Pa petlja i autoput su upravo na istočnoj strani?
A koja je bila alternativa ovoj trasi? Misliš na onu iznad Blagaja? Morao bi se serpentinama vozati ko "pajks pik" tura da bi došao do autoputa. Pola auta bi crklo do autoputa.
Moderator: anex
Pa petlja i autoput su upravo na istočnoj strani?





Trasa autoputa je krojena politički ali daleko više u korist "bošnjačkih" teritorija nego "hrvatskih". Zato autoput odjednom prelazi na istočnu obalu Neretve kod Počitelja preskupim mostom koji je dug kilometar a visok 100m i onda prolazi kroz pustoš u rejonu Domanovića da bi sišao u Bunu (kroz tunel Kvanj od kilometar i po) i zaobišao grad s istočne strane. Trasa je mogla od Međugroja ići prema Čitluku i polako se spuštati prema Mostaru da bi tek negdje oko Alumija prešla na istočnu obalu. Tako bi autoput bio jeftiniji (barem po pitanju objekata) i opsluživao daleko više stanovništva i privrede, a po usvojenoj trasi ide kroz goleti koje nisu žive duše vidjele samo da bi išao "istočnom" stranom
Kuda bi se sišlo kod Aluminija? I opet na kraju završiš kod aerodroma. Kuda dalje? Opet ti treba onda most preko Neretve.edin_the wrote: ↑21/06/2020 12:55 Trasa autoputa je krojena politički ali daleko više u korist "bošnjačkih" teritorija nego "hrvatskih". Zato autoput odjednom prelazi na istočnu obalu Neretve kod Počitelja preskupim mostom koji je dug kilometar a visok 100m i onda prolazi kroz pustoš u rejonu Domanovića da bi sišao u Bunu (kroz tunel Kvanj od kilometar i po) i zaobišao grad s istočne strane. Trasa je mogla od Međugroja ići prema Čitluku i polako se spuštati prema Mostaru da bi tek negdje oko Alumija prešla na istočnu obalu. Tako bi autoput bio jeftiniji (barem po pitanju objekata) i opsluživao daleko više stanovništva i privrede, a po usvojenoj trasi ide kroz goleti koje nisu žive duše vidjele samo da bi išao "istočnom" stranom
Tunel Prenj najveći i nazahtjevniji objekat na autocesti na koridoru 5c trebao bi se početi graditi u drugoj polovici naredne godine, a izgradnja tog tunela koji će biti jedan od tri najduža u Evropi planirano je da traje 6 godina, izjavio je izvršni direktor Autocesta FBiH Adem Zolj, prenosi Hrvatski Medijski Servis (HMS).
Kreditna sredstva u iznosu od 600 miliona eura za izgradnju tunela Prenj već su osigurale Evropska banka za obnovu i razvoj i Evropska investicijska banka. (Ranije se pisalo da će tunel biti dug preko 10 kilometara, napomena BI).
– Ovo je generacijski podhvat, vrlo izazovan, zahtjevan, ne znamo što će nas sve dočekati u utrobi Prenja, možda će tamo biti jezera, pa ćemo možda morati graditi i neki most, ali sadašnja je procjena da će izgradnja “kralja”, kako smo prozvali tunel Prenj, trajati 6 do 7 godina – kazao je Zolj za HMS.
U tom razdoblju, dakle do 2027. odnosno 2028. godine trebala bi, prema riječima Zolja, biti završena izgradnja kompletne autoceste kroz Bosnu i Hercegovinu duge 335 kilometara od Bijače na jugu do Svilaja na sjeveru, na panevropskom koridoru 5C.
Na jugu, u Hercegovini trenutno se izvode radovi na dvije dionice; Zvirovići ( kod Međugorja) – Počitelj dugoj 10,5 kilometara, te mostu Počitelj preko rijeke Neretve dugom blizu 1.000 metara i visokom 100 metara, koji bi trebali biti završeni do kraja 2022., te dionici Počitelj-Buna, dugoj 7,2 kilometra, koja će biti gotova za tri do četiri mjeseca.
