Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#18301 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

probook wrote: 21/06/2020 09:26 Katastrofa je ovo rjesenje oko Mostara Tu je pobjedila politika, a ne struka. Pruzili autoput da Hrvati iz Mostara i Zapadne Hercegovine ne moraju ici na tzv istocnu stranu da bi se ukljucili na autoput.

U nas se sve mora nacionalno podijeliti
Pa petlja i autoput su upravo na istočnoj strani? :D

A koja je bila alternativa ovoj trasi? Misliš na onu iznad Blagaja? Morao bi se serpentinama vozati ko "pajks pik" tura da bi došao do autoputa. Pola auta bi crklo do autoputa.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18302 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja mosta i graničnog prijelaza Svilaj - 19. 06. 2020. @ theAlien (SSC)

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18303 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Image

Image

Image

Image

Image
edin_the
Posts: 301
Joined: 26/08/2014 16:14

#18304 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by edin_the »

Haris.ba wrote: 21/06/2020 11:02
probook wrote: 21/06/2020 09:26 Katastrofa je ovo rjesenje oko Mostara Tu je pobjedila politika, a ne struka. Pruzili autoput da Hrvati iz Mostara i Zapadne Hercegovine ne moraju ici na tzv istocnu stranu da bi se ukljucili na autoput.

U nas se sve mora nacionalno podijeliti
Pa petlja i autoput su upravo na istočnoj strani? :D

A koja je bila alternativa ovoj trasi? Misliš na onu iznad Blagaja? Morao bi se serpentinama vozati ko "pajks pik" tura da bi došao do autoputa. Pola auta bi crklo do autoputa.
Trasa autoputa je krojena politički ali daleko više u korist "bošnjačkih" teritorija nego "hrvatskih". Zato autoput odjednom prelazi na istočnu obalu Neretve kod Počitelja preskupim mostom koji je dug kilometar a visok 100m i onda prolazi kroz pustoš u rejonu Domanovića da bi sišao u Bunu (kroz tunel Kvanj od kilometar i po) i zaobišao grad s istočne strane. Trasa je mogla od Međugroja ići prema Čitluku i polako se spuštati prema Mostaru da bi tek negdje oko Alumija prešla na istočnu obalu. Tako bi autoput bio jeftiniji (barem po pitanju objekata) i opsluživao daleko više stanovništva i privrede, a po usvojenoj trasi ide kroz goleti koje nisu žive duše vidjele samo da bi išao "istočnom" stranom
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#18305 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

edin_the wrote: 21/06/2020 12:55 Trasa autoputa je krojena politički ali daleko više u korist "bošnjačkih" teritorija nego "hrvatskih". Zato autoput odjednom prelazi na istočnu obalu Neretve kod Počitelja preskupim mostom koji je dug kilometar a visok 100m i onda prolazi kroz pustoš u rejonu Domanovića da bi sišao u Bunu (kroz tunel Kvanj od kilometar i po) i zaobišao grad s istočne strane. Trasa je mogla od Međugroja ići prema Čitluku i polako se spuštati prema Mostaru da bi tek negdje oko Alumija prešla na istočnu obalu. Tako bi autoput bio jeftiniji (barem po pitanju objekata) i opsluživao daleko više stanovništva i privrede, a po usvojenoj trasi ide kroz goleti koje nisu žive duše vidjele samo da bi išao "istočnom" stranom
Kuda bi se sišlo kod Aluminija? I opet na kraju završiš kod aerodroma. Kuda dalje? Opet ti treba onda most preko Neretve.
Ja znam za ideju da se ide zapadnom visoravni iznad Mostara, te da autoput ne silazi uopće kod Aluminija ili aerodroma, već samo negdje u Vrapčićima, paa bi se išlo ili kanjonom Neretve ili kroz Prenj. Tako južnije od Mostara prolaziš magistralom da bi došao do autoputa. A ako ćeš na autoput južnije - na Čapljinu.

