ja poslodavac)
- kurty
- Posts: 45217
- Joined: 17/08/2008 23:29
- Location: Made in Breza
#18339 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
nisam ni tvrdio suprotno...
sam sam birao struku, tako da meni niko nije kriv... cas sunce przi, prasina... par sati poslije lije ko iz kabla, i u blatu do koljena... +40 radis... -20 radis... jbg, gradjevina je...
radnici isto tako... navikne se covjek... po meni nema razlike izmedju ove radne snage i rudara. Ali, na "nas" niko ne gleda na taj nacin...
ja opet kazem... ja sam zadovoljan... ima ona vezana za inzinjere... 10tak godina operativa... 10tak projektovanje... 10tak revizija, pa nadzor... do penzije...
danas se to okrenulo... svi hoce kosuljice, velurske cipelice odmah nakon faksa... i onda imas u projektu detalje revizionog okna iz 43ce godine, stubove koji stoje u havi, iskope naopako i tako dalje... bez blata i prasine nema znanja.
a plate... tave su kakve su...
NK su cca 4KM/h, zna termine i drzati alat kako treba... do 5... majstori 6-8...
masinisti su solidno placeni, 8,9 KM/h
kamiondzije malo manje od masinista...
imal bolje..ima
imal gore... ima...
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#18340 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
high_volume wrote: ↑22/06/2020 14:26Vjerovatno se jako žure da prokopaju drugu cijev, obzirom da prva nije prokopana, i da nije u fukciji i da ne omogućava protok saobraćaja
- kurty
- Posts: 45217
- Joined: 17/08/2008 23:29
- Location: Made in Breza
#18341 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
kad stisne... kad je rok blizu... inace je je prosjek 250h...Porodice Foht wrote: ↑22/06/2020 14:31
@kurty, a je li to fakat 12 sati se radi i to sest dana u sedmici? Na toliko sam dosao s tih 300 sati. Puno, brate!![]()
moj rekord je 342 sata... mart mjesec 2016 godine... GGM Zenica... mislim da ni jedan dan u mjesecu nisam odmorio...
imao 6 brigada... oni su mogli da se saltaju, ja sam morao svaki dan...
- drug_profi
- Posts: 65419
- Joined: 16/07/2012 16:00
#18342 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Iz nekog razloga nema onaj thanks ovdje, ali zasluzio si za post.kurty wrote: ↑22/06/2020 14:34nisam ni tvrdio suprotno...
sam sam birao struku, tako da meni niko nije kriv... cas sunce przi, prasina... par sati poslije lije ko iz kabla, i u blatu do koljena... +40 radis... -20 radis... jbg, gradjevina je...
radnici isto tako... navikne se covjek... po meni nema razlike izmedju ove radne snage i rudara. Ali, na "nas" niko ne gleda na taj nacin...
ja opet kazem... ja sam zadovoljan... ima ona vezana za inzinjere... 10tak godina operativa... 10tak projektovanje... 10tak revizija, pa nadzor... do penzije...
danas se to okrenulo... svi hoce kosuljice, velurske cipelice odmah nakon faksa... i onda imas u projektu detalje revizionog okna iz 43ce godine, stubove koji stoje u havi, iskope naopako i tako dalje... bez blata i prasine nema znanja.
a plate... tave su kakve su...
NK su cca 4KM/h, zna termine i drzati alat kako treba... do 5... majstori 6-8...
masinisti su solidno placeni, 8,9 KM/h
kamiondzije malo manje od masinista...
imal bolje..ima
imal gore... ima...
-
high_volume
- Posts: 5916
- Joined: 09/06/2010 22:51
#18343 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Oprosti Europejac, kad si već tu, uporedi nam norme u iskopu tunela za cestovni saobraćaj u BiH i drugim svjetskim državama, npr. Kina, Rusija, neke evropske države, i td. Ubijeđen sam da znaš, barem tako nastupaš ovdjetec wrote: ↑22/06/2020 14:37high_volume wrote: ↑22/06/2020 14:26Vjerovatno se jako žure da prokopaju drugu cijev, obzirom da prva nije prokopana, i da nije u fukciji i da ne omogućava protok saobraćaja![]()
![]()
![]()
Ništa, nepotrebno sa bošnjom uopšte probati diskusiju, ni ako ga zvizneš letvom mu neće ući u tikvu.
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#18344 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
tako i jest, na drugoj temi sam pisao isto o tome, o magijama koje su zamislili poslije fakulteta, tisućuiosamsto najmanje nisam ja đabe inžinjerkurty wrote: ↑22/06/2020 14:34nisam ni tvrdio suprotno...
sam sam birao struku, tako da meni niko nije kriv... cas sunce przi, prasina... par sati poslije lije ko iz kabla, i u blatu do koljena... +40 radis... -20 radis... jbg, gradjevina je...
radnici isto tako... navikne se covjek... po meni nema razlike izmedju ove radne snage i rudara. Ali, na "nas" niko ne gleda na taj nacin...
ja opet kazem... ja sam zadovoljan... ima ona vezana za inzinjere... 10tak godina operativa... 10tak projektovanje... 10tak revizija, pa nadzor... do penzije...
danas se to okrenulo... svi hoce kosuljice, velurske cipelice odmah nakon faksa... i onda imas u projektu detalje revizionog okna iz 43ce godine, stubove koji stoje u havi, iskope naopako i tako dalje... bez blata i prasine nema znanja.
a plate... tave su kakve su...