U naredna dva mjeseca trebala bi početi radovi na dionici Buna-tunel Kvanj, koja bi trebala biti završena 2022. godine, a godinu kasnije autocesta bi s juga došla do petlje Mostar jug, koja će se nalaziti u blizini Zračne luke.
Na sjeveru Hercegovine, odnosno na granici Hercegovine i Bosne, već dva mjeseca probija se tunel Ivan, a za dva mjeseca bit će izabran izvođač za 7 km dugu dionicu Tarčin-Tunel Ivan.
U proljeće 2022 planiran je završetak izgradnje te dionice i tunela Ivan čime će autocesta stići do Bradine. Za dionicu Bradina-Ovčari kod Konjica dugu 11 km, prema riječima izvršnog direktora Autocesta FBiH radit će se novi projekat budući je došlo do promijene trase.
Gradnja i u centralnoj Bosni
U središnjem dijelu privode se kraju radovi na iznimno zahtjevoj dionici autoceste Zenica jug-Zenica sjever, do Vranduka duge 11 kilometara, koja bi trebala biti otvorena krajem novembra ove godine.
U međuvremenu je ugovorena izgradnja još dvije dionice Vranduk-Nemila i Nemila-Poprikuše odnosno Žepče jug s tim da se dionica do Nemile planira završiti do ljeta 2022. godine.
Za dionicu Putnikovo Brdo, odnosno Doboj Jug-Medakovo dugu 8 kilometara, također je osigurano 60 miliona eura kreditnih sredstava od EBRD i u ovoj godini bit će raspisan natječaj za izgradnju te dionice, a trenutno se projektiraju dionice Medakovo-Žepče sjever i Žepče sjever-Žepče jug. Kada projektiranje završi planira se raspisati tender za obje ove dionice koje su ukupne dužine 35 kilometara.
Odo se zoljom zoljnjut (uhljebe x2)
Zasto? Prenj je krška planina, a jedna od osobina takvog reljefa je da ima velike sisteme pecina i podzemnih voda.
Pa jedna od teorija je i da ispod Amazona teče još jedna rijeka veličine Amazona.Haris.ba wrote: ↑21/06/2020 18:38 Pričao mi je poznanik koji ima bruku zemlje na Zaliku u Mostaru (negdje blizu kuda bi i trebao autoput proći) da je radio privatno bušotine za vodu. To se nalazi na brdu iznad postojeće magistrale kroz Mostar radi orjentacije. Više radi navodnjavanja zemlje za poljoprivredu, ali eto, ako može i za piće.
I kaže da je puknuo jednu dublju bušotinu. I otprilike na nadmorskoj gdje je Neretva nabušio ogroman rezervoar vode koji ima odlike podzemne rijeke. Objašnjavao mi je zato misli da je to rijeka koja teče paralelno u istom smjeru sa Neretvom, ali nisam ga uspio skontati. Uglavnom, znam da mi je pričao da Hercegovina ima više prosječno vode nego Bosna, ali zbog kraškog sastava dosta ode u zemlju.
Tokom izgradnje tunela Vrata (257m) u Hrvatskoj, 2006. godine, pronađena je pećina / kaverna, pa je izvođač radova, Viadukt bio prinuđen graditi most, koji se i ne vidi naravno, usred tunela, kako bi tunel učinio funkcionalnim.





Metodom kojom se buše tuneli kod nas može se probiti cca 10m tunela dnevno, tako da je rok od 6 godina za Prenj realan. Hranjen se dobrim dijelom buši kroz zemlju dok je u prenju isključivo stijena koja je povoljnija za prokop. Takođe hranjen EA radi sa pola potrebnog kapaciteta iz razloga u koje ne bih ulaziodrug_profi wrote: ↑22/06/2020 10:07 hajmo malo problematizovati ovaj rok gradnje "kralja".
cca.10500 metara
7 godina ima 2555 dana.
4,1 metar dnevno proboja se mora uraditi da bi se stiglo zavrsiti u tom roku. A gdje je opremanje i ostalo?
Po informacijama iz stampe, tunel Hranjen se busi dosta sporije.
A na Prenju je rijec o slicnoj, ako ne i goroj stijeni koja je nestabilna i neispitana.
10-12 godina je moja procjena i bar 30% proboj budzeta.