Jeste politika igrala. Ali, malo i logika. Ne odustaje se od jonskog koridora. Opet ti treba most koji će preći Neretvu.
archi_a
Posts: 11872
Joined: 11/12/2011 18:11

#18306 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by archi_a »

Tunel Prenj najveći i nazahtjevniji objekat na autocesti na koridoru 5c trebao bi se početi graditi u drugoj polovici naredne godine, a izgradnja tog tunela koji će biti jedan od tri najduža u Evropi planirano je da traje 6 godina, izjavio je izvršni direktor Autocesta FBiH Adem Zolj, prenosi Hrvatski Medijski Servis (HMS).
Kreditna sredstva u iznosu od 600 miliona eura za izgradnju tunela Prenj već su osigurale Evropska banka za obnovu i razvoj i Evropska investicijska banka. (Ranije se pisalo da će tunel biti dug preko 10 kilometara, napomena BI).

– Ovo je generacijski podhvat, vrlo izazovan, zahtjevan, ne znamo što će nas sve dočekati u utrobi Prenja, možda će tamo biti jezera, pa ćemo možda morati graditi i neki most, ali sadašnja je procjena da će izgradnja “kralja”, kako smo prozvali tunel Prenj, trajati 6 do 7 godina – kazao je Zolj za HMS.

U tom razdoblju, dakle do 2027. odnosno 2028. godine trebala bi, prema riječima Zolja, biti završena izgradnja kompletne autoceste kroz Bosnu i Hercegovinu duge 335 kilometara od Bijače na jugu do Svilaja na sjeveru, na panevropskom koridoru 5C.

Na jugu, u Hercegovini trenutno se izvode radovi na dvije dionice; Zvirovići ( kod Međugorja) – Počitelj dugoj 10,5 kilometara, te mostu Počitelj preko rijeke Neretve dugom blizu 1.000 metara i visokom 100 metara, koji bi trebali biti završeni do kraja 2022., te dionici Počitelj-Buna, dugoj 7,2 kilometra, koja će biti gotova za tri do četiri mjeseca.

U naredna dva mjeseca trebala bi početi radovi na dionici Buna-tunel Kvanj, koja bi trebala biti završena 2022. godine, a godinu kasnije autocesta bi s juga došla do petlje Mostar jug, koja će se nalaziti u blizini Zračne luke.

Na sjeveru Hercegovine, odnosno na granici Hercegovine i Bosne, već dva mjeseca probija se tunel Ivan, a za dva mjeseca bit će izabran izvođač za 7 km dugu dionicu Tarčin-Tunel Ivan.

U proljeće 2022 planiran je završetak izgradnje te dionice i tunela Ivan čime će autocesta stići do Bradine. Za dionicu Bradina-Ovčari kod Konjica dugu 11 km, prema riječima izvršnog direktora Autocesta FBiH radit će se novi projekat budući je došlo do promijene trase.

Gradnja i u centralnoj Bosni
U središnjem dijelu privode se kraju radovi na iznimno zahtjevoj dionici autoceste Zenica jug-Zenica sjever, do Vranduka duge 11 kilometara, koja bi trebala biti otvorena krajem novembra ove godine.

U međuvremenu je ugovorena izgradnja još dvije dionice Vranduk-Nemila i Nemila-Poprikuše odnosno Žepče jug s tim da se dionica do Nemile planira završiti do ljeta 2022. godine.

Za dionicu Putnikovo Brdo, odnosno Doboj Jug-Medakovo dugu 8 kilometara, također je osigurano 60 miliona eura kreditnih sredstava od EBRD i u ovoj godini bit će raspisan natječaj za izgradnju te dionice, a trenutno se projektiraju dionice Medakovo-Žepče sjever i Žepče sjever-Žepče jug. Kada projektiranje završi planira se raspisati tender za obje ove dionice koje su ukupne dužine 35 kilometara.
User avatar
Hame_
Posts: 7605
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Srebrenik, Županija tuzlanska, HiB, Europa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce,... odosmo u PM!
Contact:

#18307 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Hame_ »

archi_a wrote: 21/06/2020 16:30izjavio je izvršni direktor Autocesta FBiH Adem Zolj
Odo se zoljom zoljnjut (uhljebe x2) :lol:

Ovo je generacijski podhvat, vrlo izazovan, zahtjevan, ne znamo što će nas sve dočekati u utrobi Prenja, možda će tamo biti jezera, pa ćemo možda morati graditi i neki most

Odo se zoljom zoljnjut :-)
tyrdh
Posts: 145
Joined: 21/01/2014 15:00

#18308 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tyrdh »

Hame_ wrote: 21/06/2020 17:45
archi_a wrote: 21/06/2020 16:30izjavio je izvršni direktor Autocesta FBiH Adem Zolj
Odo se zoljom zoljnjut (uhljebe x2) :lol:

Ovo je generacijski podhvat, vrlo izazovan, zahtjevan, ne znamo što će nas sve dočekati u utrobi Prenja, možda će tamo biti jezera, pa ćemo možda morati graditi i neki most

Odo se zoljom zoljnjut :-)
Zasto? Prenj je krška planina, a jedna od osobina takvog reljefa je da ima velike sisteme pecina i podzemnih voda.
Tako da, sve je moguce, pa i most u planini. E to bi bio silan poduhvat i prizor.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#18309 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

Pričao mi je poznanik koji ima bruku zemlje na Zaliku u Mostaru (negdje blizu kuda bi i trebao autoput proći) da je radio privatno bušotine za vodu. To se nalazi na brdu iznad postojeće magistrale kroz Mostar radi orjentacije. Više radi navodnjavanja zemlje za poljoprivredu, ali eto, ako može i za piće.

I kaže da je puknuo jednu dublju bušotinu. I otprilike na nadmorskoj gdje je Neretva nabušio ogroman rezervoar vode koji ima odlike podzemne rijeke. Objašnjavao mi je zato misli da je to rijeka koja teče paralelno u istom smjeru sa Neretvom, ali nisam ga uspio skontati. Uglavnom, znam da mi je pričao da Hercegovina ima više prosječno vode nego Bosna, ali zbog kraškog sastava dosta ode u zemlju.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#18310 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by high_volume »

Haris.ba wrote: 21/06/2020 18:38 Pričao mi je poznanik koji ima bruku zemlje na Zaliku u Mostaru (negdje blizu kuda bi i trebao autoput proći) da je radio privatno bušotine za vodu. To se nalazi na brdu iznad postojeće magistrale kroz Mostar radi orjentacije. Više radi navodnjavanja zemlje za poljoprivredu, ali eto, ako može i za piće.

I kaže da je puknuo jednu dublju bušotinu. I otprilike na nadmorskoj gdje je Neretva nabušio ogroman rezervoar vode koji ima odlike podzemne rijeke. Objašnjavao mi je zato misli da je to rijeka koja teče paralelno u istom smjeru sa Neretvom, ali nisam ga uspio skontati. Uglavnom, znam da mi je pričao da Hercegovina ima više prosječno vode nego Bosna, ali zbog kraškog sastava dosta ode u zemlju.
Pa jedna od teorija je i da ispod Amazona teče još jedna rijeka veličine Amazona.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18311 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Odstupanja od prošlog i trenutnog projekta Mostarske obilaznice [ŠIROKA VERZIJA]

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18312 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Hame_ wrote: 21/06/2020 17:45
archi_a wrote: 21/06/2020 16:30izjavio je izvršni direktor Autocesta FBiH Adem Zolj
Odo se zoljom zoljnjut (uhljebe x2) :lol:

Ovo je generacijski podhvat, vrlo izazovan, zahtjevan, ne znamo što će nas sve dočekati u utrobi Prenja, možda će tamo biti jezera, pa ćemo možda morati graditi i neki most

Odo se zoljom zoljnjut :-)
Tokom izgradnje tunela Vrata (257m) u Hrvatskoj, 2006. godine, pronađena je pećina / kaverna, pa je izvođač radova, Viadukt bio prinuđen graditi most, koji se i ne vidi naravno, usred tunela, kako bi tunel učinio funkcionalnim.

O izgradnji ovog mosta u tunelu, možeš pročitati nešto više u ovom naučnom članku.