NK su cca 4KM/h, zna termine i drzati alat kako treba... do 5... majstori 6-8...
masinisti su solidno placeni, 8,9 KM/h
kamiondzije malo manje od masinista...
imal bolje..ima
imal gore... ima...
to mogu ovi po državnim, prst u uho i svira radio
ali opet muško kojem je do ležanja 40 godina meni nije jasno
mora se raditi
- drug_profi
- Posts: 65419
- Joined: 16/07/2012 16:00
#18345 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ma ogulis se uceci da steknes papir. Hajd i ako nisi nista naucio, zar ti nije u interesu da makar kroz praksu naucis neke osnovne stvari da mozes da se prodas kao inzenjer, da si sam svoj gazda a ne da zavisis od toga ko je pobjedio na izborima.
-
tec
- Posts: 1084
- Joined: 15/12/2011 15:25
#18346 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
U BiH norme za iskop tunela su u skladu sa normama EU JER IH NJIHOVE BANKE FINANCIRAJU. Kina i Rusija su pojmovi u čemu?high_volume wrote: ↑22/06/2020 14:52Oprosti Europejac, kad si već tu, uporedi nam norme u iskopu tunela za cestovni saobraćaj u BiH i drugim svjetskim državama, npr. Kina, Rusija, neke evropske države, i td. Ubijeđen sam da znaš, barem tako nastupaš ovdjetec wrote: ↑22/06/2020 14:37high_volume wrote: ↑22/06/2020 14:26
Vjerovatno se jako žure da prokopaju drugu cijev, obzirom da prva nije prokopana, i da nije u fukciji i da ne omogućava protok saobraćaja![]()
![]()
![]()
Ništa, nepotrebno sa bošnjom uopšte probati diskusiju, ni ako ga zvizneš letvom mu neće ući u tikvu.
- drug_profi
- Posts: 65419
- Joined: 16/07/2012 16:00
#18347 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Da citiram sam sebe posto pricamo o tunelima, a niko da potkrijepi brzinu proboja od 5 metara dnevno NAT-om, nekakvim detaljima...drug_profi wrote: ↑22/06/2020 14:02 Hajmo pojasniti ako moze. Za laike u koje i ja spadam: NAT je princip gdje se buse rupe određene dubine u koje se stavlja eksploziv, njime lomi stijena koja se zatim odvozi bagerima, nakon toga se ucvrscava svod šipovima i spric betonom, pa onda opet sve ispocetka. Jel tako nekako?
Koliko ovih ciklusa se moze uraditi za jedan dan, i koliko maksimalno moze da se ocekuje da bude dugacak jedan korak u krecnjackoj stijeni?
-
Q_Line
- Posts: 452
- Joined: 29/04/2004 09:48
- Location: Zenica
#18348 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Od tunela Kvanj do petlje Mostar jug, znači oko 10-ak kilometara, autoput ide tačno ratnom linijom razdvajanja Armije RBiH i HVO-a... Doslovno!
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#18349 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa logicno, ja sam prije 2 god pisao ovdje da se islo na to da se osnuje JP AC HZHB, i hoce i dalje da imaju tu opciju, u autocestama je sve zivo podjeljeno, do nedavno su imali 2 upravne zgrade, jednu u muslimana jednu u hrvata, pa su se ipak nasli negdje na pola puta 
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#18350 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Koridor Vc svakako uglavnom prolazi kroz područja naseljena pretežno Bošnjacima, otkako pređe Neretvu kod Počitelja pa gotovo sve do Posavine.
Naravno, ne treba ovaj projekat etnički farbati, ali eto u tom segmentu bi se moglo reći da Bošnjaci imaju najveći interes za ovim putem.
Hrvatima u Hercegovini je trenutno najvažnija Južna obilaznica Mostara, te brza cesta Mostar - Široki Brijeg - granica RH.
Sve ostalo je manje više i nebitno, sabotaža je izvedena u Poslovnoj zoni Vitez i mislim da dalje nemaju interes da opstruiraju bilo šta.
Naravno, ne treba ovaj projekat etnički farbati, ali eto u tom segmentu bi se moglo reći da Bošnjaci imaju najveći interes za ovim putem.
Hrvatima u Hercegovini je trenutno najvažnija Južna obilaznica Mostara, te brza cesta Mostar - Široki Brijeg - granica RH.
Sve ostalo je manje više i nebitno, sabotaža je izvedena u Poslovnoj zoni Vitez i mislim da dalje nemaju interes da opstruiraju bilo šta.