Nova austrijska metoda ili?neki wrote: ↑22/06/2020 10:57Metodom kojom se buše tuneli kod nas može se probiti cca 10m tunela dnevno, tako da je rok od 6 godina za Prenj realan. Hranjen se dobrim dijelom buši kroz zemlju dok je u prenju isključivo stijena koja je povoljnija za prokop. Takođe hranjen EA radi sa pola potrebnog kapaciteta iz razloga u koje ne bih ulaziodrug_profi wrote: ↑22/06/2020 10:07 hajmo malo problematizovati ovaj rok gradnje "kralja".
cca.10500 metara
7 godina ima 2555 dana.
4,1 metar dnevno proboja se mora uraditi da bi se stiglo zavrsiti u tom roku. A gdje je opremanje i ostalo?
Po informacijama iz stampe, tunel Hranjen se busi dosta sporije.
A na Prenju je rijec o slicnoj, ako ne i goroj stijeni koja je nestabilna i neispitana.
10-12 godina je moja procjena i bar 30% proboj budzeta.
Turci su u Tarčinu bušili 5 m tunela dnevnoneki wrote: ↑22/06/2020 10:57Metodom kojom se buše tuneli kod nas može se probiti cca 10m tunela dnevno, tako da je rok od 6 godina za Prenj realan. Hranjen se dobrim dijelom buši kroz zemlju dok je u prenju isključivo stijena koja je povoljnija za prokop. Takođe hranjen EA radi sa pola potrebnog kapaciteta iz razloga u koje ne bih ulaziodrug_profi wrote: ↑22/06/2020 10:07 hajmo malo problematizovati ovaj rok gradnje "kralja".
cca.10500 metara
7 godina ima 2555 dana.
4,1 metar dnevno proboja se mora uraditi da bi se stiglo zavrsiti u tom roku. A gdje je opremanje i ostalo?
Po informacijama iz stampe, tunel Hranjen se busi dosta sporije.
A na Prenju je rijec o slicnoj, ako ne i goroj stijeni koja je nestabilna i neispitana.
10-12 godina je moja procjena i bar 30% proboj budzeta.



Jel uslov da ti je babo efendija i da te malo pogura IZ, malo stranka ? Naravno misli se na rukovodeće pozicije a ne šljakerskekurty wrote: ↑22/06/2020 11:44 jest lijepo sjediti sad u kontejneru na gradilistu Vc, gledati gore i moliti Boga da stane, da se bar šta uradi... gledati dole i koracati, kad izadjete iz tog istog kontejnera i nadati se da nije "dublja od 20 cm" inace mjenjaj čarape... i citati pojedince na ovoj temi...
nama u operativi je potrebno inzinjera, operativaca... molim Vas posaljite samo kontakte, i sutra na posao... bez cv-a, i bilo cega drugoga...
1400 KM + topli + prevoz... sad je frka pa ce biti cca 300 radni sati mjesecno... zimi je to cca 240h... godisnji planirajte iza izbora... bujrum sutra![]()
![]()
Da hoće naletiti na dijamante, zlato, srebro...
Ne znam za efendije i IZ... A da ima pogrešnih ljudi na pogrešnim funkcijama... Itekako imaDr Arsla wrote: ↑22/06/2020 11:59Jel uslov da ti je babo efendija i da te malo pogura IZ, malo stranka ? Naravno misli se na rukovodeće pozicije a ne šljakerskekurty wrote: ↑22/06/2020 11:44 jest lijepo sjediti sad u kontejneru na gradilistu Vc, gledati gore i moliti Boga da stane, da se bar šta uradi... gledati dole i koracati, kad izadjete iz tog istog kontejnera i nadati se da nije "dublja od 20 cm" inace mjenjaj čarape... i citati pojedince na ovoj temi...
nama u operativi je potrebno inzinjera, operativaca... molim Vas posaljite samo kontakte, i sutra na posao... bez cv-a, i bilo cega drugoga...
1400 KM + topli + prevoz... sad je frka pa ce biti cca 300 radni sati mjesecno... zimi je to cca 240h... godisnji planirajte iza izbora... bujrum sutra![]()
![]()