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18313 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja mosta Gradiška- 20. 06. 2020. @ theAlien (SSC)

Image

Image

Image

Image
User avatar
Porodice Foht
Posts: 3715
Joined: 14/01/2019 04:56

#18314 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Porodice Foht »

´´Kreditna sredstva u iznosu od 600 miliona eura za izgradnju tunela Prenj već je osigurala Europska banka za obnovu i razvoj i Europska investicijska banka.

– Ovo je generacijski poduhvat, vrlo izazovan, zahtjevan, ne znamo što će nas sve dočekati u utrobi Prenja, možda će tamo biti jezera, pa ćemo možda morati graditi i neki most, ali sadašnja je procjena da će izgradnja “kralja”, kako smo prozvali tunel Prenj, trajati 6 do 7 godina, kazao je Zolj.

U tom razdoblju, dakle do 2027.odnosno 2028. godine trebala bi, prema riječima Zolja, biti završena kompletna izgradnja autocesta kroz Bosnu i Hercegovinu duge 335 kilometara od Bijače na jugu do Svilaja na sjeveru, na paneuropskom koridoru Vc.

Na jugu, u Hercegovini trenutno se izvode radovi na dvije dionice; Zvirovići ( kod Međugorja)- Počitelj dugoj 10, 5 kilometara, te mostu Počitelj preko rijeke Neretve dugom blizu 1000 metara i visokom 100 metara, koji bi trebali biti završeni do kraja 2022., te dionici Počitelj- Buna, dugoj 7,2 kilometra, koja će biti gotova za tri do četiri mjeseca.

U naredna dva mjeseca trebala bi početi radovi na dionici Buna-tunel Kvanj, koja bi trebala biti završena 2022. godine, a godinu kasnije autocesta bi s juga došla do petlje Mostar jug, koja će se nalaziti u blizini Zračne luke.

Na sjeveru Hercegovine, odnosno na granici Hercegovine i Bosne, već dva mjeseca probija se tunel Ivan, a za dva mjeseca bit će izabran izvođač za 7 km dugu dionicu Tarčin- Tunel Ivan.

U proljeće 2022. planiran je završetak izgradnje te dionice i tunela Ivan čime će autocesta stići do Bradine. Za dionicu Bradina- Ovčari kod Konjica dugu 11 km, prema riječima izvršnog direktora Autocesta FBiH radit će se novi projekat budući je došlo do promijene trase.

U središnjem dijelu privode se kraju radovi na iznimno zahtjevoj dionici autoceste Zenica jug- Zenica sjever, do Vranduka duge 11 kilometara, koja bi trebala biti otvorena krajem studenog ove godine.
U međuvremenu je ugovorena izgradnja još dvije dionice Vranduk- Nemila i Nemila-Poprikuše odnosno Žepče jug s tim da se dionica do Nemile planira završiti do ljeta 2022. godine.

Za dionicu Putnikovo Brdo, odnosno Doboj Jug- Medakovo dugu 8 kilometara, također je osigurana 60 miliona eura kreditnih sredstava od EBRD i u ovoj godini bit će raspisan natječaj za izgradnju te dionice, a trenutno se projektiraju dionice Medakovo- Žepče sjever i Žepče sjever – Žepče jug. Kada projektiranje završi planira se raspisati tender za obje ove dionice koje su ukupne dužine 35 kilometara.´´(Oslobodjenje)

Sve fino pobrojali i kobajagi gotovo do 2028 g. A Odzak -Rudanka, drugovi neimari? :?
elk
Posts: 3153
Joined: 14/08/2006 12:03

#18315 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by elk »

Ma i prije 2028...dvojac zolj - terzic je dobitna kombinacija :lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 65418
Joined: 16/07/2012 16:00

#18316 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

hajmo malo problematizovati ovaj rok gradnje "kralja" :mrgreen: .
cca.10500 metara
7 godina ima 2555 dana.
4,1 metar dnevno proboja se mora uraditi da bi se stiglo zavrsiti u tom roku. A gdje je opremanje i ostalo?
Po informacijama iz stampe, tunel Hranjen se busi dosta sporije.
A na Prenju je rijec o slicnoj, ako ne i goroj stijeni koja je nestabilna i neispitana.
10-12 godina je moja procjena i bar 30% proboj budzeta.
neki
Posts: 7952
Joined: 17/02/2005 07:57

#18317 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

drug_profi wrote: 22/06/2020 10:07 hajmo malo problematizovati ovaj rok gradnje "kralja" :mrgreen: .
cca.10500 metara
7 godina ima 2555 dana.
4,1 metar dnevno proboja se mora uraditi da bi se stiglo zavrsiti u tom roku. A gdje je opremanje i ostalo?
Po informacijama iz stampe, tunel Hranjen se busi dosta sporije.
A na Prenju je rijec o slicnoj, ako ne i goroj stijeni koja je nestabilna i neispitana.
10-12 godina je moja procjena i bar 30% proboj budzeta.
Metodom kojom se buše tuneli kod nas može se probiti cca 10m tunela dnevno, tako da je rok od 6 godina za Prenj realan. Hranjen se dobrim dijelom buši kroz zemlju dok je u prenju isključivo stijena koja je povoljnija za prokop. Takođe hranjen EA radi sa pola potrebnog kapaciteta iz razloga u koje ne bih ulazio
User avatar
geralt
Posts: 6439
Joined: 14/09/2017 12:45

#18318 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by geralt »

Hame_ wrote: 21/06/2020 17:45 Ovo je generacijski podhvat, vrlo izazovan, zahtjevan, ne znamo što će nas sve dočekati u utrobi Prenja, možda će tamo biti jezera, pa ćemo možda morati graditi i neki most
A mozda se u Prenju krije i Balrog.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8361
Joined: 08/05/2017 19:17

#18319 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Tesla Edison »

neki wrote: 22/06/2020 10:57
drug_profi wrote: 22/06/2020 10:07 hajmo malo problematizovati ovaj rok gradnje "kralja" :mrgreen: .
cca.10500 metara
7 godina ima 2555 dana.
4,1 metar dnevno proboja se mora uraditi da bi se stiglo zavrsiti u tom roku. A gdje je opremanje i ostalo?
Po informacijama iz stampe, tunel Hranjen se busi dosta sporije.
A na Prenju je rijec o slicnoj, ako ne i goroj stijeni koja je nestabilna i neispitana.
10-12 godina je moja procjena i bar 30% proboj budzeta.
Metodom kojom se buše tuneli kod nas može se probiti cca 10m tunela dnevno, tako da je rok od 6 godina za Prenj realan. Hranjen se dobrim dijelom buši kroz zemlju dok je u prenju isključivo stijena koja je povoljnija za prokop. Takođe hranjen EA radi sa pola potrebnog kapaciteta iz razloga u koje ne bih ulazio
Nova austrijska metoda ili?

Kod nas se tuneli buše istom metodom kojom su se bušili u 1800-tih godina.

Ovim da se buši, Prenj bi bio završen za manje od godinu dana.

User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#18320 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

geralt wrote: 22/06/2020 11:17A mozda se u Prenju krije i Balrog.
Je li stvarno toliko smiješno ili ste samo neinformisani, da inžinjeri tokom izgradnje tunela nalete na pećine i ogromne podzemne vode.

Pa u Hranjen nisu ušli ni kilometar, a skoro da su na jezero naišli.

User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#18321 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

jest lijepo sjediti sad u kontejneru na gradilistu Vc, gledati gore i moliti Boga da stane, da se bar šta uradi... gledati dole i koracati, kad izadjete iz tog istog kontejnera i nadati se da nije "dublja od 20 cm" inace mjenjaj čarape... i citati pojedince na ovoj temi...
nama u operativi je potrebno inzinjera, operativaca... molim Vas posaljite samo kontakte, i sutra na posao... bez cv-a, i bilo cega drugoga...
1400 KM + topli + prevoz... sad je frka pa ce biti cca 300 radni sati mjesecno... zimi je to cca 240h... godisnji planirajte iza izbora... bujrum sutra :kiss: :kiss:
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#18322 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by high_volume »

neki wrote: 22/06/2020 10:57
drug_profi wrote: 22/06/2020 10:07 hajmo malo problematizovati ovaj rok gradnje "kralja" :mrgreen: .
cca.10500 metara
7 godina ima 2555 dana.
4,1 metar dnevno proboja se mora uraditi da bi se stiglo zavrsiti u tom roku. A gdje je opremanje i ostalo?
Po informacijama iz stampe, tunel Hranjen se busi dosta sporije.
A na Prenju je rijec o slicnoj, ako ne i goroj stijeni koja je nestabilna i neispitana.
10-12 godina je moja procjena i bar 30% proboj budzeta.
Metodom kojom se buše tuneli kod nas može se probiti cca 10m tunela dnevno, tako da je rok od 6 godina za Prenj realan. Hranjen se dobrim dijelom buši kroz zemlju dok je u prenju isključivo stijena koja je povoljnija za prokop. Takođe hranjen EA radi sa pola potrebnog kapaciteta iz razloga u koje ne bih ulazio
Turci su u Tarčinu bušili 5 m tunela dnevno

Image

Metodom koju primjenjuju naši građevinari Prenj se može probušiti za nekih 60-70 godina, pod uslovom da im se mašine ne kvare

Image
Image


Koje su građevinske noorme na svjetskim tržištima, koliko metara dnevno buše kineske kompanije i druge?


Edit: Evo, @Tesla je postavio sličan komentar
Dr Arsla
Posts: 2076
Joined: 05/01/2013 16:16

#18323 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dr Arsla »

kurty wrote: 22/06/2020 11:44 jest lijepo sjediti sad u kontejneru na gradilistu Vc, gledati gore i moliti Boga da stane, da se bar šta uradi... gledati dole i koracati, kad izadjete iz tog istog kontejnera i nadati se da nije "dublja od 20 cm" inace mjenjaj čarape... i citati pojedince na ovoj temi...
nama u operativi je potrebno inzinjera, operativaca... molim Vas posaljite samo kontakte, i sutra na posao... bez cv-a, i bilo cega drugoga...
1400 KM + topli + prevoz... sad je frka pa ce biti cca 300 radni sati mjesecno... zimi je to cca 240h... godisnji planirajte iza izbora... bujrum sutra :kiss: :kiss:
Jel uslov da ti je babo efendija i da te malo pogura IZ, malo stranka ? Naravno misli se na rukovodeće pozicije a ne šljakerske
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#18324 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by allem_77 »

So What! wrote: 22/06/2020 11:34
geralt wrote: 22/06/2020 11:17A mozda se u Prenju krije i Balrog.
Je li stvarno toliko smiješno ili ste samo neinformisani, da inžinjeri tokom izgradnje tunela nalete na pećine i ogromne podzemne vode.

Pa u Hranjen nisu ušli ni kilometar, a skoro da su na jezero naišli.

Da hoće naletiti na dijamante, zlato, srebro...
Uglja i vode imamo dovoljno. :D
User avatar
kurty
Posts: 45217
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#18325 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by kurty »

Dr Arsla wrote: 22/06/2020 11:59
kurty wrote: 22/06/2020 11:44 jest lijepo sjediti sad u kontejneru na gradilistu Vc, gledati gore i moliti Boga da stane, da se bar šta uradi... gledati dole i koracati, kad izadjete iz tog istog kontejnera i nadati se da nije "dublja od 20 cm" inace mjenjaj čarape... i citati pojedince na ovoj temi...
nama u operativi je potrebno inzinjera, operativaca... molim Vas posaljite samo kontakte, i sutra na posao... bez cv-a, i bilo cega drugoga...
1400 KM + topli + prevoz... sad je frka pa ce biti cca 300 radni sati mjesecno... zimi je to cca 240h... godisnji planirajte iza izbora... bujrum sutra :kiss: :kiss:
Jel uslov da ti je babo efendija i da te malo pogura IZ, malo stranka ? Naravno misli se na rukovodeće pozicije a ne šljakerske
Ne znam za efendije i IZ... A da ima pogrešnih ljudi na pogrešnim funkcijama... Itekako ima
A vjerujte da se kvaliteta rada jako brzo isplati... Brzo se moze penjati u hijerhiji komandovanja
Post Reply